استعلام قیمت
۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۵
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

مقایسه بلوک هبلکس ، لیکا و سفال

مقایسه بلوک هبلکس ، لیکا و سفال
مقایسه بلوک هبلکس ، لیکا و سفال

در این مطلب به بررسی و مقایسه بلوک هبلکس ، لیکا و سفال ، کاربرد آن ها و مقایسه قیمت بلوک ها، پرداخته می شود. انواع بلوک های هبلکس و لیکا و سفال در ساختمان سازی بسیار کاربردی هستند و به همین علت دانستن تفاوت ها و ویژگی های آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است. ابتدا به یک معرفی کوتاه از هر کدام از این مصالح پرداخته شده و سپس مقایسه قیمت هبلکس و لیکا و مقایسه قیمت هبلکس و سفال و کاربردشان مورد بررسی قرار می گیرد.

مقایسه بلوک لیکا و هبلکس
بلوک های سفید هبلکس

بلوک لیکا از مخلوط سبک دانه با سیمان و آب به دست می آید، در مقابل بلوک هبلکس هم مانند بلوک لیکا نوعی بتن متخلخل است. برای ساخت بلوک سفال نیز از خاک رس و آهک و ترکیبات دیگر استفاده می شود. هم چنین در مقایسه بلوک لیکا و هبلکس و سفال باید گفت بلوک سفال کمترین و بلوک لیکا بیشترین قیمت را دارد. ( قیمت ها بسته به کیفیت و کارخانه ها تغییر می کنند.)

مقایسه قیمت بلوک لیکا و هبلکس

در مقایسه قیمت بلوک لیکا و هبلکس باید دقت داشت قیمت بلوک هبلکس نسبت به لیکا بسیار به صرفه بوده و همچنین موجب حذف شدن گچ و خاک می شود. (در صورتی که در اجرای آن از چسب استفاده شود.) هم چنین بلوک هبلکس با محیط زیست بسیار سازگار بوده و در برابر خورنده های طبیعی بسیار مقاوم است به دلیل آن که از مواد آلی تشکیل شده است. در صورتی که بلوک های لیکا این ویژگی را دارا نیستند.

مقایسه بلوک لیکا و هبلکس
نمونه هایی از بلوک های لیکا

بنابراین در جریان مقایسه قیمت هبلکس و لیکا می توان به این نتیجه رسید که در کل خرید بلوک هبلکس به صرفه تر است. زیرا هم وزن کمتری داشته و هم عایق بهتری برای صدا و حرارت بوده و در کل قیمت پایین تری نیز دارد. هم چنین هزینه های جانبی مانند ملات و … شامل اجرای بلک هبلکس نمی شود.

تفاوت بلوک لیکا و هبلکس
دیوارچینی با بلوک لیکا

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر مقایسه قیمت هبلکس و لیکا ، سرعت اجرا است. سرعت اجرای بلوک هبلکس نسبت به لیکا ، تا ۴ برابر بیشتر است. زیرا بلوک های هبلکس نسبت به لیکا ابعاد بزرگ تری داشته و چینش آن ها سریع تر است.

مقایسه بلوک هبلکس ، لیکا و سفال
نمونه ای از بلوک سفالی

جلوگیری از نشت رطوبت در ساختمان یکی دیگر از عوامل موثر در مقایسه قیمت بلوک لیکا و هبلکس است. در صورت نشت رطوبت در ساختمان، اگر جنس بلوک های نما یا دیوار از هبلکس باشد، رطوبت در ساختمان پخش نشده و بلوک ها به عنوان عایق رطوبتی عمل می کنند.

مقایسه قیمت هبلکس و سفال

مقایسه قیمت هبلکس و سفال با استاندار ها و معیار های صحیح، نکات بسیار مهمی را در ساختمان سازی روشن می کند. قطعا بلوک هبلکس نسبت به مزایا و امتیازاتی که دارد باید قیمت بالاتری نیز داشته باشد. متریال اولیه بلوک سفالی و هبلکس به هیچ کدام مشابه یا مشترک نمی باشد. برای ساخت بلوک سفالی از خاک رس و آب و آهک استفاده شده اما متریال اصلی بلوک هبلکس بتن متخلخل است.

تفاوت بلوک لیکا و هبلکس
دیوارچینی با بلوک های هبلکس به کمک چسب هبلکس

در مقایسه قیمت بلوک هبلکس و سفال باید به وزن مخصوص و در نتیجه هزینه های حمل و نقل بلوک نیز توجه نمود. وزن مخصوص بلوک هبلکس نسبت به سفال کمتر است و جابه جایی ساده تر و هزینه حمل و نقل پایین تری دارد. یکی دیگر از موارد موثر در مقایسه قیمت هبلکس و سفال ، هزینه های جانبی است. بلوک های سفالی بعد از اجرا به دلیل ظاهر مواج و غیر جذابی که دارند، باید حتما با ملات گچ و خاک ترمیم شده و نازک کاری شوند. در حال که بلوک هبلکس سطح سفید و صافی داشته و نیازی به نازک کاری با گچ یا ملات سیمان ندارد.

یکی دیگر از مواردی که بر مقایسه قیمت هبلکس و سفال تاثیر می گذارد، ملات اجرای آن ها می باشد. برای اجرای اتصالات بلوک های سفالی از ملات ماسه سیمان استفاده می شود، در حالی که برای دیوار چینی با بلوک هبلکس می توان از چسب مخصوص هبلکس کمک گرفت.

هم چنین سرعت دیوارچینی با با بلوک هبلکس نسبت به بلوک سفال بیشتر است زیرا ابعاد بلوک هبلکس نسبت به بلوک های سفالی بیشتر است و در نتیجه اجرای آن ها سریع تر است. در نتیجه این مورد نیز برای مقایسه قیمت هبلکس و سفال باید مورد توجه قرار بگیرد.

مقایسه بلوک لیکا و هبلکس
بلوک های لیکا

مقایسه قیمت لیکا و سفال

در مقایسه قیمت لیکا و سفال باید عواملی مانند وزن، مقاومت و هزینه های جابه جایی و اجرا را در نظر داشت. وزن بلوک های لیکا نسبت به بلوک سفالی بیشتر است اما خاصیت عایق حرارتی و صوتی بلوک های لیکا نسبت به سفالی بیشتر است. در کل بلوک های سفالی هزینه های اجرای پایین تری دارند و پروسه تولید آن نیز شامل هزینه های کمتری می باشد.

تفاوت بلوک لیکا و هبلکس
مقایسه انواع بلوک های لیکا و سفالی

تفاوت بلوک لیکا و هبلکس و سفال

برای بررسی تفاوت بلوک لیکا و هبلکس و سفال، به بررسی مزایا و معایب آن ها پرداخته می شود. بلوک لیکا ترد و شکننده است و به همین علت در هنگام جا به جایی و اجرا ممکن است ضایعات بیشتری تولید کند. هم چنین در توضیح تفاوت بلوک لیکا و هبلکس و سفال از لحاظ وزن باید گفت وزن بلوک لیکا نسبت به هبلکس و سفال نسبت به آن دو بیشتر بوده و در نتیجه هزینه های حمل و نقل و دشواری های اجرای آن ها نیز بیشتر خواهد بود.

برش دادن بلوک هبلکس به مراتب نسبت به دیگر بلوک ها ساده تر بوده و ضایعات کمتری تولید می کند. یکی دیگر از انواع تفاوت بلوک لیکا و هبلکس این است که بلوک هبلکس امکان اجرا و عبور تاسیسات از میان خود را دارد. ابعاد بزرگ تر بلوک هبلکس نسبت به لیکا باعث می شود اجرای آن ساده تر شود.

تفاوت بلوک لیکا و هبلکس
دیوارچینی با بلوک های چکش خوار هبلکس

تفاوت بلوک لیکا و هبلکس و سفال در هدر رفت انرژی ساختمان نیز قابل چشم پوشی نیست. بلوک های هبلکس به دلیل خاصیت عایق حرارتی و صوتی که دارند، در جلوگیری از هدر رفت انرژی ساختمان بسیار موثر بوده و هزینه ها را کاهش کمی دهند. بلوک های سفال و لیکا از قابلیت کمتری برای عایق بودن برخوردار هستند. هم چنین نکته ای که مقایسه بلوک های هبلکس، لیکا و سفالی را فراهم می کند، تخلخل و نوع کاربری آن ها می باشد. هر سه این بلوک ها به صورت متخلخل و توخالی ساخته شده و به جهت تامین سبکی سازه طراحی می شوند.

