استعلام قیمت
۰۲۱-۶۲۹۹۹۶۷۵
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

چگونه از آسانسور استفاده کنیم

چگونه از آسانسور استفاده کنیم
چگونه از آسانسور استفاده کنیم

آسانسورها به عنوان یکی از ابتکارات بزرگ در صنعت حمل و نقل عمومی، نقش بسیار مهمی در تسهیل رفت و آمد افراد ایفا می کنند. اما گاهی اوقات، برخی افراد به دلیل عدم آشنایی کافی یا حتی ترس، از استفاده از آسانسور امنتاع می ورزند. در حالی که آسانسورها با استانداردهای ایمنی مطمئنی طراحی شده ‌اند و استفاده از آن ها امنیت بسیار بالایی دارد. در این مقاله، به این موضوع خواهیم پرداخت که چگونه از آسانسور استفاده کنیم ، تا همگان بتوانند با اطمینان کامل از این وسیله حمل و نقل عمومی بهره مند شوند.

روش استفاده از آسانسور : ورود

در روش استفاده از آسانسور اولین اقدامی که باید صورت پذیرد، ورود به آسانسور است. برای وارد شدن به آسانسور باید از مراحل زیر پیروی کرد:

فشردن دکمه بالا یا پایین از شستی خارجی آسانسور

در اولین اقدام از روش استفاده از آسانسور ، وقتی به آسانسور رسیدید، تصمیم بگیرید که به کدام سمت می روید. سپس با توجه به مقصد خود، دکمه “بالا” یا “پایین” را از شستی کنار درب آسانسور فشار دهید. زمان رسیدن آسانسور می تواند تحت تاثیر عوامل زیادی مانند ترافیک آسانسور، تعداد طبقات، ساعات شلوغی آسانسور و تعداد آسانسورهای موجود باشد. گاهی اوقات آسانسور‌‌هایی نیز وجود دارند که نیاز به تعمیر داشته و فعلا در دسترس نمی باشند.

چگونه از آسانسور استفاده کنیم
شستی آسانسور

انتظار جهت خروج افراد داخل آسانسور

پس از رسیدن آسانسور به طبقه شما، دور از در بایستید و به افراد اجازه خروج بدهید. علاوه بر روش استفاده از آسانسور ، رعایت این آداب در استفاده از بسیاری از وسایل نقلیه عمومی مانند مترو یا اتوبوس نیز انتظار می رود. همچنین، به خاطر داشته باشید که افرادی که مشکلات حرکتی دارند یا افرادی که با خود محموله یا اثاثیه حمل می کنند نیز از آسانسور استفاده می نمایند. لذا یک قدم به کنار بروید و به مسافران فضا و زمان کافی برای خروج از آسانسور بدهید.

کسب اطمینان از جهت حرکت آسانسور

پیش از سوار شدن به آسانسور، مطمئن شوید که آسانسور در جهت مقصد شما حرکت می کند. اکثر آسانسورها سیگنال هایی برای نشان دادن اینکه به سمت پایین یا بالا حرکت می کنند دارا می باشند. در مواردی که هیچ سیگنالی پیدا نکردید، از مسافران آسانسور بپرسید که به کدام سمت می روند. از رفتن در جهت اشتباه اجتناب کنید، به خصوص اگر ساختمان دارای طبقات زیادی باشد.

روش استفاده از آسانسور
آسانسور اداری

توجه به وجود فضای کافی در آسانسور

وقتی آسانسور در طبقه شما توقف می کند، ممکن است به این معنی نباشد که مردم خارج می شوند. پیش از ورود و استفاده از آسانسور، توجه کنید که آیا آسانسور فضای کافی دارد یا خیر. اگر فضای کافی برای خود نمی بینید، اجازه دهید درها بسته شوند و منتظر آسانسور بعدی بمانید.

استقرار در آسانسور

بعد از وارد شدن به آسانسور، به دنبال یک فضای خالی بگردید و مستقر شوید. انتخاب قسمت پشتی آسانسور از دو نظر ایده ‌‌آل محسوب می‌‌ شود. زیرا، نه تنها فضای کافی برای ورود یا خروج دیگران باقی می گذارد، بلکه موقعیتی راحت به خصوص در طول سواری های طولانی تر فراهم می کند.

انتخاب طبقه

آسانسورها بر اساس ابعادشان دارای یک الی دو شستی داخل کابین می باشند. این شستی ها در طرفین درب قرار گرفته و جهت انتخاب طبقه مقصد می باشند. اکثر دکمه های طبقات شماره گذاری شده اند. برخی طبقات مانند زیرزمین، گاراژ، همکف، لابی، و غیره ممکن است با حروف نشان داده شوند. اگر از شستی آسانسور فاصله داشتید می توانید از کسی که از شما به دکمه ها نزدیک ‌تر می ‌ایستد، درخواست کنید که طبقه شما را انتخاب کند. اگر طبقه خود را اشتباه انتخاب کردید، در برخی از آسانسورها، دو بار ضربه زدن به روی یک دکمه روشن، آن را لغو می کند.

چگونه از آسانسور استفاده کنیم
آسانسور ۴ نفره

روش استفاده از آسانسور : حرکت آسانسور

در روش استفاده از آسانسور دومین اقدامی که باید پس از ورود صورت پذیرد، انتظار تا رسیدن به مقصد می باشد. در این مرحله باید از مراحل زیر پیروی کرد:

مراقبت از وسایل

اگر با وسایلی مانند خواربار، کیف و کتاب یا هر چیز دیگری سوار آسانسور می شوید، مطمئن شوید که آن ها را به درستی نگه می دارید. اگر داخل آسانسور خالی است، می ‌توانید وسایل خود را روی زمین بگذارید. در غیر این صورت، باید با نگه داشتن وسایل خود فضای بیشتری را برای مسافران دیگر تامین نمایید.

مراقبت از کودکان و حیوانات

اگر با حیوان خانگی سفر می کنید، حتما آن را در آغوش خود یا با یک افسار محکم نگه دارید. چرا که همه مردم با پرسه زدن آزادانه حیوانات خانگی راحت نیستند. به علاوه، فرزندتان را نیز نزدیک خود نگه دارید. به این ترتیب می‌‌ توانید به آن ‌‌ها بیاموزید که به حریم شخصی دیگران احترام بگذارند.

روش استفاده از آسانسور
آسانسور مسکونی

رعایت سکوت

مهم ترین آدابی که به ما می گوید چگونه از آسانسور استفاده کنیم این است که سکوت را در آسانسور رعایت کنیم. مکالمات حضوری یا تلفنی باید در صورت امکان به بعد موکول شود. با استفاده از هدفون به موسیقی گوش کرده و از پخش آن با صدای بلند خودداری کنید. اگر با نوزاد سفر می کنید، از سوار شدن در هنگام گریه کودک خودداری کنید.

توجه به توقف آسانسور در طبقات

توجه به توقف آسانسور در طبقات به دو دلیل مهم می باشد. اول برای اینکه به مسافران دیگر برای ورود یا خروج فضای کافی داده شود. همچنین، هر توقف شما را به طبقه خود نزدیک می کند و با توجه به طبقات، مقصد خود را رد نخواهید کرد. همچنین، برخی از آسانسورها از اعلان های صوتی برای اعلام طبقات استفاده می کنند.

روش استفاده از آسانسور : خروج

حال که می دانیم چگونه از آسانسور استفاده کنیم ، نوبت به آخرین مرحله، یعنی خروج از آسانسور می رسد.

مطلع نمودن مسافرین

هنگام خروج از آسانسور باقی مسافران را متوجه خروج خود کنید. ممکن است افرادی که در آسانسور حضور دارند حواس ‌‌شان پرت چیز دیگری باشد و متوجه‌‌ خروج شما از آسانسور نشوند. گفتن “ببخشید” یا “عذر می‌‌ خواهم” می ‌‌تواند آن‌‌ ها را متوجه‌‌ این موضوع کند.

روش استفاده از آسانسور
آسانسور چهار نفره

خروج بدون اتلاف وقت

هنگام توقف آسانسور در طبقه مورد نظر، بدون معطلی و اتلاف وقت، از آسانسور خارج شوید. همانطور که در دومین بخش از دستورالعمل چگونه از آسانسور استفاده کنیم ، اشاره کردیم، باید به موقعیت آسانسور در طبقات توجه نمود تا طبقه مقصد رد نشود. در واقع، توجه به توقف آسانسور در طبقات سبب می شود تا هنگام نزدیک شدن به طبقه مقصد، خود را برای خروج آماده نماییم.

روش استفاده از آسانسور
درب آسانسور

نکات روش استفاده از آسانسور

علاوه بر دستورالعمل هایی که به ما می گویند چگونه از آسانسور استفاده کنیم ، توجه به برخی نکات و آداب می تواند بسیار مفید باشند. برخی از این نکات عبارتند از:

  • اگر دقیقا در کنار شستی آسانسور ایستاده اید، می توانید از سایر افراد سوال کنید که به کدام طبقه می روند. با انجام این کار، می توانید دکمه های تمام طبقاتی را که مسافران نیاز دارند فشار دهید و در زمان صرفه جویی کنید.
  • همیشه اجازه دهید ابتدا افراد معلول و سالمندان وارد شوند. اولویت دادن به ورود افراد معلول و سالمندان تضمین می کند که آن ها زمان و فضای کافی برای ایمن سوار شدن داشته باشند.
  • اگر در بیمارستان هستید، لطفا به کارکنان، به ویژه آن هایی که تجهیزات یا تخت به همراه دارند، اجازه دهید ابتدا وارد شوند. در محیط های پزشکی مانند بیمارستان ها، اولویت دادن به کارکنانی که تجهیزات پزشکی را حمل می کنند یا بیماران روی تخت یا برانکارد ضروری است. این به آن ها امکان می دهد مراقبت های فوری را ارائه دهند و از هرگونه تاخیر در موارد اضطراری جلوگیری شود.
  • اگر در آسانسور فضای کافی وجود ندارد، لطفا سعی کنید عطسه نکنید.
  • رعایت ظرفیت آسانسور برای ایمنی و آسایش همه ضروری است. تلاش برای ورود در زمانی که آسانسور از قبل پر شده است می تواند منجر به ناراحتی سایر مسافرین و خطرات احتمالی شود.

برای مطالعه بیشتر:

معایب آسانسور روملس

قانون استفاده از اسانسور برای اسباب کشی

قوانین آسانسور در آپارتمان ها

خدمات آسانسور در تهران

بهترین شرکت آسانسور در تهران

مشخصات کابین آسانسور

عکس کابین آسانسور جدید

کابین آسانسور طلایی

قیمت کابین آسانسور

قیمت آسانسور شیشه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چه امتیازی می‌دهید؟

امتیاز کاربران: 4.34 ( 6 نظر)