برقکاری ساختمان

دسته بندی

سیم کشی

بازه قیمت

از ۰ تومان تا ۰ تومان

توضیحات قیمت

برقکاری ساختمان

دسته بندی
سیم کشی
تعداد ارائه دهنده ها
4 ارائه دهنده
بازه قیمت
از ۰ تومان تا ۰ تومان
توضیحات قیمت

introمعرفی کالا
commentنظرات و سوالات
bookmarkافزودن به علاقه مندی
shareاشتراک گذاری
sortمرتب سازی بر اساس

filterفیلتر کردن پیشنهادات


برقکاری ساختمان


location

تهران منطقه 4 - علم و صنعت

قیمت:

نامشخص

phone

*******۰۹

location

تهران

قیمت:

نامشخص

phone

*******۰۹

location

کرمان

قیمت:

نامشخص

phone

*******۰۹

location

مشهد

قیمت:

نامشخص

برقکاری ساختمان


phone

*******۰۹

نامشخص

shop

فروشنده

نوران
phone

*******۰۹

نامشخص

phone

*******۰۹

نامشخص

ابتدا
۱
انتها

معرفی کالا


برقکاری ساختمان

برقکاری ساختمان یکی از امور تخصصی در تأسیسات برقی است که می تواند به صورت کلی یا جزئی توسط افراد مجرب انجام شود. سیم کشی کلی برق ساختمان شامل تمامی امور مربوط به برق کاری است که پس از اتمام مراحل اولیه ساخت انجام می شود.

 

با این حال در بسیاری از موارد بنا به درخواست خود مشتری و یا شرایط مربوط بازسازی و ساخت، بخش هایی از خرده کاری برق به صورت مجزا از سیم کشی کلی، صورت می گیرد. برقکاری ساختمان شامل امور برقی متنوعی است که در ادامه متن شرح داده می شود.

  

برقکاری ساختمان
برقکاری ساختمان

 

انواع برقکاری ساختمان

برقکاری ساختمان شامل سیم کشی های جزئی مانند نصب و تعویض کلید و پریز، نصب داکت و ترانکینگ، نصب سنسور و تایمر راه پله، لوله گذاری برق ساختمان اجرای برق اضطراری، سیم کشی و رفع قطعی تلفن، عیب یابی برق و غیره؛ یا سیم کشی کلی ساختمان شامل تمامی موارد فوق است. برقکاری جزئی ساختمان اغلب در مواردی مانند بازسازی و یا تعویض تجهیزات برقی، انجام می شود. این در حالی است که برقکاری کامل در ساختمان های نوساز براساس متراژ صورت می گیرد.

 

نصب و تعویض کلید و پریز در برقکاری ساختمان

امروزه با توجه تنوع کلیدهای موجود در بازار، تعویض کلیدهای قدیمی با کلیدهای لمسی، سنسوردار و تایمر دار بسیار مورد توجه قرار گرفته است و خود دلیلی برای تعویض و نصب کلید و پریز است. در بسیاری از موارد این کار بدون نیاز به برقکاری ساختمان انجام می شود.

 

برق کاری ساختمان
نصب و تعویض کلید و پریز در برق کاری ساختمان

 

علاوه بر آن نصب و تعویض کلید و پریز از امور مهم در برقکاری ساختمان است که باید بر اساس اصول مشخص انجام شود. این اصول شامل ارتفاع نصب، فاصله از   مختلف و تعداد کلید و پریز در قسمت های متفاوت ساختمان مانند اتاق خواب، پذیرایی و سرویس بهداشتی است. همچنین، توجه به محل نصب و عدم تداخل با لوله های شوفاژ و یا لوله های آب سرد و گرم از دیگر نکات مهم در هنگام نصب کلید و پریز است. عدم توجه به ضوابط و اصول برقکاری ساختمان نصب می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

 

ترانکینگ در برقکاری ساختمان

نصب داکت و ترانکینگ از سری اقدامات پرکاربرد در برقکاری ساختمان است. هدف از این کار ایجاد بستر فیزیکی مناسب برای عبور سیم ها و کابل های برق و شبکه در سیستم های اتوماسیون ادارات و ساختمان ها انجام می باشد. انتخاب سایز داکت و ترانک متناسب با نوع و تعداد کابل های عبوری صورت می گیرد که معمولاً پس از تکمیل مراحل ساخت و مشخص شدن محل قرارگیری تجهیزات برقی اصلی انجام می شود. لازم به ذکر است که در صورت نیاز به ایجاد تغییرات در برقکاری ساختمان و ایجاد بستر لازم، نصب داکت و ترانگینگ جدید نیز در هر نقطه ای از ساختمان قابل پیاده سازی است.