مقایسه بلوک لیکا و هبلکس
نمونه ای از بلوک لیکا

مقایسه بلوک لیکا و هبلکس و سفال از لحاظ مشخصات فنی

انواع بلوک های هبلکس و لیکا و سفال هر کدام دارای مشخصات فنی منحصر به فردی هستند که استفاده از آن ها را در کاربرد های مختلف ساختمان سازی امکان پذیر می کند. به عنوان مثال از بلوک هبلکس بیشتر برای دیوار چینی دیوار های داخلی و هم دیوار های بیرونی یا خارجی استفاده می شود. بلوک لیکا نیز مناسب برای دیوار ها و سقف می باشد. هم چنین بیشترین استفاده بلوک سفالی برای دیوار چینی است.

وزن مخصوص بلوک هبلکس ، لیکا و سفال

وزن مخصوص بلوک هبلکس ۵۰۰ و بلوک سفالی ۶۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است در حالی که بلوک لیکا وزن مخصوصی در حدود ۸۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب دارد. در این میان بلوک هبلکس به علت تخلخل بیشتری که در بافتش دارد، سبک تر بوده و حمل و نقل آسان تری نیز دارد.

مقاومت فشاری بلوک هبلکس ، لیکا و سفال

در مقایسه بلوک هبلکس ، لیکا و سفال باید گفت مقاومت فشاری بلوک هبلکس از بقیه بیشتر است و در نتیجه امکان تخریب و آسیب دیدگی آن نیز در طولانی مدت کمتر می باشد. مقاومت فشاری هبلکس تقریبا ۳/۵ نیوتون بر میلی متر مربع بوده و لیکا ۲ و سفال نیز ۳ نیوتون بر متر مربع می باشد.

ضریب هدایت حرارتی بلوک هبلکس ، لیکا و سفال

در مقایسه بلوک لیکا و هبلکس به جهت تخلخلی که هر دو دارند، باید گفت عایق های حرارتی و صوتی خوبی هستند. بلوک هبلکس نسبت به بلوک لیکا عایق صوتی و حرارتی بهتری بوده و بلوک سفال در آخرین مرتبه قرار دارد.

مقاومت نسبت به آتش سوزی بلوک هبلکس ، لیکا و سفال

یکی از مواردی که در مقایسه بلوک لیکا و هبلکس مورد توجه قرار می گیرد، مقاومت آن ها نسبت به آتش سوزی و حریق است. بلوک های هبلکس بیشترین مقاومت در برابر حریق را دارد. بعد از هبلکس بلوک لیکا و بعد از آن بلوک های سفالی بیشترین مقاومت را در برابر حریق دارند.

مقایسه قیمت هبلکس و سفال
دیوارچینی با بلوک سفالی با کمک ملات ماسه سیمان

مقایسه بلوک لیکا و هبلکس و سفال از لحاظ اجرا

اجرای دیوار چینی با انواع بلوک های لیکا، هبلکس و سفالی به دلیل تفاوت های فیزیکی و مشخصات فنی که این بلوک ها دارند، متفاوت است. همان طور که قبل تر نیز ذکر شد، بلوک های هبلکس معمولا با کمک چسب هبلکس اجرا می شوند و برای اجرا نیازی به ملات ماسه سیمان و نازک کاری گچ و خاک بعد از اجرا نیز ندارند. بلوک های سفالی و لیکا با ملات های ماسه سیمان قابل اجرا هستند.

برای مطالعه بیشتر:

آجر سفال

بلوک هبلکس یزد

بلوک هبلکس گیلان

بلوک هبلکس همدان

بلوک هبلکس زنجان

بلوک هبلکس رشت

بلوک هبلکس تهران

بلوک هبلکس تبریز

بلوک هبلکس اندیمشک

بلوک هبلکس اصفهان

بلوک هبلکس اراک

بلوک هبلکس ابهر

بلوک هبلکس چیست؟

قیمت هبلکس نیشابور

قیمت هبلکس ساری

قیمت هبلکس بیرجند

قیمت بلوک هبلکس کرمان

قیمت بلوک هبلکس کرج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چه امتیازی می‌دهید؟

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید!