تست ذرات مغناطیسی جوش (MT)

تست ذرات مغناطیسی جوش (MT)

دسته بندی

تست جوش

تست ذرات مغناطیسی جوش (MT)

دسته بندی
تست جوش
تعداد ارائه دهنده ها
۱۷ ارائه دهنده

introمعرفی کالا
commentنظرات و سوالات
bookmarkافزودن به علاقه مندی
shareاشتراک گذاری
sortمرتب سازی بر اساس

filterفیلتر کردن پیشنهادات


تست ذرات مغناطیسی جوش (MT)

فروشندهمحلشماره تماس

۵

location

تهران

phone۰۲۱۷۷۸۹۶۶۲۵

۲

location

تهران

phone

******۰۲۱۳۳

۵

location

تهران

phone

******۰۲۱۷۷

۳

location

تهران

phone

******۰۲۱۲۲

۳

location

تهران

phone

******۰۲۱۲۲

۳

location

تهران

phone

******۰۲۱۴۴

۳

location

تهران

phone

******۰۲۱۷۷

۳

location

تهران

phone

******۰۲۱۴۴

۲

location

تهران

phone

******۰۹۱۲۵

۲

location

تهران

phone

******۰۲۱۴۴

۲

location

تهران

phone

******۰۲۱۷۷

۵

location

تهران

phone

******۰۲۱۳۳

۳

location

تهران

phone

******۰۹۱۲۰

۲

location

تهران

phone

******۰۹۳۳۰

۳

location

تهران

phone

******۰۲۱۷۷

ابتدا
۱
۲
انتها
معرفی کالا
نظرات کاربران

تست ذرات مغناطیسی جوش (MT) 

تست جوش MT به عنوان یکی از تست های غیر مخرب جوش برای تشخیص ناپیوستگی های سطحی و زیر سطحی در مواد آهنی یا فرومغناطیس به کار گرفته می شود.

 

تست جوش MT ، شامل استفاده از میدان مغناطیسی خارجی و یا استفاده از جریان الکتریکی که شار مغناطیسی در مواد تولید می کند، می شود. همچنین ذرات قابل مشاهده آهنی که بر روی سطح آزمایش اسپری یا پاشیده می شوند نیز نقشی اساسی در تست غیر مخرب MT ایفا می کنند.

 

تست جوش MT
تست جوش MT

 

تئوری تست جوش MT 

هنگامی که یک ماده فرومغناطیس تحت میدان مغناطیسی قرار می گیرد، مغناطیسی شده و ناپیوستگی ها و عیوبی که خطوط میدان مغناطیسی را به صورت عرضی قطع می کنند، سبب ایجاد یک نشت در میدان اطراف خود می شود. هنگامی که ذرات بسیار ریز از پودر فرومغناطیس بر روی سطح پاشیده می شوند، مقداری از این ذرات به دلیل نشتی میدان به وجود آمده ناشی از عیوب، دور هم تجمع می کنند. تجمع این ذرات نشان دهنده موقعیت عیب است. ضمن اینکه شکل و مقدار ناپیوستگی نیز مشخص می شود.

 

تست غیر مخرب MT
تست غیر مخرب MT

 

کاربرد تست جوش MT 

در تست ذرات مغناطیسی (MT) ، جوش به وسیله یک یا چند میدان مغناطیسی در نزدیکی سطح، مورد تست قرار می گیرد. تست جوش MT فقط در اجسامی که قابل مغناطیس شدن هستند (مانند فولاد و آهن)، کاربرد داشته و ترک ، شکاف و ناپیوستگی سطحی آن ها را مشخص می کند. 

هدف تست جوش MT ، پیدا کردن عیوب سطحی جوش و منطقه متاثر از حرارت (H.A.Z) ، عیوب زیر سطحی شامل ترک ها، سوراخ های راه یافته به سطح جوش و در نزدیکی سطح می باشد.

 

تست ذرات مغناطیسی جوش (MT)
تست ذرات مغناطیسی جوش (MT)

 

مراحل تست جوش MT

تست غیر مخرب MT دارای مراحل مختلفی است که لازم است با دقت انجام گردد.

 

مرحله اول تست جوش MT  

ابتدا سطح مورد تست را تمیز نموده، سپس با استفاده از تمیز کننده شیمیایی سایر مواد موجود در سطح جوش ، به صورت کامل پاک می گردد.

 

مرحله دوم تست غیر مخرب جوش MT

در این مرحله از تست غیر مخرب MT سطح فلز و اطراف آن را با یک رنگ سفید به صورت کامل پوشانده می شود.

