آزمایش خاک ساختمان

آزمایش خاک ساختمان

دسته بندی
تست خاک
تعداد ارائه دهنده ها
۴۲ ارائه دهنده
توضیحات قیمت
قیمت آزمایش خاک برای احداث ساختمان به نوع آزمایش، جنس خاک، تعداد آزمایش، متراژ و نوع حفاری و ... وابسته است. هزینه آزمایش خاک ساختمان که توسط آزمایشگاه ژئوتکنیک انجام می شود، در مناطق مختلف متفاوت می باشد. در برآورد هزینه انجام آزمایش خاک (آزمایش ژئوتکنیک) باید هزینه برگه سبز ژئوتکنیک را نیز مدنظر قرار داد. لیست آزمایشگاه خاک مورد تایید نظام مهندسی به همراه قیمت آزمایش خاک ۱۴۰۱ در سایت عمران مدرن ارائه شده است.
intro
comment
bookmark
share
شهر
شهر را مشخص کنید

آزمایش خاک نظام مهندسی (برگه سبز ژئوتکنیک)

فروشندهمحلشماره تماس

۵

location

تهران

phone۰۲۱۵۴۴۰۶۰۱۲

۵

location

تهران

******۰۹۱۲۰

۵

location

تهران

******۰۹۱۲۳

۲

location

تهران

******۰۲۱۳۳

۵

location

تهران

******۰۲۱۸۸

۵

location

تهران

******۰۲۱۴۴

۵

location

کرج

******۰۲۶۳۴

۱

location

تهران

******۰۲۱۷۷

۵

location

تهران

******۰۲۱۷۷

۵

location

مشهد

******۰۹۱۵۳

۳

location

تهران

******۰۲۱۷۷

۳

location

تهران

******۰۲۱۲۲

۲

location

تهران

******۰۲۱۶۶

۲

location

تهران

******۰۲۱۴۴

۳

location

تهران

******۰۲۱۲۲

ابتدا
۱
۲
۳
انتها
معرفی کالا
نظرات کاربران

آزمایش خاک

آزمایش خاک نظام مهندسی ساختمان و دریافت برگه سبز ژئوتکنیک با توجه به وابستگی رفتار سازه در برابر زلزله به تیپ خاک و شناسایی تیپ خاک محل احداث ساختمان، بسیار حائز اهمیت است. در صورت عدم انجام تست خاک نظام مهندسی ساختمان معمولا تیپ خاک را نوع ۳ یا ۴ فرض می­ کنند که منجر به هزینه بالای ساخت می ­شود. لازم به ذکر است که انجام آزمایشات خاک برای اخذ جواز الزامی است و سازمان نظام مهندسی بر صحت آن نظارت دارد.

آزمایش خاک نظام مهندسی ساختمان به صورت صحرایی و آزمایشگاهی انجام می ­شود. در آزمایش ژئوتکنیک آزمایشگاهی ، خاک نمونه ­برداری شده را تحت تنش برشی قرار داده و واکنش آن ثبت می گردد. سپس براساس نتایج به دست آمده از ازمایش خاک ، تیپ خاک تعیین می ­شود. لازم به ذکر است که خاک تیپ یک سخت ­تر بوده و نسبت به سایر تیپ ­های خاک کیفیت بالاتری دارد.

 

آزمایش خاک نظام مهندسی ساختمان
آزمایش خاک نظام مهندسی ساختمان

 

هزینه آزمایش خاک ساختمان

پارامتر هایی که در هزینه آزمایش خاک ساختمان تاثیرگذار است، شامل محل احداث پروژه ، متراژ ساختمان ، شیوه انجام حفاری ، تعداد برگه تعهد (برگه سبز ژئوتکنیک)، هزینه تهیه دفترچه گزارش خاک و اخذ تاییدیه از نظام مهندسی می باشد.

 

قیمت آزمایش خاک برای احداث ساختمان

یکی از اقدامات اساسی پیش از احداث سازه ، استعلام قیمت آزمایش خاک برای احداث ساختمان و انجام آزمایش است. چراکه آزمایش ژئوتکنیک جهت سنجش مقاومت و سایر مشخصات خاک بستر مورد استفاده قرار می گیرد.

هزینه آزمایش خاک و انجام مطالعات ژئوتکنیک بر مبنای تعرفه سازمان برنامه و بودجه مشخص می گردد. قیمت آزمایش خاک برای احداث ساختمان تابع عواملی همچون متراژ حفاری ، هزینه برگ سبز و نوع و تعداد آزمایش های آزمایشگاهی و صحرایی است. جنس لایه های خاک نیز بر روی قیمت برگه مکانیک خاک موثر است به طوری که قیمت هر متر حفاری در مناطق مختلف تهران به سبب تفاوت جنس خاک ، متغیر می باشد.

 

آزمایش خاک برای احداث ساختمان
آزمایش خاک برای احداث ساختمان

 

لازم به ذکر است که فرآیند اخذ تاییدیه خاک بستر شامل بررسی های میدانی پروژه ، انجام آزمایشات صحرایی ، تهیه مستندات ، انجام آزمایش های فیزیکی، شیمیایی و مقاومتی، مطالعات دفتری و در نهایت تدوین مطالعات ژئوتکنیک و اخذ تاییدیه از سازمان نظام مهندسی می باشد.

