تست رادیوگرافی جوش (RT)

تست رادیوگرافی جوش (RT)

دسته بندی

تست جوش

تست رادیوگرافی جوش (RT)

دسته بندی
تست جوش
تعداد ارائه دهنده ها
۱۸ ارائه دهنده

introمعرفی کالا
commentنظرات و سوالات
bookmarkافزودن به علاقه مندی
shareاشتراک گذاری
sortمرتب سازی بر اساس

filterفیلتر کردن پیشنهادات


تست رادیوگرافی جوش (RT)

فروشندهمحلشماره تماس

۵

location

تهران

phone۰۲۱۷۷۸۹۶۶۲۵

۲

location

تهران

phone

******۰۲۱۳۳

۳

location

تهران

phone

******۰۲۱۲۲

۳

location

تهران

phone

******۰۲۱۲۲

۳

location

تهران

phone

******۰۲۱۴۴

۳

location

تهران

phone

******۰۲۱۷۷

۳

location

تهران

phone

******۰۲۱۴۴

۲

location

تهران

phone

******۰۹۱۲۵

۲

location

تهران

phone

******۰۲۱۴۴

۲

location

تهران

phone

******۰۲۱۷۷

۵

location

تهران

phone

******۰۲۱۳۳

۳

location

تهران

phone

******۰۹۱۲۰

۲

location

تهران

phone

******۰۹۳۳۰

۳

location

تهران

phone

******۰۲۱۷۷

۵

location

تهران

phone

******۰۲۱۸۸

ابتدا
۱
۲
انتها
معرفی کالا
نظرات کاربران

تست رادیوگرافی جوش (RT)

تست رادیوگرافی جوش (RT) یکی از شیوه های بازرسی غیر مخرب جوش (NDT) می باشد. معمولا از تست جوش RT برای مخازن تحت فشار ، خطوط لوله و مکان هایی که در آن سیال وجود دارد، استفاده می شود.

 

در واقع از تست جوش RT با استفاده از تشعشعات الکترومغناطیس با طول موج کوتاه مانند پرتو X و پرتو گاما یا استفاده از تشعشعات ذرات آلفا و بتا برای ردیابی عیوب داخلی قطعات جوش بهره می گیرند.

 

تست جوش RT
تست جوش RT

 

کاربرد تست رادیوگرافی جوش (RT)

در میان روش های مختلف بازرسی غیر مخرب جوش NDT ، تست رادیوگرافی جوش (RT) بیش ترین کاربرد را برای شناسایی عیوب داخلی مانند تخلخل ها و حفره ها دارد. لازم به ذکر است با جهت گیری و تجربه مناسب، عیوب صفحه ای نیز توسط تست جوش RT قابل شناسایی است.

از تست رادیوگرافی جوش (RT) با اشعه ایکس برای تست جوش مواد فلزی ، غیر فلزی و کامپوزیت‌ ها یا به طور کلی مواد نازک تر و دارای تراکم کم تر استفاده می گردد. همچنین از رادیوگرافی با اشعه گاما نیز عموما برای مواد ضخیم و متراکم تر با چگالی بالا استفاده می ‌شود.

تست جوش RT برای تمامی اشکال و فرم ها اعم از ریخته‌گری ، جوش ، قطعات الکترونیکی ، صنایع هوایی ، دریایی ، خودروسازی و ... استفاده می گردد.

از تست رادیوگرافی جوش صنعتی برای شناسایی تغییرات ترکیب مواد ، اندازه گیری ضخامت ، تعیین موقعیت قطعات معیوب غیرقابل رویت دستگاه ها، استفاده می شود. رادیوگرافی جوش صنعتی بیش از ۴۰ سال است که به طور مداوم و یکنواخت در حال توسعه است. چراکه تنها با تست جوش RT و آزمایش فراصوتی می توان عیوب را در هر کجا از حجم قطعات سنگین و بزرگ تشخیص داد.

 

تست جوش RT
تست جوش RT

 

اساس کار تست رادیوگرافی جوش (RT)

پرتونگاری از فلزات عموما توسط امواج ایکس و گاما صورت می گیرد زیرا این امواج الکترومغناطیسی با طول موج کوتاهی که دارند، قادرند از ضخامت های قابل توجهی از فلز عبور کنند. تابش گاما ممکن است ناشی از متلاشی شدن هسته اتم مواد رادیواکتیو طبیعی و یا ایزوتوپ های رادیواکتیو مانند کبالت باشد.

گرچه تابش های گاما عموما نافذتر از امواج ایکس هستند، اما حساسیت تابش گاما از محدودیت های کار با آن محسوب می شود. طبیعتا به هیچ طریقی نمی توان چشمه تابش گاما را بنا به ضخامت های مختلف قطعه جوش تنظیم نمود لذا به زمان تابش طولانی تر در مقایسه با استفاده از امواج ایکس نیاز است.

همانطور که که بیان شد، در تست جوش RT متداول، پرتوی X یا گاما به جسم تابانده می شود و بخشی از پرتو که جذب جسم نشده است به صفحه فیلم برخورد می کند. پرتوی جذب نشده در معرض امولسیون قرار می گیرد. حال با ظاهر نمودن فیلم ، یک تصویر دو بعدی به صورت سایه از جسم وجود دارد. مناطقی از قطعه کار، که جذب کم تری داشته و یا نفوذ پرتو بیش تر است، تصویر سیاه‌ تری بر روی فیلم ایجاد می ‌نمایند و مناطقی که جذب پرتوی بیش تری دارند، تصویر روشن‌ تری بر روی فیلم ایجاد می ‌کنند.

 

تست رادیوگرافی جوش (RT)

 

به عبارتی در تست جوش RT اختلاف در چگالی ، ضخامت یا ترکیب نمونه مورد آزمایش سبب تغییر در میزان جذب پرتو شده و در نتیجه چگالی تصویر به وجود آمده تغییر می کند.

ارزیابی فیلم رادیوگرافی جوش نیز در تست جوش RT بر مبنای مقایسه بین اختلاف چگالی تصویر با مشخصه های معلوم از جسم یا در اثر حضور عیوب در آن انجام می شود. بنابراین برای انجام تست رادیوگرافی جوش (RT) ، برخلاف تست مایع نافذ PT نیازی به تمیزکاری سطحی وجود ندارد.

در تست جوش RT با پروتون ، هنگامی که یک دسته باریک از پروتون از داخل ماده عبور می کند، بیشترین تضعیف، زمانی رخ می دهد که حدود ۹۰ درصد مسافت طی شده باشد. حال از این موضوع در اندازه گیری تغییرات ضخامت در محدوده ۰٫۰۵ درصد استفاده می شود تا عیوب درونی شناسایی شود. منبع تامین پروتون در اغلب موارد یک سیکلوترون است.

در رادیوگرافی جوش نوترونی ، یک پرتو شدید نوترون کم انرژی به عنوان یک واسطه نافذ به جای اشعه گاما یا اشعه ایکس مورد استفاده قرار می ‌گیرد. پرتو نوترون که در اکثر مواد فلزی نفوذ می‌ کند، توسط بتاترون که یک شتاب دهنده خطی است، تولید می ‌شود و قطعات را به‌صورت شفاف نمایش می ‌دهد.

 

اجزای تست رادیو گرافی جوش RT

مهم ترین تجهیزات مورد نیاز جهت انجام تست جوش RT شامل تیوب پرتو X ، نفوذ سنج ، فیلم های صنعتی پرتو X و نمایشگر فیلم است.

 

دستگاه تست جوش RT
دستگاه تست جوش RT

 

تیوب پرتو X تست رادیو گرافی جوش RT

در روش های معمول تست رادیوگرافی جوش (RT) ، منبع پرتو یک تیوب پرتو X است که شامل منبعی از الکترون ها، یک پتانسیل شتاب دهنده و یک عنصر سنگین به عنوان هدف است. این تیوب ها، هم به صورت پر شده از گاز و هم تحت خلاء موجود هستند. الکترون های شتاب داده شده به این هدف برخورد نموده تا پرتو های X تولید شوند.

امروزه پیشرفت ها بیش تر بر روی خواص الکتریکی و الکترونیکی متمرکز شده است. دستگاه های تست جوش RT با جایگزینی عایق روغن به وسیله گاز هگزا فلوئورید گوگرد ، سبک تر شده و قابل حمل گردیده اند.

همچنین عمر این تیوب ها با جایگزین شدن تیوب های سرامیکی – فلزی به جای تیوب های شیشه ای، افزایش یافته است. مولدهای پیشرفته پرتوی X در ولتاژی تا ۴۵۰ کیلوولت و جریان آمپر ۱۵ میلی آمپر کار می کنند. 

تیوب های صنعتی تست رادیوگرافی جوش RT لازم است قابلیت کار به صورت پیوسته برای زمان های نامحدود و تحت بارهای سنگین را داشته باشند.

 

تست رادیو گرافی جوش RT
تست رادیو گرافی جوش RT

 

نفوذ سنج تست رادیو گرافی جوش RT

نفوذسنج های مناسبی برای ارزیابی کیفیت و حساسیت فیلم های رادیوگرافی در تست رادیوگرافی جوش (RT) طراحی شده اند. کیفیت رادیوگرافی جوش بر اساس میزان جزئیات قابل تشخیص از تصویر و شاخص کیفیت تصویر بیان می شود.

نفوذ سنج های مورد استفاده در صنعت به صورت صفحه ای و سیمی هستند که کاربرد گسترده ای دارند. در نفوذ سنج های سیمی تست جوش RT ، سیم ها به صورت منظم از قطر ۰.۱ تا ۳.۲ میلی متر و با طول های مشابه قرار گرفته اند. جنس سیم نیز حتما باید منطبق با قطعه مورد آزمایش در تست  رادیوگرافی جوش RT انتخاب شود.

 

اجزای دستگاه تست التراسونیک جوش RT
اجزای دستگاه تست التراسونیک جوش RT

 

فیلم های صنعتی پرتو X تست رادیو گرافی جوش RT

در حالت کلی فیلم تست رادیوگرافی جوش (RT) شامل یک لایه ژلاتینی است که بر روی یک ترکیب نقره ای حساس به تشعشع قرار گرفته و کل آن بر روی یک صفحه شفاف قرار دارد. حضور ترکیب نقره ای حساس به تابش در دو طرف صفحه ، سبب افزایش سرعت می گردد.

در مواردی که جزئیات بیش تری برای نمایش مد نظر باشد، از ترکیب نقره ای در یک طرف صفحه استفاده می شود. هنگامی که یک فیلم در محلول شیمیایی ظهور قرار می گیرد، واکنشی بین فیلم و ماده ظهور رخ داده و نقره فلزی سیاه به وجود می آید.

این نقره در ژلاتین در دو طرف صفحه به صورت معلق وجود دارد که سبب ایجاد تصویری از جسم می شود. انتخاب فیلم رادیوگرافی جوش وابسته به ضخامت ، جنس نمونه مورد آزمایش و دامنه ولتاژ دستگاه پرتو X است. به علاوه عواملی مانند کیفیت بالای رادیوگرافی جوش یا زمان تابش کوتاه نیز موثر هستند.

معمولا فیلم های تست جوش RT از چند بخش تشکیل شده اند:

 

تست رادیوگرافی جوش RT
تست رادیوگرافی جوش RT

 

Base در تست جوش RT

این بخش در واقع بخش پایه ای یک فیلم رادیو گرافی جوش است که از جنس پلی استر ساخته شده است. این بخش حتما لازم است از نظر شیمیایی واکنش نداده و خنثی باشد. همچنین این بخش لازم است شفاف بوده تا نور مرئی بتواند عبور کند.

Subbing در تست رادیو گرافی جوش RT

لایه Subbing یک لایه چسبنده می باشد که لایه بعدی را به Base وصل می کند.