 

بازرسی جوش MT
بازرسی جوش MT

 

مرحله سوم تست جوش MT

در این گام از تست جوش MT میدان مغناطیسی تولید شده به صورت عمودی یا موازی در دو طرف فلز جوش قرار داده می شود. در حالت عمود عیوب یا ترک های طولی و در حالت موازی عیوب یا ترک های عرضی قابل رویت است. عیوب طولی و عیوب عرضی با توجه به پروسه جوشکاری و شرایط فیزیکی آن در فلز پایه و فلز جوش قابل تولید می باشد.

 

بازرس جوش MT
بازرس جوش MT

 

مرحله چهارم تست غیر مخرب جوش MT

در این گام از تست جوش MT ضمن برقراری میدان مغناطیسی ، سطوح قرار گرفته در میدان مغناطیسی با ذرات آهن بسیار ریز و ترجیحا مخلوط در مایع (سوسپانسیون)، آغشته می گردد.

به دلیل شکست میدان در مواضع معیوب، در این مناطق میدان تقویت شده و ذرات آهن به سمت منطقه معیوب جذب شده و به صورت یک نقطه یا خط تیره قابل رویت می گردد.

 

تست جوش MT
تست جوش MT

 

تجهیزات تست جوش  MT

تست غیر مخرب جوش MT دارای اجزای مختلفی است که در ادامه بیان می گردد.

 

دستگاه یوک تست جوش MT

در تست جوش MT به منظور تولید جریان مغناطیسی طولی می‌ توان از یوک استفاده نمود. یوک یک آهنربای الکتریکی است که از یک هسته مغناطیسی و یک سیم‌ پیچ که دور آن پیچیده شده، تشکیل شده است. زمانی که جریان از سیم‌ پیچ عبور می ‌کند، یک میدان مغناطیسی خطی بین پایه‌ های یوک ایجاد می ‌نماید.

با قرار دادن دو پایه یوک در دو طرف بستر جوش و استفاده از جریان مستقیم می توان قابلیت پیدا کردن عیوب زیر سطحی که در جوش های سر به سر و بین ورق های نسبتا نازک به وجود می آیند را افزایش داد. به دلیل عدم نشت شار مغناطیسی که در حالت معمولی از دو پایه یوک صادر می شود، نتایج قابل قبولی در ردیابی عیوب زیر سطحی به دست می آید.

 

دستگاه یوک تست جوش MT
دستگاه یوک تست جوش MT

 

دستگاه پراد تست جوش MT

برای شناسایی عیوب زیر سطحی مثل ناخالصی های جوش ، حفره های گازی و عدم نفوذ در ریشه جوش ، روش پراد همراه با جریان متناوب، مستقیم یا جریان نیم موج ، بهترین روش است. برای پیدا کردن عیوب طولی در تست جوش MT ، پایه های پراد کنار جوش قرار می گیرند و برای پیدا کردن عیوب عرضی ، پایه های پراد در دو طرف جوش قرار می گیرند.

در مواردی که نگه داشتن اتصال پراد برای دست خسته کننده باشد، پراد را که دارای گیره های مغناطیسی است، به صورت مغناطیسی بر روی سطح قطعه نگاه می دارند.

 

تست غیر مخرب MT
تست غیر مخرب MT

 

ذرات مغناطیسی مورد استفاده در تست جوش MT

ذرات مغناطیسی مورد استفاده در تست جوش MT بسیار ریز بوده و به منظور سهولت مشاهده آن ها بر روی قطعه جوش به صورت رنگی ساخته می‌ شوند. رنگ این مواد اغلب خاکستری ، سفید ، قرمز ، زرد ، آبی و یا مشکی است. در آزمایش ذرات مغناطیسی به این مواد، ذرات مرئی گفته می ‌شود. یعنی علائم این مواد، زیر نور مرئی قابل مشاهده هستند. ذرات مغناطیسی ممکن است آغشته به مواد فلوئورسنت نیز باشند که در این صورت علائم، زیر نور ماوراءبنفش قابل مشاهده خواهند بود. حساسیت تست با ذرات فلوئورسنت بیشتر از ذرات مرئی است. نحوه اعمال ذرات مغناطیسی بر روی قطعه جوش به دو صورت است:

 

بازرس جوش MT
بازرس جوش MT

 

روش تر تست جوش MT

در روش تر می توان ذرات مغناطیسی را در یک مایع مخلوط کرده و برروی قطعه جوش پخش نمود و یا اینکه قطعه جوش را دراین مایع فرو برد.

 

روش خشک تست جوش MT

 دربرخی کاربردها تحت عنوان روش خشک، ذرات مغناطیسی را به صورت پودر ریز مانند گرد بر روی قطعه جوش پاشیده می شود.

 

تست غیر مخرب MT
تست غیر مخرب MT

 

انواع روش های مغناطیس کردن تست جوش MT 

در تست ذرات مغناطیسی جوش  (MT)، با توجه به قابلیت نگهداری میدان مغناطیسی قطعه جوش، ممکن است محیط مغناطیسی یا در هنگام اعمال جریان مغناطیس کننده یا بعد از قطع جریان مغناطیس کننده ، برروی قطعه اعمال شود. روش اول به روش پیوسته و روش بعدی به روش ناپیوسته یا پسماند شهرت دارد. روش ناپیوسته، فقط بر روی موادی که قابلیت نگهداری بالایی دارند اعمال می شود. معمولا هر چقدر ماده سخت تر باشد، قابلیت نگهداری میدان نیز بیشتر می شود.

در مورد فولاد های کم کربن یا آهن که قابلیت نگهداری پایینی دارند یا اصلا قابلیت نگهداری ندارند فقط از روش پیوسته و در اغلب اوقات از جریان متناوب به خاطر ایجاد تحرک بالا در ذرات مغناطیسی استفاده می شود.

 

تست ذرات مغناطیسی جوش (MT)
تست ذرات مغناطیسی جوش (MT)

 

جریان مغناطیس کننده تست جوش MT 

هم جریان مستقیم و هم جریان متناوب برای مغناطیس کردن قطعات مناسب هستند. قدرت، جهت و توزیع میدان مغناطیسی به نوع جریانی که برای مغناطیسی کردن از آن استفاده شده است، بستگی دارد. در تست ذرات مغناطیسی جوش (MT) معمولا میدانی که توسط جریان مستقیم به وجود می آید در داخل قطعه نفوذ می کند. در حالی که میدانی که در اثر جریان متناوب ایجاد می شود فقط محدود به سطح یا نزدیک سطح قطعه جوش می شود که معمولا به عنوان اثر سطحی شناخته می شود. بنابراین برای پیدا کردن عیوب زیر سطحی نباید از جریان متناوب استفاده شود.

مناسب ترین منبع برای جریان مستقیم در حقیقت جریان یک سو شده متناوب می باشد. جریان متناوب تک فاز و سه فاز به صورت تجاری تولید می شود. همچنین وقتی که جریان متناوب به صورت مستقیم برای مغناطیسی کردن استفاده می شود، لازم است که به صورت تک فاز باشد. 

 

بازرسی جوش MT
بازرسی جوش MT

 

مزایا تست جوش MT

 • دقت و قابلیت اطمینان تست غیر مخرب MT
 • کارکرد آسان تست جوش MT
 • ظهور مستقیم آثار بر روی سطح جوش
 • آموزش آسان برای بازرسان جوش
 • عدم محدودیت تست غیر مخرب MT از لحاظ اندازه و شکل قطعات جوش
 • شناسایی عیوب پرشده جوش توسط مواد خارجی
 • ارائه اطلاعاتی در مورد عمق ترک های جوش
 • سرعت بالا تست جوش MT در شناسایی ناپیوستگی های جوش
 • کم هزینه بودن تست غیر مخرب جوش MT
 • انجام تست جوش MT باوجود روکش رنگی یا روکش غیرمغناطیسی ، نظیر آبکاری
 • امکان انجام تست جوش MT بر روی سطوح داغ با استفاده از پودر خشک

 

دستگاه تست جوش MT
دستگاه تست جوش MT

 

معایب تست جوش MT

 • تست غیر مخرب MT صرفا در مواد فرومغناطیس کاربرد دارد.
 • تست غیر مخرب جوش MT صرفا برای شناسایی عیوب سطحی و نزدیک سطح جوش امکان پذیر است.
 • برخی قطعات جوش در تست غیر مخرب MT به چندین مرحله تست نیاز دارد.
 • مغناطیسی کردن قطعات تست غیر مخرب MT به صورت دستی انجام می گیرد.
 • تست غیر مخرب جوش MT به جریان قابل توجه برای تست قطعات آهنگری و ریخته گری نیاز دارد.
 • در تست غیر مخرب MT به هم ترازی میدان مغناطیسی و مغناطیس زدایی پس از تست نیاز است.

