بتن ریزی ، ویبراتور ، پرداخت سطحی و عمل آوری بتن

بتن ریزی ، ویبراتور ، پرداخت سطحی و عمل آوری بتن

دسته بندی
بتن ریزی
تعداد ارائه دهنده ها
۹ ارائه دهنده
intro
comment
bookmark
share
شهر
شهر را مشخص کنید

خدمات مرتبط در عمران مدرن

بتن ریزی ، ویبراتور ، پرداخت سطحی و عمل آوری بتن

فروشندهمحلشماره تماس

۵

location

تهران

phone۰۲۱۵۴۴۰۶۰۱۲

۵

location

تهران

phone

******۰۲۱۲۸

۴

location

تهران

phone

******۰۲۱۹۱

۴

location

تهران

phone

******۰۹۱۲۴

۵

location

تهران

phone

******۰۹۱۲۴

۳

location

تهران

phone

******۰۹۳۳۱

۳

location

سراب

phone

******۰۹۱۹۳

۳

location

اصفهان

phone

******۰۳۱۵۲

۳

location

تهران

phone

******۰۲۱۸۸

ابتدا
۱
انتها
معرفی کالا
نظرات کاربران

بتن ریزی ، ویبراتور ، پرداخت سطحی و عمل آوری بتن

عملیات بتن ریزی و به دنبال آن ویبراتور ، پرداخت سطحی و عمل آوری بتن جزو جدایی ناپذیر ساختمان سازی محسوب می گردد. از این رو در ادامه به معرفی هر یک از این مراحل پرداخته شده است.


بتن ریزی

بتن ریزی به عملیات ریختن بتون در محل پروژه گفته می شود. پیش از آغاز عملیات بتن ریزی محل بتن ریزی باید آماده گردد. مطابق بند ۹-۷-۱-۳ مبحث نهم مقررات ملی ، تمامی مواد زايد از جمله يخ و زوايد قالب بندی بايد از محل های مورد بتن ريزی زدوده و برداشته شوند. از دیگر نکاتی که باید به آن توجه نمود تمیز بودن قالب ها و روغن اندود نمودن قالب پیش از آغاز عملیات بتن ریزی می باشد. همچنین تمامی میلگردها نیز باید کاملا تمیز شده و عاری از پوشش های آلاینده باشند.


 بتن ریزی
بتن ریزی


بتن بايد تا حد امكان نزديك به محل نهايی خود ريخته شود تا از جدايی دانه ها بر اثر جابجايی مجدد جلوگيری شود. همچنین باید توجه داشت که بتن ریزی باید به نحوی انجام شود که بتون در حالت ریختن و جای دادن به حالت خمیری باقی بماند و بتواند به راحتی به فضای بین میلگردها راه یافته و آن را بپوشاند. شایان ذکر است که بتن ريزی بايد از آغاز تا پايان، به صورت عملياتی سريع و پيوسته در محدوده مرزها يا درزهای از پيش تعيين شده قطعات ادامه يابد.

ویبراتور بتن

از ویبراتور بتن به منظور تراکم آن در طی عملیات بتن ریزی استفاده می گردد. بدین منظور ویبراتور باید در داخل بتن به طور منظم و در فواصل مشخص به نحوی فرو برده شود که دو قسمت لرزانیده شده با هم همپوشانی داشته باشند. به منظور جلوگیری از باقی ماندن حباب هوا در درون بتون ، باید ویبراتور بتن حتی الامکان به صورت قائم وارد بتن گردد و به آرامی نیز بیرون کشیده شود. 

از نکات قابل توجه در این مرحله این است که تراکم بتون باید پیش از آغاز گیرش سیمان صورت پذیرد. لازم به ذکر است که مطابق بند ۹-۷-۵-۷ تراکم بتن ستون ها باید توسط ویبراتورهای ماشینی انجام شود.


ویبراتور بتن
ویبره کردن بتن


پرداخت سطحی بتن

هدف از عمليات پرداخت سطحی بتن افزايش مقاومت سايش و كاهش نفوذپذيری يا فقط تراز كردن سطح بتون است. پرداخت سطحی بتن شامل ۳ مرحله شمشه ، ماله کشی و پرداخت نهایی می باشد که به شرح زیر است:


شمشه

اولین مرحله از پرداخت سطحی بتن شمشه کاری است که با هدف تراز شدن سطح بتن به ارتفاع مورد نظر انجام می شود.


ماله کشی

ماله کشی در دو مرحله انجام می شود. در مرحله اول با ماله دسته بلند یا کوتاه لبه های باقی مانده از شمشه کاری را حذف کرده و منافذ سطح بتون را پر می نمایند. در مرحله بعد با استفاده از ماله دستی یا مکانیکی سنگدانه ها را درون سطح بتن فرو می برند تا ناهمواری ها حذف شده و سطح بتن متراکم گردد.


پرداخت نهایی

هدف از پرداخت نهایی ایجاد سطح صاف و متراکم کردن سطح بتن است. مطابق بند ۹-۷-۶-۴ مبحث نهم مقررات ملی ، جنس ابزار پرداخت نهایی باید فولادی باشد.

شایان ذکر است که عملیات پرداخت سطحی بتن زمانی خاتمه می یابد که آب انداختن بتون مشاهده گردد. در این زمان باید دست از عملیات پرداخت برداشت و اجازه داد که آب ایجاد شده تبخیر گردد.


پرداخت سطحی بتن
پرداخت سطحی بتن


عمل آوری بتن

بر اساس مبحث نهم مقررات ملی عمل آوری روندی است كه رطوبت و دمای مطلوب بتون را حفظ يا تأمين كند تا فرآيند هيدراسيون ادامه يابد و خواص و دوام مورد نظر بتن حاصل شود. عمل آوری بتن به دو صورت آب رسانی و عایقی انجام می شود. روش آب رسانی شامل ایجاد حوضچه بر سطح افقی بتن و پوشش های خیس مانند چتایی است. روش عایقی نیز شامل استفاده از پوشش های پلاستیکی ، قالب ها ، مواد شیمیایی غشایی و ... به منظور عمل آوری بتن می باشد. این امر سبب می گردد که رطوبت بتن حفظ شده و از تبخیر آب بتون جلوگیری به عمل آید.

انتخاب هر یک از این روش های عمل آوری بتن وابسته به نوع بتن ، نسبت آب به سیمان بتون و شرایط محیطی می باشد. شایان ذکر است که در بتن های با نسبت آب به سیمان کمتر از ۰/۴۳ ، به دلیل خشک شدگی و جمع شدگی خود به خودی بتن ، استفاده از روش عایقی به منظور عمل آوری بتن مجاز نمی باشد.


عمل آوری بتن
عمل آوری بتن


همچنین مدت مورد نیاز به منظور عمل آوری بتن نیز با تغییر شرایط آب و هوایی تغییر می یابد. به طور مثال مدت زمان عمل آوری بتن معمولی با نسبت آب به سیمان ۰/۴۳ و بیشتر در شرایط محیطی معمولی ، هوای گرم و هوای سرد به ترتیب ۶، ۷ و ۱۰ روز می باشد.

امتیاز این مطلب:

امتیاز ۴.۰ از ۵ - از مجموع ۳ رای

نظرات کاربران

حسین حسامی

زمان عمل آوری بتن چقد است؟

فاردادی

بتن ریزی ، ویبراتور ، پرداخت سطحی و عمل آوری بتن چقدر طول میکشد؟

نام
نام خانوادگی
دیدگاه شما