لوله کشی فاضلاب ساختمان

لوله کشی فاضلاب ساختمان

دسته بندی
لوله کشی آب و فاضلاب
تعداد ارائه دهنده ها
۶۵ ارائه دهنده
intro
comment
bookmark
share
شهر
شهر را مشخص کنید

لوله کشی فاضلاب ساختمان

فروشندهمحلشماره تماس

۵

location

تهران

phone۰۲۱۵۴۴۰۶۰۱۲

۵

location

تهران

******۰۲۱۸۸

۴

location

تهران

******۰۹۱۲۷

۲

location

تهران

******۰۹۱۲۹

۴

location

تهران

******۰۹۱۲۸

۴

location

تهران

******۰۲۱۶۶

۲

location

تهران

******۰۲۱۳۳

۴

location

تهران

******۰۲۱۶۶

۴

location

تهران

******۰۲۱۲۲

۴

location

تهران

******۰۲۱۴۴

۴

location

تهران

******۰۹۱۹۱

۴

location

تهران

******۰۹۱۲۷

۴

location

قم

******۰۲۵۳۲

۳

location

تهران

******۰۹۱۲۹

۴

location

تهران

******۰۹۱۲۲

ابتدا
۱
۲
۳
انتها
معرفی کالا
نظرات کاربران

لوله کشی فاضلاب ساختمان 

لوله کشی فاضلاب در واقع مجموعه ای از لوله ها و اتصالات مرتبط به یک دیگر است که وظیفه خارج کردن آلودگی ها از ساختمان را به عهده دارند. مجهز بودن ساختمان به لوله کشی فاضلاب سالم و کارآمد در سلامت و آسایش ساکنین بسیار اهمیت دارد. لوله کشی فاضلاب ساختمان برخلاف لوله کشی آب ساختمان دارای بخش های فراوانی می باشد، که قصور در نحوه نصب و اجرای هر قسمت می تواند باعث ایجاد مشکل در کل سیستم فاضلابی شود. 

برای اجرای لوله کشی ساختمان لازم است که انشعاب فاضلاب خانگی به شهری متصل گردد که این اتصال می تواند به صورت تونلی و یا روباز انجام گیرد. اما لوله کشی فاضلاب در ساختمان به دو روش سنتی و زیر سقفی انجام می گیرد.


لوله کشی فاضلاب ساختمان به صورت سنتی

در لوله کشی فاضلاب به روش سنتی که در گذشته نیز لوله کشی عمدتا به این شکل انجام می گرفت، لوله ‌ها در کف ساختمان قرار می‌ گیرند. به طوری که در این روش از لوله کشی فاضلاب ، لوله ها بعد از اتصال به لوله های هواکش و سیفون ، در کف ساختمان در حال ساخت یا بازسازی شده قرار گرفته و با مصالحی مانند سیمان پوشانده می شوند.


 لوله کشی فاضلاب ساختمان از کف
لوله کشی فاضلاب ساختمان به صورت سنتی


لوله کشی فاضلاب ساختمان به شیوه زیر سقفی 

در روش لوله کشی فاضلاب به شیوه زیر سقفی ، لوله ها به جای قرار گفتن در کف ساختمان از زیر سقف عبور می کنند. در واقع تفاوت عمده اجرای لوله کشی سنتی و زیر سقفی در نحوه قرار گیری لوله ها در ساختمان می باشد. 

از آن جایی که در این نوع از لوله کشی فاضلاب ، لوله کشی در سقف انجام می گیرد، هنگام ورود لوله فاضلاب به حمام و توالت لازم است محل تقاطع دو دیوار به عنوان مسیر عمودی انتخاب گردد. چراکه ممکن است نصب وسایل و آویز ها بر روی دیوار، سبب آسیب رسیدن و ترکیدن لوله های فاضلاب شود.


لوله کشی فاضلاب ساختمان  سقفی
لوله کشی فاضلاب ساختمان به شیوه زیر سقفی


مقایسه دو روش سنتی و زیر سقفی اجرای لوله کشی فاضلاب ساختمان

سرعت حرکت مواد فاضلابی ، عدم انتشار بوی نامطبوع و طول عمر لوله ها می تواند فاکتورهای مناسبی برای بررسی اجرای یک لوله کشی فاضلاب مناسب در ساختمان باشد.

لوله کشی فاضلاب در مدل کف خواب یا مدل زیر سقفی در سرعت حرکت مواد فاضلابی نقش چندانی ندارد. بلکه پارامترهای دیگری نظیر شیب اجرای لوله ها، نحوه جوشکاری لوله ها و جنس سطح داخلی آن ها بر سرعت تخلیه مواد فاضلابی موثر است. در لوله کشی زیر سقفی فاضلاب ، لوله ها از زیر سقف عبور می کنند و در نتیجه فشاری بر لوله ها از طریق مصالح و یا اجسام سنگین وارد نمی شود.

اما در لوله کشی سنتی لوله ها مستقیما با کف و مرکز ثقل ساختمان در تماس هستند و شکستگی و آسیب به لوله های فاضلابی در این شیوه از لوله کشی فاضلاب ، گاها امری اجتناب ناپذیر است.

یکی از مزایای استفاده از لوله کشی فاضلاب در ساختمان به شیوه زیر سقفی این است که تعمیر و یا تعویض لوله های فاضلابی به نسبت لوله کشی سنتی می تواند با هزینه کم تری همراه باشد. از طرفی لوله ها با قرار گرفتن در کف ساختمان، بیش تر با مشکل ترکیدگی و یخ زدگی همراه خواهند بود. همچنین در صورت توسعه ساختمان و افزودن سرویس های بهداشتی ، انشعاب گیری لوله ها در روش سنتی با دشواری بیش تری همراه است.


لوله کشی فاضلاب خانگی
لوله کشی فاضلاب خانگی


نکات اجرایی 

  • لوله ‌هایی که به صورت افقی نصب شده ‌اند باید شیب مناسبی داشته باشند تا مواد و آب موجود در لوله به طور کامل خارج شود. کم یا زیاد بودن شیب لوله‌ های افقی ، سیستم فاضلاب ساختمان را مختل می ‌کند؛ به طوری که اگر شیب لوله ها زیاد باشد، آب موجود در لوله سریع تر از مواد موجود در آن خارج می ‌شود که در نتیجه باعث گرفتگی لوله می‌ گردد. همچنین اگر شیب لوله ها کم باشد، با کم شدن میزان جریان فاضلاب ، مجددا لوله دچار گرفتگی می ‌شود.
  • تمام وسایل بهداشتی باید دارای سیفون باشند و هر سیفون لازم است هواکش داشته باشد.
  • جهت بهبود سرعت تخلیه فاضلاب بهتر است از مخزن رسوب ‌گیر با کیفیت، استفاده شود تا احتمال گرفتگی لوله کاهش یابد.
  • لازم است عملکرد شبکه فاضلاب خانگی در دو تست بررسی گردد. که در تست مقدماتی، جریان پیشرفت کار لوله کشی مرحله به مرحله یا برای کل سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان انجام می گیرد، که این تست را می توان با آب یا هوا انجام داد. اما در تست نهایی بعد از اتمام کار فاضلاب کشی ساختمان و نصب کلیه لوازم بهداشتی و اتصالات مربوطه انجام می گیرد، که این تست را می توان با هوا یا دود انجام داد.


تعمیر لوله کشی فاضلاب ساختمان

گرفتگی لوله های فاضلابی و بروز نشتی یا ترکیدگی در لوله های فاضلابی عمده ترین مشکلاتی است که ممکن است عملکرد شبکه فاضلاب را تحت تاثیر قرار دهد. یافتن محل دقیق گرفتگی و یا ترکیدگی لوله فاضلاب در تعمیر لوله های فاضلابی بسیار اهمیت دارد. بنابراین لازم است تعمیر لوله کشی فاضلاب خانگی توسط افراد متخصص انجام پذیرد. 


فاضلاب کشی ساختمان
انشعابات لوله فاضلاب


قیمت لوله کشی فاضلاب ساختمان

قیمت لوله کشی فاضلاب ساختمان به روش زیر سقفی به علت زمان گیر بودن اجرا و لزوم اجرای داکت کشی در بین دیواره های ساختمان برای عبور لوله های فاضلابی بیش تر از قیمت لوله کشی فاضلاب به روش سنتی یا کف خواب می باشد.

Powered by Froala Editor

امتیاز این مطلب:

امتیاز ۴.۰ از ۵ - از مجموع ۳ رای

نظرات کاربران

مهران سلامی

سلام در مورد لوله کشی فاضلاب ساختمان این نکته که لوله ‌هایی که به صورت افقی نصب شده ‌اند باید شیب مناسبی داشته باشند باید حتما رعایت بشود تا مواد و آب موجود در لوله به طور کامل خارج شود و در غیر اینصورت کم یا زیاد بودن شیب لوله‌ های افقی ، سیستم فاضلاب ساختمان را مختل می ‌کند؛ باتوجه به این مورد و اهمیت شیب لوله ها ، این شیب از روی چه چیزی برای هر ساختمان تعیین میشه ؟ آیا برای همه ساختمان ها و همه سازه ها محاسبه شیب لوله های افقی فاضلاب به یک روش انجام میشه و یک اندازه هست یا خیر در هر سازه باید جداگانه مورد برسی قرار بگیره ؟!

بهمنی

لوله کشی فاضلاب ساختمان در چه مرحله ای از ساخت و ساز باید انجام شود؟

نام
نام خانوادگی
دیدگاه شما