 

لوله گذاری در برقکاری ساختمان

لوله کشی برق ساختمان از مراحل اولیه و اساسی در برقکاری ساختمان است که پیش از انجام نازک کاری ساختمان انجام می شود. با توجه به ضرورت و اهمیت حفاظت از سیم کشی ساختمان در برابر حوادث احتمالی، این عملیات مستلزم رعایت اصول و استانداردهایی خاص و کاربرد تجهیزاتی تخصصی در این زمینه است. در واقع لوله گذاری برق ساختمان، فرآیندهای حیاتی در خرده کاری برق است که جهت ایمن سازی مسیر عبور سیم های برق و جلوگیری از تماس آن ها با مصالح ساختمانی می باشد. لازم به ذکر است بسته به نوع کابل برق خریداره شده در برقکاری ساختمان ، ممکن است به لوله کشی برق نیازی نباشد.

 

نصب سنسور چراغ و تایمر راه پله در برقکاری ساختمان

در بسیاری از ساختمان ها که نیازی به روشنایی دائمی نیست، استفاده از چراغ های سنسور و یا تایمردار می تواند انتخاب مناسبی برای کاهش مصرف برق باشد. نصب سنسور چراغ و تایمر راه پله از امور مربوط به برقکاری ساختمان است که در بسیاری از موارد پس از تکمیل مراحل ساخت و یا حتی در زمان بهره برداری از ساختمان انجام می شود. نصب سنسور چراغ در برقکاری ساختمان هایی کاربرد دارد که رفت و آمد آن ها به مراتب بالا تر از ساختمان های مسکونی است مانند ادارات، مراکز عمومی و یا مجتمع های مسکونی. این در حالی است که نصب تایمر راه پله در انواع ساختمان های مسکونی کاربرد بیشتری دارد.

 

لوله کشی برق ساختمان
لوله کشی برق ساختمان

 

برق اضطراری در برقکاری ساختمان

تجهیز شدن ساختمان به برق اضطراری از اقدامات پیشگیرانه و کاربردی در برقکاری ساختمان است که برای ساختمان هایی از قبیل ادارات و بیمارستان ها با سیستم های حساس، از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع برق اضطراری ، یک سیستم تغذیه الکتریکی است که وظیفه اصلی آن تأمین توان مصرف کننده برقکاری ساختمان در زمان رفتن برق یا وقوع خطای پیش بینی نشده در سیستم است. اجرای برق اضطراری متناسب با سیستم های موجود مانند UPS و دیزل ژنراتور انجام می شود که نیازمند تجهیزات مختص به خود هستند.

 

استانداردهای برقکاری ساختمان

کمیته بین‌المللی الکتروتکنیکال (International Electrotechnical Commission)، سازمانی است که استانداردهای برقکاری ساختمان ها را ارائه می دهد. در ایران اساس عملکرد برقکار ها نشریه ۱۱۰ و مبحث ۱۳ مقررات ملی ساختمان انجام می باشد که در ادامه به بر خی از این استانداردها اشاره می شود.

 

سطح مقطع سیم در برقکاری ساختمان

·       سیم هایی که برای روشنایی در برقکاری ساختمان استفاده می شود، لازم است دارای سطح مقطع ۱٫۵ میلی متر مربع باشند.

·       سیم پریزهای ساختمان ، لازم است دارای سطح مقطع ۲٫۵ میلی متر مربع باشد.

·       سیم اصلی برق ساختمان ، لازم است دارای سطح مقطع ۴ میلی متر مربع باشد.

·       سیم های مورد استفاده در برقکاری کولر آبی، لازم است دارای سطح مقطع ۲٫۵ میلی متر مربع باشند.

·       سیم های مورد استفاده در کولر گازی، لازم است دارای سطح مقطع ۴ میلی متر مربع باشند.

در تمامی موارد فوق سطح مقطع سیم و کابل مورد استفاده توسط برقکار بایستی براساس جریان و ولتاژ مجاز ورودی انتخاب شود.

 

برقکار سیار
انواع سیم در برقکاری ساختمان

 

فواصل در برقکاری ساختمان

·       فاصله کلیدهای ساختمان از کف هر واحد لازم است ۱۱۰ تا ۱۲۰ سانتی متر باشد.

·       فاصله جعبه فیوز ساختمان از لوله های گاز و آب لازم است ۱۰۰ سانتی متر باشد.

·       فاصله پریزهای برق ، تلفن و آنتن ساختمان از کف هر واحد لازم است ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر باشد.

·       فاصله قوطی ها از چارچوب ساختمان لازم است ۱۵ تا ۲۵ سانتی متر باشد.

·       فاصله پنل و گوشی آیفون ساختمان از کف هر واحد لازم است ۱۴۰ تا ۱۵۰ سانتی متر باشد.

·       فاصله آویز لامپ ها از سقف ساختمان لازم است ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر باشد.

·       در صورت استفاده از شوفاژ در ساختمان لازم است، کلیدها و پریزهای تلفن و آنتن به گونه ای نصب شوند که در پشت شوفاژ قرار نگیرند.

 

اعلام حریق در برقکاری ساختمان

برقکاری اعلام حریق لازم است مستقل از سایر سیستم‌ ها اجرا شود. به طوری که صرفا جهت ارتباط مرکز اعلام حریق با آتش نشانی، از مدارهای سیم تلفن استفاده می گردد. علاوه بر محل ‌های نصب انواع دتکتورها در محیط داخلی خانه ، پیشنهاد می شود در نقاط دیگر مانند اتاق تابلو برق ، اتاق‌ تاسیسات مکانیکی ، موتورخانه ، آسانسور و … نیز از دتکتور دودی و یا حرارتی استفاده شود.

 

ظرفیت فیوز در برقکاری ساختمان

در مکان های مختلف ساختمان، فیوزها با مصارف گوناگونی به کار می روند. در برقکاری ساختمان لازم است از فیوزها با ظرفیت مناسب برای هر بخش استفاده شود.

·       فیوزی روشنایی در برقکاری ساختمان، لازم است ۱۰ آمپر باشد.

·       ظرفیت فیوز پریزهای، لازم است ۱۶ آمپر باشد.

·       ظرفیت فیوز کولر گازی و فیوز اصلی، لازم است ۲۰ آمپر باشد.

·       ظرفیت فیوز کنتور ساختمان، لازم است ۲۵ آمپر باشد.

 

نحوه لوله گذاری برق ساختمان
انواع فیوز مورد استفاده در تابلو برق

 

تابلو برق در برقکاری ساختمان

در صورتی تابلو برق در اتاق تاسیسات نصب گردد، تنها افراد متخصص و برقکار اجازه دسترسی به آن را دارند. بنابراین می ‌توان از تابلوهای نوع باز استفاده نمود. اما در صورت نصب تابلو برق در فضای عمومی، لازم است فضایی محدود به کف و سقف اصلی محل نصب تابلو ، برای فضای اختصاصی تابلوها در برقکاری ساختمان در نظر گرفته شود. هر تابلو برق لازم است تا به یک کلید اصلی جدا کننده قابل قطع و وصل، مجهز گردد.

 

نصب پریز در برقکاری ساختمان

به طور معمول برای هر اتاق خواب ۲ عدد پریز برق در برقکاری ساختمان نصب می شود. پریزهای اتاق خواب بهتر است که در محل احتمالی قرار گیری تخت خواب، نصب نشوند. به طور معمول جهت صرفه جویی در هزینه ها و کاهش لوله کشی برق و سیم کشی های اضافی، سر خط پریزهای اتاق خواب ها به یک جعبه فیوز وصل می شود و با سوختن این فیوز همه پریزها قطع می شوند. برای هر پذیرایی ۳ عدد پریز در برقکاری ساختمان در نظر گرفته می شود. این پریزها معمولاً در نزدیکی محل احتمالی قرار گیری سیستم های صوتی و تصویری نصب می شوند. ارتفاع قرار گیری کلید و پریز در اتاق خواب و پذیرایی یکسان است.

