نقشه کشی برق ساختمان

نقشه کشی برق ساختمان

دسته بندی

نقشه کشی

توضیحات قیمت

هزینه نقشه کشی برق ساختمان متناسب با نوع محل از قبیل سوله، ساختمان اداری، مسکونی و یا تجاری متغیر بوده و در رنج ۴۰۰۰ تا ۷۵۰۰ در متر مربع است.

نقشه کشی برق ساختمان

دسته بندی
نقشه کشی
تعداد ارائه دهنده ها
۳ ارائه دهنده
توضیحات قیمت
هزینه نقشه کشی برق ساختمان متناسب با نوع محل از قبیل سوله، ساختمان اداری، مسکونی و یا تجاری متغیر بوده و در رنج ۴۰۰۰ تا ۷۵۰۰ در متر مربع است.

introمعرفی کالا
commentنظرات و سوالات
bookmarkافزودن به علاقه مندی
shareاشتراک گذاری
شهر
شهر را مشخص کنید

نقشه کشی برق ساختمان

فروشندهمحلشماره تماس

۵

location

تهران

phone۰۲۱۵۴۴۰۶۰۱۲

۵

location

تهران

phone

******۰۹۱۲۳

ابتدا
۱
انتها
معرفی کالا
نظرات کاربران

نقشه کشی برق ساختمان

طراحی نقشه کشی برق ساختمان اولین گام پیش از شروع فرآیند سیم کشی بوده چرا که به واسطه آن محل قرارگیری لوله ها و قوطی ها بر اساس پلان بخش های مختلف مشخص می گردد. برای این کار لازم است تا متناسب با نقشه بخش های مختلف ساختمان، محل کلیدها، پریزها، لامپ ها، لوله های برق، جعبه تقسیم، جعبه فیوز و غیره مشخص گردد. علاوه بر آن در طراحی نقشه سیم کشی برق ساختمان یک طبقه ، دو طبقه و 4 طبقه توجه به بندهای مقررات ملی (مبحث 13) بسیار مهم بوده و لازم است در تمامی مراحل نقشه کشی مورد توجه قرار گیرد تا خسارت های ناشی از بی توجهی به آن حداقل شود.

 

نقشه کشی برق ساختمان

 

نقشه سیم کشی برق ساختمان بسته به نوع پروژه و کاربرد ساختمان به دو روش توکار و روکار طراحی می شود. در سیم کشی روکار برق ساختمان سیم ها برای حفظ زیبایی، نظم و امنیت از یک لوله برق مخصوص یا داکت برای پوشاندن سیم ها از روی گچ دیوار عبور داده می شوند. مزیت این روش سیم کشی سادگی در عیب یابی و دسترسی به سیم ها است. سیم کشی توکار برق روشی بسیار متداول و قابل اجرا برای انواع ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری و غیره است. این روش به دلیل قابل رویت نبودن سیم ها نه تنها دارای ظرافت و زیبایی بوده بلکه امنیت بیشتری نیز نسبت به روش سیم کشی روکار دارد. سیم کشی توکار در دو حالت  انجام می شود. 

در حالت اول از سیم های مخصوص مجهز به چند لایه عایق مستقیماً در زیر گچ استفاده می شود. در حالت دوم سیم ها از روی لوله های خرطومی و pvc عبور داده می شوند. معمولاً استفاده از لوله های برق میتواند امنیت و دسترسی بهتری برای عیب یابی برق ساختمان ایجاد کند. بنابراین با توجه به قرارگیری سیم ها در زیر گچ دیوار، سیم کشی توکار برق ساختمان در سه مرحله انجام می شود. مرحله اول در هنگام ساخت ساختمان، مرحله دوم بعد از کف کاری، کاشی کاری و سفیدکاری دیوار ها و مرحله سوم بعد از نقاشی و تمام کردن کف انجام می شود.

نقشه برق کشی ساختمان
نقشه سیم کشی ساختمان

هزینه نقشه کشی برق ساختمان

سیم کشی برق ساختمان جزء اقدامات اصلی و در عین حال خطرناک ساختمان سازی است که پس از طراحی نقشه سیم کشی ساختمان باید توسط افراد مجرب و متخصص انجام شود. تعیین هزینه نقشه کشی برق ساختمان متناسب با متراژ، کاربری هر فضا، تعداد سرخط های مورد نیاز و تجهیزات مورد استفاده در هر قسمت صورت می گیرد. بنابراین بر اساس هر یک از موارد مذکور هزینه نقشه کشی ساختمان متغیر است.

 

انواع نقشه های سیم کشی برق ساختمان

در نقشه سیم کشی برق ساختمان آن چه که اهمیت دارد، اطلاعات نشان داده شده در هر نقشه است. نقشه ها متناسب با نوع تجهیزات و تاسیسات برقی در انواع مختلف شماتیک، گرافیکی و گزارشی تهیه می شوند. مدار های شماتیک در سیم کشی ساختمان کاربرد بیشتری دارند که در دو نوع تک قطبی و چند قطبی انجام می شود. نقشه شماتیک تک قطبی در دو نوع نقشه فنی و نقشه تاسیسات قابل تهیه است.

پلان فنی سیم کشی تک قطبی ساختمان

نقشه فنی سیم کشی برق ساختمان قسمت های مهم تجهیزات به کار رفته در مدار الکتریکی را نشان می دهد. این نوع از نقشه ها برای مدارهای سیم کشی کاربرد دارند .ترتیب قرار گرفتن قطعات و سیم ها اغلب به صورتی است که با تأسیسات دیگر هم خوانی داشته باشد و باعث اضافه بار نشود. در نقشه سیم کشی ساختمان اغلب موقعیت مکانی قطعات اهمیتی ندارد. هدف اصلی این نقشه ارائه یک دید کلی به بیننده، با استفاده از علائم اختصاری، درباره تاسیسات مورد نظر است که با استفاده از آن می توان تعداد و نوع مصرف کنندگان را مشخص کرد.

در اﻳﻦ ﻧﻘﺸﻪ، ﻣﺴﻴﺮ ﺳﻴﻢ ﻫﺎ ﺑﻪ ﺻﻮرت اﻓﻘﻲ و ﻋﻤﻮدی و ﺗﻚ خطی رﺳﻢ ﺷﺪه و ﺗﻤﺎﻣﻲ اطلاعات ﻣﻮرد ﻧﻴﺎز ﺑﺮای اﻧﺠﺎم ﻛﺎر ﺑﺪون اراﺋﻪ ﺟﺰﺋﻴﺎت ﻣﺪار و مشخصات تجهیزات، به ساده ترین صورت ممکن ارائه می شود. به طور کلی نقشه مدارات با استفاده از نقشه فنی تک خطی تهیه می شود.

نقشه سیم کشی ساختمان
نقشه فنی سیم کشی ساختمان

پلان سیم کشی تک قطبی ساختمان

ﻧﻘﺸﻪ ﺗأﺳﻴﺴﺎت ﺑﺎ استفاده از ﻣﻘﻴﺎس ﻫﺎی معین شامل تمامی وﺳﺎﻳﻞ و ﺳﻴﻢ ﻫﺎ اﺳﺖ. اﻳﻦ ﻧﻘﺸﻪ اﺳﺎس ﻛﺎر در ﻧﺼﺐ ﻗﻄﻌﺎت ﺑﺮﻗﻲ بوده که از آن ﻣﻲ ﺗﻮان اﻃﻼﻋﺎﺗﻲ درﺑﺎره ﺟﻨﺲ ﺳﻴﻢ ﻫﺎی ﻣﺼﺮﻓﻲ، تعداد رﺷﺘﻪ های سیم، قطر هادی، ﭼﮕﻮﻧﮕﻲ ﻧﺼﺐ و ﻧﻮع ﻣﺪارﻫﺎ ﺑﺪﺳﺖ آورد.

اجزای نقشه برق کشی ساختمان

نقشه برق کشی ساختمان از اجزای مختلفی از قبیل علائم اختصاری، نقشه پلان ها، نمودار تابلوها، نمودار رایزرها، جزئیات و توضیحات تشکیل شده است که در مرحله اول متناسب با محل هر یک از آن ها ترسیم و سپس اجرا می شود. در ادامه هر یک از این اجزا و مقررات ملی مربوط به آن ها مورد بررسی قرار گرفته است.

نقشه کشی برق ساختمان و علائم اختصاری 

برای درک بهتر و راحتی نقشه سیم کشی برق ساختمان، تک تک اجزا و عناصر برقی با استفاده از علائم اختصاری نمایش داده می شوند. پیروی از یک استاندارد برای داشتن زبانی واحد در طراحی نقشه برق کشی ساختمان ، از اهمیت بالایی برخوردار است. علائم ترسیمی نقشه های برق بایستی مطابق با استاندارد مورد قبول مبحث 13 مقررات ملی ساختمان (IEC) بوده و اندازه آن ها متناسب با مقیاس پلان ها مشخص شود. علاوه بر آن مقدار توان مصرفی و سایر مشخصات کاربردی هر دستگاه با استفاده از کدهای مخصوص در جدول علائم بایستی ذکر شود.

 

استفاده از نقشه در برق کشی ساختمان

 

نقشه سیم کشی برق ساختمان و پلان ها

در نقشه کشی برق ساختمان های یک طبقه ، دو طبقه و 4 طبقه توجه به پلان بخش های مختلف در درک صحیح چیدمان تجهیزات بسیار اهمیت دارد. چرا که برق رسانی به این تجهیزات وابسته به نحوه قرارگیری آن ها است. علاوه بر چیدمان تجهیزات برقی از قبیل سیستم های صوتی و تصویری، پریز آنتن و غیره لازم است تا مکان های خشک و نمناک نیز برای قرارگیری صحیح پریزها و کلیدها مشخص شود. از آن جا که نقشه کشی برق تمامی بخش های ساختمان در یک پلان امکان پذیر نخواهد بود، لازم است تا برق کشی هر یک از بخش ها بر روی یک پلان جداگانه از قبیل پلان روشنایی، پریز برق، تلفن و آنتن صورت گیرد.

پلان برق کشی روشنایی ساختمان

پس از تعیین محل قرارگیری تجهیزات روشنایی در نقشه کشی برق ساختمان، نحوه ارتباط آن ها با هم و تابلو تقسیم تعیین می شود. محل قرارگیری روشنایی های سقفی در وسط اتاق بوده که با ترسیم قطر اتاق ها مشخص می گردد. مقدار روشنایی مورد نیاز فضاهای مختلف ساختمان متفاوت است. تعداد سرخط های روشنایی هر بخش از ساختمان، بر اساس متراژ، کاربری و متناسب با آن روشنایی موردنیاز تعیین می شود. بنابراین نیاز است تا متناسب با آن چیدمان کلیدها و چراغ ها مشخص شود. به عنوان مثال قرارگیری کلیدها باید به نحوی باشد که هیچ یک از کلیدها با باز شدن درب پشت آن قرار نگیرند. پس از تعیین مکان قرارگیری هر یک از تجهیزات نوبت به مداربندی آن ها می رسد تا تغذیه هر یک از آن ها مشخص گردد. علاوه بر آن می توان از کلیدهای تبدیل برای کنترل تجهیزات در بخش های مختلف استفاده شود.

 

نقشه پلان برق کشی ساختمان

 

نکات مهم در مداربندی فضاها

  • انتخاب سرخط مدار: ابتدای هر مداربندی که به تابلو تقسیم متصل می شود، سرخط نام دارد.
  • آدرس دهی خط: برای جلوگیری از شلوغی پلان روشنایی در طراحی نقشه سیم کشی برق ساختمان ، به جای اتصال هر یک از تجهیزات به صورت مستقیم به تابلو تقسیم، آدرس محل اتصال سرخط مورد نظر به تابلو تقسیم، کنار آن نوشته می شود. علاوه بر آن آدرس اتصال هر فیوز با سرخط هر مدار نیز مشخص می گردد.
  • حداکثر تعداد چراغ ها: در هر مدار بندی برابر با 12 عدد است.
  • مدارهای تغذیه چراغ‌ها: نباید برای تغذیه پریزهای مورد استفاده قرار گیرند.

پلان سیم کشی پریز برق

تعداد و محل قرارگیری تجهیزات نقش به سزایی در تعیین محل قرارگیری پریزهای برق دارد. مدار پریز برق نیز مانند مدار روشنایی نباید واسطه های سه تایی داشته باشد. به طوری که هر پریز تنها به یک پریز بعد از خود برق رسانی می کند. آدرس دهی منبع تغذیه پریزها در طراحی نقشه کشی برق ساختمان مشابه پلان روشنایی است.

  1. هــر مدار پریز نباید بیش از 12 پریز مربوط به مصارف عمومى (غیرمشخص) را تغذیه کند.
  2. کلیه پریزهای ســه فــاز و تکفاز، باید به هادى حفاظتى (ســیم ارت) مجهز باشــند.
  3. توجه به درجه حفاظت (IP) تجهیزات در مکان های مرطوب مانند دستشویی، تراس پارکینگ، حیاط و … حائز اهمیت است. در این مکان ها باید نوع پریز ارت دار و دردار باشد.
  4. حداکثر افت ولتاژ مجاز از تابلو توزیع اصلی برق ساختمان تا آخرین پریز هر خط، 5 درصد است.

ارتفاع نصب پریز ساختمان بایستی براساس جدول زیر باشد. همچنین ارتفاع نصب پریز تلویزیون هایی که در ساختمان های اداری، تجاری، غیر مسکونی (لابی) قرار می گیرند، با ارتفاع پریزهای برق تطابق دارد. لازم به ذکر است حداقل ارتفاع مجاز از کف برای نصب پریز برق 30 سانتی متر است. بنابراین در ارتفاع بیش از 30 سانتی متر هم مثلاً در 110 سانتی متر در صورت لزوم، امکان نصب پریز وجود دارد.

محل نصبارتفاع نصب
پریز برق اتاق و سالن۳۰-۴۰ سانتی متر
پریز برق آشپزخانه۱۱۰-۱۲۰ سانتی متر
پریز برق از روی کابینت۲۰-۳۰ سانتی متر
پریز برق حمام از کف۱۱۰-۱۲۰ سانتی متر
پریز تلفن و آنتن۳۰-۴۰ سانتی متر
پریز پارکینگ و حیاط۱۱۰-۱۲۰ سانتی متر

ارتفاع استاندارد پریز برق

پلان سیم کشی پریز تلفن ساختمان

پــلان پریز تلفــن جزء سیســتم هاى جریــان ضعیف در ساختمان محسوب می شود. پریز تلفن در مکان هایــى کــه پریز بــرق در نظر گرفته شــده اســت، قرار می گیرند. معمولاً یکى از پریزهاى تلفن نیز در نزدیکى پیش خوان آشپزخانه در نظر گرفته می شود. پریز آنتن نیز در پلان پریز تلفن ترسیم می شود. با توجه به محل هاى مناســب قرارگیرى تلویزیون در پذیرایى، محل نصب پریز آنتن تعیین می گردد.

مدار پریز تلفن در طراحی نقشه سیم کشی برقساختمان در هر طبقه به جعبة تقســیم (TB) قرار گرفته در راه پله همان طبقه، وصل می شود. جعبة تقسیم هر طبقه به جعبة تقســیم طبقه زیرین خود و در نهایت جعبة تقســیم طبقه اول به جعبة تقســیم ترمینال اصلى  (MTB) متصل می شوند. در ساختمان هاى مســکونى، جعبه تقسیم  در طبقه همکف ســاختمان نزدیک به ترمینال (MTB) در ورودى اصلى و در ســمتى که به راه پله ها نزدیک تر اســت قرار می گیرد. تا ارتباط بین آن و جعبه تقســیم طبقات (TB) به سهولت انجام پذیرد.

اصول سیم کشی تلفن
پلان پریز تلفن و آنتن

 

نقشه سیم کشی برق تابلو برق ساختمان

انرژى الکتریکى از طریق کابل توســط شــرکت برق به داخل تابلوى اصلى ســاختمان مسکونى (تابلوى کنتور) آورده می شود. امروزه براى توزیع برق ورودى بین طبقات و واحدهاى مختلــف  معمولاً از تابلوهاى تقســیم و تابلوهاى اشــتراکى استفاده می شــود. نقشــه شماتیک همه تابلوهاى ساختمان مشابه یکدیگر است به طوری که از یک ســمت برق  توسط کابل وارد آن می شــود و از سمت دیگر، چند خط به عنوان خروجى تابلو مشخص می شوند. ضرورى اســت در نمــودار کل تابلوهــا و در محل ورودى و خروجى آن ها از تجهیزات حفاظتى مناسب استفاده شود.

طراحی نقشه برق ساختمان

نقشه سیم کشی تابلو برق اصلی ساختمان

در طراحی نقشه سیم کی تابلو برق اصلی تناسب بین فیدر اصلی تابلو با مقدار مصرف مشخص شده از طریق محاسبات تعیین آمپراژ و قوانین مربوط به آن، در محل ساختمان باید رعایت شود. متناسب با تعداد طبقات و نوع کنتور آن ها که معمولا ۲۵ آمپر تک فاز است و تعداد کنتورهای مشاع ۲۵ آمپری، کلیدهای اتوماتیک و فیوزها مشخص می شوند. برای مثال در صورتی که ساختمان مسکونی ۴ تا ۶ واحد با کنتور ۲۵ آمپر تک فاز و یک کنتور مشاعات ۲۵ آمپر سه فاز باشد، آن گاه در ورودی تابلو یک کلید اتوماتیک ۶۳ آمپر یا یک کلید فیوز ۶۳ آمپر در پایه فیوز مناسب نصب می شود.

 

نقشه تابلو برق اصلی ساختمان

 

بـرق ورودى تابلو اصلی توسط کابل ۱۰*۳+۱*۶ میلی متر مربع تامین می شود. این کابل داراى سه هادى با سطح مقطع ۱۰ میلى متر مربع (سیم هاى سه فاز) و یک هادى با سطح مقطع 6 میلی متر (سیم نول) است. نوع جریان نیز متناوب و با فرکانس ۵۰ هرتز است.

نقشه سیم کشی تابلو مشاعات ساختمان

بعضى مصارف مانند روشنایى راه پله ها و پارکینگ، آیفون، آنتن مرکزى، آسانسور، شــوفاژ و تهویه  مطبوع جزء مصارف عمومى است و بین همه ساکنین یک آپارتمان مشترک هستند.  به همین منظور، براى این گونه مصارف تابلوى جداگانه مشاعات در نظر گرفته می شود. محل نصب این تابلو در دیوار راه پله یا پیلوت ساختمان است.

برق ورودى این تابلو، توسط یک کابل 3 ســیم تامین می شود که یک سیم آن براى فاز، یکى براى نول و دیگرى براى هادى حفاظتى (ارت) ) است. این تابلو توســط یک سیم با ســطح مقطع ۱۶ میلی متر مربع به سیستم زمین متصل می شود و داراى ۱۰ خط یا مــدار خروجى با فیوزهاى ۶ ، ۱۰ و۱۶ آمپر اســت. در این نقشــه اندازه سیم ها نیز مشــخص شده اســت. یک یا چند خط نیز به صورت رزرو (space) در تابلو پیش بینى شــده اســت، تا در موقع خرابى یکى از خطوط یا اضافه شدن مصرف کننده، استفاده شود. دو دسته مدار در تابلو مشاعات اصلی وجود دارد که یک دسته با کلید حفاظت از نشتی جریان (محافظ جان) و دسته دیگر بدون کلید محافظ جان است.

