مشارکت در ساخت

مشارکت در ساخت

دسته بندی
مشارکت
تعداد ارائه دهنده ها
۷ ارائه دهنده
intro
comment
bookmark
share
شهر
شهر را مشخص کنید

خدمات مرتبط در عمران مدرن

مشارکت در ساخت

فروشندهمحلشماره تماس

۵

location

تهران

phone۰۲۱۵۴۴۰۶۰۱۲

۴

location

تبریز

******۰۴۱۳۴

۴

location

تبریز

******۰۴۱۳۳

۴

location

اصفهان

******۰۳۱۳۲

۳

location

شیراز

******۰۷۱۳۶

۴

location

شیراز

******۰۷۱۳۲

۳

location

تهران

******۰۲۱۲۲

ابتدا
۱
انتها
معرفی کالا
نظرات کاربران

مشارکت در ساخت

مشارکت در ساخت زمانی انجام می‌گیرد که صاحبان زمین و املاک کلنگی، نیت ساخت املاک جدید را دارند ولی سرمایه و تخصص لازم برای این ‌کار را در اختیار ندارند؛ لذا تصمیم به توافق با یک شرکت پیمانکاری یا یک فرد باتجربه در حوزه ساخت و ساز می‌گیرند. اصطلاحا ملک از یکی و سرمایه از دیگری می باشد، در نهایت نیز به صورت درصدی در سود نهایی پروژه با یکدیگر شریک می‌شوند.
میزان مشارکت و درصد سود میان دو طرف قرارداد مشارکت در ساخت (قدرالسهم) ، با درنظرگرفتن تغییرات قیمت مسکن در بازار و همچنین نرخ تورم و بر مبنای "قیمت روز هر مترمربع آپارتمان نوساز در آن منطقه" محاسبه می‌گردد. اصلی‌ترین مزیت مشارکت در ساخت ، سود مالی ‌ای است که در کوتاه مدت عاید طرفین توافق می‌گردد، بطور کلی می‌توان گفت قرارداد مشارکت در ساخت ، باعث افزایش سرمایه می‌شود. این قرارداد جزء قراردادهای بسیار مهم دسته‌بندی می‌‌شود که با وجود سودمند بودن، ریسک بالایی دارد؛ از این‌رو نکات حقوقی و موارد قانونی بسیاری برای آن مطرح شده است. اگر قرارداد مشارکت در ساخت به طور صحیح تنظیم نشود، می‌تواند مشکلات و خسارات زیادی برای هر یک از طرفین ایجاد کند. 

 مشارکت در ساخت

مشارکت در ساخت

 

شرایط مشارکت در ساخت

هر یک از طرفین در این شراکت، تعهداتی نسبت به یکدیگر دارند:

تعهدات مالک

اصلی‌ترین و مهم‌ترین تعهد مالک زمین، تسلیم و اقباض زمین به مجری طرح می‌باشد.

تعهدات سازنده

برخلاف مالک، تعهدات سازنده الگوی خاصی نداشته و می‌تواند بازه گسترده‌ای از خدمات را شامل شود؛ من‌جمله مهمترین این تعهدات عبارتند از:

 • پرداخت هزینه‌های ساخت و ساز پروژه
 • پرداخت انواع هزینه‌های اداری پروژه
 • پرداخت وجه بلاعوض به مالک (معمولا مالک در همان ملکی ساکن است که قرار است تخریب شود. به همین دلیل در ابتدای پروژه سازنده مبلغی را در اختیار مالک قرار می‌دهد که بتواند تا پایان عملیات برای خود مسکنی تهیه کند. میزان وجه بلاعوض بستگی به ارزش ملک، هزینه‌های ساخت و سهم سود از شراکت طرفین دارد.)

سازنده هیچ تعهدی نسبت به پرداخت بدهی‌های ملک از قبیل عوارض پرداخت نشده شهرداری، پلاک ثبتی و یا مالیات‌های اجاره و… ندارد.

