تست مایع نافذ جوش (PT)

تست مایع نافذ جوش (PT)

دسته بندی
تست جوش
تعداد ارائه دهنده ها
۱۸ ارائه دهنده
intro
comment
bookmark
share
شهر
شهر را مشخص کنید

تست مایع نافذ جوش (PT)

فروشندهمحلشماره تماس

۵

location

تهران

phone۰۲۱۵۴۴۰۶۰۱۲

۳

location

تهران

******۰۲۱۲۲

۳

location

تهران

******۰۲۱۲۲

۳

location

تهران

******۰۲۱۴۴

۳

location

تهران

******۰۲۱۷۷

۲

location

تهران

******۰۹۱۲۵

۲

location

تهران

******۰۲۱۴۴

۲

location

تهران

******۰۲۱۷۷

۵

location

تهران

******۰۲۱۳۳

۲

location

کرج

******۰۲۶۳۳

۳

location

تهران

******۰۹۱۲۰

۲

location

تهران

******۰۹۳۳۰

۳

location

تهران

******۰۲۱۷۷

۵

location

تهران

******۰۲۱۸۸

۲

location

تهران

******۰۲۱۳۳

ابتدا
۱
۲
انتها
معرفی کالا
نظرات کاربران

تست مایع نافذ جوش (PT)

تست جوش PT یکی از روش های غیر مخرب جوش است که برای یافتن عیوب سطحی جوش کاربرد فراوان دارد. در تست مایع نافذ جوش با استفاده از جاذبه مویینگی و نفوذ یک مایع رنگی یا ماده فلورسنت به درون ناپیوستگی سطحی جوش ، عیوب نمایان می گردد.

به عبارتی در تست جوش PT یک مایع نافذ برای مدت زمانی مشخص که بر حسب نوع مایع نافذ مورد استفاده ، نوع قطعه مورد تست و حساسیت و نوع مشکل تعیین می گردد، به سطح جوش اعمال می شود. سپس مایع نافذ تست جوش PT به سبب پدیده مویینگی به داخل درز وارد می شود.

در گام بعدی سطح جوش خشک گردیده و ماده آشکار ساز اعمال می شود. بدین طریق موقعیت و ابعاد ترک و ناپیوستگی آشکار می گردد. 

 

تست جوش PT

 

کاربرد تست جوش PT

تست جوش PT برای تمامی قطعات آهنی و غیر آهنی کاربرد دارد. همچنین تست جوش PT از قدیمی ترین و ساده ترین روش هایی است که برای انواع ترک ها، شکاف ها و تاخوردگی ها در قطعات جوش با هر شکل و اندازه استفاده می شود. البته مایع نافذ جوش برای تشخیص عیوب جوش در سطح آن استفاده شده و برای عمق قطعه جوش کاربرد ندارد.

 

بازرسی جوش PT
بازرسی جوش PT

 

مراحل تست جوش PT

مراحل انجام تست مایع نافذ جوش شامل آماده سازی سطح جوش ، به کاربردن اسپری تست جوش  PT ، برداشتن مایع نافذ اضافی از سطح جوش ، اسپری ماده ظاهر کننده و تست شکاف ها می باشد.

 

آماده سازی سطح جوش

به جهت این که تست جوش PT به درستی انجام شود، اولین قدم تمیز کردن سطح مورد آزمایش از هرگونه چربی ، گرد و غبار ، پوسته زنگ زده ، آلودگی های سطحی ، رنگ و … می باشد.

 

دلایل تمیزکردن سطح جوش

·         کاهش خاصیت مایع نافذ در تست

·         امکان واکنش آلودگی با مایع نافذ در تست

·         امکان بسته شدن دهانه ناپیوستگی توسط آلودگی 

·         امکان ایجاد نشانه های غلط

روش های مختلفی برای تمیز کردن سطح قطعه جوش در تست جوش PT وجود دارد که با توجه به نوع قطعه و تعداد آن ، شستشوی مکانیکی یا شستشو شیمیایی ، برش زنی ، شن پاشی خشک و تر و یا تمیز کاری سایشی برای جدا کردن زنگ آهن و گدازه های چسبیده به قطعه وجود دارد. البته تمیزکاری اولیه لازم است به صورتی انجام شود که هیچ گونه آسیبی به قطعه وارد نگردد. همچنین تمیزکاری اولیه در تست غیر مخرب PT نباید باعث بسته شدن دهانه ناپیوستگی ها شود.