 

آزمایشگاه خاک

یکی از مدارک لازم جهت اخذ جواز ساخت ساختمان ، انجام ازمایش خاک می باشد. اهمیت آزمایش خاک برای احداث ساختمان به این علت است که وزن ساختمان و اثرات نیروهای طبیعی به خاکی که ساختمان بر روی آن قرار دارد، منتقل می شود. از این رو جهت بررسی ویژگی های خاک نظیر مقاومت ، نفوذپذیری ، تیپ خاک و ... لازم است قبل از احداث سازه ، آزمایشگاه خاک مشخصات خاک محل احداث را مورد بررسی قرار دهد.

آزمایشگاه خاک به جهت تعیین مقاومت خاک بستر در پروژه های ساختمان سازی ، خدمات مختلفی نظیر تعیین عمق و تعداد گمانه های لازم بر اساس مقررات و استاندارد های موجود، حفاری گمانه های شناسایی ، انجام آزمایش های صحرایی و نمونه گیری در اعماق مختلف گمانه ها به صورت دستخورده و دست نخورده را ارائه می دهد.

 

آزمایش خاک ساختمان
آزمایش خاک ساختمان CBR

 

لیست آزمایشگاه خاک

شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی به اشخاص حقوقی دارای پروانه اشتغال به کار از وزارت مسکن و شهرسازی در امور آزمایشگاهی ، گفته می شود. حدود صلاحیت و ظرفیت اشتغال به کار شرکت های خدمات فنی آزمایشگاه خاک بر اساس پایه پروانه اشتغال به کار اعضای هیات مدیره و شاغلین تعیین می شود. پروانه اشتغال به کار آزمایشگاه خاک ، به صورت پایه سه ، دو ، یک و ارشد صادر می گردد.

 

آزمایشگاه مکانیک خاک تهران

آزمایشگاه مکانیک خاک تهران از پرکاربردترین آزمایشگاه ها جهت بررسی رفتار و ویژگی های خاک به ویژه در پروژه های عمرانی می باشد. آزمایش خاک ساختمان اطلاعات مفیدی را در خصوص مکانیزم رفتاری انواع مختلف خاک مانند سیلت ، رس ، شن و ماسه ارائه می دهد.

از طرفی با توجه به وابستگی رفتار سازه در برابر زلزله به تیپ خاک ، شناسایی تیپ خاک محل احداث ساختمان پیش از ساخت برای ساختمان های بلند مرتبه ضروری است. از طرفی هزینه خدمات آزمایشگاه مکانیک خاک تهران در مناطق مختلف متفاوت است. همان طور که پیشتر بیان شد، پارامترهایی که در هزینه آزمایش خاک نظام مهندسی ساختمان تاثیرگذارند شامل محل احداث پروژه ، متراژ ساختمان ، شیوه انجام حفاری ، تعداد و عمق گمانه ها، تعداد و نوع آزمایشات صحرایی و آزمایشگاهی می باشند.

به جهت تحلیل رفتار خاک محل احداث ساختمان، آگاهی از پارامترهای خاک محل پروژه امری حیاتی به حساب می آید و برای تعیین و بدست آوردن این پارامترها، نیاز به مطالعات ژئوتکنیک است که در این راستا آزمایشگاه ژئوتکنیک می تواند خدمات مورد نیاز را ارائه دهد. به عبارتی آزمایش ژئوتکنیک و در نهایت گزارش ژئوتکنیک ، اطلاعات مفیدی را در زمینه شناسایی و ارزیابی نمونه های خاک و برآورد دقیق تر رفتار سازه فراهم می نماید.

 

نوع خاک تهران

تیپ خاک براساس آیین نامه ۲۸۰۰ به چهار نوع یا تیپ یک تا چهار تقسیم می شود که مشخصات هریک و نوع خاک تهران در ادامه بیان می گردد.

 

خاک تیپ ۱

زمین با خاک تیپ ۱ بالاترین کیفیت برای ساخت و ساز را دارا می باشد. خاک تیپ یک حاوی دانه‌ های درشت متراکم بسیار سخت و سنگ است به همین جهت مقاومت به دست آمده از آزمایش خاک نظام مهندسی بسیار مناسب می باشد. نوع خاک تهران در بخش ‌هایی از منطقه نیاوران ، ازگل ، گیشا و امیرآباد ، تیپ یک می باشد.

خاک تیپ ۲

زمین با خاک تیپ ۲ در رده خاک درشت دانه به همراه ریزدانه رسی قرار می ‌گیرد. این نوع خاک کیفیت پایین­ تری نسبت به خاک تیپ یک دارد. نوع خاک تهران در بیشتر مناطق، شامل بخش هایی از مناطق ۱ تا ۱۲ و ۲۱ و ۲۲ ، خاک تیپ ۲ می باشد.

 

آزمایشگاه خاک در تهران
آزمایشگاه خاک در تهران

 

خاک تیپ ۳

زمین با خاک تیپ ۳ شامل خاک های ریزدانه رسی به همراه درشت دانه است. این نوع خاک کیفیت متوسطی دارد. خاک نوع سه در تهران در بخش هایی از مناطق ۹ تا ۱۵ و بخش هایی از منطقه ۲۱ وجود دارد.