نصب پریز در برقکاری حمام به دلیل وجود رطوبت و خطرات احتمالی پیشنهاد نمی گردد. اما به طور معمول بر روی دیوار روشویی و با رعایت یک فاصله تقریباً ۳۰ سانتی متری از محل نصب روشویی ، یک پریز نصب می گردد. در هر صورت جهت نصب کلید و پریز در سرویس بهداشتی لازم است که برقکار به نقشه لوله کشی آب سرد و گرم توجه داشته باشد.

 

شماره تلفن برقکار ساختمان
سیم و نقشه برقکاری تاسیسات ساختمان

 

هزینه برقکاری ساختمان

هزینه برقکاری ساختمان بر اساس نوع و تعداد پروژه مورد نظر مشتری تعیین می شود. علاوه بر آن متراژ و بزرگی پروژه، کیفیت و نوع تجهیزات انتخاب شده نیز بر هزینه نهایی تأثیرگذار است. لازم به ذکر است که در بسیاری از موارد انجام برقکاری ساختمان می تواند به سایر امور سیم کشی وابسته باشد که می توان هزینه پروژه را نیز تغییر دهد.

 لوله کشی برق ساختمان اولین گام در اجرای تاسیسات الکتریکی و پس از آن سیم کشی ساختمان است. این امر به منظور محافظت از کابل های برق در مسیر سیم کشی مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر نگهداری و مراقبت از سیم ها، این لوله ها به سیم کشی نظم می بخشند و امنیت آن را تامین می کنند. انجام سیم کشی ساختمان بدون استفاده از لوله کشی برق ، می تواند خسارت های جبران ناپذیری مانند آتش سوزی را به همراه داشته باشد. استفاده نامناسب از لوله های برق ممکن است خسارات بسیاری را به همراه آورد، زیرا پس از تکمیل ساختمان امکان تغییر لوله بسیار سخت و پرهزینه است. بنابراین برق کار حرفه ای ساختمان می بایست پیش از آغاز لوله کشی برق ساختمان با انواع لوله های برق ساختمان آشنا شده و برای هر کاربرد بهترین نوع را استفاده کند.

 

مراحل لوله کشی برق ساختمان

مراحل لوله کشی برق ساختمان را می توان به لحاظ زمان بندی ساخت پروژه متناسب با مراحل مختلف انجام می شود. به طوری که مرحله اول در هنگام ساخت ساختمان، مرحله دوم اجرای مراحل داخلی مانند: کف کاری، کاشی کاری و سفیدکاری دیوار ها و مرحله سوم، اتمام مراحل داخلی، بعد از نقاشی ساختمان و تمام کردن کف انجام می شود. لازم به ذکر است که پیش از آغاز لوله کشی برق ساختمان ابتدا باید سیستم زمین بر اساس استانداردهای سیم کشی توسط متخصصین مورد نظر انجام شود.

 

لوله کشی برق ساختمان
لوله کشی برق ساختمان

 

لوله کشی برق ساختمان در مرحله ساخت

برای اجرای لوله کشی برق ساختمان به بهترین صورت ممکن می بایست ابتدا نقشه سیم کشی ساختمان مشخص گردد. در واقع می توان گفت که نقشه سیم کشي مسیر حرکت لوله های برقی را مشخص می کند. تا عمل سیم کشي به محل نصب کلید و پریزهای برق ، تلفن و آنتن به راحتی انجام گیرد. سپس در این مرحله نحوه لوله گذاری برق بر اساس نقشه سیم کشی انجام می شود.

 

لوله کشی برق ساختمان در زمان اجرای مراحل داخلی

در این مرحله پس از اتمام مراحل اولیه ساخت، سیم ها و کابل های مربوط به تجهیزات هر قسمت باید از لوله ها و سینی های کابل عبور کنند. در این مرحله کلیه اتصالات و همچنین کابل کشی نمای ساختمان نیز باید اجرا شود.

