استعلام قیمت
۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۵
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

قیمت آجر

قیمت آجر
آجر

آجر یکی از مهم ترین مصالح در عملیات ساخت و ساز به حساب می آید. به طوری که امروزه از آجر نسوز  در ساخت نمای ساختمان و از برخی انواع دیگر آجر به صورت تخصصی برای ساخت کوره ها و یا در مناطق صنعتی برای مواردی که قرار بر تحمل دمای بالاست استفاده می شود. پایین بودن قیمت آجر سبب شده است که در طول سال ها هیچوقت جذابیت استفاده از آن کم نشود.

هرچند این روزها کمتر از آجر برای دیوار چینی استفاده می شود و نقش آجر فشاری به استفاده در فونداسیون و دیوارهای باربر کاهش یافته است. از آجرهای سنتی غالبا به منظور کف سازی استفاده می گردد و با اینکه امروزه در تولید آن از روش های مدرن استفاده می شود، همچنان با نام آجر سنتی شناخته می شوند. در عوض انواع جدیدی از آجر مانند آجر نسوز پا به عرصه صنعت ساختمان گذاشته اند.

می توان گفت آجر بر خلاف بسیاری از مصالح دیگر که تغییرات و نوسانات ارز مستقیما در مواد اولیه تولید آن ها تاثیر دارد، بیشترین تغییر قیمت در فرآیند تولید داخل اتفاق می افتد.

قیمت آجر سفال
انواع آجر

 عوامل موثر بر قیمت آجر

عوامل موثر بر قیمت آجر شامل چندین بخش می باشد. بخش اول، تهیه مواد اولیه لازم برای تولید آجر و کیفیت این مواد است. بخش دوم مربوط به دستگاه های تولید و استهلاک  آنها و هزینه ای است که بابت تعمیرات این دستگاه ها خرج می شود. بخش سوم دستمزد نیروی کار است. بخش چهارم مربوط به هزینه های سوخت مورد استفاده در پخت آجر و قیمت آن می باشد.  بخش پنجم بحث برند و بازاریابی است.

   اثر مواد اولیه

از آنجایی که مواد اولیه تشکیل دهنده آجر نباید تفاوت چندانی با هم داشته باشند، لذا کارخانه های تولید آجر معمولا از یک معدن مشخص خاک می آورند. به عبارت دیگر، مواد اولیه نباید تفاوت چندانی داشته باشند. اما  گاهی کارخانه های تولید آجر خاک رس مرغوب که از معدن استخراج شده است را با خاک های  ارزان دیگر مخلوط می کنند. این امر اگر چه موجب کاهش هزینه تولید آجر می گردد اما از سویی افزایش ناخالصی وارد شده به آجر و کاهش کیفیت آن را در پی دارد. 

 تاثیر دستگاه ها

در فرآیند تولید آجر، دستگاه های استفاده شده به منظور آسیاب کردن، اختلاط خاک و مواد اولیه و … بر روی قیمت آن تاثیر گذار می باشد. 

 یکی از مهم ترین عوامل موثر بر روی کیفیت آجر، طریقه آسیاب کردن آن می باشد. به طوری که هرچه خاک بهتر پودر شده و به صورت ریزدانه های متراکم درآید، کیفیت آجر تولید شده نیز افزایش می یابد. بنابراین نوع دستگاه آسیاب مورد استفاده بدین منظور از اهمیت بالایی برخوردار است.   حضور کادر آموزش دیده برای انجام تعمیرات لازم دستگاه آسیاب به منظور تولید بهترین حالت آسیاب خاک، موجب تولید آجر با کیفیت بالاتر گردیده و مطابق با آن قیمت آجر نیز افزایش می یابد.

قیمت آجر فشاری
تاثیر دستگاه در قیمت آجر

علاوه بر آسیاب بحث پرس در آجر اهمیت دارد. در حین پرس ضرباتی از طرف دستگاه روی قالب وارد می شود. بنابراین شما یک دستگاه خواهید داشت که ضربه وارد می کند و یک قالب که ضربه را تحمل می کند. هر دو تحت استهلاک شدید قرار دارند. تعویض و تعمیر آنها به مرور زمان اجتناب ناپذیر بوده و در نهایت بر قیمت آجر تاثیر خواهد داشت.

دستمزد نیروی کار

در تمامی کوره های آجرپزی از نیروهای انسانی نیز بهره گرفته می شود که  تعهد کارفرما در قبال کارگران بر دستمزد  آنها تاثیرگذار است.  واضح است که کارگران کارخانه های تولید آجر درگیر کار طاقت فرسایی هستند که باید حقوق و بیمه مقتضی برای آنها وجود داشته باشد که در نهایت بر قیمت تمام شده آجر تاثیر خواهد داشت.