خاک تیپ ۴

زمین با خاک تیپ ۴ در رده خاک های ریزدانه رسی خالص قرار دارد و جزو کیفیت­ های ضعیف است. به طوری که احتمال نشست ساختمان در خاک تیپ چهار نسبت به سایر تیپ ­های خاک بیشتر است. عمده نوع خاک تهران در بخش های مناطق ۱۶ تا ۲۰ شامل یافت‌آباد ، خاوران ، افسریه ، میدان جهاد ، قلعه مرغی و آیت اله سعیدی ، خاک تیپ چهار در تهران را شامل می شوند.

 

آزمایش خاک ساختمان
آزمایش مکانیک خاک برش پره

 

آزمایش خاک نظام مهندسی

رایج ترین آزمایش های خاک نظام مهندسی ساختمان شامل آزمایش خاک نفوذ استاندارد (SPT) ، آزمایش مکانیک خاک بارگذاری صفحه (PLT) ، آزمایش خاک هم ارز ماسه ای ، آزمایش درون چاهی دانهول ، آزمایش تحکیم خاک ، آزمایش دانه بندی و هیدرومتری مکانیک خاک ، آزمایش سه محوری خاک ، آزمایش تراکم خاک و ... است.

 

نمونه بردای صحرایی در ازمایش خاک

در اولین گام از اجرای آزماش خاک ، با اعزام مهندسین و دستگاه های حفاری نمونه گیری در دستور کار قرار می گیرد. تعداد نمونه گیری در آزمایش خاک ساختمان برحسب محل احداث پروژه ، ابعاد زمین و شمالی یا جنوبی بودن ملک می باشد. روش های حفاری مرسوم در آزمایش خاک ساختمان ، حفاری آبشویی و مغزه گیری پیوسته می باشد. اما انتخاب روش نهایی باتوجه به تجهیزات در دسترس ، جنس خاک و نوع پروژه صورت می پذیرد.

 

آزمایش مکانیک خاک ساختمان SPT

یکی از مهم ‌ترین آزمایش های خاک نظام مهندسی برای تعیین تیپ خاک آزمایش خاک ساختمان نفوذ استاندارد (SPT) است. نحوه اجرای این آزمایش خاک نظام مهندسی این گونه است که یک وزنه ۶۳.۵ کیلوگرمی از فاصله ۷۶ سانتی ‌متری سقوط‌ می ‌کند و تعداد ضربات لازم برای نفوذ وزنه در عمق مشخصی از خاک تعیین شده و براساس نتایج به دست آمده، تیپ خاک مشخص می ­شود. عدد اس پی تی بدست آمده به نوع خاک، دانسیته نسبی، تاریخچه تنش، روش استفاده شده و … وابسته است. هر چه عدد SPT بزرگتر باشد، سختی و تراکم خاک بیشتر خواهد بود.

عدد بدست آمده از این ازمایش خاک ساختمان برای موارد مختلفی مانند فشار سربار ، انرژی و ... اصلاح می‌ گردد. همچنین روابط همبستگی بسیاری برای تخمین پارامتر های مختلف خاک مانند تراکم ، زاویه اصطکاک داخلی ، چسبندگی ، نسبت بیش تحکیمی ، مدول الاستیسیته و ... برحسب عدد نفوذ استاندارد (NSPT) ارائه شده است.

 

آزمایش خاک
آزمایش خاک نفوذ استاندارد (SPT)

 

هزینه آزمایش خاک ساختمان SPT کم بوده و معمولا در گمانه ای انجام می شود که برای مقاصد دیگر حفاری شده است. بنابراین با استفاده از این آزمایش خاک نظام مهندسی ، هزینه اضافی بر طرح تحمیل نمی شود.

از طرفی تقریبا همه تجهیزات آزمایش نفوذ استاندارد (SPT) همان تجهیزاتی هستند که برای حفاری به کار گرفته می شوند و تجهیزات اختصاصی این آزمایش خاک ساختمان در حد محدودی هستند. این در حالی است که در سایر ازمایش خاک صحرایی معمولا تجهیزات اختصاصی گسترده ای به کار گرفته می شود.

 

ازمایش خاک
آزمایش مکانیک خاک ساختمان SPT

 

عدد بدست آمده از این ازمایش خاک ساختمان برای موارد مختلفی مانند فشار سربار ، انرژی و ... اصلاح می‌ گردد. همچنین روابط همبستگی بسیاری برای تخمین پارامتر های مختلف خاک مانند تراکم ، زاویه اصطکاک داخلی ، چسبندگی ، نسبت بیش تحکیمی ، مدول الاستیسیته و ... برحسب عدد نفوذ استاندارد (NSPT) ارائه شده است.

 

آزمایش مکانیک خاک
آزمایش صحرایی خاک

 

آزمایش خاک ساختمان PLT

آزمایش ژئوتکنیک بارگذاری صفحه (PLT) یکی از متداولترین آزمایش های خاک نظام مهندسی در مطالعات صحرایی است. با استفاده از نتایج آزمایش خاک ساختمان PLT می ‌توان ظرفیت باربری پی‌ ها را با مد نظر داشتن ملاحظات نشست ، مورد ارزیابی قرار داد. به عبارت دیگر، آزمایش خاک ساختمان PLT روشی برای تخمین میزان نشست بستر، ناشی از ساخت سازه و یا تعیین ظرفیت باربری نهایی بستر ساختگاه است.

 

آزمایش خاک برای احداث ساختمان
آزمایش خاک بارگذاری صفحه (PLT)

 

واضح است که ایده ‌آل ترین حالت برای تعیین نشست بستر ناشی از بار واقعی سازه ، حالتی است که بار معادل سازه بر سطحی به اندازه شالوده‌ واقعی اعمال شده و میزان نشست اندازه‌گیری شود؛ با توجه به هزینه و مشکلات تامین چنین شرایطی، آزمایش بارگذاری صفحه با اعمال بار طراحی پیشنهادی بر صفحه‌ ای با ابعاد کوچک، انجام می ‌شود. همچنین برای دستیابی به میزان نشست و ظرفیت باربری پی با ابعاد واقعی، از ضرایب تبدیل استفاده می ‌شود.

هزینه آزمایش خاک PLT مانند تمامی ازمایش های دیگر ژئوتکنیکی تابع عوامل مختلفی است و ثابت نمی باشد. از مهم ترین عوامل موثر در قیمت آزمایش خاک PLT می توان به محل انجام ازمایش ، فصل انجام ازمایش و ... اشاره نمود. اما به طور کلی هزینه آزمایش خاک ساختمان PLT ، بالا بوده و از این جهت صرفا برای پروژه‌ های مهم صرفه اقتصادی دارد.

 

آزمایش خاک ساختمان
آزمایش خاک ساختمان بارگذاری صفحه

 

آزمایش خاک ساختمان هم ارز ماسه ای

یکی دیگر از آزمایش های خاک نظام مهندسی ، آزمایش هم ارز ماسه ای است. ازمایش ارزش ماسه ای یا SE برای تعیین نسبت حجم ماسه به کل خاک و همچنین تعیین میزان جذب آب ریزدانه و تورم آن ها به کار می رود. به طوری که در اغلب کارگاه های ساختمانی و عمرانی آزمایش خاک ساختمان SE ملاک پذیرش ماسه برای خرید و یا استفاده آن در بتن می باشد. چراکه وجود ماسه زیاد در مقایسه با ریزدانه ها در خاک ، در زیرسازی راه ها و نیز احداث سدهای خاکی ، باعث پایین آمدن درصد رطوبت بهینه و رسیدن سریع تر خاک به تراکم نسبی بهینه می گردد.

 

تجهیزات آزمایش خاک
تجهیزات آزمایش خاک

 

در آسفالت نیز درصد بالای ریزدانه موجب مصرف بیش تر نیرو و در نتیجه باعث سست شدن و وارفتن آسفالت زیر بارهای وارده می شود. همچنین نسبت ماسه به ریزدانه ها در ساخت بتن نیز بر مصرف آب ، تراکم بتن ، نفوذ پذیری و مقاومت در برابر هوا زدگی اثر گذار است. از طرفی انجام این ازمایش خاک ساختمان از نظر اقتصادی نیز بسیار اهمیت دارد، چراکه علاوه بر متغیر بودن خصوصیات فیزیکی ، قیمت ماسه شسته شده از قیمت ماسه شسته نشده، بیش تر است.

 

آزمایش خاک ساختمان
آزمایش خاک هم ارز ماسه ای

 

آزمایش خاک ساختمان DHT

شناخت کامل وضعیت لایه های زیرسطحی و مشخصات دینامیکی لایه های خاک ، از عوامل مهم در تحلیل دینامیکی یک سازه است. لذا به منظور تکمیل اطلاعات ژئوتکنیکی ، لزوم ارزیابی پارامترهای دینامیکی لایه های زمین و تعیین نوع زمین از نظر مهندسی زلزله ، ازمایش های لرزه ای درون گمانه ای با استفاده از ازمایش خاک ساختمان دانهول که یکی از روش های لرزه نگاری برای اندازه گیری مستقیم سرعت امواج کشسان است، انجام می گیرند. آزمایش ژئوتکنیک درون چاهی دانهول (DHT) به دلیل مزایایی که دارد، یکی از پرکاربردترین روش ‌های اندازه‌گیری سرعت امواج الاستیک بوده که زیرمجموعه روش‌ های لرزه ‌نگاری است.

اساس کار در آزمایش خاک دانهول (DHT) ، اندازه گیری زمان سیر موج از سطح زمین تا اعماق مختلف است. بدین منظور یک لرزه سنج که معمولا شامل سه حسگر عمود بر هم می باشد، توسط کابل در اعماق مختلف قرار داده شده و امواج لرزه ای حاصل از چشمه لرزه ای توسط آن ثبت می گردد. اجرای آزمایش دانهول بر روی انواع خاک و سنگ امکان پذیر است.