 

تست مایع نافذ جوش (PT)
تست مایع نافذ جوش (PT)

 

بکار بردن مایع نافذ در تست جوش PT 

یکی از مهم ترین مراحل انجام تست مایعات نافذ ، اعمال آن می باشد. لازم است دقت داشت که مایع نافذ به صورت یک پارچه و یکنواخت بر روی تمامی نواحی تحت تست اعمال شود.

در مرحله دوم از تست مایع نافذ لازم است مایع نافذ (Penetrant) را به سطح مورد آزمایش اعمال کرد. مایع نافذ می تواند یک مایع قابل دیدن و یا مایع فلورسنت که در محیط تاریک و زیر نور ماوراء بنفش نمایان می گردد، باشد.

 

شیوه های اعمال مایع نافذ در تست جوش PT

·         اسپری معمولی

·         اسپری الکترواستاتیک

·         غوطه وری 

·         نیمه غوطه وری 

 

فرآیند تست غیر مخرب جوش PT
فرآیند تست غیر مخرب جوش PT

 

ویژگی های مایع نافذ در تست جوش PT

امروزه برای ساختن مایع نافذ (Penetrant) لازم است به نکات مهمی توجه شود که از آن جمله به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • مایع نافذ (Penetrant) جهت تست جوش لازم است از قابلیت نفوذ در نقایص و عیوب کاملا زیر سطحی و همچنین دیگر مجاری سطح قطعه جوش برخوردار باشد.
 • مایع نافذ جهت تست جوش لازم است قابلیت ترکنندگی خوبی داشته و بتواند لایه ای پیوسته بر روی سطح ایجاد نماید.
 •  مایع نافذ استفاده شده در تست جوش PT لازم است در مدت معینی به درون منافذ و عیوب سطحی کشیده شود.
 • مایع نافذ (Penetrant) جهت انجام تست غیر مخرب PT لازم است قابلیت جاری شدن از مجاری درون قطعه را دارا بوده و همچنین مقدار بسیار ناچیزی از آن، از درون عیوب بیرون کشیده شود.
 •  مایع نافذ (Penetrant) جهت تست جوش PT لازم است به صورت مایع باقی بماند و در هنگام تست مایع نافذ سریع خشک نشود.
 • مایع نافذ (Penetrant) جهت انجام تست جوش PT لازم است به سادگی از سطح قطعه شسته شده و در عین حال مقداری از آن که به درون عیوب وارد شده، نباید تحت تاثیر قرار گیرد.
 • مایع نافذ (Penetrant) جهت تست جوش نباید برای قطعه مورد تست و بازرس ضرر داشته باشد.
 • مایع نافذ مورد استفاده در تست جوش لازم است بد بو نباشد تا منجر به عجله و بی دقتی شخص آزمایش کننده مایعات نافذ نگردد.

 

زمان انتظار اسپری تست جوش PT

مایع نافذ اعمال شده در تست غیر مخرب PT لازم است به میزان کافی بر روی سطح جوش باقی بماند تا حدی که بیش ترین مقدار ممکن از مایع نافذ در هنگام تست غیر مخرب جوش PT در داخل حفره ها رسوخ نماید. زمان انتظار اسپری تست جوش PT معمولا توسط کارخانجات تولید کننده مواد اعلام می گردد. این زمان در موارد مختلف می تواند بسیار متغیر باشد که معمولاً ۵ تا ۶۰ دقیقه است. برای نمونه در استاندارد BS6443 زمان انتظار اسپری تست جوش PT دقیقه در نظر گرفته شده است.

 

بازرسی جوش PT
بازرسی جوش PT

 

برداشتن مایع نافذ اضافی از سطح جوش

پس از گذشت زمان معین در  تستمایع نافذ جوش که به شرایط سطحی و حساسیت قطعه وابسته است، باید سطح را از مایع نافذ اضافی پاک کرد. این عمل را در تست مایع نافذ عموما با پارچه آغشته به محلول پاک کننده که توسط شرکت سازنده مایع نافذ توصیه شده، انجام می دهند.

لازم است توجه نمود که از اعمال محلول پاک کننده به طور مستقیم بر روی سطح قطعه جوش خودداری شود چراکه احتمال خروج مایع نافذ از درزها و ناپیوستگی های سطحی وجود دارد.