اثر افزایش دمای کوره

 ضریب مقاومت آجرها بسته به پرداخت آنها متفاوت می باشد.  برای ساخت آجرهایی که بتوانند دماهای بالای ۱۰۰۰ درجه را دوام بیاورند باید آجر خام پخته شود. به منظور تامین دمای مورد نظر، نیاز است که تولید کننده سوخت زیادی خریداری نماید . به این ترتیب قیمت آجر با بهای سوخت کوره های آجرپزی ارتباط مستقیم خواهد داشت.

قیمت اجر
استفاده از نیروی کار در تولید آجر

بسته به نوع آجر که قرار است چه دمایی تحمل کند، دما را در کوره های پخت آجر بالا می برند. مثلا اگر سفارش آجر قرمز انگلیسی باشد باید دما را بیش از دو روز یعنی تا ۵۷ ساعت، دما روی ۱۱۷۰ درجه بماند. تنها در این صورت است که استاندارد رعایت می شود. حال اگر کارخانه ها این زمان را کوتاه تر نموده و به ۳۵ ساعت تقلیل دهند، سوخت کمتری مصرف می شود و در مقابل آجر نسبتا به استاندارد خام باقی می ماند. به طور کلی یکی از راه های کاهش قیمت آجر  کاهش میزان مقاومت آن در برابر حرارت می باشد.

برای کاهش میزان مصرف انرژی، شرایط کوره اهمیت دارد. کاهش هدر رفت انرژی کوره از طریق تعمیر و نگهداری صحیح آن در نهایت   کاهش هزینه تمام شده تولید آجر نسوز را در پی دارد.

    

بسته بندی و سرت و تاثیر برند و بازاریابی

شیوه تخلیه کوره پس از پخت آجر و سرت و تفکیک بر قیمت آجر تاثیر گذار است. اگر آجر در درون همان کوره سرد شده و همانجا بسته بندی گردد و سپس فروخته شود، هر بسته با بهای کمتری به فروش می رسد. اما اگر کوره تخلیه شده و آجر سرد شود، در این صورت کیفیت آجر بالا خواهد رفت. به علاوه فرصت تفکیک و سرت اصولی فراهم خواهد شد. به این ترتیب امکان تفکیک آجر درجه ۱ و درجه ۲  وجود داشته و مشتری برای آجرهای درجه ۱ قیمت بالاتری پرداخت خواهد کرد. بنابراین شیوه تخلیه کوره و بسته بندی بر قیمت آجر تاثیر قابل توجهی خواهد داشت.

بدون شک بسته بندی بر قیمت تاثیر خواهد داشت. این تاثیر هم می تواند به نفع تولید کننده و هم به ضرر او باشد. اگر سیستم منسجمی برای بسته بندی اصولی و داشتن یک برند معتبر در کنار توجه به جزئیات بسته بندی مد نظر قرار گیرد و در عین حال نیز سعی شود که هزینه های این کار کاهش یابد در نهایت قیمت آجر تولید شده می تواند ماکزیمم بهای بازار تعیین شده و سودآور باشد. اما اگر   به مدیریت هزینه های بسته بندی توجهی نشود و یا با پلاستیک های بی کیفیت و بدون پوشش فروش انجام شود ممکن است آجرها لطمه ببینند و در کنار آن عدم وجود بسته بندی استاندارد و شیک باعث افت قیمت آن خواهد شد.

قیمت اجر فشاری
آجر سنتی

بررسی قیمت آجر نسوز نما

در این بخش به مقایسه قیمت انواع آجر نسوز نما  پرداخته خواهد شد. در مورد آجر نسوز که در صنایع و ساخت کوره ها استفاده می شود الگوی مشخصی وجود دارد و آن هم استحکام و دوام و کارایی آجر است که  تعیین کننده قیمت آن می باشد. اما مباحث دکوراتیو و زیبایی شناختی، باعث نوساناتی در قیمت آجر نسوز نما خواهد شد که بیشتر به عرضه و تقاضا وابسته است.

بررسی قیمت آجر نسوز ساده

شاید بتوان گفت که مهم ترین عامل موثر بر قیمت آجر نسوز ، ضخامت آن می باشد. قیمت بر اساس متر مربع داده می شود و هر چه ضخامت افزایش یابد، آجر گران تر خواهد شد. بنابراین ارزان ترین آجر نسوز ساده مربوط به کم ضخامت ترین آن هاست. به طور مثال آجر نسوز ساده ارزان با نام آجر نسوز پلاک انگلیسی ضخامتی حدود ۲.۷ سانتی متر دارد و قیمت آن در رده های پایین قرار می گیرد. در مقابل آجر نسوز کامل شاموتی با ضخامت ۵.۵ سانتی متر از مدل های گران آجر نسوز ساده به شمار می رود. نکته دیگر در مقایسه آجر پلاک و آجر کامل، معمولا آجر کامل قیمت  گران تری دارد اما استثناهایی هم وجود دارد.

