استعلام قیمت
۰۲۱-۶۲۹۹۹۶۷۵
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی
کفپوش دکوراتیو

کفپوش بتن کار شده روی پل عابر پیاده را به یاد بیاورید که تخریب شده و موزاییک های قدیمی کف بیمارستان را به یاد بیاورید که تمیز کردن آن تقریبا غیر ممکن شده یا کفپوش کارخانه شما به صورت مکرر آسیب جدی می بیند و نیاز به تعویض دارد. اگر قصد حل کردن هر کدام از این معضلات را با کفپوش هایی مانند نصب کاشی و سرامیک و یا انواع سیمان و یا اجرای پارکت و سایر کفپوش هایی از این دست داشته باشید چند ماه بعد مجدد به دنبال راه جایگزین هستید زیر این مواد مشکل شما را برای طولانی مدت حل نخواهد کرد. اینجاست که آشنایی با کفپوش اپوکسی به کار شما خواهد آمد.

کفپوش اپوکسی
کفپوش اپوکسی

سطح صاف بتنی که محل عبور و مرور مردم است به سرعت تخریب شده و با مولوکول های هوا و رطوبت و آلودگی واکنش می‍دهد؟ کفپوش اپوکسی را اجرا کنید. زیبایی چندین برابر می شود و استحکام به طرز چشم گیری بالا خواهد رفت.

روی کفپوش کارخانه مدام مواد شیمیایی میریزد و کفش‎ های کارگران، آلوده به مواد اسیدی است که کف را به سرعت نابود کرده؟ کفپوش اپوکسی راه حل شماست. پس از اجرا به راحتی تمیز می شود و در برابر مواد شیمیایی بسیار مقاوم است.

کف بیمارستان باید به صورت مرتب ضد عفونی شود. نصب کاشی و سرامیک یا موزاییک کار شده ترک خورده و از بین رفته؟ کفپوش اپوکسی کار کنید؛ رزین اپوکسی آنتی باکتریال است و کار ضد عفونی کردن را برایتان ساده خواهد کرد.

کفپوش اپوکسی چیست؟

یک مخلوط دو جزئی که روی کف محل مورد نظر شما پاشیده می شود و پوششی محکم و مقاوم و ضد آب و ضد باکتری و… ایجاد می کند. معجزه ای پلیمری که در ابتدا به صورت مایع است و پس از چند ساعت حالت ژله ای به خود می گیرد و بعد از مدتی نیز سفت و سخت می شود. کفپوش اپوکسی یک ساختار پلیمری دو جزئی است. در صورتی که رزین اپوکسی را با یک سخت کننده یا همان هاردنر پلی آمینی با ضخامتی بین ۰.۵ تا ۵ میلی متر روی کف کار کنید پس از ۷ تا ۱۰ روز به سختی کامل می رسد و پوششی یکپارچه و بسیار محکم روی سطح ایجاد می کند.

یکپارچگی مواد به کار رفته مقاومت را به طرز چشم گیری افزایش خواهد داد. ترک خوردگی اتفاق نمی افتد و هیچ درزی مشاهده نمی شود. با توجه به مایع بودن کفپوش اپوکسی در حین کار تمام سطح را پوشانده و فرصت برای کار روی جزئیات کف را نیز به شما خواهد داد. می توانید انواع رنگ اپوکسی را بر روی هر سطحی اجرا کنید. سطحی که پستی و بلندی نداشته باشد و از جنس بتن و یا موزاییک و یا سرامیک و سنگ و از این دست مواد باشد.

اجرای کفپوش اپوکسی

 

اجرای کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی از کجا آمده است؟

آزمایشگاه های شیمی مواد لزج و چسبناک به عنوان زائدات آزمایشگاهی دور ریخته می شد. موادی که طی آزمایشات به صورت ناخواسته تولید می شد و آزمایشگاه ها این مواد را جمع آوری می کرده و دور می ریختند تا اینکه در سال ۱۹۰۹ برای اولین بار ایده استفاده از این مواد چسبناک به ذهنشان رسید. مواد اولیه تولید کفپوش اپوکسی از این سال به جهان معرفی شد. دانشمندی به نام پیرکاستان با کشف ساختار مورد نیاز برای ایجاد مایعی منسجم اولین بار شرکتی را در کشور سوئیس مجاب کرد که روی تحقیقات سرمایه گذاری کند. در نهایت این شرکت تولید رنگ، به رزین مقاوم و نفوذناپذیر دست یافت که در برابر اسیدها پایداری مناسبی داشت. این رزین به صورت رسمی سال ۱۹۴۸ روانه بازار شد. در ایران اولین بار سال ۱۳۴۵ بود که از رزین اپوکسی به عنوان کفپوش برای مراکز نظامی و پالایشگاه ها استفاده کردند.

متریال به کار رفته در کفپوش اپوکسی

همانطور که گفته شد، این کفپوش از دو جزء ساخته شده است. جزء اول که مربوط به رزین اپوکسی است و جزء دوم مربوط به هاردنر که کار سفت کردن پوشش را طی زمان انجام می دهد. به یاد داشته باشید چند ساعت پس از کار شدن به حالت ژله ای در می آید. حلالی استفاده نخواهد شد به همین دلیل استحکام بسیار بالاست. جزء اول شامل اپوکسی رزین و فیلر یا همان پر کننده است و همچنین افزودنی هایی که مانع از رسوبگذاری شود و خاصیت هم تراز کنندگی داشته باشد. پیگمنت و همچنین رقیق کننده ها و واکنشگرهایی که میزان لزجت مایع را تنظیم می کند. جزء دوم که همان هاردنر یا سخت کننده است را بر اساس میزان رزین که در مایع کفپوش اپوکسی به کار رفته تعیین می کنند.

پلی آمین و پلی آمید در رزین اپوکسی

دو عنصر ساختار شیمیایی رزین اپوکسی، پلی آمین ها و پلی آمیدها هستند پلی آمید از آن دسته ترکیبات است که به صورت لایه ای بسیار نازک تنها به علت خواص ضد اسیدی و آنتی باکتریال مورد استفاده قرار می گیرد و به همین دلیل است که آزمایشگاه‎ ها و بیمارستان ها به این نوع کفپوش بیشتر نیاز دارند اما واقعیت این است که آنچه به عنوان کفپوش قوام می آید و سطح را با قطر مناسب می پوشاند ترکیبات پلی آمین است.

ساختار شیمیایی کفپوش اپوکسی

ساختار شیمیایی رزین اپوکسی یه مولکول حلقوی محکم از ترکیب دو اتم کربن و یک اتم اکسیژن است. از این شیوه اتصال مولکول بزرگی پدید می آید که به وسیله هاردنرها این مولکول های بزرگ به هم پیوند می خورند. با دانستن این نکته هنگام اجرا متوجه خواهید شد که هاردنرها وظیفه اتصال مواد رزین را به یکدیگر دارند. بنابراین دانه ها از بالا سخت می شوند. زیر لایه ها هنوز خشک نشده و پیوند زیرین نیز با نفود رزین به سطوح سفت و خشن انجام خواهد شد. مخلوط شدن هاردنر یا همان سخت کننده با مواد اپوکسی باید کامل و یکنواخت انجام شود تا سطح به صورت یکپارچه خشک شود.

کفپوش اپوکسی سه بعدی

 

کفپوش اپوکسی سه بعدی

خاصیت کفپوش اپوکسی چیست؟

مایع پس از خشک شدن سطح یکدست و شیشه ای به خود می گیرد. یکی از ساده ترین دلایل انتخاب اپوکسی رنگ های متنوع آن است که دست شما را باز می گذارد اما دلایل مهم تری نیز وجود دارد. خاصیت این کفپوش بالا بودن مقاومت آن نسبت به اسیدها و بازها ست. حلال های قوی نیز روی آن بی تاثیر است. در برابر نمک های مخرب نیز مقاوم است.

بنابراین در محل هایی که مدام با مواد اسیدی و مواد شیمیایی سروکار دارند و یا مدام ضد عفونی می شوند بهترین انتخاب کفپوش اپوکسی است. علاوه بر این موارد رطوبت جذب آن نمی شود، ضد باکتری است و این دو باعث می شود تا برای محیط های بیمارستانی و یا برای مراکز عمومی ایده آل باشد. از نظر طول عمر روی ۲۰ سال حساب کنید. به راحتی نظافت می‎شود و یک لایه عایق ایجاد می‎ کند. ساختار آن به نحوی است که ترک نمی خورد و مقاومت مکانیکی بالایی دارد.

دلیل استفاده از کفپوش اپوکسی

اگر نیاز شما استفاده از کفپوش آنتی اسید و آنتی الکتریسیته است کفپوش اپوکسی ایده آل شماست. برای شرایط ضد سایش و ضد لغزش نیز کاملا مناسب است. بنابراین از یک کفپوش اپوکسی برای صنایع، ویژگی های زیر انتظار می رود:

۱- مقاومت بالای مکانیکی

۲- مقاومت بالای سایشی

۳- مقاومت بالا در برابر خوردگی

۴- مقاومت در برابر تغییر دما

۵- مقاومت در برابر اسیدها و حلال ها

۶- به سرعت سخت شود

۷- به سرعت تمیز شود

۸- به سرعت بچسبد

خاصیت ضد ضربه

پس از یک هفته که کفپوش کاملا خشک شد در برابر فشارهای بسیار بالا مقاومت می کند. ضرباتی که هر کفپوشی را ترک می دهد این مدل از کفپوش را خراش هم نمی دهد. یک دلیل ساده دارد. کفپوش اپوکسی به دلیل ماهیت آن کاملا انعطاف پذیر است و می تواند فشار ضربه را از خود عبور دهد.

خاصیت ضد آب

این مدل از کفپوش کاملا ضد آب است. در برابر آب بر روی سطح کاملا مقاوم است اما اگر آب به زیر آن نفوذ کند دردسر ساز خواهد شد. بنابراین سعی کنید در حین اجرای کفپوش اپوکسی این نکته را در نظر داشته باشید تا کفپوش از زیر باد نکند.

آیا رزین اپوکسی سمی است؟

ممکن است پودر اپوکسی در صورتی که در معرض پوست و یا تنفس قرار گیرد مشکل ساز شود اما شما قرار نیست بدون تجهیزات حفاظتی و بدون مهارت از رزین اپوکسی استفاده کنید اما اگر سوالتان این است که کفپوش مواد سمی دارد یا خیر باید بدانید که در صورت تهیه مواد استاندارد و اجرای صحیح هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد و کفپوش کاملا سالم است.

قیمت کفپوش اپوکسی

 

کفپوش اپوکسی دکوراتیو

کفپوش صنعتی یا دکوراتیو

کفپوش صنعتی شامل کفپوش هایی که اولویت استفاده از آن پایداری در برابر اسید و حلال و آب و ضربه و … است. کفپوش پارکینگ ها و یا تعمیرگاه های ماشین و کفپوش کارخانجات و یا ورزشگاه‎ ها از جنس فلکسی بل یا انعطاف پذیر کار می شود زیرا در این موارد احتمال وارد آمدن ضربه سنگین یا فشار بالا زیاد است. در مورد کفپوش بیمارستانی نیاز به کفپوش آنتی استاتیک وجود دارد و اجرای کفپوش پلی یورتان که آنتی UV است.

از طرف دیگر کفپوش های دکوراتیو اپوکسی نیز وجود دارد که از جنبه زیبایی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. کفپوش های سه بعدی و طرح های ابروباد و یا استیکرهای اکلیلی و یا فلورسنت و غیره از انواع کفپوش های دکوراتیو از این جنس است.

نحوه اجرای کفپوش اپوکسی

مجری کفپوش اپوکسی باید آموزش های لازم در این زمینه را دیده باشد و حین اجرا نیز تجهیزات استاندارد اجرا را به همراه داشته باشد. بهتر است خرید کفپوش و مواد کننده را به افراد خبره که قرار است کار نصب را انجام دهند واگذار کنید. در ادامه با ۶ گام برای اجرای کفپوش اپوکسی آشنا می شوید:

گام اول: بررسی زیرسازی و شرایط اجرای کفپوش

جنس زیرین کفپوش باید به اندازه کافی زبر، تراز شده و صاف باشد. به این ترتیب شما امکان استفاده از کفپوش در زیرکاری آسفالت ندارید. روی موزاییک یا سرامیک امکان اجرا وجود دارد و یا سطح بتن نیز برای این کار مناسب است. اگر سطح زیرین برای اجرا کفپوش اپوکسی مناسب نیست ارزان ترین مصالح را برای زیرکاری انتخاب کنید. مصالحی مانند موزاییک یا با بتن کف را صاف کنید. سپس نوبت به بررسی میزان آلودگی و رطوبت است که حین اجرا تاثیر دارد.

گام دوم: زیر سازی

برای اجرای درست کفپوش باید زیرسازی کرد. سطح باید کاملا پاکیزه باشد و در صورت نیاز شسته شود. ترک ها و شکاف ها باید گرفته شود. پیش از اجرای لایه پرایمر باید با مهارت هایی که نصاب دارد، تمامی درزها و شکاف ها با مواد مخصوص این کار پوشانده شود.

گام سوم: ساب زدن سطح

سطح باید ساب بخورد تا اجرای کفپوش درست انجام شود. می توانید از کفسابی نیز در این مرحله استفاده کنید. پس از کفسابی باید گردوغبار به طور کامل پاک شود و سطح کاملا خشک باشد.

طرح کفپوش اپوکسی

 

تلفیق کفپوش اپوکسی و هنر

گام چهارم: اجرای پرایمر

پرایمر از جنس پلی آمید است. می توانید پلی آمید را با غلطک اجرا کنید و باید روی سطح کاملا یکنواخت پخش شود. با استفاده از پرایمر سطح نفوذ ناپذیر می شود در برابر رطوبت و علاوه بر این به صورت چسب دو طرفه عمل می کند تا لایه ها روی هم بچسبند. اجازه دهید پرایمر خشک شود.