 

آزمایش خاک ساختمان
آزمایش مکانیک خاک دانهول (DHT)

 

در آزمایش خاک ساختمان دانهول منبع ارتعاش در سطح زمین و ژئوفون ها درون گمانه ، قرار می گیرند و با ایجاد ارتعاش در سطح زمین و دریافت امواج در اعماق مختلف، با توجه به زمان و فاصله طی شده توسط موج های ارتعاشی ، سرعت آن ‌ها در اعماق مختلف قابل محاسبه خواهد بود. با توجه به تغییرات سرعت موج در خاک‌ هایی با جنس مختلف، امکان شناسایی لایه ‌بندی ، جنس خاک و نیز تخمین پارامترهای خاک وجود دارد.

 

آزمایشگاه ژئوتکنیک
آزمایشگاه ژئوتکنیک

 

آزمایش خاک ساختمان دانهول در مقایسه با سایر روش های درون چاهی به دلیل سهولت، سرعت اجرا و هزینه پایین در مطالعات مهندسی ، کاربرد بیشتری دارد.

 

ازمایش خاک دانه ‌بندی و هیدرومتری

آزمایش دانه بندی خاک از آزمایش های مهم خاک است که بر اساس استاندارد ASTMD422-63 انجام می شود. آزمایش دانه بندی خاک ، معمولا به سه روش عمده که تابع اندازه ذرات خاک است، انجام می گیرد.

روش اول که ازمایش دانه بندی خاک به روش الک انجام می گیرد، عمدتا برای خاکی قابل استفاده است که بیش از ۹۰ درصد دانه هایش بزرگتر از الک شماره ۲۰۰ باشند. آزمایش دانه بندی خاک با الک به دو روش تر و خشک قابل انجام است. برای انجام این نوع از آزمایشات خاک ، الک ها را از بزرگ به کوچک، از بالا به پایین روی هم قرار می دهند. برای لرزش الک ها می توان از دستگاه لرزاننده مکانیکی استفاده کرد. پس از اتمام لرزش، مقدار خاک باقی مانده بر روی هر الک را با استفاده از ترازوی دقیق اندازه گیری می کنند. در روش تر، خاک را بر روی الک ریخته و با فشار آب شستشو می دهند. این عمل تا زمانی که آب خارج شده از آخرین الک شفاف باشد ادامه داده می شود.

 

ازمایش خاک
الک آزمایش دانه بندی

 

برای خاک هایی که بیش از ۹۰ درصد دانه هایش ریزتر از الک شماره ۲۰۰ باشند، از آزمایش هیدرومتری مکانیک خاک برای دانه بندی استفاده می گردد. بدین منظور از دستگاه آزمایش خاک با نام هیدرومتر استفاده می شود. دستگاه آزمایش خاک هیدرومتر دارای چگالی ثابت و معینی است. آزمایشات خاک هیدرومتری بر پایه قانون استوکس می باشد.

 

تجهیزات آزمایش خاک ساختمان
تجهیزات آزمایش خاک هیدرومتری

 

روش سوم برای خاک هایی که در هیچکدام از دو دسته دیگر جای نگیرند و به اصطلاح مخلوط باشند، قابل استفاده است. به طوری که در این روش از ترکیبی از هر دو آزمایش دانه بندی و هیدرومتری خاک برای طبقه بندی خاک استفاده می گردد و برای بخش ریزدانه خاک از آزمایش خاک ساختمان هیدرومتری و برای بخش درشت دانه خاک از آزمایش دانه بندی خاک به روش الک استفاده می شود.

 

آزمایش خاک برای احداث ساختمان
آزمایش مکانیک خاک دانه بندی

 

آزمایش خاک ساختمان سه محوری

دیگر آزمایش خاک برای احداث ساختمان ، آزمایش سه محوری است. به عبارتی جهت بررسی مقاومت برشی خاک در خاک ‌های چسبنده، غیر چسبنده و دانه ‌ای از آزمایش سه محوری خاک استفاده می ­شود. در آزمایش سه محوری ، خاک بین دو صفحه فلزی قرار گرفته و به کمک پیستون در جهت عمودی و با استفاده از سیال در سایر جهات به آن نیرو وارد می گردد. آزمایشات خاک سه محوری با توجه به وضعیت شیر خروجی آب به سه دسته، تحکیم یافته زهکشی شده، تحکیم یافته زهکشی نشده، تحکیم نیافته زهکشی نشده، دسته بندی می شوند. آزمایش سه محوری واقعی از دیگر روش های انجام آزمایش خاک ساختمان سه محوری است.

 

آزمایش خاک ساختمان تحکیم

یکی دیگر از آزمایش های خاک نظام مهندسی ساختمان ، آزمایش تحکیم خاک است. از آزمایش تحکیم خاک برای سنجش واکنش خاک در برابر بارهای فشاری و برآورد میزان نشست خاک استفاده می ­شود. به عبارتی با انجام ازمایش تحکیم مکانیک خاک می توان به دو هدف دست پیدا کرد. به طوری که می توان با قرار دادن یک بار ثابت بر روی خاک تغییر شکل آن را با گذشت زمان اندازه گیری نمود. این اندازه گیری در ازمایش تحکیم خاک تا جایی ادامه می یابد که خاک مورد نظر تحت بار وارده، تغییر شکل ندهد.

 

آزمایش تحکیم مکانیک خاک
آزمایش تحکیم مکانیک خاک

 

از طرفی با انجام ازمایش تحکیم مکانیک خاک می توان بار های مختلف را بر روی خاک اعمال نموده و تغییر شکل های نهایی خاک را در پایان هر مرحله اندازه گیری نمود تا در نهایت رابطه ای بین نشست و بارهای مختلف مشخص گردد.