 

قوانین مشارکت در ساخت

 • تعیین آورده طرفین به طور کامل
 • تعیین نسبت قدرالسهم طرفین (این نسبت در قرارداد به صورت درصد و بر اساس آورده‌های دو طرف مشخص می‌شود.)
  علاوه بر تعیین میزان قدرالسهم در قرارداد مشارکت در ساخت ، موقعیت دقیق واحدهای تقسیم شده مابین طرفین اعم از مسکونی، تجاری و اداری و همچنین پارکینگ‌ها و انباری‌ها باید مشخص گردد.
  برای نحوه تقسیم واحدها در مشارکت در ساخت فرمول دقیقی وجود ندارد، لکن مهم‌ترین اصل، مرغوبیت واحدهای موجود است. ملاک تعیین مرغوبیت، وجود نور و دید واحد می‌باشد. به عنوان مثال در یک ساختمان ۶ طبقه، ۳ حالت پیشنهاد می‌شود:
  - طبقه ۱-۵-۶ متعلق به سازنده و طبقه ۲-۳-۴ متعلق به مالک
  - طبقه ۳-۴-۵ متعلق به سازنده و طبقه ۱-۲-۶ متعلق به مالک
  - طبقه ۲-۴-۶ متعلق به سازنده و طبقه ۱-۳-۵ متعلق به مالک
 • تعیین دقیق تمام هزینه‌های انجام پروژه
 • تعیین مدت زمان انجام پروژه
 • تعیین ضمانت اجرایی برای شرایطی که طرفین به تعهداتشان عمل نکنند.
 • تایید مالکیت و یا اجازه کار مالک با سند رسمی

 

قوانین مشارکت در ساخت

برآورد هزینه های مشارکت در ساخت

 

خطرات مشارکت در ساخت

برای مشارکت در ساخت باید هوشیارانه عمل کرد. ممکن است سازنده به مالک پیشنهاد دهد که برای تسهیل روند نقل و انتقال و کاهش مالیات،‌ در همان آغاز کار، سهم ایشان به طور یک جا به نامشان شود و یا از مالک وکالت فروش بلاعزل بخواهد که بعد از یک زمان مشخص این وکالت تمام شود. این کار به لحاظ حقوقی می‌تواند مصداق خطرات مشارکت در ساخت برای مالک باشد. درنتیجه بهتر است از پذیرش این چنین پیشنهاداتی خودداری شود.

از دیگر خطرات مشارکت در ساخت می توان به مشارکت با سازنده‌هایی اشاره کرد که برای کاهش هزینه ساخت، از مصالح ضعیف استفاده می‌کنند و یا با به کارگیری روش‌هایی برای کاهش هزینه‌ها کیفیت نهایی ساخت را بسیار کاهش می‌دهند و ملک را با کیفیتی که در مورد آن توافق شده تحویل نمی‌دهند؛ لذا باید لیست متریال مشارکت در ساخت به طور شفاف و با جزئیات کامل مثل نام، مدل، کشور سازنده، رنگ، جنس و …را به صورت مکتوب تهیه و متمم قرارداد مشارکت در ساخت نموده و از بکار بردن عباراتی همچون "یا مشابه" در  این لیست جدا خودداری شود.

در قسمت بالایی همه صفحات قرارداد عبارت قرارداد مشارکت در ساخت باید ذکر گردد و به هیچ عنوان از عبارت‌های دیگر مانند قرارداد مشارکت مدنی، مبایعه نامه و یا معامله استفاده نشود.

جهت کاهش خطرات مشارکت در ساخت لازم است حق دریافت وام و واگذاری قرارداد مشارکت در ساخت به غیر سلب شود.

مدت زمان اجرای قرارداد ساخت و ساز مشارکتی باید به صورت دقیق مشخص شود و برای تعیین زمان اجرای قرارداد از اصطلاحاتی مانند "لغایت" و "تا حدود" استفاده نشود.

Powered by Froala Editor

امتیاز این مطلب:

امتیاز ۴.۰ از ۵ - از مجموع ۳ رای

نظرات کاربران

کامران یاوری

مشارکت در ساخت چه خطرات احتمالی دارد و برای یک مشارکت ایمن و مطمئن باید چه مواردی را رعایت کنیم تا کلاه سرمان نگذارند و نتیجه مطلوبی هم داشته باشد؟!

نام
نام خانوادگی
دیدگاه شما