استعلام قیمت
۰۲۱-۶۲۹۹۹۶۷۵
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

انقضای مدت قرارداد مشارکت در ساخت

انقضای مدت قرارداد مشارکت در ساخت
انقضای مدت قرارداد مشارکت در ساخت

انقضای مدت قرارداد مشارکت در ساخت باید با توجه به شرایط و حجم پروژه تعیین گردد. مشارکت در ساخت قراردادی است که بین صاحب ملک یا ساختمان کلنگی و سازنده منعقد می گردد. در این قرارداد مالک ملک خود را در اختیار سازنده قرارداد و او هزینه های مربوط به ساخت و ساز و اخذ جواز را متقبل می شود. برای شریطی که مدت زمان قرارداد مشارکت در ساخت به پایان می رسد، می توان حق فسخ یا جریمه در نظر گرفت. تعیین انقضای مدت قرارداد مشارکت در ساخت مسکن سبب می شود که سازنده با دقت و سرعت بیشتری به تعهدات خود عمل نماید.

انقضای مدت قرارداد مشارکت در ساخت و تعیین جریمه

در عقد قرارداد مشارکت، می توان برای شرایطی که پروژه در زمان تعیین شده به عنوان انقضای مدت قرارداد مشارکت در ساخت به پایان نرسد، جریمه در نظر گرفت. این جریمه می تواند به صورت کلی و یا به صورت روزانه تعیین گردد. این مبلغ تعیین شده همان وجه التزام ناشی از انجام تعهدات توسط سازنده می باشد.

انقضای مدت قرارداد مشارکت در ساخت

برنامه زمان بندی اجرای پروژه به صورت مرحله به مرحله تعیین می شود. چنانچه برای هر مرحله مدت زمان مشخصی تعیین شود و آن مرحله در زمان مشخص به پایان نرسد، مالک می تواند بر اساس قرارداد نسبت به تاخیر در اجرا، به صورت روزانه ادعای خسارت نماید. البته باید تخلف سازنده به اثبات برسد. برای عقد قرارداد و تعیین انقضای مدت قرارداد مشارکت در ساخت باید از افراد خبره و متخصص در این زمینه کمک گرفت.

تاخیر در تحویل ملک

علاوه بر جریمه هایی که در خصوص عدم تحویل پروژه در زمان تعیین شده برای انقضای مدت قرارداد مشارکت در ساخت در نظر گرفته می شود، باید برای تاخیر در تحویل ملک و انتقال سند نیز قوانین و مقرراتی تعیین گردد. به طور مثال چنانچه مالک سند را به موقع انتقال ندهد و ملک را در موعد مقرر تخلیه نکند و تحویل ندهد، به ازای مدت تاخیر، می توان انقضای مدت قرارداد مشارکت در ساخت را به همان اندازه افزایش داد. این موارد حتما باید در قرارداد مشارکت ذکر گردد.

انقضای مدت قرارداد مشارکت در ساخت

تصمیم در خصوص تعطیلی کارگاه یا انجام عملیات اجرایی در مدت زمان تاخیر در انتقال سند، بر عهده و اختیار سازنده می باشد. در صورت تاخیر در تحویل واحدها با وجود انجام عملیات اجرایی کارگاه در مدت زمان تاخیر در انتقال سند، چنانچه مالک نسبت به شکایت در خصوص عدم تحویل در زمان انقضای مدت قرارداد مشارکت در ساخت اقدام کند، ممکن است سازنده محکوم گردد.

لزوم تعیین انقضای مدت قرارداد مشارکت در ساخت

تعیین انقضای مدت قرارداد مشارکت در ساخت از آن جهت حائز اهمیت است که در صورت تاخیر بتوان ادعای خسارت نمود. در غیر این صورت طرف مقابل نمی تواند درخواست خسارت کند. بنابراین مهم ترین اهمیت تعیین انقضای مدت قرارداد مشارکت در ساخت ، امکان مطالبه خسارت و وجه التزام است. علاوه بر این، همان طور که پیشتر نیز بیان شد، تعیین انقضای مدت قرارداد مشارکت در ساخت به عملکرد بهتر سازنده کمک شایانی می نماید. با تعیین بندهای مربوط به مدت قرارداد، چنانچه در آینده اختلافی در این زمینه به وجود آید، می توان از این بندها برای رفع اختلاف یا صدور رای دادگاه استفاده کرد. لازم به ذکر است که پایان انقضای مدت قرارداد مشارکت در ساخت به تنهایی به معنی اتمام قرارداد نیست و طرفین موظف هستند تا زمان پایان پروژه به تعهدات خود پایبند باشند.

انقضای مدت قرارداد مشارکت در ساخت

عوامل موثر بر تعیین انقضای مدت قرارداد مشارکت در ساخت

یکی از پارامترهایی که در تعیین انقضای مدت قرارداد مشارکت در ساخت باید مدنظر قرار داد، متراژ و زیربنای پروژه است. بدون در نظر گرفتن جزئیات پروژه، تعیین مدت زمان قرارداد مشارکت در ساخت امکان پذیر نیست. نباید یک مدت زمان کلی برای پایان پروژه در نظر گرفت، بلکه باید زمان پایان هر مرحله مشخص گردد. تاخیرات مجاز و غیر مجاز، بر روی زمان اتمام پروژه یا مراحل انجام آن تاثیرگذار است. یک ضمانت اجرایی نیز باید برای مشارکت در ساخت تعیین شود. بهتر است که مدت زمان قرارداد مشارکت در ساخت، هم به صورت حروف و هم به صورت عدد در متن قرارداد ذکر شود.

برای مطالعه بیشتر:

بلاعوض مشارکت در ساخت

قدرالسهم مشارکت در ساخت

قانون مشارکت در ساخت

تقسیم واحدها در مشارکت در ساخت

مراحل مشارکت در ساخت

صفر تا صد مشارکت در ساخت

معایب مشارکت در ساخت

نحوه انتقال سند در مشارکت ساخت

شرایط مشارکت در ساخت

قرارداد مشارکت ساخت

فسخ قرارداد مشارکت در ساخت

مشکلات قراردادهای مشارکت در ساخت

نکات قرارداد مشارکت در ساخت

سوالات مشارکت در ساخت

کمیسیون مشارکت در ساخت

نحوه نوشتن قرارداد مشارکت در ساخت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چه امتیازی می‌دهید؟

امتیاز کاربران: 4.29 ( 4 نظر)