برشکاری CNC

برشکاری CNC

تعداد ارائه دهنده ها

۰ ارائه دهنده
intro
comment
bookmark
share

شهر

شهر را مشخص کنید

خدمات مرتبط در عمران مدرن

معرفی کالا

نظرات کاربران

برشکاری CNC

برشکاری CNC (Computer Numerical Control) از دقیق ترین روش های برش قطعات فلزی و آرماتور مورد استفاده در ساختمان سازی است. ارماتور موجود در بازار غالبا به صورت شاخه های با طول ۱۲ متر می باشد، لذا برای کار با آنها و استفاده از میلگرد در ساخت و ساز ، نیاز به برش در اندازه های دلخواه و تبدیل آن به شکل مورد نظر می باشد. همچنین برای به کارگیری قطعات و ورق های فلزی در شکل ، طرح و اندازه دلخواه نیز نیاز به برشکاری آنها می باشد. برش قطعات فلزی و میلگرد با روش ها و دستگاه های مختلفی انجام می شود که یکی از این روش ها، برشکاری CNC است.


 برشکاری CNC 
CNC برشکاری


همان طور که از نام این روش برشکاری بر می آید، برای انجام عملیات برش از کامپیوتر به منظور کنترل دستگاه ها استفاده می گردد. با استفاده از برشکاری CNC تمام قطعات به صورت دقیق و تمیز برشکاری می شوند. همچنین این دستگاه امکان برش ورق با ضخامت های مختلف و با سرعت بالا را فراهم می نماید. ابزارها و روش های برشی که در برشکاری CNC مورد استفاده قرار می گیرند شامل برش هواگاز ، برش لیزری ، برش پلاسما و برش واترجت می باشد. در ادامه توضیح مختصری در مورد هر یک از موارد ذکر شده ارائه گردیده است.


برشکاری CNC با هوابرش

هوا برش (هواگاز) یکی از روش های مرسوم و ارزان برش و خم آرماتور می باشد. در برش کاری به این روش از گاز اکسیژن استفاده می شود. در واقع در این روش گاز دمیده شده با فلز داغ واکنش داده و اکسید تولید می شود. در نتیجه گرما و حرارت تولید می گردد که این حرارت تولید شده دمای مورد نیاز در طی فرآیند را تولید می نماید.

از جمله مزیت های این روش می توان به قابلیت برش بر روی هر فلز و با ضخامت های نسبتا بالا اشاره نمود. برشکاری CNC با هوابرش در مقایسه با روش پلاسما دارای لبه های برش با کیفیت بالاتری می باشد. اما در مقابل سرعت برشکاری پایین تر است.


برشکاری CNC
هوابرش


برش لیزر

یکی دیگر از روش های برش گرم ، برش میلگرد با استفاده از لیزر می باشد. در این روش اشعله لیزر موجب بالا رفتن دمای میلگرد شده و در همین حین گاز پر فشاری نیز دمیده می شود و در نهایت برش میلگرد انجام می گردد. برشکاری CNC لیزر برای برش ورق های با ضخامت پایین (تا حدود ۱/۲۵ اینچ) بسیار مناسب است. روش برش لیزر دارای مزایایی همچون سرعت بسیار بالا، دقت بسیار بالا (بدون ایجاد پلیسه) و عدم نیاز به ماشین کاری مجدد می باشد. همچنین این روش برشکاری CNC امکان ایجاد هر نوع شکل دلخواه و پیچیده ای را فراهم می کند. علاوه بر این نیاز به روش های سنتی پرسکاری و قالب سازی وجود ندارد.


برشکاری CNC با لیزر
با لیزر CNC برشکاری


برشکاری CNC با واتر جت

برشکاری CNC واترجت با استفاده از یک پمپ فشار قوی و یک نازل آب انجام می شود. این روش علاوه بر جلوگیری از تغییر ساختاری فلز ، هیچ تنشی نیز به آرماتور وارد نمی کند. سرعت برش میلگرد با استفاده از این دستگاه بالا بوده و مواد آلاینده سمی تولید نمی شود. این روش برای هر نوع فلز و با هر ضخامتی قابل کاربرد می باشد. البته در حال حاضر از این دستگاه بیشتر به منظور برش سنگ استفاده می گردد.

یکی از معایب روش واترجت ، هزینه بیشتر آن نسبت به روش پلاسما می باشد. این افزایش هزینه به دلیل عواملی همچون هزینه تجهیزات، هزینه بالای پمپ تقویت کننده و ... است.


برشکاری CNC با واترجت
برشکاری واترجت


برش پلاسما

برشکاری CNC پلاسما یکی از روش های برشکاری ورق های فلزی است که در آن از یک قوس الکتریکی برای ایجاد حرارت و درنتیجه ذوب و برش فلزات استفاده می شود. گاز خروجی از سر نازل پس از ایجاد قوس الکتریکی به دلیل گرمای شدید ایجاد شده به حالت پلاسما در می آید. با نفوذ هوای گرم به فلز در اثر گرمای شدید ایجاد شده و همچنین فشار هوای خروجی ، عملیات برش تکمیل می گردد.


برشکاری CNC پلاسما
پلاسما CNC برشکاری


از مزیت های این روش می توان به حداقل پرتی و ایجاد لبه های بسیار دقیق و تمیز اشاره نمود. همچنین همان طور که پیشتر نیز ذکر گردید سرعت برشکاری در این روش نسبت به هواگاز بیشتر می باشد. برشکاری پلاسما نسبت به روش واترجت مقرون به صرفه تر است. از برشکاری CNC پلاسما به منظور برش فلزات رسانا استفاده می گردد. 

امتیاز این مطلب:

امتیاز ۴.۰ از ۵ - از مجموع ۳ رای

نظرات کاربران

نام
نام خانوادگی
دیدگاه شما