آزمایش مایع نافذ جوش (PT) بر اساس روشی که مایع نافذ پاک می شود به چهار نوع تقسیم بندی می شوند:

 • قابل شستشو با آب (water washable)
 •  امولسیون شونده با مشتقات نفتی (lipophilic)
 • قابل پاک شدن با حلال (solvent removable)
 • امولسیون شونده با مشتقات آبی (hydrophilic)

 

ماده ظاهر کننده در تست جوش PT 

ماده ظاهر کننده یا همان Developer برای نشان دادن عیوب جوش ضروری می باشد. لازم است کل سطح مورد آزمایش با لایه ای نازک از ماده ظاهر کننده که معمولا پودر نرم گل سفید است، به طور یکنواخت پوشیده شود. این امر باعث می شود مایع نافذ در پودر حل گردد.

در نتیجه مرز عیوب سطحی با اندازه ای بزرگتر از اندازه واقعی قابل رویت می باشد. اما اگر از مایع فلورسنت استفاده شود نیازی به ماده ظاهر کننده نمی باشد زیرا مایع فلورسنت در تست مایع نافذ جوش  (PT) در تاریکی زیر نور ماوراء بنفش به رنگ های روشن زرد و سبز قابل رویت می باشد.

 

بررسی شکاف ها پس از تست جوش PT

پس از گذشت زمان لازم برای جذب مایع نافذ به وسیله ماده ظاهر ساز ، سطح قطعه جوش مورد تست قرار می گیرد. مواقعی که از مایع رنگی استفاده می شود، تست جوش PT باید با استفاده از نور مرئی روزانه یا نور مصنوعی کافی (با شدت حداقل ۵۰۰ میکرو وات بر سانتی متر) انجام گیرد.

در مواردی که از مایع نافذ با ماده فلورسنت دار (با خاصیت شب نمایی) استفاده می شود، تست و مشاهده قطعه جوش در زیر نور ماوراء بنفش انجام می گیرد. اما نور ماوراء بنفش مورد استفاده در بررسی غیر مخرب جوش باید دارای شدت کافی (حداقل ۸۰۰ میکرو وات بر سانتی متر مربع) بوده و طول موج آن در حدود ۳۶۵ نانومتر باشد.

 

تست مایع نافذ جوش PT

 PT تست مایع نافذ جوش

 

مزایا تست جوش PT

·         تست غیر مخرب PT برای مواد فلزی و غیر فلزی ، قابل استفاده می باشد. به طور کلی تمام مواد غیر متخلخل با این روش قابل تست است.

·         تست غیر مخرب جوش PT برای اتصالات جوشکاری شده و یا لحیم کاری شده فلزات غیر مشابه بر خلاف سایر روش های NDT به خوبی کاربرد دارد.

·         مواد مورد استفاده در تست مایع نافذ جوش (PT) ساده و قابل حمل می باشند.

·         تست مایع نافذ در تست غیر مخرب جوش ، یک تست کم هزینه است.

 

محدودیت های تست مایع نافذ جوش PT

·         تست مایع نافذ جوش  (PT) فقط قادر به نمایان ساختن ناپیوستگی ها، عیب ها و ترک های سطحی است.

·         تاخیر زمانی قابل توجهی از زمان تمیزکاری اولیه تا رسیدن به نتایج تست جوش  PTوجود دارد.

·         در تست غیر مخرب جوش  PT شرایط سطحی قطعه کار تاثیر زیادی بر دقت آزمایش خواهد داشت. بنابراین در این روش حجم عملیات تمیزکاری زیاد می باشد.

 

تست غیر مخرب PT
تست غیر مخرب PT

 

نتایج تست جوش PT

در گام آخر از تست جوش PT بر اساس تغییرات و آشکار شدن رنگ قرمز در زمینه سفید ، نشانه های به وجود آمده تفسیر می گردد. به صورت کلی نشانه های تست جوش مایع نافذ به ۳ دسته تقسیم می شود:

 

نشانه های صحیح در تست جوش PT

نشانه های صحیح در تست مایع نافذ در اثر معیوب بودن قطعه ایجاد می شوند. این نشانه ها شامل ترک ها و حفره هایی می شوند که به سطح راه دارند.

 

نشانه های غلط در تست مایع نافذ جوش

نشانه های غلط در تست غیر مخرب PT عموما بر اثر تمیزکاری نامناسب ایجاد می شوند.

 

نشانه های نامربوط در تست جوش PT

نشانه های نامربوط در تست غیر مخرب جوش PT عموما به علت هندسه قطعه ایجاد می شوند اما لزوما عیب به حساب نمی آیند.

 

هزینه تست جوش PT
تست جوش PT

 

هزینه تست جوش PT

تست جوش PT با توجه به تجهیزات مورد استفاده در مرحله تمیزکاری سطح جوش ، مایع نافذ و همچنین آشکارساز می تواند هزینه های متفاوتی داشته باشد اما به طور کلی در مقایسه با سایر روش های غیر مخرب تست جوش ، کم هزینه بودن انجام آن از مزایای تست جوش PT است.