 

پلان برق کشی ساختمان
نقشه تابلو برق مشاعات

 

مدارهایی که به کلید محافظ جان نیاز دارند و در دسته اول هستند، عبارتند از: مدارهای روشنایی، پریز، آیفون، آسانسور، پمپ آب رسانی و … . دسته دوم مدار پمپ های آتش نشانی، آب افشان، فن فشار مثبت و کلیه تجهیزات مرتبط با سیستم اعلام حریق هستند که نیازی به کلید محافظ جان ندارند.

نقشه تابلو تقسیم واحدها

در یک واحد مسکونى تغذیه تمامی مدارهاى روشنایى، پریزها و سایر مصارف تابلویى از تابلو تقسیم واحدها انجام می شود. محل مناســب بــراى نصب ایــن تابلــو در نقشه سیم کشی ساختمان، ورودى آپارتمان یا آشــپزخانه اســت. تابلو تقسیم را با حروف DP نشان داده می شود و در پلان پریز برق ترسیم می شود. در آدرس دهى به این تابلو از دو عدد در کنار حروف اســتفاده می شــود کــه اولین عــدد شــماره تابلوى آپارتمان و دومین عدد شماره خروجى تابلو تقسیم در نقشه سیم کشی ساختمان است. به عبارت دیگر ســيم هاى خروجى مربوط به يكى از فيوزهاى مينياتورى است كه به آن قسمت از مدار روشنايى خواســته شده برق می دهد.

 

نقشه لوله گذاری برق ساختمان
نقشه سیم کشی جعبه تقسیم

 

 

نقشه کشی برق ساختمان در تهران

نقشه کشی برق ساختمان در تهران، نقشه کشی برق ساختمان در تهران - آفتاب، نقشه کشی برق ساختمان در تهران - بومهن، نقشه کشی برق ساختمان در تهران - پردیس، نقشه کشی برق ساختمان در تهران - کن، نقشه کشی برق ساختمان در اسلام شهر، نقشه کشی برق ساختمان در اسلام شهر - چهاردانگه، نقشه کشی برق ساختمان در پاکدشت، نقشه کشی برق ساختمان در پاکدشت - شریف آباد، نقشه کشی برق ساختمان در دماوند، نقشه کشی برق ساختمان در دماوند - رودهن، نقشه کشی برق ساختمان در رباط کریم، نقشه کشی برق ساختمان در رباط کریم - بوستان، نقشه کشی برق ساختمان در رباط کریم - پرند، نقشه کشی برق ساختمان در رباط کریم - صالح آباد، نقشه کشی برق ساختمان در رباط کریم - گلستان، نقشه کشی برق ساختمان در رباط کریم - نصیرآباد، نقشه کشی برق ساختمان در ری، نقشه کشی برق ساختمان در ری - حسن آباد، نقشه کشی برق ساختمان در ری - خاوران، نقشه کشی برق ساختمان در ری - کهریزک، نقشه کشی برق ساختمان در شهریار، نقشه کشی برق ساختمان در شهریار - اندیشه، نقشه کشی برق ساختمان در فيروزکوه، نقشه کشی برق ساختمان در فيروزکوه - ارجمند، نقشه کشی برق ساختمان در قدس، نقشه کشی برق ساختمان در لواسان، نقشه کشی برق ساختمان در لواسان - فشم، نقشه کشی برق ساختمان در ملارد، نقشه کشی برق ساختمان در ملارد - صفا دشت، نقشه کشی برق ساختمان در ورامین، نقشه کشی برق ساختمان در ورامین - پیشوا، نقشه کشی برق ساختمان در ورامین - جوادآباد، نقشه کشی برق ساختمان در ورامین - قرچک.

امتیاز این مطلب:

امتیاز ۴.۰ از ۵ - از مجموع ۳ رای

نظرات کاربران

کامکار کامکار

سلام امکانش هست قیمت نقشه کشی برق ازبیلت یه ساختمان سه طبقه 100 متری رو بدونم؟

نام
نام خانوادگی
دیدگاه شما