کول گذاری و طوقه چینی

کول گذاری و طوقه چینی

دسته بندی
حفاری، خاکبرداری
تعداد ارائه دهنده ها
۱۳ ارائه دهنده
intro
comment
bookmark
share
شهر
شهر را مشخص کنید

خدمات مرتبط در عمران مدرن

کول گذاری و طوقه چینی

فروشندهمحلشماره تماس

۵

location

تهران

phone۰۲۱۵۴۴۰۶۰۱۲

۴

location

تهران

******۰۹۱۲۷

۳

location

تهران

******۰۲۱۸۸

۴

location

تهران

******۰۹۱۲۶

۳

location

تهران

******۰۲۱۶۶

۳

location

تهران

******۰۲۱۴۴

۴

location

تهران

******۰۹۱۹۳

۲

location

تهران

******۰۲۱۵۶

۲

location

تهران

******۰۹۱۰۰

۴

location

تهران

******۰۹۱۲۳

۲

location

تهران

******۰۹۱۲۸

۲

location

تهران

******۰۹۱۲۹

۳

location

کرج

******۰۹۱۲۸

ابتدا
۱
انتها
معرفی کالا
نظرات کاربران

کول گذاری چاه و طوقه چینی

حفر چاه دارای مراحل مختلفی می باشد که کول گذاری چاه و طوقه چینی از جمله این مراحل می باشند. طوقه به دیوار حلقوی چاه که از مصالح ساختمانی ساخته می شود، اطلاق می گردد. طوقه چینی چاه در بالاترین قسمت از میله چاه (میله منتهی به دهانه چاه) انجام شده و درپوش چاه بر روی آن قرار داده می شود. عملیات طوقه چینی چاه به دلیل جلوگیری از ریزش و افزایش استحکام دهانه چاه و معمولا با استفاده از آجر فشاری اجرا می گردد.

کول ها قطعات بتنی و سیمانی هستند که در میله و انباری چاه مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع عملیات کول گذاری چاه مشابه درست کردن ستون برای چاه است که موجب استحکام آن و به حداقل رساندن احتمال ریزش و تخریب چاه می گردد.

 

کول گذاری چاه

 کول گذاری چاه

 

کول گذاری چاه

در صورتی که عملیات حفر میله و انباری چاه در لایه های سست خاک انجام شود، کول گذاری چاه و تقویت سقف و دیواره ها الزامی است. به منظور کول گذاری از دو نوع گرد و تخم مرغی استفاده می گردد. کول گرد برای میله چاه و کول تخم مرغی که اصطلاحا به آن بیضوی نیز گفته می شود، برای انباری چاه مورد استفاده قرار می گیرد.

کول گرد میله چاه ، به قطرهای خارجی ۶۰، ۷۰، ۸۰، ۹۰ و ۱۰۰ ، ارتفاع ۲۵ و ضخامت ۳ تا ۴ سانتی متر تولید می شود. در صورتی که ارتفاع انباری چاه از ۱/۵ متر و عرض آن از ۱/۲ متر تجاوز کند، تقویت آن با کول گذاری لازم و ضروری است. کول های انباری غالبا با ارتفاع ۹۰، ۱۰۰، ۱۱۰ و ۱۲۰ و عرض ۵۰، ۷۵ و ۷۰ سانتی متر تولید می شوند.

 

کول گذاری چاه

 انواع کول چاه

 

روش کول گذاری چاه بدین صورت است که از پایین به بالا انجام می شود. به منظور جلوگیری از شکستگی کول ها ، می توان از تسمه استفاده کرد. تسمه موجب مهار کول ها شده و از شکستگی و ترک خوردن آن جلوگیری می کند. گاهی نیز از میلگرد بدین منظور استفاده می گردد. اما قیمت کول گذاری چاه با میلگرد بالاتر بوده و اجرای آن نیز سخت تر است.

اگر چه به ظاهر کول گذاری چاه کاری آسان و پیش پا افتاده به نظر می رسد، اما در باطن اینطور نبوده و برای اجرای آن نیاز به نیروی متخصص می باشد.

 

طوقه چینی چاه

به منظور طوقه چینی چاه ، آجرها در هر ردیف مقداری جلوتر از ردیف تحتانی چیده شده تا نهایتا دهانه چاه باریک شده و گلدانی روی آن نصب گردد. نوع چینش و مصالح مصرفی در طوقه چینی چاه باید به نحوی باشد که از مقاومت کافی در برابر فشار و ضربات ناشی از بارهای وارده و عوامل جوی ، برخوردار باشد.

 

طوقه چینی چاه

 طوقه چینی چاه

 

به منظور طوقه چینی ، با توجه به قطر چاه ، دایره ای از مرکز دهانه رسم می کنند. سپس ملات را بر روی رج اول ریخته و به طور یکنواخت پهن می نمایند. پس از چینش رج اول ، اجرای رج دوم آغاز می گردد. در این مرحله آجرها را طوری قرار می دهند که در حدود ۲ تا ۳ سانتی متر از رج اول جلوتر باشد. این روش تا چیدن رج نهایی ادامه می یابد. سپس گلدانی چاه در وسط طوقه چینی نصب می شود.

 

قیمت کول گذاری چاه و طوقه چینی

از اولین عوامل موثر بر قیمت کول گذاری و طوقه چینی چاه می توان به حجم پروژه و متراژ چاه اشاره نمود. همچنین برای تعیین قیمت کول گذاری چاه نوع کول مورد استفاده و نیز استفاده از تسمه یا میلگرد در اجرای آن، بر روی قیمت تمام شده تاثیرگذار خواهد بود. دستمزد نیروی کار نیز از دیگر عوامل موثر می باشد.

Powered by Froala Editor

امتیاز این مطلب:

امتیاز ۴.۰ از ۵ - از مجموع ۳ رای

نظرات کاربران

مبین حامدی

کول گذاری و طوقه چینی چاه حداقل در چه مدت زمانی انجام میشه ؟

سیاوش زمردیان

سلام ، حفر چاه همیشه همراه با کول گذاری چاه و طوقه چینی انجام میشه یا طوقه چینی و کول گذاری چاه یه کار اختیاریه؟!

نام
نام خانوادگی
دیدگاه شما