 

بازرسی جوش PT

بازرسی جوش PT یکی از روش های غیر مخرب بازرسی جوش است که برای یافتن عیوب سطحی جوش کاربرد فراوان دارد. در بازرسی مایع نافذ جوش با استفاده از جاذبه مویینگی و نفوذ یک مایع رنگی یا ماده فلورسنت به درون ناپیوستگی سطحی جوش ، انواع ترک‌ ها، شکاف‌ ها و تاخوردگی‌ ها در قطعات با هر شکل و اندازه نمایان می گردد.

 

کاربرد بازرسی جوش PT

بازرسی جوش PT برای تمامی قطعات آهنی و غیر آهنی کاربرد دارد. همچنین بازرسي جوش PT از قدیمی ترین و ساده ترین روش هایی است که برای انواع ترک ها، شکاف ها و تاخوردگی ها در قطعات جوش با هر شکل و اندازه استفاده می شود. البته مایع نافذ جوش برای تشخیص عیوب جوش در سطح آن استفاده شده و برای عمق قطعه جوش کاربرد ندارد.

 

مزایا

 • بازرسی غیر مخرب PT برای مواد فلزی و غیر فلزی ، قابل استفاده می باشد. به طور کلی تمام مواد غیر متخلخل با این روش قابل بازرسی است.
 • تست مایع نافذ برای اتصالات جوشکاری شده و یا لحیم کاری شده فلزات غیر مشابه بر خلاف سایر روش های NDT به خوبی کاربرد دارد.
 • مواد مورد استفاده در تست غیر مخرب PT ساده و قابل حمل می باشند.
 • تست مایع نافذ در بازرسی جوش ، یک بازرسی کم هزینه است.

 

محدودیت ها

 • تست غیر مخرب PT فقط قادر به نمایان ساختن ناپیوستگی ها، عیب ها و ترک های سطحی است.
 • تاخیر زمانی قابل توجهی از زمان تمیزکاری اولیه تا رسیدن به نتایج تست مایع نافذ وجود دارد.
 • در تست مایع نافذ شرایط سطحی قطعه کار تاثیر زیادی بر دقت آزمایش خواهد داشت. بنابراین در این روش حجم عملیات تمیزکاری زیاد می باشد.

 

بازرسی جوش PT
بازرسی جوش PT

 

نتایج بازرسی جوش PT

در گام آخر از تست غیر مخرب PT بر اساس تغییرات و آشکار شدن رنگ قرمز در زمینه سفید ، نشانه های به وجود آمده تفسیر می گردد. به صورت کلی نشانه های بازرسی جوش مایع نافذ به ۳ دسته تقسیم می شود:

نشانه های صحیح

نشانه های صحیح در بازرسی مایع نافذ در اثر معیوب بودن قطعه ایجاد می شوند. این نشانه ها شامل ترک ها و حفره هایی می شوند که به سطح راه دارند.

نشانه های غلط

نشانه های غلط در تست غیر مخرب PT عموما بر اثر تمیزکاری نامناسب ایجاد می شوند.

نشانه های نامربوط

نشانه های نامربوط در تست غیر مخرب PT عموما به علت هندسه قطعه ایجاد می شوند اما لزوما عیب به حساب نمی آیند.

 

هزینه بازرسی جوش (PT)

بازرسی جوش (PT) با توجه به تجهیزات مورد استفاده در مرحله تمیزکاری سطح جوش ، مایع نافذ و همچنین آشکارساز می تواند هزینه های متفاوتی داشته باشد اما به طور کلی در مقایسه با سایر روش های غیر مخرب بازرسی جوش ، کم هزینه بودن انجام آن از مزایای تست مایع نافذ است.

امتیاز این مطلب:

امتیاز ۴.۳ از ۵ - از مجموع ۴ رای

نظرات کاربران

دنیا رحمان

تیمی جهت انجام تست مایع نافذ جوشpt معرفی کنید

حمید خیری

آیا کسی میتونه بازرسی جوشPT رو خودش انجام بده و نتایج به دست امده را یه مراکز برسی کننده ارائه بده

خالد میری

اسپری هایی که در بازرسی جوش PT استفاده میشه با اسپری هایی که در بازرسی جوش MT استفاده میشه چه تفاوتی داره

نام
نام خانوادگی
دیدگاه شما