استعلام قیمت
۰۲۱-۵۴۴۰۶۰۱۱
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

مراحل مشارکت در ساخت

مراحل مشارکت در ساخت
مراحل مشارکت در ساخت

مشارکت در ساخت به معنی قرار دادن زمین یا ساختمان کلنگی در اختیار سازنده و سهیم شدن طرفین در سود ساخت و ساز آن است. با توجه به وضعیت کنونی و تورم بالا، بسیاری از مالکان بودجه کافی برای ساخت را ندارند. به همین دلیل ساخت و ساز به روش مشارکتی بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. اما پرسش اصلی مالکان این است که مراحل مشارکت در ساخت چیست. در این مطلب به معرفی مراحل مشارکت در ساخت پرداخته شده است. در پیمودن این مراحل انتخاب سازنده بسیار حائز اهمیت می باشد. عمران مدرن شرکت ارائه دهنده خدمات مشارکت در ساخت است که دارای متخصص ترین و خبره ترین نیروها در این زمینه می باشد.

مراحل مشارکت در ساخت

مراحل مشارکت در ساخت و آشنایی با آن

آشنایی با مراحل مشارکت در ساخت به پیشرفت سریع تر پروژه کمک می نماید. همچنین از سردرگمی مالکان هم جلوگیری می کند. در ادامه به معرفی این مراحل پرداخته شده است.

جلب رضایت مالکان

در صورتی که تعداد مالکان بنا یا زمین بیشتر از یک نفر باشد، اولین گام از مراحل مشارکت در ساخت ، اخذ رضایت از تمامی مالکان است. گاهی ممکن است یک یا چند مالک به دلایلی همچون عدم تفاهم در قدرالسهم، عدم اعتماد به سازندگان، ترس از مشکلات مشارکت، جابجایی به مکان جدید در طول اجرای پروژه و … با مشارکت در ساخت مخالفت نمایند. همه این ابهامات می تواند با حضور یک کارشناس خبره و توجیه مالکین، رفع گردد. انتخاب یک سازنده معروف نیز می تواند به جلب رضایت مالکان کمک نماید. به منظور انتخاب سازنده باید توانایی اجرایی و مالی وی را مدنظر قرار داد.

تعیین قدرالسهم و بلاعوض

پس از جلب رضایت مالکین، باید قدرالسهم و بلاعوض هر کدام تعیین گردد. قدرالسهم به معنای درصد مشارکت هر یک از مالکان و سازنده می باشد. به این معنی که آپارتمان ساخته شده با چه نسبتی بین طرفین تقسیم گردد و چه متراژ و چه تعداد واحد سهم هر کدام از مالکین خواهد بود. آورده سازنده هم باید مشخص گردد که به هزینه های ساخت و تخصص و شهرت او وابسته است.

مراحل مشارکت در ساخت

تعیین مبلغ بلاعوض نیز از دیگر مراحل مشارکت در ساخت است که باید مشخص گردد. با توجه به آورده مالک و سازنده، میزان بلاعوض مشخص می شود. بلاعوض به منظور یکسان سازی آورده طرفین قرارداد لحاظ می شود. این مبلغ به عواملی همچون ارزش زمین وابسته است. به طور مثال اگر ارزش زمین بالا باشد سازنده باید مبلغی را به عنوان بلاعوض برای مالک تعیین نماید. سازنده در طول پروژه مکانی را برای مالک اجاره می نماید تا در آنجا سکونت یابد. اگر زمین ارزش چندانی نداشته باشد، مبلغ بلاعوض پایین بوده و یا اینکه معمولا نیازی به پرداخت آن نیست.

مراحل مشارکت در ساخت و تنظیم قرارداد

تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا مرجع اصلی برای رفع اختلافات و مشکلات احتمالی مراحل مشارکت در ساخت ، قرارداد مشارکت می باشد. به منظور جلوگیری از بروز مشکل، باید تمامی موارد مشخص و در متن قرار داد ذکر گردد. مواردی همچون تعداد واحدها، سهم هر مالک و سازنده، محل واحد، پارکینگ و انبار، زمان پایان پروژه و … باید مشخص شود. بعد از بررسی دقیق بندهای مختلف، قرارداد باید به امضای طرفین برسد.

تهیه جواز و تحویل زمین به سازنده

پس از آنکه جواز ساخت و ساز تهیه و دریافت گردید، مالک باید ملک را تخلیه نموده و به سازنده تحویل دهد. مدت زمان دریافت جواز با توجه به شرایط متغیر بوده و این زمان برای همه پروژه ها یکسان نیست. لازم به ذکر است که در صورت تعیین بلاعوض، سازنده باید آپارتمانی را برای سکونت مالک در طول پروژه اجاره نماید.

مراحل مشارکت در ساخت

مراحل مشارکت در ساخت و آغاز پروژه

گام بعدی مراحل مشارکت در ساخت ، آغاز عملیات اجرایی است. پس از اینکه مالک، ملک را به سازنده تحویل داد، عملیات ساخت و ساز آغاز می گردد. مالکین باید بر روند اجرایی پروژه و انجام آن مطابق با مفاد قرارداد نظارت داشته باشند.

تحویل واحدها پس از پایان پروژه

با پایان یافتن پروژه و اتمام مراحل اجرایی، واحدهای مشخص شده به مالک تحویل داده می شود. صحت نحوه ساخت باید تایید گردد. در غیر این صورت و عدم اجرا مطابق با قرارداد، می توان شکایت نامه تنظیم کرد. آخرین مرحله از مراحل مشارکت در ساخت دوره تضمین است که باید تعیین گردد. پس از تحویل واحدها این دوره آغاز می گردد. دوره تضمین به این معناست که اگر در حین بهره برداری از آپارتمان، به دلیل کوتاهی سازنده مشکلی در ساختمان ایجاد شود، رفع و اصلاح آن بر عهده سازنده است. تا پایان دوره تضمین، سازنده موظف به انجام تعهدات خود است.

برای مطالعه بیشتر:

مشارکت در ساخت بدون بلاعوض

قدرالسهم مشارکت در ساخت

قانون مشارکت در ساخت

تقسیم واحدها در مشارکت در ساخت

مشارکت در ساخت زمین

صفر تا صد مشارکت در ساخت

کمیسیون مشارکت در ساخت

خطرات مشارکت در ساخت

نحوه مشارکت در ساخت و ساز

شرایط مشارکت در ساخت

قراردادهای مشارکت در ساخت

دادخواست فسخ قرارداد مشارکت در ساخت

مشکلات قراردادهای مشارکت در ساخت

نکات مهم در قرارداد مشارکت ساخت

تعهدات سازنده در قرارداد مشارکت در ساخت

سوالات مشارکت در ساخت

انقضای مدت قرارداد مشارکت در ساخت

پیش نویس قرارداد مشارکت در ساخت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چه امتیازی می‌دهید؟

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید!