تیرآهن هاش ۱۰۰ (IPB100)

تیرآهن هاش ۱۰۰ (IPB100)

تعداد ارائه دهنده ها

۸ ارائه دهنده
intro
comment
bookmark
share

filterفیلتر کردن پیشنهادات


شهر

شهر را مشخص کنید

معرفی کالا

نظرات کاربران

قیمت هاش ۱۰۰

تیرآهن هاش یا همان IPB ، تیرآهن بال پهن است. این تیرآهن در سایزهای مختلفی تولید می شود که تیرآهن هاش ۱۰۰ یکی از انواع آن است. از آن جهت به این تیرآهن ها، هاش گفته می شود که در صورت قرار گیری جان تیر به صورت افقی، تیرآهن به صورت حرف H انگلیسی دیده می شود. عرض بال در این نیمرخ ها با جان برابر است.

تیرآهن ها از پرکاربردترین پروفیل های مورد استفاده در ساختمان سازی می باشند که در انواع IPB، INP و IPE تولید می شوند. تیرآهن هاش برای برای رفع ضعف ها و مشکلات تیرآهن های معمولی طراحی و ساخته شده است. این تیرآهن بال پهن برای اولین بار در اوایل قرن بیستم در شرکت Bethlehem تولید شد.

 

تیرآهن هاش ۱۰۰
تیرآهن IPB 100

 

تفاوت تیرآهن و هاش

تیرآهن IPE با عنوان تیرآهن و تیرآهن IPB با عنوان هاش شناخته می شود. این دو نوع تیراهن در شکل ظاهری تفاوت هایی با یکدیگر دارند. نوع IPB دارای بال های بزرگتر و نوع IPE بال های کوچکتری دارد. تیرآهن IPE به صورت حرف I دیده می شود، در صورتی که تیرآهن IPB به صورت حرف H دیده می شود. در مقایسه تیرآهن هاش و تیرآهن های IPE می توان گفت که نیمرخ های IPB مقاومت بیشتری در برابر نیروهای برشی و خمشی دارند. طول بال های تیرآهن هاش ، نسبت به تیرآهن IPE بزرگ تر است. همچنین ضخامت بال های آن نیز بیشتر از نوع IPE است.

سطح مقطع تیرآهن هاش ۱۰۰ بیشتر از نوع IPE آن است. این موضوع سبب می شود که تنش کمتری را به سازه انتقال دهد. از تیراهن هاش می توان برای ساخت و ساز با طول ۱۰۰ متر استفاده کرد، این در حالی است که تیرآهن های IPE برای طول های حداکثر ۳۰ متر مناسب می باشند. از کاربردهای تیرآهن هاش می توان به ساخت ستون اشاره کرد. علاوه بر این در ساخت تیر و خرپا نیز می توان از آن استفاده کرد. در پل سازی، برج سازی و سدسازی هم قابل کاربرد می باشند.

 

انواع هاش ۱۰۰

تیرآهن هاش ۱۰۰ به دو دسته کلی بال پهن سبک (IPBL) و بال پهن سنگین (IPBV) تقسیم بندی می شوند. تیرآهن هاش سنگین که با نماد IPBV و یا HEB شناخته می شود، وزن بیشتری داشته و ضخامت بال آن نیز بیشتر است. تیرآهن هاش سبک با نماد IPBL و HEA شناخته می شود. تیرآهن هاش در سه استاندارد st۳۷، st۴۴ و st۵۲ تولید می شوند. تیرآهن IPB تولید شده تحت استاندارد st۴۴ متداول ترین نوع آن است.

 

خرید تیرآهن هاش
تولید هاش

 

مشخصات تیرآهن هاش ۱۰۰

تیرآهن هاش ۱۰۰ از دو بال پهن و یک جان تشکیل شده است. به طور کلی در تیرآهن ها، جان تحمل کننده نیروی برشی و بال تحمل کننده گشتاور خمشی است. بال صفحه یا ورقی است که در دو طرف جان قرار دارد. در جدول زیر مشخصات تیرآهن هاش ۱۰۰ سبک و سنگین ارائه شده است.

 

جدول اشتال تیرآهن هاش ۱۰۰

نوع تیرآهن هاش ۱۰۰

ارتفاع جان (mm)

عرض بال (mm)

ضخامت جان (mm)

ضخامت بال (mm)

وزن در واحد طول (kg/m)

سطح مقطع (cm۲)

سبک

۹۹۰

۳۰۰

۱۶/۵

۳۱

۲۷۲/۰۰۰

۳۴۷

سنگین

۱۰۰۰

۳۰۰

۱۹

۳۶

۳۱۴/۰۰۰

۴۰۰

 

نحوه تولید تیرآهن هاش ۱۰۰

تیرآهن هاش ۱۰۰ طی فرآیند نورد تولید می شود. بدین منظور شمش های فولادی را در کوره هایی با دمای بالاتر از ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد حرارت می دهند. پس از آن شمش های حرارت داده شده و پیش گرم شده را از میان غلتک هایی عبور می دهند. در این مرحله فشار قابل ملاحظه ای به محصول وارد می شود. غلتک های پرفشار رفته رفته سطح مقطع تیرآهن IPB 100 را تغییر می دهند.

پس از رسیدن به ضخامت و ابعاد مورد نظر، شاخه های تیرآهن در طول های مشخص بریده می شوند. سپس محصولات تولید شده رفته رفته خنک می شوند. باید توجه داشت که کاهش دما به صورت یکنواخت در تمام مقطع صورت پذیرد. زیرا در غیر این صورت در طول تیرآهن هاش ۱۰۰ ، اعوجاج و خمیدگی رخ می دهد.

 

قیمت هاش ۱۰۰
تیرآهن هاش 100

 

قیمت هاش 100

یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت تیرآهن هاش ۱۰۰ ، وزن آن است. به طور کلی قیمت تیرآهن هاش ۱۰۰ سبک کمتر از نوع سنگین آن است. قیمت شمش فولادی، بر قیمت روز تیرآهن هاش ۱۰۰ تاثیرگذار می باشد. هزینه های تولید و حمل و نقل نیز بر قیمت تمام شده هاش موثر است.

میزان عرضه و تقاضا، تعیین کننده قیمت هاش ۱۰۰ می باشد. در صورتی که میزان تقاضا بیشتر از عرضه آن باشد، قیمت ها افزایش می یابد. برند و کیفیت محصول تولیدی نیز بر قیمت هاش 100 تاثیرگذار است.

تیرآهن هاش به دو دسته تولید داخل و وارداتی تقسیم بندی می شود. در خرید تیرآهن هاش ۱۰۰ باید این مورد را نیز مدنظر قرار داد. به طور قطع قیمت محصولات داخلی و وارداتی با یکدیگر متفاوت است. قیمت تیرآهن هاش وارداتی متاثر از نرخ ارز است.

امتیاز این مطلب:

امتیاز ۴.۰ از ۵ - از مجموع ۳ رای

نظرات کاربران

نام
نام خانوادگی
دیدگاه شما