رده پایین قیمت آجر نما

در این بخش قصد داریم ارزان ترین های بازار آجر نسوز را جستجو کنیم و قیمت ها را از کم به زیاد بررسی کنیم. کمترین قیمت به آجر نما رسی با رنگ گشنیزی اختصاص دارد. پس از آن رنگ های زرد و قرمز آجر نمای شیل قرار می گیرد. در رده های بعدی آجر نمای شیل با نام آجر پلاک گلبهی و زرد قرار دارد. آجر نمای خشتی زرد و آجر نمای رسی در رده های بعدی قرار دارند.

می توانید آجر نمای پلاک آنتیک را نیز در رده های پایین قیمت پیدا کنید، اما تا اینجا هیچ کدام از آجرها “نسوز” نبوده است. بنابراین استفاده از آنها برای اطراف شومینه و حرارت بالا امکان پذیر نمی باشد. در رده پایین قیمت آجر های نسوز انگلیسی و آجر نمای نسوز قهوه ای نیز یافت می شود. آجرهای رستیک و ابروباد و انواع خشتی را نیز می توان در رده های پایین پیدا کرد.

رده بالا قیمت آجر نما

آجرهای لوکس گران قیمت طرفداران زیادی دارند. با توجه به اینکه معمولا استفاده از آجر نسوز برای اطراف شومینه یا نماهای محدود، به متراژ پایین نیاز دارد به همین دلیل دست خریداران برای انتخاب گزینه های لوکس باز است.  انواع آجر نما رستیک لوکس رتبه گران ترین ها را به خود اختصاص داده اند. رنگ قرمز و قهوه ای آن و طراحی روی آجر، ظاهری بسیار شیک و کلاسیک به آن داده است. رتبه های بعدی به انواع آجرهای آنتیک اختصاص دارد که رده های بالایی از قیمت را به خود اختصاص داده و بسیار پرطرفدار می باشند.

بررسی قیمت آجر سنتی و قزاقی

آجرهای قزاقی انواعی از آجرهای سنتی هستند که از دیرباز به صورت دستی تولید می شده اند. امروزه نیز در بازارهای ایران می توانید انواعی از آجرهای سنتی قزاقی را مشاهده کنید. دست ساز بودن این آجرها باعث شده است که دستمزد نیروی کار بر بهای نهایی تاثیر بیشتری داشته باشد. البته میزان تحمل مقاومت فشاری و همچنین توانایی تحمل حرارت نیز تاثیر گذار بوده و با توجه به آن قیمت متفاوت خواهد بود. بهتر است آجر قزاقی از نمایندگی ها خریداری شود تا با حذف واسطه ها، پول کمتری برای آن پرداخته شود.    

آجرهای سنتی در مقایسه با آجر قزاقی استحکام بالاتر و کاربردهای بیشتری دارند. قیمت آجر سنتی نسبت به قزاقی ارزان تر بوده و دلیل آن استفاده دکوراتیو آجرهای قزاقی است. استفاده در نمای ساختمان باعث شده تا ظاهر آجر قزاقی و قیمت آن اهمیت پیدا کند. شایان ذکر است که طراحی بنا با نمای آجری، موجب افزایش قیمت ساختمان و کاهش هزینه بیمه ساختمان می گردد.

آجر سفال ارزان
آجر سوراخدار

بررسی قیمت آجر فشاری

در میان سایر انواع آجرها، متریال اولیه و شیوه پرداخت آن در آجر فشاری اهمیت بیشتری دارد و میزان حرارت دهی نیز فاکتور اساسی تری است. بنابراین آنچه ارزش را تعیین می کند میزان انتظار مشتری از مقاومت حرارتی، مقاومت در برابر اسیدها و بازها و مقاومت فشاری می باشد.

اگر مقاومت حرارتی بسیار بالایی مد نظر باشد، زمان پخت و میزان سوخت بیشتر هزینه را بالا خواهد برد. اگر بالا بودن مقاومت فشاری مد نظر باشد، خلوص خاک رس و میزان و شدت پرس اهمیت پیدا خواهد کرد. در مورد مقاومت اسید و باز، ترکیبات اضافه شده به آجر است که اهمیت پیدا می کند. در مورد آجر فشاری، ظاهر آجر اهمیت خاصی ندارد، به همین دلیل لیست قیمت آجر فشاری ، بر اساس سه عامل گفته شده تعیین می شود.

برای مطالعه بیشتر:

آجر ماشینی

آجر سنتی

آجر گری

آجر دکوراتیو

آجر قرمز

آجر سفید

آجر سه سانتی

آجر قزاقی

آجر شیشه ای

آجر سفال

دیوار پوش طرح آجر نما

ابعاد آجر

آجر نسوز نما

آجرچینی نما

آجر در دکوراسیون داخلی

نماشویی آجر

نمای آجری مدرن

نمای آجری سنتی

انواع آجر نما – قیمت آجر نما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲۶ نظر

 1. قیمت آجر به رنگ آن هم مرتبط است؟

  • سلام
   عوامل موثر بر قیمت آجر شامل چندین بخش می باشد. بخش اول، تهیه مواد اولیه لازم برای تولید آجر و کیفیت این مواد است. بخش دوم مربوط به دستگاه های تولید و استهلاک آنها و هزینه ای است که بابت تعمیرات این دستگاه ها خرج می شود. بخش سوم دستمزد نیروی کار است. بخش چهارم مربوط به هزینه های سوخت مورد استفاده در پخت آجر و قیمت آن می باشد. بخش پنجم بحث برند و بازاریابی است.

 2. قیمت آجر تحت چه عواملی تغیر می کند و بهترین نوع اجر کدام است؟

  • سلام
   عوامل موثر بر قیمت آجر شامل چندین بخش می باشد. بخش اول، تهیه مواد اولیه لازم برای تولید آجر و کیفیت این مواد است. بخش دوم مربوط به دستگاه های تولید و استهلاک آنها و هزینه ای است که بابت تعمیرات این دستگاه ها خرج می شود. بخش سوم دستمزد نیروی کار است. بخش چهارم مربوط به هزینه های سوخت مورد استفاده در پخت آجر و قیمت آن می باشد. بخش پنجم بحث برند و بازاریابی است.

 3. خیلی ممنون بابت قرار دادن اطلاعات دقیق و خوب در سایت بی‌نظیرتون واقعا برسی قیمت اجر های مختلف با دقت انجام شده بود و کاملا کار آمد و مفید بود

 4. میخواستم ازتون بخوام که لیست قیمت آجر رو در سال های اخیر به صورت یک نمودار کلی در سایتتون قرار بدین تا ضمن اگاهی مردم از قیمت ها بتونیم اون رو مقایسه هم بکنیم

 5. بیشتر چه عواملی بر قیمت آجر تاثیر داره

  • عوامل موثر بر قیمت آجر شامل چندین بخش می باشد. بخش اول، تهیه مواد اولیه لازم برای تولید آجر و کیفیت این مواد است. بخش دوم مربوط به دستگاه های تولید و استهلاک آنها و هزینه ای است که بابت تعمیرات این دستگاه ها خرج می شود. بخش سوم دستمزد نیروی کار است. بخش چهارم مربوط به هزینه های سوخت مورد استفاده در پخت آجر و قیمت آن می باشد. بخش پنجم بحث برند و بازاریابی است.

 6. سلام ، قیمت آجر لعاب دار رو میخواستم استعلام بگیرم میتونم از طریق شماره تماس های قرارداده شده اقدام کنم ؟

 7. سلام می‌خواستیم توی خانه باغ شومینه بسازیم پیشنهاد کردن که از بلوک های سیمانی یا بتنی و یا آجر استفاده کنیم اما نمیدونم قیمت آجر مناسب تره یا قیمت بلوک های سیمانی و بتنی و البته ظاهر نهایی کار هم مهمه اما میخواستم اول در مورد قیمت اونها بپرسم

 8. سلام قیمت آجر اگر در تعداد بالا خریداری بشه ممکنه کمتر باشه یا تفاوتی نداره چه در تعداد بالا و چه در تعداد پایین قیمت آجر یکیه و همونطوری محاسبه میشه؟؟!

 9. سلام چرا قیمت آجر در شهرهای مختلف کشور با هم تفاوت دارد؟!!

 10. سلام قیمت آجر دکوراتیو های موجود در بازار رو هم قرار بدین در سایت با تشکر.

 11. قیمت اجر های مختلف با کیفیت بالا و پایین رو در قالب یه جدول ارائه بدین لطفا

 12. قیمت بروز اجر های مختلف الان چنده ؟

 13. سفارش به صورت عمده باشه شامل تخفیف هم میشه!

 14. سمت غرب نمایندگی فروش اجر دارین ؟

 15. چه عواملی بر قیمت آجر تاثیر میگذارند؟

  • سلام
   عوامل موثر بر قیمت آجر شامل چندین بخش می باشد. بخش اول، تهیه مواد اولیه لازم برای تولید آجر و کیفیت این مواد است. بخش دوم مربوط به دستگاه های تولید و استهلاک آنها و هزینه ای است که بابت تعمیرات این دستگاه ها خرج می شود. بخش سوم دستمزد نیروی کار است. بخش چهارم مربوط به هزینه های سوخت مورد استفاده در پخت آجر و قیمت آن می باشد. بخش پنجم بحث برند و بازاریابی است.

 16. توضیحاتتون خیلی کامل بود، ممنون.