بهترین قیمت بتن
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

پیمانکار ساختمان ، صفر تا صد اجرا

پیمانکار
قرارداد پیمانکاری ساختمان

برای انجام پروژه ‌های ساختمانی نیاز به ترکیبی از تجربه و تخصص می باشد. هر پروژه بر اساس هدفی که در نظر دارد تدوین و به دست مجری سپرده می ‌شود. مجری ، کار را از نقطه صفر تا پایان تحویل می ‌گیرد و بر اساس قرارداد پروژه را تحویل می ‌دهد. به زبان ساده این تعریف ابتدایی پیمانکار ساختمان است.

در یک پروژه ساختمانی با بخش ‌هایی مانند کارفرما ، پیمانکار اصلی یا فرعی و صاحب کار برخورد می ‌کنید. در ادامه با مفهوم هر یک از اینها آشنا خواهید شد.

پیمانکار ساختمان
پیمانکار ساختمان

پیمانکار ساختمان مسئول اجرای پیمان

انجام پروژه ساختمانی به این صورت است که عملیات از سمت کارفرما یا همان مقاطعه دهنده که ممکن است یک شخص حقیقی یا حقوقی باشد، به وسیله یک پیمان ‌نامه، به شخص حقیقی یا حقوقی با نام پیمانکار یا مقاطعه کار واگذار می ‌شود. به طور کلی پیمانکار به دو گروه پیمانکار عمومی و جزء دسته بندی می شود. در واقع پیمانکار عمومی فرد حقیقی یا حقوقی است که با شخص یا سازمان دیگر قرارداد امضا می کند تا پروژه را طبق قرارداد پیمانکاری ساختمان و بر اساس پروژه اجرا نماید. پیمانکار جزء نیز شخصی حقیقی یا حقوقی است که برای اجرای قسمتی از پروژه بزرگتر با پیمانکار عمومی قرارداد می بندد.

نماینده کارفرما نیز همان حکم کارفرما را خواهد داشت. پیمان در واقع همان قرارداد مکتوب میان کارفرما و پیمانکار ساختمان است. این قرارداد ممکن است مستقیما بین کارفرما و پیمانکار اصلی و یا میان پیمانکار اصلی و پیمانکار فرعی بسته شود. در هر صورت مسئولیت اجرا بر دوش پیمانکاری است که تعهد را امضا می ‌کند. بنابراین پیمانکار اصلی ساختمان می ‌تواند اجرای بخشی از پیمان را به پیمانکار فرعی واگذار کند.

در بعضی پروژه ‌ها “صاحب کار” وجود دارد. در واقع صاحب کار شخص حقیقی یا حقوقی است که مالکیت پروژه را دارد. اگر اساس را ماده اول قانون کار لحاظ کنیم؛ صاحب ‌کار در صورتی که پروژه را به یک یا چند پیمانکار بسپارد، یا در واقع اقدام به استخدام پیمانکار ساختمان برای هر کدام از بخش ‌های پروژه کند، کارفرما نامیده می ‌شود و اگر ماده ۲ قانون کار را لحاظ کنیم صاحب کار می ‌تواند در کارگاه متعلق به خود تعدادی کارگر را به کار مشغول کند.

پیمان نامه میان پیمانکار ساختمان و کارفرما

در متن قرارداد پیمانکاری ساختمان ، مشخصات طرفین به صورت دقیق ثبت می ‌شود، مدت زمان و موضوع پیمان مشخص می گردد و مبلغ نیز تعیین خواهد شد. علاوه بر این تعهداتی که پیمانکار و کارفرما دارند و اختیاراتی که هر کدام می ‌توانند داشته باشند به صورت جزء به جزء و دقیق مشخص می ‌شود. بخشی نیز مربوط به فسخ قرارداد و یا خاتمه پیمان است. تمامی پیش ‌بینی ‌های لازم در این خصوص باید انجام شود تا حتی در صورت بروز اختلاف به قرارداد پیمانکاری ساختمان مراجعه شود.

قرارداد پیمانکاری ساختمان
قرارداد پیمانکاری ساختمان

حوزه فعالیت پیمانکاران ساختمان

مشخص است که حوزه فعالیت به ساخت و ساز ساختمانی مربوط می ‌شود اما در پروژه ‌های ساخت و ساز اجزایی وجود دارد که معمولا شرکت پیمانکاری ساختمان سعی می ‌کند بر یکی از این اجزا تخصص پیدا کند. تخصص تیم پیمانکاری روی یکی از این اجزا و اجرای بی نقص و متمایز نسبت به سایرین، رمز موفقیت یک شرکت پیمانکاری ساختمان است. انواع قراردادهای پیمانکاری ساختمان بر اساس حوزه فعالیتی که شرکت انجام می ‌دهد تنظیم خواهد شد. در ادامه ۱۷ نمونه از انواع پیمانکار ساختمان در حوزه ‌های مختلف را نام خواهیم برد.

در ابتدای کار ممکن است تخریب یا خاکبرداری نیاز باشد. بخش ‌های جداگانه ‌ای مربوط به بتن ریزی و آرماتوربندی به شرکت ‌های تخصصی این بخش واگذار می ‌شود و در مورد ساختمان ‌های فلزی نیز شرکت ‌های متخصص سازه ‌های فلزی در نظر گرفته می ‌شود. بنابراین در ابتدای پروژه با ۵ دسته پیمانکار ساختمانی طرف هستیم:

۱- پیمانکار ساختمان در حوزه تخریب

۲- پیمانکار ساختمان در حوزه خاکبرداری

۳- پیمانکاری ساختمان در حوزه بتن ریزی

۴- پیمانکاری ساختمانی در حوزه آرماتوربندی

۵- پیمانکاری ساختمان مربوط به سازه ‌های فلزی

پیمانکاری ساختمان
پیمانکاری ساختمان

در ادامه پروژه به اجزای مختلفی همچون سفت کاری ، دیوار کشی ، چاه زنی و کارهای تاسیساتی تقسیم می ‌شود تا ساختمان شکل گیرد. شرکت ‌های پیمانکاری زیر در این زمینه فعالیت دارند:

۶- پیمانکاران ساختمانی در حوزه حفر چاه

۷- پیمانکاران ساختمانی در زمینه سفت کاری ساختمان

۸- پیمانکاری ساختمان در زمینه لوله کشی (آب، فاضلاب، گاز)

۹- پیمانکاری ساختمان در زمینه برق کشی

در بخش نازک کاری جزئیات زیادی در کار ساختمانی است که به دست پیمانکار متخصص کار واگذار می ‌شود. با توجه به حضور پیمانکاران در بخش نازک کاری در بازسازی و تعمیرات ساختمان ، طیف گسترده ‌ای از مجریان در این بخش وجود دارد و درخواست ‌ بالایی نیز خواهند داشت:

۱۰- پیمانکار ساختمان در بخش نازک کاری

۱۱- پیمانکار کاشی ‌کاری

۱۲- پیمانکار نقاشی ساختمان

۱۳- پیمانکار سقف کاذب

۱۴- پیمانکاران رنگ و نقاشی ساختمان

خدمات جانبی و تخصصی دیگری وجود دارد که می ‌توان به صورت مجزا به پیمانکاران متخصص در هر حوزه واگذار کرد. به طور مثال، اجرای داربست یا نصب آسانسور، شاخه ‌های کاملا جداگانه ‌ای هستند که می ‌بایست توسط تیم جداگانه ‌ای طراحی و اجرا شود. پیمانکارانی که در زمینه خدمات جانبی فعالیت می ‌کنند عبارتند از:

۱۵- پیمانکاران اجرای داربست

۱۶- پیمانکاران اجرای آسانسور

۱۷- پیمانکاران عایق ‌کاری

پیمانکاری ساختمان
بازدید از محل پروژه پیش از شروع کار

وظایف پیمانکار ساختمان

اولین کاری که پیمانکار انجام می ‌دهد حساب و کتاب است. نقشه ‌ها را بررسی می ‌کند، مشخصات فنی و عملیاتی را چک می ‌کند، هزینه ‌های عملیاتی را برآورد می ‌کند و نتیجه محاسبات را به کارفرما یا صاحب کار ارائه می ‌دهد. در صورتی که این رقم به تایید صاحب کار برسد، کار را شروع خواهد کرد. تمامی مسئولیت انجام کار بر عهده پیمانکار ساختمان است. به همین دلیل هم می ‌توان پیمانکاری و بخش اجرا را یکی از پر استرس ‌ترین شغل ‌های عمرانی دانست.

پیمانکار باید در زمینه عقد قرارداد پیمانکاری ساختمان حرفه ‌ای و دقیق باشد. اخذ همه انشعابات و خرید تمامی لوازم ساخت و ساز نیز به عهده پیمانکار است اما هزینه را صاحب کار پرداخت می ‌کند. پیمانکار ساختمان باید نظارت کامل روی عملیات اجرا داشته باشد. مهندس ناظر باید هر چند روز یکبار صورت هزینه را به صورت تفکیک شده به صاحب کار بدهد. با توجه به پیشرفت کار، پرداخت ‌ها به پیمانکار انجام می ‌شود.

پیمانکاری ساختمان
وظایف پیمانکار ساختمان

پیمانکار عمومی از زمانی که کار را تحویل می ‌گیرد مسئول کارگاه و تمام قسمت ‌های ساختمان است. نگهداری از تمام آنچه خریداری شده و حراست از هر میزان کار که انجام شده با هزینه صاحب کار بر عهده پیمانکار عمومی است. تمامی تعهدات بیمه کارگران و حقوق و مزایا طبق قانون پس از آنکه به تایید صاحب کار برسد، بر عهده پیمانکار می باشد. پایان کار باید مستندات بیمه را به صاحب کار تحویل دهد. برای موفقیت در زمینه پیمانکاری ساختمانی داشتن روابط کاری بسیار مهم است. این روزها شبکه ‌های اجتماعی بخش بزرگی از این ارتباطات را بر عهده دارد. گروه تلگرام پیمانکاران ساختمان و یا گروهای تخصصی لینکدین می ‌تواند کار شما را راه بیندازد. کارفرما نیز برای استخدام پیمانکار ساختمان که در کار خود متخصص باشد و هزینه منصفانه ‌ای دریافت کند به چنین ارتباطاتی نیاز خواهد داشت.

برای مطالعه بیشتر:

مراحل ساختمان سازی از طراحی تا اجرا

اجرای سازه بتنی

اجرای سقف ساختمان

قرارداد نظارت بر اجرای ساختمان (چهار ناظره)

۵ نظر

  1. دوستانی کە دنبال یە پیمانکار کاربلد و مسئول هستن بە من اطلاع بدن که معرفیشون کنم

  2. سلام پیمان نامه بین پیمانکار ساختمان و کارفرما کجا ثبت میشه؟

  3. پیمانکاری هست که همه موارد پیمانکاری رو انجام بده و از کجا میتونیم پیمانکار با سابقه و حرفه ای پیدا کرد

    • تمامی کار پیمانکاری صفر تا صد در شهر پرند انجام میپذیرد با پیمانکار باتجربه در شهر پرند با ساخت بیش از هزار واحد مسکونی

  4. سلام پیمانکار ساختمان رو خود مالک ملک باید معرفی کنه یا از طرف بقیه نهادهای مرتبط با ساختمان سازی معرفی میشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonاستعلام قیمت