 

آزمایش مکانیک خاک
آزمایش مکانیک خاک

 

آزمایش خاک ساختمان تراکم

در آزمایش خاک تراکم که یکی دیگر از آزمایش های خاک نظام مهندسی ساختمان است، بررسی واکنش خاک در برابر نیروهای تراکمی به وسیله حذف گازهای هوای موجود در بافت خاک از طریق ضربه، اندازه ­گیری چگالی خاک و رسم نمودار انجام می­ شود. مهندسین ژئوتکنیک دریافته اند که اگر در هنگام متراکم کردن ، به خاک مورد نظر آب اضافه کنند، تراکم خاک راحت تر انجام می شود. چراکه افزودن رطوبت موجب روغنکاری و آسان شدن تراکم خاک می گردد. اما اگر مقدار آب از حدی بیش تر شود، چگالی خاک کاهش می یابد و تراکم به خوبی صورت نمی گیرد. به عبارتی هدف از انجام ازمایش تراکم خاک ، یافتن مقدار رطوبت بهینه است.

به منظور انجام این آزمایش خاک برای ساختمان سازی ، ابتدا وزن قالب خالی را به همراه در آن اندازه گیری می کنند. خاک عبوری از الک شماره چهار را با حدود ۱۵٪ آب مخلوط می نمایند. در ادامه کمی بیشتر از یک سوم قالب را از خاک مرطوب پر می کنند. در ادامه عمل تراکم خاک را با استفاده از چکش مخصوص و در تعداد لایه های مشخص انجام می دهند. در پایان این عملیات، سر قالب را باز کرده و روی نمونه را با وسیله مناسب همچون کاردک و یا خط کش فلزی صاف می کنند. قالب را به همراه خاک درون آن وزن کرده و سپس خاک را از قالب خارج می کنند. مقداری خاک از ابتدا و انتهای نمونه جدا کرده و وزن می نمایند. این نمونه ها بعد از توزین باید در داخل کوره قرار داده شوند. سپس آن را وزن کرده و درصد رطوبت نمونه را محاسبه می نمایند. مراحل ذکر شده با افزودن مقداری رطوبت تکرار می گردد. هر چه تعداد دفعات تکرار آزمایش خاک ساختمان تراکم بیشتر باشد، نتیجه حاصله دقیق تر خواهد بود.

 

آزمایش خاک ساختمان برش مستقیم

مقاومت برشی خاک یکی از پارامترهای مهم در طراحی های ژئوتکنیکی است که در تحلیل مسائلی مانند محاسبه فشار جانبی خاک ، ظرفیت باربری پی ها، پایداری شیب ها، سدهای خاکی و دیگر مسائل ژئوتکنیکی به کار می رود. آزمایش برش مستقیم خاک به علت کاربرد فراوان در درک رفتار مکانیکی خاک بسیار مورد توجه است. ازمایش برش مستقیم برجا خاک یکی از قدیمی ترین ازمایش های تعیین مقاومت برشی خاک های تحکیم شده چسبنده است. در آزمایش برش مستقیم برجا ، تنش های وارد بر سطحی که در آن گسیختگی رخ می دهد، در سراسر آزمایش مستقیما کنترل می شود. ازمایش برش مستقیم برجا به سبب ساده بودن اجرا و کم هزینه بودن ازمایش ، جهت تعیین مقاومت برشی خاک در محل ، بسیار پرکاربرد است.

 

آزمایش خاک ساختمان
آزمایش برش مستقیم برجا

 

آزمایش خاک ساختمان CBR

آزمایش خاک ظرفیت باربری کالیفرنیا یا CBR نیز یکی از آزمایشاتی است که به واسطه آن می توان برای خاک یک قرضه یا خاک محل موردنظر، حداکثر فشار قابل اعمال را محاسبه کرد. با انجام آزمایش خاک ساختمان CBR (ظرفیت باربری کالیفرنیا) می توان حداکثر فشار قابل اعمال به خاک زیر پی ساختمان را تعیین نموده و بر اساس آن ابعاد پی ساختمان را طراحی نمود. در راهسازی ، عدد CBR در انعکاس مقاومت برشی خاک و تحمل آن در برابر بارهای ترافیکی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

 

آزمایش خاک برای احداث ساختمان
آزمایش خاک نسبت باربری کالیفرنیا

 

به عبارت دیگر ارزش ازمایش خاک ساختمان CBR در راهسازی بسیار زیاد است و CBR خاک یکی از مهم ترین عوامل در طراحی ضخامت رویه راه ها است. به طوری که با تعیین عدد CBR می توان ظرفیت باربری خاک بستر و کلیه لایه های روسازی از قبیل زیر اساس و اساس را تعیین نموده و بر طبق آن ضخامت لایه ها را بدست آورد.

 

اخذ تایید آزمایش خاک ساختمان از نظام مهندسی

پس از مشخص کردن تعداد گمانه­ های لازم و عمق آن ها برای انجام آزمایش خاک نظام مهندسی ساختمان ، شرکت خدمات آزمایشگاه قبل از اقدام به حفاری مشخصات گمانه ­ها را به سازمان نظام­ مهندسی اعلام می­ کند تا در صورت لزوم بازرس به محل حفاری اعزام کند. سپس حفاری و آزمایش های صحرایی خاک شامل آزمایش ­های SPT و نمونه­ گیری خاک ، آزمایش برش برجا و بارگذاری صفحه ­ای در محل انجام می شود.

 

آزمایشات خاک
دستگاه آزمایش خاک

 

پس از آن، در آزمایشگاه سایر آزمایش های خاک ساختمان شامل دانه ­بندی خاک ، برش مستقیم ، تحکیم و تک محوری انجام می ­شود. پس از انجام آزمایش­ های خاک در آزمایشگاه استعلام برگ سبز تعهد مطالعات ژئوتکنیک انجام شده و گزارش ژئوتکنیک برای سازمان نظام مهندسی ارسال می­ شود. مدت زمان بررسی گزارش آزمایشات خاک در سازمان عمدتا ۱۰ روز به طول انجامیده و پس از تایید گزارش به شهرداری ارسال می ­شود.­ 

باید توجه داشت که در هر مرحله از آزمایش خاک ساختمان لازم است فیلمی از محل و نحوه انجام آزمایش توسط کارشناس آزمایشگاه تهیه شود و برای سازمان نظام مهندسی به همراه مدارک ارسال گردد. اولین مرحله فیلم برداری قبل از شروع، حفر گمانه است. در فیلم باید موقعیت ملک ، تابلو مشخصات کارگاه و موقعیت حفر گمانه نیز، مشخص شود. در صورت عدم تهیه فیلم، حفاری چاهک از نظر سازمان نظام مهندسی مردود بوده و لازم است مجددا حفاری انجام شود.

 

آزمایش خاک نظام مهندسی
حفاری آزمایش خاک نظام مهندسی ساختمان

 

مدت زمان آزمایش خاک نظام مهندسی ساختمان

مدت زمان آزمایش خاک نظام مهندسی شامل پروسه اداری ، مدت زمان حفاری و مدت زمان آزمایش در آزمایشگاه می­ باشد. با توجه به این که آزمایش مکانیک خاک بخشی از زمان انجام پروژه را به خود اختصاص می­ دهد، بنابراین تعیین مدت زمان تقریبی آزمایش ژئوتکنیک می ­تواند به مدیر پروژه در زمان­ بندی دقیق­ تر کمک کند.

حفاری بر حسب نوع ساختمان به دو صورت حفاری دستی و حفاری ماشینی انجام می ­شود. حفاری دستی برای هر حلقه چاه به عمق ۳۰ متر، عمدتا یک هفته تا ۱۰ روز بر حسب سختی خاک زمان لازم دارد. مدت زمان لازم برای حفاری با دستگاه برای هر حلقه چاه عمدتا ۳ الی ۴ روز است.

 

آزمایشگاه خاک در تهران
آزمایشگاه خاک در تهران

 

ساختمان های معاف از آزمایش خاک نظام مهندسی ساختمان

انجام آزمایش خاک نظام مهندسی برای شناسایی تیپ خاک برای ساخت ساختمان های بلند مرتبه ضروری است. برخی از ساختمان ها از انجام آزمایش ژئوتکنیک پیش از احداث ساختمان معاف هستند. طبق مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان در صورتی که تمام شرایط ذیل برقرار باشد نیاز به انجام عملیات گمانه زنی نمی باشد و جمع آوری اطلاعات و بازدید محلی کفایت می نماید.

 

آزمایش مکانیک خاک
نمونه آزمایش خاک

 

  • سازه‌ هایی که داده‌ های زمین ‌شناسی محل احداث ساختمان برای آن ‌ها در دسترس و مشخص باشد.
  • ساختمان ‌های با اهمیت کم و یا با اهمیت متوسط و با حداکثر ۴ طبقه باشد.
  • در صورتی که سطح آب ‌های زیرزمینی بالا نباشد.
  • ساختمان‌ های که زیربنای آن کم تر از۳۰۰متر مربع باشد.
  • ساختمان ‌هایی که برای ساخت آن‌ ها کم تر از ۲ متر گودبرداری شده باشد.
  • تعداد ساختمان ها زیاد (بیش از ۳ ساختمان مشابه و نزدیک به یکدیگر مانند شهرک ها، پروژه های انبوه سازی و غیره) نباشد.
  • نوع زمین طبق مبحث ششم مقررات ملی ساختمان (استاندارد 2800)، از نوع ۱ و ۲ نباشد.
  • احتمال وجود خاک‌ های متورم شونده و روان­ گرا وجود نداشته باشد.
  • در صورتی که سازه ‌ای در مجاورت زمین مورد نظر وجود نداشته باشد که احتمال وارد شدن خسارت به آن وجود داشته باشد.
  • در صورتی که محل مورد نظر در منطقه گسل اصلی نباشد.

 

آزمایش خاک نظام مهندسی
تجهیزات آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک تهران

 

هزینه آزمایش خاک نظام مهندسی ساختمان

هزینه آزمایش خاک نظام مهندسی در مناطق مختلف متفاوت است. پارامترهایی که در هزینه آزمایش خاک تاثیرگذارند شامل محل احداث پروژه ، متراژ ساختمان ، شیوه انجام حفاری ، تعداد و عمق گمانه ­ها، تعداد و نوع آزمایشات صحرایی و آزمایشگاهی می باشند.