Emulsion در تست رادیو گرافی جوش RT

لایه Emulsion از هالیدهای نقره تشکیل شده و وظیفه واکنش دادن با مایع ظهور بر عهده این لایه می باشد.

Super Coat در تست رادیو گرافی جوش RT

لایه Super Coat نقش جلوگیری از ایجاد خط و خش و آلودگی بر روی فیلم را بر عهده دارد.

 

نمایشگر فیلم تست رادیو گرافی جوش RT

از آن جا که ممکن است اطلاعات موجود بر روی فیلم رادیوگرافی جوش به دلیل چگالی بالای فیلم و یا روشنایی کم به طور کامل حاصل نشوند، لذا فراهم نمودن شرایط مناسب برای دیدن فیلم و غلبه بر این مشکل ضروری است. براساس پیشنهاد انجمن بین المللی جوش ، روشنایی فیلم رادیوگرافی جوش نباید کم تر از ۳۰ و بیش تر از ۱۰۰ کاندلا بر متر مربع باشد.

 

نمایشگر فیلم تست جوش RT
نمایشگر فیلم تست جوش RT

 

مزایای تست رادیو گرافی جوش RT

 • در اختیار داشتن یک سند دائمی از نتایج تست جوش (فیلم ظاهر شده) کمک شایانی به بازرسان می کند.
 • قابلیت استفاده از تست جوش RT برای همه مواد وجود دارد.
 • عدم نیاز به جریان برق هنگام استفاده از پرتو گاما ، قابلیت پرتابل بودن رادیوگرافی جوش را افزایش داده است.
 • دقت بالا در آشکار سازی عیوب حجمی (داخلی) مانند حفرات گازی و سرباره حبس شده وجود دارد.
 • توانایی تست اجزای مونتاز شده وجود دارد.
 • امکان اندازه گیری ابعاد و زوایای داخل نمونه جوش بدون برش وجود دارد.

 

دستگاه تست جوش RT
دستگاه تست جوش RT

 

معایب تست رادیو گرافی جوش RT

 • در مقایسه با سایر روش های NDT ، تست رادیوگرافی جوش (RT) هزینه بالایی دارد.
 • تست قطعات با ضخامت بالا، یک فرآیند بسیار وقت گیر بوده و نیاز به منبع رادیواکتیو (چشمه) بسیار قوی و حفاظ مناسب می باشد.
 • در تست جوش RT ، ترک های کوچک را در مقاطع ضخیم حتی زمانی که به درستی در جهت تابش باشند، اغلب قابلیت شناسایی ندارند.
 • عیوب تورق (Laminations) به سبب جهت گیری نامناسب در تست جوش RT ، قابل تشخیص نمی باشد، زیرا جذب اشعه توسط تورق به حدی نیست که با محیط اطراف اختلاف بوجود آورد.
 • یکی دیگر از معایب تست جوش RT این است که مقدار زیادی از اشعه ایکس یا اشعه گاما می تواند به سلول های پوست و خون آسیب رسانده و یا موجب نابینایی ، نازایی ، معلولیت شدید و یا مرگ شود. به همین دلیل بحث رعایت اصول ایمنی در تست رادیوگرافی RT و حفاظت از پرسنل از اهمیت عمده ای برخوردار است. اما الزامات ایمنی با اعمال محدودیت های اقتصادی ، عملیاتی ، زمانی و محیطی در استفاده از رادیوگرافی جوش برای آزمایش جوش RT همراه است.

 

رادیوگرافی جوش RT
رادیوگرافی جوش RT 

 

تست جوش RT یکی از شیوه های بازرسی غیر مخرب جوش (NDT) می باشد. در بازرسی جوش RT از تشعشعات الکترومغناطیس با طول موج کوتاه مانند پرتو X و پرتو گاما یا از تشعشعات ذرات آلفا ، بتا یا نوترون برای ردیابی عیوب داخلی قطعات جوش بهره می گیرند.