 

بازرسی جوش MT ، که یکی از تست های غیر مخرب جوش است، با اعمال جریان مغناطیسی عیوب قطعه را مشخص می کند. به طوری که در این آزمایش یک جریان الکتریکی بسیار قوی که تولید کننده میدان مغناطیسی است به منطقه جوش اعمال می ‌شود. در اثر این عمل، قطعه خاصیت آهن ربایی پیدا می ‌کند. پس از آن جهت تشخیص ناپیوستگی های سطحی و زیر سطحی ، ذرات و پودر های ریز فلزی بر روی سطح قطعه پاشیده می ‌شود. در نهایت این ذرات در اطراف عیوب تجمع کرده و بدین ترتیب مکان عیب شناسایی می‌ شود.

کاربرد بازرسی جوش MT 

در بازرسی ذرات مغناطیسی ، جوش به وسیله یک یا چند میدان مغناطیسی در نزدیکی سطح، مورد بازرسی قرار می گیرد. بازرسی جوش MT فقط در اجسامی که قابل مغناطیس شدن هستند (مانند فولاد و آهن)، کاربرد داشته و ترک ، شکاف و ناپیوستگی سطحی آن ها را مشخص می کند.

هدف تست غیر مخرب MT ، پیدا کردن عیوب سطحی جوش و منطقه متاثر از حرارت (H.A.Z) ، عیوب زیر سطحی شامل ترک ها و سوراخ های راه یافته به سطح قطعه و در نزدیکی سطح می باشد.

 

تست غیر مخرب جوش MT
تست غیر مخرب جوش MT

 

آزمایشگاه های بازرسی جوش MT

حدود صلاحیت و ظرفیت اشتغال به کار آزمایشگاه های مختلف جوش بر اساس پایه پروانه اشتغال به کار اعضای هیات مدیره و شاغلین تعیین می شود. پروانه اشتغال آزمایشگاه های بازرسی جوش MT به صورت پایه سه ، دو ، یک و ارشد صادر می گردد.

 

هزینه تست جوش MT

روش تست ذرات مغناطیسی جوش (MT) دارای مزایای فراوان و معایب اندکی است. به طور کلی این روش یکی از بهترین و قابل اطمینان ترین روش های صنعتی برای بررسی ترک های سطحی ، مخصوصا ترک های ریز و کم عمق است. آماده سازی نمونه برای تست غیر مخرب جوش MT و همچنین تفسیر نشانه ها بسیار آسان است و تقریبا هیچ محدودیتی از لحاظ اندازه و شکل قطعات برای انجام تست وجود ندارد.

همچنین برخلاف روش مایع نافذ ، ذرات مغناطیسی قادر به شناسایی عیوب زیر سطحی تا عمق تقریبا ۶.۳۵ میلی متر است. بنابراین هزینه تست جوش MT در مقایسه با کاربرد و مزایای آن به نسبت سایر تست های غیر مخرب جوش بسیار اقتصادی است. 

روش بازرسی ذرات مغناطیسی جوش (MT) دارای مزایای فراوان و معایب اندکی است. به طور کلی این روش یکی از بهترین و قابل اطمینان ترین روش های صنعتی برای بررسی ترک های سطحی ، مخصوصا ترک های ریز و کم عمق است. در این آزمایش ، آماده سازی نمونه و تفسیر نشانه ها بسیار آسان است و تقریبا هیچ محدودیتی از لحاظ اندازه و شکل قطعات برای انجام بازرسی وجود ندارد.

همچنین برخلاف روش مایع نافذ ، ذرات مغناطیسی قادر به شناسایی عیوب زیر سطحی تا عمق تقریبا ۶.۳۵ میلی متر است. بنابراین هزینه بازرسی جوش MT در مقایسه با کاربرد و مزایای آن به نسبت سایر بازرسی های غیر مخرب جوش بسیار اقتصادی است.

 

تست ذرات مغناطیسی جوش (MT)
تست ذرات مغناطیسی جوش (MT)

 

انواع روش های مغناطیس کردن بازرسی جوش MT 

در بازرسی ذرات مغناطیسی جوش (MT) ، با توجه به قابلیت نگهداری میدان مغناطیسی قطعه جوش ، ممکن است محیط مغناطیسی در هنگام اعمال جریان مغناطیس کننده و یا پس از قطع جریان مغناطیس کننده ، بر روی قطعه اعمال شود. روش اول به روش پیوسته و روش دوم به روش ناپیوسته یا پسماند شهرت دارد. روش ناپیوسته، فقط بر روی موادی که قابلیت نگهداری بالایی دارند، اعمال می شود. معمولا هر چقدر ماده سخت تر باشد، قابلیت نگهداری میدان نیز بیشتر می شود.

