استعلام قیمت
۰۲۱-۶۲۹۹۹۶۷۵
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

هبلکس چیست ؟

هبلکس چیست
هبلکس چیست

دلیل محبوبیت بلوک هبلکس چیست و آیا می‌توان به جای بلوک سفالی و سیمانی از هبلکس استفاده کرد؟ آجر هبلکس چیست و چه برتری نسبت به آجر سفالی دارد و در مقایسه با بلوک سیمانی مزیت دیوار هبلکس چیست ؟ در ادامه به این سوالات پاسخ می‌دهیم و جزئیات بیشتری از هبلکس و مزیت‌های آن را بررسی خواهیم کرد. بلوک هبلکس در واقع بلوک‌هایی از بتن سبک اتوکلاو شده است که در جهان با نام بلوک AAC شناخته می‌شود. در ایران طی سال‌های گذشته، بلوک‌های AAC در آبیک قزوین و مشهد تولید می‌شده که به نام‌های سیپورکس و هبلکس رضوی معروف بوده و این روزها کارخانه هبلکس اردکان نیز محصولاتی با استانداردهای جهانی روانه بازار کرده است.

هبلکس چیست
مزایای هبلکس چیست

بلوک هبلکس چیست ؟

هدف از اختراع بلوک هبلکس چیست و  این بلوک از چه زمانی وارد ایران شد؟ سال ۱۳۴۲ اولین بار آنچه با نام بلوک هبلکس در ایران شناخته می‌شود توسط دکتر اکسل اریکسون، دانشمند و معمار سوئدی در شهر استکهلم تولید شد. بتن سبک هوادار اتوکلاو شده که به اختصار AAC نامیده می شود، نوعی بتن گازی سبک با ساختار متخلخل است. حدود ۱۰ سال بعد، پای کارخانه‌های تولید کننده‌ی بلوک AAC به ایران باز شد و سال ۱۳۵۶ کارخانه‌ سیپورکس سوئد در آبیک قزوین و سال ۱۳۷۱ کارخانه‌ی یونی پل لهستان در ایران شروع به کار کردند و بلوک‌های AAC را با نام تجاری هبلکس در ایران تولید کردند.

جالب است بدانید که معضلات استفاده از چوب به عنوان مصالح ساختمانی، انگیزه اصلی تولید هبلکس در سوئد بود. چوب، عایق حرارتی مناسبی است و ساختاری محکم و کاربردی آسان دارد اما به شدت اشتعال پذیر است؛ در برابر موریانه و پوسیدگی و کپک مقاوم نیست و هبلکس در تمامی این موارد عملکرد بهتری دارد.

عوامل تعیین قیمت بلوک هبلکس چیست ؟

برای تعیین قیمت بلوک هبلکس به طور کلی باید به نوع مواد اولیه و روش های تولید آن توجه داشت. فاکتورهای تعیین قیمت بلوک هبلکس چیست ؟ عواملی هم چون ضخامت، ابعاد و نوع بلوک، حمل و نقل و … در تعیین قیمت نهایی موثر خواهند بود.

بهترین مصالح برای جایگزینی با بلوک هبلکس چیست؟

در سال‌های اخیر هبلکس به سرعت جایگزین بلوک های سفالی و سیمانی شده و در بسیاری از موارد آجر هبلکس به آجر رسی ترجیح داده می‌شود. تیم عمران مدرن تلاش دارد تا با کیفیت‌ترین و ارزان ترین بلوک هبلکس را در هر نقطه از ایران برای سازندگان تامین کند.

مزیت بلوک های هبلکس چیست؟

مزیت بلوک هبلکس چیست و چرا انتخاب اول بسیاری از سازندگان است؟ هبلکس با توجه به متریال ساخت و شیوه‌ی تولید در دسته مصالح دوستدار محیط زیست قرار می‎گیرد. در ادامه مزیت‌های این بلوک را بررسی می‌کنیم:

کارایی بهتر و ساخت سریع تر

بلوک های هبلکس حدود ۵۰ درصد سبک تر و ۱۰ برابر بزرگتر از آجرهای سنتی هستند. این ویژگی، نصب دیوار را آسان‌ می‎کند و انعطاف بالای بلوک‌ها باعث می‌شود تا تنظیمات برش آسان‌تر شود. بلوک های هبلکس دارای اتصالات کمتر و ابعاد ثابت هستند و وزن سبک‎‌ آن هزینه‌های حمل و نقل را کاهش می‎دهد.

عایق حرارتی و مصرف انرژی

هزینه های گرمایش و سرمایش با بلوک هبلکس تا حدود ۲۵٪ کاهش میابد. هبلکس دارای تخلخل بالایی است و هوای محبوس در آن عایق حرارتی ایده‌آلی ایجاد می‌کند.

مقاوم در برابر آتش

بلوک هبلکس در برابر حریق مقاوم است و بسته به ضخامت بلوک تا ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد و در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی تا ۶ ساعت در برابر آتش مقاوم است.

مقاومت در برابر آفت

با توجه به اینکه بلوک هبلکس از مواد معدنی ساخته شده، به صورت زیستی تجزیه نمی‎شود و طول عمر زیادی دارد و در برابر پوسیدگی مقاومت بالایی دارد و ضد کپک و موریانه است.