به عبارتی قیمت آزمایش خاک نظام مهندسی شامل قیمت حفاری دستی و قیمت حفاری با دستگاه می ­باشد. لازم به ذکر است که هزینه حفاری در نقاط مختلف براساس سختی خاک توسط پیمانکار تعیین می ­شود. همچنین بخشی از هزینه آزمایش خاک نظام مهندسی مربوطه به هزینه برگه تعهد (برگه سبز ژئوتکنیک)، هزینه تهیه دفترچه گزارش خاک و اخذ تاییدیه از نظام مهندسی است.

 

آزمایش خاک ساختمان
آزمایش خاک ساختمان

 

آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک

آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک بزرگترین شرکت کنترل کیفی فعالیت های عمرانی زیر بنایی در سطح کشور است و ضمن اینکه در پروژه های زیرساخت و مسکن و حمل و نقل به عنوان عامل کنترل کیفی حضور دارد، در دیگر پروژه های عمرانی هم فعال بوده و ماموریت مهم کنترل کیفیت مصالح مصرفی ، نحوه اجراء و ارزیابی سازه های ساخته شده را با انجام آزمایشات مختلف مخرب و غیر مخرب به انجام می رساند.

کنترل کیفیت ، کلیه فعالیت ها و تکنیک های اجرایی است که برای رسیدن به مشخصات کیفی تعیین شده صورت می پذیرد. سازه ها و پروژه های عمرانی لازم است بر اساس طراحی انجام شده اجرا شوند تا ضمن حفظ کارایی و کیفیت خود در طول دوره عمر، ایمنی و مقاومت لازم را در مقابل بارهای وارده، باد، زلزله و سیل را داشته باشند تا ایمنی و آسایش لازم را برای استفاده کنندگان تامین نماید.

 

آزمایشگاه ژئوتکنیک
آزمایشگاه ژئوتکنیک

 

بطور کلی یکی از مهم ترین اهداف کنترل کیفیت در ساخت و ساز را می توان جلوگیری از هدر رفتن سرمایه ها و منابع دانست که این امر، فقط با یافتن پارامترهای مورد نیاز طراحی سازه و مقایسه و تطبیق ویژگی های مصالح با استاندارد و مشخصات فنی لازم برای آن ها، میسر و محقق می گردد.

از این رو نیل به اهداف و مأموریت های حساس آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک ، برنامه ای مستقل و راه و روشی روشن و متقن می طلبد که ضمن اینکه شرکت در راستای سیاست ها و برنامه های توسعه ای کشور گام بر می دارد، بتواند نقش فعال و تأثیر گذار بر ارتقاء سطح کیفی پروژه های عمرانی ایفا نماید.

 

آزمایشگاه خاک در تهران
 آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک

 

هزینه انجام آزمایش خاک ساختمان

هزینه انجام آزمایش خاک نظام مهندسی ساختمان با توجه به اهمیت بررسی مشخصات خاک محل احداث ساختمان و تاثیر آن بر روی هزینه های آتی فرآیند ساخت ساز نظیر هزینه ساخت فونداسیون و تامین مقاومت مورد نیاز خاک بستر ، بسیار مقرون به صرفه است.

 

آزمایش خاک
انجام آزمایش خاک

 

هزینه آزمایش خاک نظام مهندسی ساختمان به فاکتور های مختلفی وابسته است که از مهترین این عوامل می توان به میزان مساحت زیربنای ساختمان اشاره کرد. شرکت های ارائه دهنده خدمات آزمایشگاه خاک ، ارائه دهنده هزینه آزمایش خاک در شهر های مختلف می باشند.

امتیاز این مطلب:

امتیاز ۴.۰ از ۵ - از مجموع ۳ رای

سوالات متداول:

نظرات کاربران

حمید خانزاده

میتونیم خودمون آزمایش های تست خاک نظام مهندسی رو انجام بدیم بعدش نتایج رو به حوزه مربوطه ارسال کنیم

دلنیا

سلام قیمت برگه آزمایش خاک برای منطقه 22 برای زیربنا 1200متر مربع چقدره

علیرضا عامر

یکی از هدف های انجام ازمایش تراکم خاک ، یافتن مقدار رطوبت بهینه است اما مقدار رطوبت خاک و تعیین آن چه فایده ای دارد؟!

ماهر نامجو

چه عواملی میتونه درصد خطای ازمایش فنی مکانیکی خاک رو پایین بیاره و چه عواملی میتونه در انجام این ازمایش اختلال ایجاد کنه

سروش کریمی

سلام وقت بخیر آزمایش خاک برای احداث ساختمان باید تمام موارد گفته شده اندازه گیری شود؟

امیدی

ازمایش خاک نظام مهندسی ساختمان رو برای طراحی سیستم ابیاری میخواستم باید از چه شرکت های اقدام کنم؟

فردین علیپور

آزمایش خاک نظام مهندسی ساختمان شامل آزمایش هیدرومتری برای clay هم میشود؟

نام
نام خانوادگی
دیدگاه شما