در مورد فولاد های کم کربن یا آهن که قابلیت نگهداری پایینی دارند یا اصلا قابلیت نگهداری ندارند فقط از روش پیوسته و در اغلب اوقات از جریان متناوب به سبب ایجاد تحرک بالا در ذرات مغناطیسی استفاده می شود.

 

جریان مغناطیس کننده

هم جریان مستقیم و هم جریان متناوب برای مغناطیس کردن قطعات مناسب هستند. قدرت، جهت و توزیع میدان مغناطیسی به نوع جریانی که برای مغناطیسی کردن از آن استفاده شده است، بستگی دارد. در بازرسی ذرات مغناطیسی جوش (MT) معمولا میدانی که توسط جریان مستقیم به وجود می آید در داخل قطعه نفوذ می کند. در حالی که میدانی که در اثر جریان متناوب ایجاد می شود، فقط محدود به سطح یا نزدیک سطح قطعه جوش می گردد که معمولا به عنوان اثر سطحی شناخته می شود. بنابراین برای پیدا کردن عیوب زیر سطحی نباید از جریان متناوب استفاده شود.

مناسب ترین منبع برای جریان مستقیم در حقیقت جریان یک سو شده متناوب می باشد. جریان متناوب تک فاز و سه فاز به صورت تجاری تولید می شود. همچنین وقتی که جریان متناوب به صورت مستقیم برای مغناطیسی کردن استفاده می شود، لازم است به صورت تک فاز باشد. 

 

بازرسی جوش MT
بازرسی جوش MT

 

مزایا

 • دقت و قابلیت اطمینان تست غیر مخرب MT
 • کارکرد آسان بازرسی جوش MT
 • ظهور مستقیم آثار بر روی سطح جوش
 • آموزش آسان برای بازرسان جوش
 • عدم محدودیت بازرسی غیر مخرب MT از لحاظ اندازه و شکل قطعات جوش
 • شناسایی عیوب پرشده جوش توسط مواد خارجی
 • ارائه اطلاعاتی در مورد عمق ترک های جوش
 • سرعت بالا بازرسي جوش MT در شناسایی ناپیوستگی های جوش
 • کم هزینه بودن بازرسی جوش MT
 • انجام بازرسی جوش MT با وجود روکش رنگی یا روکش غیر مغناطیسی ، نظیر آبکاری
 • امکان انجام بازرسي جوش MT بر روی سطوح داغ با استفاده از پودر خشک

 

معایب

 • بازرسی غیر مخرب MT صرفا در مواد فرومغناطیس کاربرد دارد.
 • برخی قطعات جوش در بازرسی غیر مخرب MT به چندین مرحله بازرسی نیاز دارند.
 • مغناطیسی کردن قطعات بازرسی غیر مخرب MT به صورت دستی انجام می گیرد.
 • تست غیر مخرب MT به جریان قابل توجه برای بازرسی قطعات آهنگری و ریخته گری نیاز دارد.
 • در بازرسی غیر مخرب MT به هم ترازی میدان مغناطیسی و مغناطیس زدایی پس از بازرسی نیاز است.

 

هزینه بازرسی جوش MT

روش بازرسی ذرات مغناطیسی جوش (MT) دارای مزایای فراوان و معایب اندکی است. به طور کلی این روش یکی از بهترین و قابل اطمینان ترین روش های صنعتی برای بررسی ترک های سطحی ، مخصوصا ترک های ریز و کم عمق است. در این آزمایش ، آماده سازی نمونه و تفسیر نشانه ها بسیار آسان است و تقریبا هیچ محدودیتی از لحاظ اندازه و شکل قطعات برای انجام بازرسی وجود ندارد.

همچنین برخلاف روش مایع نافذ ، ذرات مغناطیسی قادر به شناسایی عیوب زیر سطحی تا عمق تقریبا ۶.۳۵ میلی متر است. بنابراین هزینه بازرسی جوش MT در مقایسه با کاربرد و مزایای آن به نسبت سایر بازرسي های غیر مخرب جوش بسیار اقتصادی است.

امتیاز این مطلب:

امتیاز ۴.۰ از ۵ - از مجموع ۳ رای

نظرات کاربران

رضا احمدی

تست ذرات مغناطیسی جوش (MT) در آزمایشگاه های مربوط به این انجام این بازه انجام میشه یا به صورت سیار انجام میشه؟!

مانی رحیمی

چه عواملی درصد خطای بازرسی جوش MT رو کاهش یا کم میکنه

طاها جلالی

اسپری هایی که در جهت تست جوش MT استفاده میشه از چه نوع هست و کجا میتونی تهییه کنیم

نام
نام خانوادگی
دیدگاه شما