 

لوله کشی برق ساختمان در زمان اتمام مراحل داخلی

در این مرحله نصب کلیه تجهیزات برقی انجام می شود. به طوری که کابل ها به سوکت های مربوط  متصل شده  و تمامی کلیدهای مینیاتوری و خطوط برق به طور صحیح نصب و اجرا می شوند. سوئینگ مربوط به تجهیزاتی نظیر آیفون و آنتن مرکزی نیز در این مرحله صورت می گیرد. علاوه بر آن کلیه عملیات مربوط به نصب سنسور چراغ، لامپ های کف و سقف کاذب و تایمر راه پله ، راهرو و پارکینگ در این مرحله انجام می شود.

 

برق کاری ساختمان
لوله کشی برق در سقف ساختمان

 

اصول لوله کشی برق ساختمان

  1. لوله کشی توکار باید به صورت افقی و عمودی اجرا شود و لوله کشي برق به صورت مورب مجاز نیست. همچنین در این نوع از لوله کشی، زانو و سه راهی کاربرد ندارد. لازم به ذکر است که سیم های مربوط به یک مدار از درون یک لوله عبور داده می شوند.
  2. اتصالات قابل استفاده در روش روکار همگی از نوع پیچی بوده و به وسیله ابزارهایی مانند زانوئی، سه راهی و یا پیچ و مهره اتصال پیدا می کنند. استفاده از پیچ هایی متناسب با سطوحی است که لوله ها به آن متصل می شوند. همچنین بست های لوله های روکار باید دارای دو پیچ بوده و به گونه ای باشد که لوله با دیوار یا سقف تماس نداشته باشد.
  3. مسیر لوله کشی برق ساختمان باید از تابلوی برق مربوط شروع شده و به جعبه تقسیم یا جعبه کلید یا پریز ختم شود. تعداد خم های مجاز در فاصله دو اتصال مکانیکی مانند دو جعبه تقسیم ۴ عدد است.
  4. حداقل فاصله بین لوله های برق و لوله های سایر تأسیسات مانند آب، گاز و بخار باید ۱۵ سانتی متر باشد و فاصله بالاترین لوله از سقف باید ۳۰ سانتی متر باشد.
  5. لوله های توکار باید حداقل ۱۵ میلی متر زیر سطح تمام شده دیوار یا سقف نصب شوند و در مواردی که این لوله ها در کف نصب شوند، حداقل فاصله لوله ها تا سطح باید ۳ سانتیمتر باشد.
  6. لوله کشی رو کار در مکان های مرطوب باید به نحوی انجام شود که بین لوله و سطح اتکا (دیوار) حداقل ۶ میلیم تر فاصله وجود داشته باشد. همچنین در این لوله کشی محل و فاصله بست های نگهدارنده باید به دقت تعیین شود. فاصله بست ها نباید از ۴۰ سانتی متر کمتر و از ۱۰۰ سانتی متر بیشتر باشد. همچنین این مدارها ﺑﺎﻳـﺪ ﻓﻘـﻂ ﺑـﺎ اﺳـﺘﻔﺎده از ﻟﻮﻟـﻪ های ﻓﻮﻻدی ﻳﺎ پلاستیکی ﺻﻠﺐ اﺟﺮا ﺷﻮﻧﺪ.
  7. نسبت قطر داخلی ﻟﻮﻟﻪ به قطر دسته سیم های عبوری باید حداقل برابر ۱.۳ باشد.
  8. تغییر نوع لوله بدون تعبیه نوعی جعبه در محل تغییر ممنوع است.

 

انواع لوله در لوله کشی برق ساختمان

لوله ها در انواع مختلف از جمله لوله های پی وی سی، پلی آمید، پلی اتیلن، گالوانیزه سرد، گالوانیزه گرم، خرطومی فلزی، خرطومی پلاستیکی و … در بازار موجود و قابل تهیه هستند. هر یک از انواع لوله ها به شیوه خاصی در لوله کشی برق ساختمان اجرا و استفاده می شوند که در این جا مورد بررسی قرار گرفته است.

 

لوله برق خرطومی

لوله خرطومی در لوله کشی برق ساختمان کاربرد دارد که در دو وزن های سبک و سنگین قابل تهیه است. در زمان خرید نوع خرطومی لازم است تا حداکثر دقت اعمال شود چرا که ایمنی و طول عمر کار بالاتر خواهد بود. علاوه بر آن در هنگام عبور کابل ها و سیم ها از درون لوله برق ساختمان ، نباید آسیب نبیند. بیشتر در سقف برای نصب چراغ های هالوژن، شلنگی و مسیرهای ارتباطی که بعضی مواقع دارای پیچ و خم های زیادی در بدنه ساختمان هستند از لوله های خرطومی به منظور لوله کشی برق ساختمان  استفاده می شود. 

لوله های خرطومی از در دو جنس پلاستیکی و فلزی ساخته می شوند. نوع پلاستیکی آن از مواد PVC تهیه شده و معمولا در پروسه برق کشی ساختمان ها به صورت توکار قرار می گیرند.

 

نحوه لوله کشی برق ساختمان
لوله برق خرطومی

 

لوله برق خرطومی پلاستیکی

 لوله خرطومی پلاستیکی کاملاً عایق و از جنس PVC  هستند و در بسته بندی های ۱۵ و ۲۵ متری در قطرهای مختلف در بازار موجود است. این نوع لوله بیش تر در مناطق خشک و به صورت توکار استفاده می شود. انعطاف پذیری و قیمت مناسب از مزیت های لوله های خرطومی و پایین بودن استقامت از معایب آن است. با این حال استفاده از لوله های خرطومی در لوله کشی برق ساختمان در اکثر نقاط ایران، در مسیرهای اصلی منسوخ شده است.

 

لوله برق خرطومی فلزی

لوله خرطومی فلزی، بسیار قابل انعطاف است و از آن برای ارتباط لوله فولادی با تابلو برای وصل شدن به جعبه اتصال موتورها استفاده می شود. از لوله خرطومی فلزی برای سیم کشی روکار استفاده می شود.

 

اصول لوله کشی برق ساختمان
لوله برق خرطومی پلاستیکی

 

لوله برق PVC

لوله PVC یا لوله های پلاستیکی سخت کاملاً عایق و از جنس P.V.C سخت است. از ویژگی های این نوع لوله برق می توان به مقاوم بودن در مقابل مواد شیمیایی، استحکام مکانیکی، مقاومت در مقابل زنگ زدگی و خوردگی، عدم اشتعال، سبک و ارزان قیمت بودن و همچنین عدم اشتعال در لوله کشی برق ساختمان اشاره کرد. با این حال تغییر شکل و ضربه پذیری در مقابل حرارت از معایب لوله های PVC است. این نوع لوله هم به صورت توکار و هم توکار کاربرد دارد. به دلیل عایق بودن الکتریکی لوله های PVC نمی توان از آن ها هم زمان به عنوان سیم زمین استفاده کرد. بنابراین باید در داخل لوله علاوه بر سیم های حامل جریان، سیم جداگانه ای به عنوان سیم زمین در نظر گرفته شود. این لوله ها به صورت شاخه های ۶ متری و در اندازه های ۱۶، ۲۰، ۲۵، ۳۲ میلی متر ساخته می شوند. معمولاً از این از لوله های PVC در زیر سقف های بتنی استفاده می شود.

 

لوله برق پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن یکی از رایج ترین انواع لوله برق ساختمان می باشد که ساختار آن تشکیل شده از نوعی پلاستیک نرم است. ای نوع لوله ها با ابعادی گوناگون و در ظرفیت های متفاوت تولید و عرضه می شوند. این نوع لوله ها دارای ویژگی هایی از قبیل وزن سبک، قابلیت نصب آسان، استحکام بسیار بالا و عایق های مناسبی برای لوله کشی کابل های برق هستند.

 

برق کاری ساختمان
لوله برق پلی آمید

 

لوله برق پلی آمید

لوله برق پلی آمید از جمله انواع پلاستیک نرم می باشد که امروزه حدود ۶۵ درصد لوله های ساختمان از این نوع هستند زیرا لوله پلی آمید وزن بسیار سبکی دارد و بار اضافی بر ساختمان وارد نمی کند. از جمله ویژگی های این محصول، می توان به  مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی و سایش، انعطاف پذیری بالا، عدم ترک خوردگی در شرایط مختلف و مقاومت در برابر ضربه در نحوه لوله گذاری برق ساختمان اشاره کرد.

 

لوله برق فولادی

لوله برق فولادی هم به صورت توکار و هم روکار در فرایند ساخت کاربرد دارد. این نوع را می توان توسط دستگاه لوله خم کن، فرم داد و در مکان های مختلف برای عبور سیم های الکتریکی در لوله کشی برق ساختمان استفاده کرد. لوله های فولادی مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه داشته و گرد و غبار را به خود جذب نمی کنند. علاوه بر آن این لوله ها دارای مقاومت فشاری بالایی بوده و دچار تا خوردگی نمی شوند. از معایب لوله های برق  فولادی می توان به مقاومت کم آن ها در برابر زنگ زدگی اشاره نمود. لوله های فولادی برق در دو نوع لوله های گالوانیزه گرم و لوله های گالوانیزه سرد به بازار عرضه می شوند. این نوع لوله های برق در انواع سایزها و ظرفیت ها برای عبور سیم ها و کایل های برق قابل استفاده هستند.

 

لوله کشی برق ساختمان
لوله برق فولادی

 

لوله گالوانیزه گرم

به منظور محافظت از سیم های برق در برابر عوامل خارجی  از لوله برق گالوانیزه گرم استفاده می شود. درون و بیرون این لوله ها با گالوانیزه پوشش داده شده است و اصولاً به صورت روکار استفاده می شوند. عمر لوله گالوانیزه گرم نسبت به گالوانیزه سرد بیشتر در لوله کشی برق ساختمان است چرا که آبکاری آن ها در دمای ۴۲۰ درجه سانتی گراد صورت می گیرد.

 

لوله های گالوانیزه سرد

لوله های گالوانیزه سرد در دمای پایین آبکاری شده و دارای عمر مفید ۵ سال هستند. طول عمر این نوع لوله در صورت قرار نگرفتن در برابر آفتاب و رطوبت بیش تر خواهد بود به همین دلیل اکثراً این نوع لوله برای مصارف توکار استفاده می شوند.

 

لوله کشی برق ساختمان در سقف های کاذب

سقف های غیر کاذب شامل سقف های بتنی با تیرچه و بلوک، سقف های ضربی، سقف های کرومیت، سقف های تیرآهن هستند که نحوه ی لوله کشی برق هر کدام از آن ها به گونه ای است که تمامی سر خط ها به صورت مجزا به جعبه فیوز هدایت می شوند. به عنوان مثال پریز های یک اتاق توسط یک انشعاب به هم متصل شده و در نهایت از طریق لوله برق ساختمان به سمت جعبه فیوز برده می شوند. لوله کشي برق ساختمان  برای روشنایی در سقف های غیر کاذب به این صورت است که در بالای سقف لوله های روشنایی را به هم متصل شده و در نهایت یک لوله به قوطی کلید برده می شود. در نهایت یک لوله برق دیگر از قوطی کلید به جعبه فیوز برده می شود.

 

لوله کشی برق ساختمان در سقف های کاذب

سقف های کاذب در انواع مختلف  سقف های رابیتس و یا سقف های PVC  موجود هستند.  لوله کشی برق در سقف های رابیتس به وسیله لوله های خرطومی صورت می گیرد. چرا که معمولاً در سقف های کاذب رابیتس از لامپ های هالوژن و لامپ های نواری نور مخفی استفاده می کنند.  برای سقف های PVC  معمولا لوله کشی انجام نمی شود چرا که سیم کشی سقف پس از اتمام شاسی کشی سقف انجام می شود.

 

لوله کشی برق ساختمان در سقف کاذب
لوله کشی برق ساختمان در سقف کاذب

 

هزینه لوله کشی برق ساختمان

از آن جا که لوله کشی برق ساختمان  سیم کشی از زمان ساخت تا اتمام پروژه ساخت انجام می شود نیازمند دقت و تخصص است. بنابراین عمل لوله گذاری که همواره با سیم کشی برق ساختمان، نصب کلید و پریز و سایر تاسیسات برقی همراه است توسط برقکار حرفه ای انجام می شود. بنابراین هزینه لوله کشی برق ساختمان متناسب با حجم پروژه سیم کشی مشخص می شود.

نظرات کاربران