نقشه کشی برق ساختمان

نقشه کشی برق ساختمان

دسته بندی

نقشه کشی

نقشه کشی برق ساختمان

دسته بندی
نقشه کشی
تعداد ارائه دهنده ها
1 ارائه دهنده

introمعرفی کالا
commentنظرات و سوالات
bookmarkافزودن به علاقه مندی
shareاشتراک گذاری
sortمرتب سازی بر اساس

filterفیلتر کردن پیشنهادات


نقشه کشی برق ساختمان


عمران مدرن (مرکزی)
phone
location

تهران

قیمت:

نامشخص

نقشه کشی برق ساختمان


phone

نامشخص

ابتدا
۱
انتها

معرفی کالا


نقشه کشی برق ساختمان

نطراحی نقشه کشی برق ساختمان اولین گام پیش از شروع فرآیند برق کشی بوده چرا که به واسطه آن محل قرارگیری لوله ها و قوطی ها بر اساس پلان بخش های مختلف مشخص می گردد. برای این کار لازم است تا متناسب با نقشه بخش های مختلف ساختمان، محل کلیدها، پریزها، لامپ ها، لوله های برق، جعبه تقسیم، جعبه فیوز و غیره مشخص گردد. علاوه بر آن در طراحی نقشه برق ساختمان توجه به بندهای مقررات ملی (مبحث 13) بسیار مهم بوده و لازم است در تمامی مراحل نقشه کشی مورد توجه قرار گیرد تا خسارت های ناشی از بی توجهی به آن حداقل شود.

 

نقشه کشی برق ساختمان

 

هزینه نقشه کشی برق ساختمان

برق کشی ساختمان جزء اقدامات اصلی و در عین حال خطرناک ساختمان سازی است که پس از طراحی نقشه باید توسط افراد مجرب و متخصص انجام شود. تعیین هزینه نقشه کشی برق ساختمان متناسب با متراژ، کاربری هر فضا، تعداد سرخط های مورد نیاز و تجهیزات مورد استفاده در هر قسمت صورت می گیرد. بنابراین بر اساس هر یک از موارد مذکور هزینه نقشه کشی ساختمان متغیر است.

اجزای نقشه برق کشی ساختمان

نقشه برق کشی ساختمان از اجزای مختلفی از قبیل علائم اختصاری، نقشه پلان ها، نمودار تابلوها، نمودار رایزرها، جزئیات و توضیحات تشکیل شده است. در ادامه هر یک از این اجزا و مقررات ملی مربوط به آن ها مورد بررسی قرار گرفته است.

علائم اختصاری نقشه کشی برق ساختمان

برای درک بهتر و راحتی نقشه کشی برق ساختمان، تک تک اجزا و عناصر برقی با استفاده از علائم اختصاری نمایش داده می شوند. پیروی از یک استاندارد برای داشتن زبانی واحد در طراحی نقشه برق کشی ساختمان ، از اهمیت بالایی برخوردار است. علائم ترسیمی نقشه های برق بایستی مطابق با استاندارد مورد قبول مبحث 13 مقررات ملی ساختمان (IEC) بوده و اندازه آن ها متناسب با مقیاس پلان ها مشخص شود. علاوه بر آن مقدار توان مصرفی و سایر مشخصات کاربردی هر دستگاه با استفاده از کدهای مخصوص در جدول علائم بایستی ذکر شود.

 

استفاده از نقشه در برق کشی ساختمان

 

نقشه پلان های نقشه برق کشی ساختمان

در نقشه کشی برق ساختمان توجه به پلان بخش های مختلف در درک صحیح چیدمان تجهیزات بسیار اهمیت دارد. چرا که برق رسانی به این تجهیزات وابسته به نحوه قرارگیری آن ها است. علاوه بر چیدمان تجهیزات برقی از قبیل سیستم های صوتی و تصویری، پریز آنتن و غیره لازم است تا مکان های خشک و نمناک نیز برای قرارگیری صحیح پریزها و کلیدها مشخص شود. از آن جا که نقشه کشی برق تمامی بخش های ساختمان در یک پلان امکان پذیر نخواهد بود، لازم است تا برق کشی هر یک از بخش ها بر روی یک پلان جداگانه از قبیل پلان روشنایی، پریز برق، تلفن و آنتن صورت گیرد.

پلان روشنایی

پس از تعیین محل قرارگیری تجهیزات روشنایی در نقشه کشی برق ساختمان، نحوه ارتباط آن ها با هم و تابلو تقسیم تعیین می شود. محل قرارگیری روشنایی های سقفی در وسط اتاق بوده که با ترسیم قطر اتاق ها مشخص می گردد. مقدار روشنایی مورد نیاز فضاهای مختلف ساختمان متفاوت است. تعداد سرخط های روشنایی هر بخش از ساختمان، بر اساس متراژ، کاربری و متناسب با آن روشنایی موردنیاز تعیین می شود. بنابراین نیاز است تا متناسب با آن چیدمان کلیدها و چراغ ها مشخص شود. به عنوان مثال قرارگیری کلیدها باید به نحوی باشد که هیچ یک از کلیدها با باز شدن درب پشت آن قرار نگیرند. پس از تعیین مکان قرارگیری هر یک از تجهیزات نوبت به مداربندی آن ها می رسد تا تغذیه هر یک از آن ها مشخص گردد. علاوه بر آن می توان از کلیدهای تبدیل برای کنترل تجهیزات در بخش های مختلف استفاده شود.

 

نقشه پلان برق کشی ساختمان

 

نکات مهم در مداربندی فضاها

  • انتخاب سرخط مدار: ابتدای هر مداربندی که به تابلو تقسیم متصل می شود، سرخط نام دارد. 
  • آدرس دهی خط: برای جلوگیری از شلوغی پلان روشنایی در طراحی نقشه برق کشی ساختمان ، به جای اتصال هر یک از تجهیزات به صورت مستقیم به تابلو تقسیم، آدرس محل اتصال سرخط مورد نظر به تابلو تقسیم، کنار آن نوشته می شود. علاوه بر آن آدرس اتصال هر فیوز با سرخط هر مدار نیز مشخص می گردد.
  • حداکثر تعداد چراغ ها در هر مدار بندی برابر با 12 عدد است.
  • مدارهای تغذیه چراغ‌ها نباید برای تغذیه پریزهای مورد استفاده قرار گیرند.

پلان پریز برق

تعداد و محل قرارگیری تجهیزات نقش به سزایی در تعیین محل قرارگیری پریزهای برق دارد. مدار پریز برق نیز مانند مدار روشنایی نباید واسطه های سه تایی داشته باشد. به طوری که هر پریز تنها به یک پریز بعد از خود برق رسانی می کند. آدرس دهی منبع تغذیه پریزها در طراحی نقشه کشی برق ساختمان مشابه پلان روشنایی بوده و تغذیه بیش از 12 پریز در هر مدار مجاز نیست.

پلان پریز تلفن و آنتن

پریزهای تلفن جزء سیستم های جریان ضیعف بوده که در کنار پریز های برق نصب می شوند. جعبه تقسیم مدار تلفن هر طبقه از ساختمان در راه پله همان طبقه قرار می گیرد که به جعبه تقسیم طبقه زیرین متصل می شود. در نهایت جعبه تقسیم تمامی طبقات به جعبه تقسیم ترمینال اصلی واقع در نزدیکی درب ورودی متصل می شوند. پریز آنتن نیز متناسب با محل قرارگیری سیستم صوتی و تصویری در نقشه کشی برق ساختمان با پلان پریز تلفن ترسیم می شود.

نمودار تابلوها و رایزها

منبع تغذیه تابلوهای تقسیم، سیم کابلی است که به تابلو برق اصلی وارد می شود. علاوه بر آن برای تغذیه مدار بخش های مشترک ساختمان از قبیل راه پله ها، پارکینگ و غیره از تابلوهای مشترک استفاده می شود. راه پله ها و مکان های مشترک ساختمان ها بخش های بسیار مهمی هستند که نمایش مداربندی آن ها در پلان ها ممکن نیست. به همین دلیل برای این منظور نقشه های رایزر تهیه می شوند. این مدارها شامل آنتن مرکزی، ارتباط جعبه تقسیم های تلفن، آیفون، روشنایی راه پله و تابلوهای توزیع و تقسیم برق هستند. 

 

طراحی نقشه برق ساختمان

توضیحات و جزئیات

به منظور خواندن هر چه دقیق تر نقشه برق کشی ساختمان توضیحات و جزئیات مربوط به فضاها، تیرها، ستون های ساختمان و همچنین تجهیزات مورد استفاده به همراه نقشه ارائه می شوند. تا کیفیت طراحی به حداکثر برسد.

نظرات کاربران