گام پنجم: اجرای لایه میانی

این مرحله در واقع مهم ترین مرحله اجرای کفپوش اپوکسی است. لایه میانی باید به صورت کاملا حرفه ای با قطر مناسب و با استفاده از ابزارآلات مخصوص این کار اجرا شود و کار بدون نقص باشد. ممکن است نیاز باشد برای بالا بردن استحکام در این مرحله از مش استفاده کرد.

گام ششم: اجرای لایه نهایی

در نهایت لایه نهایی کفپوش اپوکسی اجرا می شود و پس از خشک شدن سطحی صاف، یکنواخت، مقاوم و زیبا خواهید داشت.

قیمت کفپوش اپوکسی

از عوامل موثر بر قیمت کفپوش اپوکسی می توان به کیفیت اپوکسی و مواد افزودنی مورد استفاده، میزان پیچیدگی الگوی اجرایی و اجرت نیروهای کار اشاره نمود. همچنین متراژ و ضخامت کار نیز بر روی هزینه اجرای کفپوش اپوکسی موثر است. نوع و تعداد ماشین آلات مورد نیاز نیز از دیگر عوامل موثر بر هزینه تمام شده اجرای کفپوش می باشد.

برای مطالعه بیشتر:

کف کاذب

کفپوش پی وی سی

کفپوش لمینت

بتن رنگی

بتن سخت

واش بتن

کفپوش کرج

کف کاذب چیست

کف کاذب با روکش hpl

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چه امتیازی می‌دهید؟

امتیاز کاربران: 4.79 ( 5 نظر)

۲۴ نظر

 1. کفپوش اپوکسی روی کاشی های سرویس بهداشتی که قبلا اجرا شده اند قابل اجرا است؟

 2. در کفپوش اپوکسی برای جلا طرح ها ازچه موادی استفاده می کنند؟

 3. کفپوش اپوکسی سه بعدی دارای برامدگی هست یا به صورت تخت و بدون برامدگی انجام میشه

 4. واقعا طرح هایی که در سایت قرار داده شده ادم رو ذوق زده میکنه میخواستم با کادر عمران مدرن تجربه کار در رابطه با کفپوش اپوکسی رو داشته باشم فقط خوشحال میشم نمونه کار های خود سایت رو هم ارائه بدید

 5. برای زیر سازی کف پوش اپوکسی باید آن را ایزوگام کرد؟

 6. سلام بعد از اجرا و نصب پکیج یا شوفاژ امکان اجرای کفپوش اپوکسی هست یعنی میشه به جای پارکت یا کفپوش سرامیک از کفپوش اپوکسی استفاده کرد؟

 7. سلام کفپوش های اپوکسی خیلی زیبا هستن و برای سرویس های بهداشتی و اتاق خواب ها خیلی انتخاب خوب ، کاربردی و زیبایی هستند یک سوال در مورد کفپوش اپوکسی دارم ممنون میشم پاسخ بدید آیا کفپوش های اپوکسی ای داریم که آنتی باکتریال باشند؟

  • سلام بله همانطور که فرمودید گزینه خیلی خوبی برای سرویس ها و اتاق خواب هستند ، بله نوع آنتی باکتریال هم دارند.

 8. کفپوش اپوکسی در برابر حرارت و یا خش پذیری مقاومت داره یا آسیب پذیره

 9. ساناز گلپایگانی

  سلام ، کفپوش اپوکسی واقعا قشنگه اگه مجری کار حرفه ای و کار آزموده باشه و طرح انتخاب شده به محیطی که درش کار میشه بخوره و با بقیه اجزای دکور هماهنگ بشه بهترین مدل کفپوش از آب درمیاد و واقعا مدرن و شیکه!

 10. ایمان لاله تبار

  سلام ، برای اجرای کفپوش اپوکسی سه بعدی چطور باید رزو کنم ؟ میخوام قبلش طرح ها رو حتما ببینم.

 11. کفپوش اپوکسی رو برای کارگاه هم میشه اجرا کرد

 12. چقدر این کفپوش ها جالب هستن!! قیمتشون رو هم کاش میذاشتین

 13. چقدر جالب و قشنگن اینا، طرحای اختصاصی هم میزنید برای کفپوش اپوکسی؟ لطفا بیشتر از کفپوشای اپوکسی تون عکس بذارید

 14. کفپوش اپوکسی سه بعدی هم اجرا می کنید؟ برای اتاق خواب ۳×۴ میخوام

 15. کفپوش اپوکسی اسم اصلیش چیه؟ تا اونجا که من میدونم اپوکسی برندی بود که اولین بار اینارو ارائه داده..

  • اپوکسی (Epoxy) یا پلی پوکساید یک بسپار ترموست است.
   این ماده از ترکیب رزین اپوکساید با ترکیب سخت کننده پلی آمین به دست می‌آید.

 16. چه طرح های جالبی داره، قیمت حدودی اجراش برای ۱۰۰ متر رو میخوام بدونم.