سازگار با محیط زیست و مقرون به صرفه

هبلکس از مواد غیر سمی ضایعات کارخانه‌ها ساخته می‌شود و طی فرآیند تولید آن زباله‌ی بسیار کمی تولید خواهد شد. برخی ضایعات فرآیند تولید را می‌توان بازیافت کرد. مزیت استفاده از خاکستر بادی به جای سیمان در بلوک هبلکس چیست ؟ برای تولید خاکستر بادی نه تنها از ظرفیت‌های منابع طبیعی استفاده نمی‌شود بلکه این ماده درواقع پسماند برخی کارخانه‌هاست که تبدیل به محصولی سومند خواهد شد. علاوه بر این با توجه به وزن سبک هبلکس، هزینه حمل و نیروی انسانی برای نصب به حداقل می‌رسد و هزینه‌های اضافی مربوط نصب تاسیسات کاهش می‌یابد. عوامل موثر بر قیمت هبلکس چیست ؟ این محصول با توجه به وزن کمی که دارد، در صرفه جویی هزینه های جاری در هنگام ساخت و ساز بسیار موثر است. عواملی مانند دستمزد کارگران برای جابه جایی، هزینه های حمل و نقل، برش و … بر برآورد قیمت موثر می باشند.

عایق صدا و ضد رطوبت

تخلخل بالا، خاصیت عایق صدا را برای این بلوک‌ها تضمین می‎کند و منافذ ماکرو داخل بلوک‌های هبلکس مانع جذب آب می‌شود.

آجر هبلکس چیست ؟

استفاده از آجر هبلکس به جای آجر رسی یا سفالی انتخاب بسیاری از مهندسان است. تفاوت آجر رسی با آجر هبلکس چیست؟ در جدول زیر به این سوال پاسخ می‌دهیم:

تفاوت آجر رسی با آجر هبلکس چیست ؟

مزیت هبلکس چیست

 

تفاوت آجر رسی با آجر هبلکس چیست ؟
بلوک هبلکس آجر سنتی
 
ساخته شده از مواد معدنی مقاوم در برابر موریانه و کپک (خاکستر بادی ۵۹٪ – سیمان ۳۳٪ – آهک ۸٪ و پودر آلومینیوم ۰.۰۷٪) ساخته شده از مواد آلی با مقاومت پایین در برابر کپک و موریانه (خاک رس (آلومینا)، ماسه، آهک، اکسید آهن و منیزیم)
خاکستر بادی ماده‌ای غیرسمی و بازیافتی است به محیط زیست آسیب نمی‌زند خاک رس از خاک طبیعی به دست می‌آید و فشاری بر محیط زیست است
وزن ۳ تا ۴ کیلوگرم (سبک‌تر از آجر) – چگالی بین ۴۵۱ تا ۱۰۰۰ ۳ kg/m وزن ۲.۵ تا ۷.۵ کیلوگرم  (سنگین‌تر از هبلکس) – چگالی ۱۶۰۰ تا ۱۹۲۰ ۳ kg/m
مقاومت فشاری ۳ تا ۴.۵ ۲ N/m مقاومت فشاری ۲.۵ تا ۳.۵ ۲ N/m
پایدار در برابر زلزله عملکرد لرزه‌ای ضعیف
نصب سریع و آسان درز بیشتر و نصب زمان‌بر
تخلخل بالا و عایق صوتی مناسب تراکم بالا و عایق صوتی ضعیف
عایق حرارتی قوی (رسانایی گرمایی ۰.۲۱ تا ۰.۴۲ W/mK ) عایق حرارتی ضعیف (رسانایی گرمایی ۱ تا ۶ W/mK)

دیوار هبلکس چیست ؟

مصالح متفاوتی برای ساخت دیوار وجود دارد. در بخش قبلی، برتری دیوار هبلکس را نسبت به دیوار آجری بررسی کردیم. در جدول زیر، مزیت دیوار هبلکس را نسبت به دیوار با بلوک سیمانی مرور خواهیم کرد:

تفاوت دیوار با بلوک سیمانی و دیوار هبلکس چیست ؟

بلوک هبلکس چیست

 

تفاوت بلوک هبلکس با بلوک سیمانی چیست ؟

در جدول زیر دیوار سیمانی با دیوار هبلکس مقایسه شده است:

بلوک هبلکس آجر سنتی
 
خاکستر بادی در واقع پسماند برخی کارخانه‌هاست که در تولید هبلکس جایگزین بخش مهمی از سیمان شده است بلوک سیمانی با سیمان پرلتلند ساخته می‌شود که تولید آن ضررهای زیست محیطی بسیاری دارد
بلوک هبلکس به صورت یکپارچه تولید می‌شود و ساختاری یکنواخت دارد بلوک سیمانی یکنواختی کمتری دارد و به صورت قطعات مجزا ساخته می‌شود
وزن بلوک هبلکس سبک‌تر از بلوک سیمانی است وزن بیشتر بلوک سیمانی بار مرده و هزینه‌ی اضافی به سازه تحمیل می‌کند
برشکاری و ایجاد شکاف در بلوک هبلکس برای نصب تاسیسات بسیار ساده است. نصب تاسیسات و سیم کشی و لوله کشی در بلوک سیمانی دشوار است

برای مطالعه بیشتر:

بلوک اتوکلاو

قیمت هر عدد بلوک هبلکس

وزن بلوک هبلکس

انواع هبلکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *