طراحی و ساخت تابلو برق

طراحی و ساخت تابلو برق

دسته بندی

نصب تابلو برق

بازه قیمت

از ۰ تومان تا ۰ تومان

توضیحات قیمت

طراحی و ساخت تابلو برق

دسته بندی
نصب تابلو برق
تعداد ارائه دهنده ها
1 ارائه دهنده
بازه قیمت
از ۰ تومان تا ۰ تومان
توضیحات قیمت

introمعرفی کالا
commentنظرات و سوالات
bookmarkافزودن به علاقه مندی
shareاشتراک گذاری
sortمرتب سازی بر اساس

filterفیلتر کردن پیشنهادات


طراحی و ساخت تابلو برق


عمران مدرن (مرکزی)
location

تهران منطقه 4 - علم و صنعت

قیمت:

نامشخص

طراحی و ساخت تابلو برق


ابتدا
۱
انتها

معرفی کالا


طراحی و ساخت تابلو برق

تابلو برق ، محفظه ای برای نگهداری تجهیزات توزیع انرژی الکتریکی می باشد که وظیفه حفاظت الکتریکی ، نظارت و کنترل بر عملکرد تجهیزات برقی را بر عهده دارد. با توجه به اهمیت آن توجه به تمامی استانداردها در ساخت تابلو برق  بسیار اهمیت دارد.

سطح ولتاژ مورد نیاز مکان و همچنین تجهیزات حفاظتی و کنترلی مورد استفاده، نقش اساسی در ساخت تابلو برق دارند.

  

طراحی تابلو برق
طراحی انواع کلید فیوز و کلیدهای حفاظتی در تابلو برق

 

اصول ساخت تابلو برق

ساخت تابلو برق باید متناسب با سطح ولتاژ، جریان ورودی و فرکانس مورد نیاز انجام شود. چرا که متناسب با آن تجهیزات حفاظتی، ورودی ها، خروجی ها، کلیدها و فیوزها؛ بر همین اساس مشخص می شوند. ساخت تابلو برق کنتوری (شامل چهار یا تعداد کنتور بیشتر) نیز بایستی بر اساس دستورالعمل های مرتبط با شرایط مکانیکی، حرارتی و رطوبتی محیط، برای نصب انشعابات و لوازم الکتریکی صورت گیرد.

  

سفارش ساخت تابلو برق
قرارگیری درست کلیدها در تابلو برق برای دسترسی راحت

 

علاوه بر آن مواردی از قبیل ایمنی، زیبایی، استحکام تابلو برق، کاهش تلفات شبکه، سهولت در دسترسی، تعمیر و نگه داری، حفظ امنیت تجهیزات و غیره از اصول پایه در طراحی و ساخت تابلو برق است.

 

مراحل طراحی در ساخت تابلو برق

به منظور طراحی تابلو برق متناسب با استانداردهای برق کشی ساختمان نشریه 110 لازم است تا مراحل زیر برای تهیه نقشه ایزومتریک و جانمایی مورد توجه قرار بگیرد.

 

توان الکتریکی

در ساختمان ها و محل های مختلف متناسب با تجهیزات الکتریکی مورد استفاده، مقدار توان مصرفی (ولتاژ و جریان ورودی و خروجی تابلو برق) جهت طراحی تابلو برق مشخص می شود. به عنوان مثال در کارخانه های صنعتی ورودی تابلو برق صنعتی از خطوط توزیع و فوق توزیع بوده که بایستی توانایی تغذیه جریان مورد نیاز مجموعه تجهیزات را داشته باشد. پس از مشخص شدن بار کلی سیستم، محل قرارگیری تابلوهای تقسیم به منظور حفاظت و مراقبت بیشتر تعیین می شود. با توجه به محل قرارگیری، طول و نوع هادی (سیم و کابل، نوع عایق و تعداد رشته) مورد نیاز جهت اتصالات الکتریکی در ساخت تابلو برق مشخص می شود. لازم به ذکر است که سطح مقطع هادی از عوامل بسیار مهم در ساخت تابلو برق می باشد.

 

تجهیزات حفاظتی

پس از مشخص شدن نوع کاربری، محل و توان الکتریکی مورد استفاده، تجهیزات حفاظتی لازم برای طراحی تابلو برق مشخص می شوند. هر تابلو برق شامل یک کلید اصلی قطع بار است که در انواع مختلف قابل تهیه می باشند. اما نکته مهم انتخاب کلیدها در ساخت تابلو برق توجه به مقدار جریان نامی و جریان اتصال کوتاه آن ها می باشد. چرا که بایستی قابلیت تحمل جریان الکتریکی کل برای عملکرد دائمی تابلو برق و همچنین جریان اتصال کوتاه احتمالی در صورت بروز خطا را داشته باشند.