 

کاربرد تست جوش RT

در میان روش های مختلف بازرسی غیر مخرب جوش NDT ، بازرسی جوش RT بیش ترین کاربرد را برای شناسایی عیوب داخلی مانند تخلخل ها و حفره ها دارد. لازم به ذکر است با جهت گیری و تجربه مناسب، عیوب صفحه ای نیز توسط بازرسی جوش RT قابل شناسایی است.

از بازرسی جوش RT با اشعه ایکس برای بازرسی جوش مواد فلزی ، غیر فلزی و کامپوزیت‌ ها یا به طور کلی مواد نازک تر و دارای تراکم کم تر استفاده می گردد. همچنین از رادیوگرافی با اشعه گاما نیز عموما برای مواد ضخیم و متراکم تر با چگالی بالا استفاده می ‌شود.

تست جوش RT برای تمامی اشکال و فرم ها اعم از ریخته‌ گری ، جوش ، قطعات الکترونیکی ، صنایع هوایی ، دریایی ، خودروسازی و ... استفاده می گردد.

همچنین از بازرسی جوش RT صنعتی برای شناسایی تغییرات ترکیب مواد ، اندازه گیری ضخامت و تعیین موقعیت قطعات معیوب غیرقابل رویت دستگاه ها، استفاده می شود.

 

اساس کار تست جوش RT

در تست جوش RT متداول، پرتوی X یا گاما به جسم تابانده می شود و بخشی از پرتو که جذب جسم نشده است به صفحه فیلم برخورد می کند. پرتوی جذب نشده در معرض امولسیون قرار می گیرد. حال با ظاهر نمودن فیلم ، یک تصویر دو بعدی به صورت سایه از جسم وجود دارد. مناطقی از قطعه کار، که جذب کم تری داشته و یا نفوذ پرتو بیش تر است، تصویر سیاه‌ تری بر روی فیلم ایجاد می ‌نمایند و مناطقی که جذب پرتوی بیش تری دارند، تصویر روشن‌ تری بر روی فیلم ایجاد می ‌کنند.

به عبارتی در بازرسی جوش RT اختلاف در چگالی ، ضخامت یا ترکیب نمونه مورد آزمایش سبب تغییر در میزان جذب پرتو شده و در نتیجه چگالی تصویر به وجود آمده تغییر می کند.

ارزیابی فیلم رادیوگرافی جوش نیز در تست جوش RT بر مبنای مقایسه بین اختلاف چگالی تصویر با مشخصه های معلوم از جسم یا در اثر حضور عیوب در آن ، انجام می شود. بنابراین برای انجام این آزمایش ، برخلاف آزمایش مایع نافذ PT نیازی به تمیزکاری سطحی وجود ندارد.

 

فرآیند تست جوش RT
فرآیند تست جوش RT

 

در آزمایش جوش RT با پروتون ، هنگامی که یک دسته باریک از پروتون از داخل ماده عبور می کند، بیشترین تضعیف، زمانی رخ می دهد که حدود ۹۰ درصد مسافت طی شده باشد. حال از این موضوع در اندازه گیری تغییرات ضخامت در محدوده ۰٫۰۵ درصد استفاده می شود تا عیوب درونی شناسایی شود. منبع تامین پروتون در اغلب موارد یک سیکلوترون است.

از طرفی در رادیوگرافینوترونی ، یک پرتو شدید نوترون کم انرژی به عنوان یک واسطه نافذ به جای اشعه گاما یا اشعه ایکس مورد استفاده قرار می ‌گیرد. پرتو نوترون که در اکثر مواد فلزی نفوذ می‌ کند، توسط بتاترون که یک شتاب دهنده خطی است، تولید می ‌شود و قطعات را به‌صورت شفاف نمایش می ‌دهد.

 

آزمایشگاه های تست جوش RT

حدود صلاحیت و ظرفیت اشتغال به کار آزمایشگاه های مختلف جوش بر اساس پایه پروانه اشتغال به کار اعضای هیات مدیره و شاغلین تعیین می شود. پروانه اشتغال آزمایشگاه های آزمایش جوش RT به صورت پایه سه ، دو ، یک و ارشد صادر می گردد.

 

مزایا

 • در اختیار داشتن یک سند دائمی از نتایج بازرسی جوش (فیلم ظاهر شده) کمک شایانی به بازرسان می کند.
 • قابلیت استفاده از بازرسی جوش RT برای همه مواد وجود دارد.
 • عدم نیاز به جریان برق هنگام استفاده از پرتو گاما ، قابلیت پرتابل بودن رادیوگرافی را افزایش داده است.
 • در بازرسی جوش RT دقت بالا در آشکار سازی عیوب حجمی (داخلی) مانند حفرات گازی و سرباره حبس شده وجود دارد.
 • توانایی بازرسی اجزای مونتاز شده در تست جوش RT وجود دارد.
 • در رادیوگرافی امکان اندازه گیری ابعاد و زوایای داخل نمونه جوش بدون برش وجود دارد.

 

رادیوگرافی جوش RT
رادیوگرافی جوش RT 

 

معایب

 • در مقایسه با سایر روش های NDT ، بازرسی جوش RT هزینه بالایی دارد.
 • تست قطعات با ضخامت بالا در بازرسی رادیوگرافی ، یک فرآیند بسیار وقت گیر بوده و نیاز به منبع رادیواکتیو (چشمه) بسیار قوی و حفاظ مناسب می باشد.
 • در تست جوش RT ، ترک های کوچک در مقاطع ضخیم حتی زمانی که به درستی در جهت تابش باشند، اغلب قابلیت شناسایی ندارند.
 • عیوب تورق (Laminations) به سبب جهت گیری نامناسب در بازرسی جوش RT ، قابل تشخیص نمی باشد، زیرا جذب اشعه توسط تورق به حدی نیست که با محیط اطراف اختلاف بوجود آورد.
 • یکی دیگر از معایب بازرسی جوش در بازرسی جوش RT این است که مقدار زیادی از اشعه ایکس یا اشعه گاما می تواند به سلول های پوست و خون آسیب رسانده و یا موجب نابینایی ، نازایی ، معلولیت شدید و یا مرگ شود. به همین دلیل بحث رعایت اصول ایمنی در رادیوگرافی و حفاظت از پرسنل از اهمیت عمده ای برخوردار است. اما الزامات ایمنی با اعمال محدودیت های اقتصادی ، عملیاتی ، زمانی و محیطی در استفاده از رادیوگرافی جوش برای آزمایش جوش RT همراه است.

 

هزینه تست رادیو گرافی جوش RT

امروزه در صنعت ایران و جهان ، تست جوش RT روشی بسیار مستند و قابل اعتماد، برای حفظ قطعات مهم از تخریب به شمار می رود. اما هزینه تست رادیوگرافی جوش (RT) در مقایسه با سایر روش های بازرسی غیر مخرب جوش (NDT) به سبب تجهیزات ، فضای آزمایش و رعایت ایمنی ، بیش تر است.

امتیاز این مطلب:

امتیاز ۴.۰ از ۵ - از مجموع ۳ رای

نظرات کاربران

هوشنگ میناوند

سلام برای چه پروژی تست جوش رادیو گرافی انجام میدهند

عزیز محمدی

سلام تست رادیوگرافی جوش (RT) در پروژه های انتقال آب هم باید انجام شود؟

مائده قاسمی

فرق بین تست جوش rt و بازرسی جوش vt در چه عواملی دیده میشه

میلاد دادخواه

به طور کلی فقط یک نوع دستگاه جهت انجام تست جوش rt وجود داره یا از روش های دیگه ای با دستگاه های متنوع قابل انجامه

ملکی

تست رادیوگرافی جوش (RT) با تست pt چه تفاوتی دارد؟

شگردی

تست رادیوگرافی جوش (RT) در چه پروژه های باید انجام داد و نحوی انالیز جواب تست به چه صورت است؟

نام
نام خانوادگی
دیدگاه شما