نقاشی رنگ روغن ساختمان

نقاشی رنگ روغن ساختمان

دسته بندی
نقاشی ساختمان
تعداد ارائه دهنده ها
۶۹ ارائه دهنده
intro
comment
bookmark
share
شهر
شهر را مشخص کنید
معرفی کالا
نظرات کاربران

نقاشی رنگ روغن ساختمان

رنگ روغن از رنگ های ساختمانی پرکاربرد است که بر پایه حلال نفتی است. این رنگ یکی از رنگ های قدیمی ساختمانی محسوب می شود. به دلیل سهولت استفاده از رنگ اکریلیک و معایب رنگ روغن ، نقاشی ساختمان با رنگ روغن کاهش یافته است. از رنگ روغن اغلب در رنگ آمیزی سطوح چوبی، درب و پنجره استفاده می شود. علاوه بر این رنگ روغن به عنوان ضدخوردگی و ضد زنگ زدگی بر روی فلزات انجام می شود. نقاشی رنگ روغن ساختمان ، نیازمند مهارت و تخصص بالای استادکار است و اگر توسط افراد خبره انجام نشود سطح نهایی کیفیت مطلوب را نخواهد داشت. 

ویژگی های رنگ روغن ساختمان

در نقاشی رنگ روغن ساختمان صرفا از قلمو می توان استفاده کرد. رنگ روغنی به دلیل اینکه نور را زیاد منعکس می کند برای سقف استفاده نمی شود. البته باید توجه داشت که نقاشی رنگ روغنی ساختمان در مواردی استفاده شود که زیرسازی مناسبی وجود داشته باشد. چرا که با انعکاس زیاد نور، موج ها و ناهمواری هایی که بر روی دیوار وجود دارد کاملا مشخص می شود و از زیبایی سطح کار نهایی می کاهد. مزیت رنگ روغن قابل شستشو بودن آن است، ولی اجرای به مراتب سخت تری از نقاشی رنگ اکریلیک ساختمان دارد.

رنگ های روغنی به سه دسته رنگ روغنی براق ، مات و نیمه براق تقسیم می شوند. ولی انواع رنگ روغنی دیوار و سقف که استفاده از آنها معمول است مات و نیمه براق است. رنگ روغن براق در رنگ کردن نرده ها، در و پنجره به کار برده می شود. اغلب از رنگ روغنی برای دیوار استفاده می شود. ولی در نقاشی سقف آشپزخانه و محیط مرطوب نیز کاربرد دارد.

 

 رنگ کاری روغنی ساختمان
رنگ روغن ساختمانی

 

مراحل نقاشی رنگ روغن ساختمان

اگر خانه ی شما از قبل دارای رنگ روغن باشد، مراحل نقاشی رنگ روغن ساختمان شامل بتونه یا زیرسازی ، رنگ آستر ، یک یا دو دست رنگ نهایی است. بین هر مرحله حداقل ۲۴ ساعت زمان لازم است، پس کمترین زمان ممکن اتمام نقاشی رنگ روغن ساختمان ، ۴ یا ۵ روز است. اگر نقاشی رنگ روغن ساختمان بر روی گچکاری دیوار باشد، یک یا دو مرحله به مراحل نقاشی اضافه می شود و زمان آن طولانی تر می شود. در ادامه مراحل نقاشی رنگ روغن ساختمان معرفی شده است.

 

مرحله اول تمیز کردن سطوح

برای شروع اجرای نقاشی ساختمان بهتر است ابتدا سطوح مورد نظر با مواد شوینده تمیز شود. در طول عملیات نقاشی رنگ روغن ساختمان ، باید پنجره های ساختمان باز بماند.

 

قیمت نقاشی ساختمان
صاف کردن سطوح

 

مرحله دوم- سمباده زنی سطوح

مرحله بعدی نقاشی ساختمان ، صاف کردن سطح کار است. تقریبا دشوارترین مرحله نقاشی رنگ روغن ساختمان ، مرحله زیرسازی و صاف کردن سطح است. صاف کردن سطح با سمباده و کاردک انجام می شود. اگر نقاشی رنگ روغن ساختمان از روی گچ پرداختی دیوار انجام می شود، یا به اصطلاح اولین بار است که دیوار نقاشی می شود. مرحله سمباده زنی دیوار زمانبر و سخت تر خواهد بود. یکی از مواردی که کیفیت کار استادکار را مشخص می کند مرحله سمباده زنی و صاف کردن دیوار است. اگر دیوار، شکاف یا ترک هایی دارد باید در این مرحله باز شده و به طور کامل لیسه کشی شود. 

 

نقاشی انواع رنگ های ساختمانی
سمباده زنی دستی دیوار

 

مرحله سوم- روغن کاری سطوح گچی

مرحله سوم نقاشی رنگ روغن ساختمان ، روغن کاری با روغن الیف روی سطح دیوار است که با غلتک یا قلمو انجام می شود.

رنگ روغن مستقیما بر روی گچ قابل اجرا نیست. بنابراین ابتدا باید سطح گچ را با روغن الیف روغن کاری کرد یا سطح را با پرایمر نقاشی پوشاند، تا سطح گچ اشباع شود و مانع مصرف زیاد رنگ شود. همچنین روغن کاری موجب پوشش دهی بهتر سطح با رنگ روغن و در نتیجه افزایش کیفیت رنگ نهایی خواهد شد. 

روغن الیف به دلیل بوی بد، زمان‌بر بودن خشک شدن و سخت بودن تمیز کردن آن از روی لباس و... امروزه کاربرد کمتری دارد. برای از بین بردن این مشکلات، امروزه از پرایمرهای نقاشی رنگ روغن ساختمان استفاده می شود. هر چه کیفیت و مرغوبیت روغن زیرکار به کار رفته در زیرسازی رنگ بهتر باشد طول عمر و کیفیت رنگ اعمال شده نیز بیشتر می شود. خشک شدن روغن الیف یا پرایمر، از ۱ تا ۳ روز زمان می برد. اگر نقاشی رنگ روغن ساختمان بر روی رنگ روغن انجام می شود، نیازی به روغن کاری سطوح نیست.

 

مرحله چهارم بتونه کشی دیوار

در نقاشی رنگ روغن ساختمان ، بعد از روغن کاری دیوار نوبت بتونه کشی دیوار است. اگر دیوار اولین باری است که رنگ می شود، بتونه کاری باید یکبار به صورت افقی و یکبار به صورت عمودی انجام شود. معمولا سطح گچ کاری دیوار موجدار است برای برطرف کردن موج ها بتونه کاری می شود.

 

نقاشی و رنگ کاری دیوار
بتونه کشی دیوار

 

اصولا دو نوع مختلف بتونه وجود دارد که شما باید بر حسب نوع رنگی که از آن استفاده می‌کنید، یکی از این دو نوع بتونه را آماده کنید. اگر از رنگ پلاستیک استفاده می‌کنید، ترکیب پودر مل و آب برای تهیه بتونه مناسب است. برای تهیه بتونه رنگ روغنی ، روغن الیف را با پودر مل ترکیب کرده و پس از به وجود آمدن این ترکیب رنگ روغن را به آن اضافه می کنند. برای یکنواختی سطح از ماستیک نیز استفاده می شود. ماستیک بتونه شل است و برای صافی و یکنواختی دیوار استفاده می شود. 

 

مرحله پنجم سمباده زنی دیوار

پس از خشک شدن بتونه باید سطح نقاشی را بار دیگر سمباده زنی شود. سمباده زنی در نقاشی همان طور که پیش تر گفته شد، مرحله زمانبر و طاقت فرسای نقاشی دیوار است. هر چه در این مرحله دقت شود سطح پایانی زیباتر خواهد شد. پیش از شروع مرحله بعدی لازم است بار دیگر گرد و خاک ایجاد شده ناشی از کار با سمباده تمیز شود. 

 

هزینه نقاشی رنگ روغن
کاغذ سمباده دستی نقاشی دیوار

 

مرحله ششم- آسترکاری دیوار

بعد از سمباده زنی آسترکاری دیوار شروع می شود. آستری می تواند از جنس رنگ اصلی باشد یا اینکه از رنگ مخصوص آستری استفاده شود. آستر زیربنای نقاشی رنگ روغن ساختمان را تشکیل می دهد و باعث می شود در انتها رنگ یکنواخت باشد. در این مرحله باید یک لایه از رنگ تمام سطح را بپوشاند.

 

مرحله هفتم موج گیری و سمباده زنی سطح

در نقاشی رنگ روغن ساختمان ، بعد از اجرای آسترکاری سطح ، با بتونه مخصوصی موج گیری شده و بعد از سمباده آماده رنگ نهایی می شود.

 

مرحله هشتم رنگ نهایی

در نهایت مرحله رنگ آمیزی دیوار است. در صورت نقاشی رنگ روغن ساختمان با رنگ روغن باید از قلمو برای رنگ آمیزی استفاده شود. توجه داشته باشید که بین هرکدام از مراحلی که گفته شد، باید  حداقل حدود ۲۴ ساعت فاصله باشد تا رنگ ها و آسترها کاملاً خشک شده و آماده مرحله بعدی رنگ شوند. معمولا سه مرحله رنگ روغنی کافیست، اما گاهی برای یکدست شدن رنگ کاری روغنی ممکن است نیاز به مرحله ی چهارم رنگ آمیزی نیز باشد.

 

هزینه رنگ کاری ساختمانی
رنگ نهایی رنگ روغن

 

برای رنگ کاری روغنی دیواری که قبلاً رنگ شده نیازی به روغن کاری نیست ولی لکه گیری و ترمیم ترک ها، سنباده کاری، آستر اول و دوم حتما قبل از رنگ آمیزی نهایی انجام می شود. خشک شدن هر یک از مراحل قبلی برای تثبیت رنگ رویه بسیار ضروری است.

 

هزینه نقاشی رنگ روغن ساختمان

در تعیین هزینه نقاشی رنگ روغن ساختمان ، مهارت استادکار و کیفیت مصالح به کار گرفته شده موثر است. در حالت کلی قیمت رنگ مات نسبت به رنگ براق پایین تر است. اگر بخواهیم مقایسه ای بین هزینه اجرای انواع رنگ های داخلی ساختمان داشته باشیم، نقاشی رنگ روغن ساختمان هزینه بالاتری از نقاشی رنگ اکریلیک و پلاستیک ساختمان دارد. دلیل این اختلاف قیمت، سخت بودن و زمانبر بودن نقاشی رنگ روغن ساختمان است.

برآرود هزینه نقاشی رنگ روغن ساختمان ، به سطح مورد نظر اعم از رنگ آمیزی سقف و گچبری، رنگ آمیزی دیوار، پارکینگ و مشاعات بستگی دارد. انواع متریال مختلف برای نقاشی ساختمان استفاده می شود که روی قیمت نقاشی ساختمان بیشترین تاثیر را دارند.

Powered by Froala Editor

امتیاز این مطلب:

امتیاز ۴.۰ از ۵ - از مجموع ۳ رای

نظرات کاربران

علی رودکی

سلام چه عواملی روی هزینه نقاشی رنگ روغن ساختمان تاثیر گذاره !!

اشراقی

نقاشی رنگ روغن ساختمان برای دیوار ها هم انجام میشه چون اکثرا رنگ روغنی برای در و پنجره بکار میره

نام
نام خانوادگی
دیدگاه شما