 

اصول طراحی تابلو برق
ساخت تابلو برق صنعتی و جانمایی تجهیزات

 

توجه به نوع بار (سلفی و خازنی) نیز در ساخت تابلو برق اهمیت زیادی دارد چرا که در بسیاری از موارد برای تنظیم ضریب قدرت سیستم لازم است تا از بانک های خازنی در تابلو برق و یا تابلو خازنی مجزا استفاده شود. علاوه بر موارد فوق هماهنگی تجهیزات مختلف در طراحی تابلو برق برای صحت عملکرد در برابر انواع اتصال کوتاه، اضافه بار و همچنین حفاظت جان از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

مراحل ساخت تابلو برق

پس از طراحی تابلو برق و مشخص شدن تعداد، نوع و محل تجهیزات برای جانمایی؛ مراحل ساخت آن آغاز می شود. مراحل تولید تابلو برق عبارتند از جوشکاری و برشکاری، رنگ کاری، مونتاژ تابلو برق و قطعات الکتریکی که در ادامه مورد بررسی قرار گرفته است.

 

جوشکاری و برشکاری 

ساخت تابلو برق شامل دو بخش شاسی و بدنه است که توسط پیچ و مهره به هم متصل می شوند. جنس بدنه معمولاً از فولاد ضد زنگ با ضخامت 1.5 تا 2.5 میلی متر است که بسته به محل مورد استفاده و کاربرد آن متغیر خواهد بود. در تابلو برق های کنتوری که شامل سلول های مختلف برای قرارگیری تجهیزات می باشند باید به سایز و فاصله سلول ها توجه شود. جوشکاری نقش اساسی در تأمین استحکام لازم تابلو برق دارد. پس از مشخص شدن اندازه و ضخامت قطعات در مراحل ساخت تابلو برق ؛ برشکار ، خم و مته کاری می شوند. سپس قطعات برای اتصال، جوشکاری می شوند.

  

ساخت تابلو برق
برشکاری قطعات تابلو برق در مرحله ساخت

 

رنگ کاری 

پس از اتمام مرحله جوشکاری و برشکاری، رنگ کاری تابلو برق آغاز می شود. برای انجام رنگ کاری ابتدا چربی زدایی با استفاده از انواع محلول های شیمیایی انجام می شود. سپس تابلو مورد نظر زنگ زدایی و فرزکاری می شود تا مرحله فسقاته کاری برای جلوگیری از زنگ زدن فلزات انجام شود. این مرحله از اهمیت بسیار بالایی در ساخت تابلو برق برخوردار است چرا که به نوعی سطح تابلو برق را نیز عایق می کند. نوع رنگ مورد استفاده معمولاً رنگ های مرکب اپوکسی بوده که با رنگ مورد نظر مشتری ترکیب می شود. عملیات رنگ کاری به صورت پاششی انجام شده و پس از اتمام، تابلو برق به کوره پخت رنگ منتقل می شود.

 

سازنده تابلو کنتور برق
سازنده تابلو کنتور برق

 

مونتاژ تابلو برق

در مرحله مونتاژ قطعات برشکاری و رنگ کاری شده پیچ و مهره می شوند. این مرحله از طراحی و ساخت تابلو برق بر اساس نقشه تعیین شده صورت می گیرد. در صورت عدم رعایت اندازه ها در مراحل قبلی ممکن است عملیات سوراخ کردن و پانچ زنی نیز در این مرحله انجام گیرد.

مونتاژ قطعات

پس تکمیل مراحل ساخت تابلو برق ، قطعات الکتریکی مورد نیاز در محل خود قرار می گیرند. این کار بر اساس نقشه تهیه شده در طراحی تابلو برق انجام می شود. این کار بسیار به نوع تجهیزات، جریان و ولتاژ نامی آن ها و نوع کابل مرود استفاده بستگی دارد. پس از تکمیل این مرحله لازم است تا برای اطمینان از صحت عملکرد، سلامت تجهیزات تست شود.

  

لیست سازندگان تابلو برق
قرارگیری قطعات الکتریکی در تابلو برق

 

هزینه ساخت تابلو برق

تابلو برق از تجهیزات پایه برقکاری ساختمان است که برای جلوگیری از هرگونه خطرات احتمالی مانند برق گرفتگی، آتش سوزی، قطع برق و غیره؛ توجه به جزییات در طراحی و ساخت آن بسیار مهم است. ساخت تابلو برق با توجه به نوع محل و ولتاژ کاری مورد نظر (فشار قوی، متوسط و ضعیف) انجام می شود. به طوری که اندازه، ضخامت، تعداد سلول ها به واسطه آن مشخص شده و در نتیجه هزینه ساخت تابلو برق بر اساس مقدار متریال مورد استفاده تعیین می شود.

نظرات کاربران