استعلام قیمت
۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۱
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

فن کویل

انواع فن کوئل
انواع فن کویل

فن کویل با عبور هوا از میان کوئل مسی یا آلومینیومی حاوی آب سرد در تابستان و آب گرم در زمستان ، تهویه مطبوع در فصول مختلف سال را فراهم می سازد. به طور معمول فن کوئل به سیستم کانال کشی متصل نمی شود و هوا را مستقیما وارد فضا می کند، لذا به سبب نصب آسان آن ها، عمدتا در مواردی که لازم باشد درجه حرارت هر فضا به طور جداگانه کنترل گردد و از انتقال و جابجایی هوا و آلودگی بین فضاهای مختلف جلوگیری به عمل آید، نصب فن کویل گزینه مناسبی می باشد.

فن کویل
استفاد از فن کویل برای تهویه مطبوع ساختمان های مدرن

البته در مواردی که کنترل اختصاصی دمای اتاق ها ضرورت نداشته باشد، می توان از یک فن کویل برای تغذیه چندین اتاق استفاده نمود. به طوری که فن کوئل به سیستم کانال کشی متصل شده و چندین دریچه را تغذیه می نماید. در این صورت برای تامین افت فشار بیش تر، لازم است موتور بزرگ تری برای فن کوئل انتخاب شود.

اگرچه در فن کوئل‌ ها به دلیل قرار گرفتن فن در فضای خانه، آلودگی صوتی سیستم تهویه نسبتا زیاد می باشد، اما به دلیل سادگی و انعطاف پذیری در نصب و راه اندازی ، می توانند نسبت به دیگر سیستم های تهویه مطبوع مشابه، اقتصادی و کاربردی تر باشند.

همچنین فن کویل ها می توانند به صورت دستی توسط کنترل پنل و یا از طریق ترموستات هوشمند ، کنترل شوند. از طرفی فن کوئل ها عمدتا دارای کلید کنترل از راه دور سه مرحله ای بوده که امکان افزودن برد الکترونیکی جهت کنترل دور فن با توجه به دمای هوای خروجی کوئل نیز وجود دارد. این گزینه موجب افزایش کارایی دستگاه و صرفه جویی در مصرف انرژی نیز می گردد.

فن کویل دیواری
فن کویل دیواری

انواع فن کویل

تقسیم بندی انواع فن کویل براساس عوامل مختلفی از قبیل مکان نصب، نحوه تامین هوای تازه و ساختار لوله کشی انجام می گیرد. در بسیاری از موارد عوامل زیادی از قبیل میزان فضای در دسترس، بودجه و همچنین اندازه فضا تاثیر به سزایی در انتخاب نوع فن کوئل دارند که در ادامه مورد بررسی قرار می گیرد. فن کویل ها بر اساس مکان نصب و قرارگیری آن ها به انواع فن کویل های زمینی ، دیواری و سقفی تقسیم می شوند.

فن کویل زمینی

در فن کویل زمینی عملیات مربوط به مکش هوا برای گرمایش و یا سرمایش از پایین صورت می گیرد. این در حالی است که دمش هوا متناسب با نوع نصب آن در فضای اتاق از بالا یا کناره می باشد. فن کوئل زمین به صورت روکار و توکار نصب می شود. در مدل توکار دستگاه و لوله ها در داخل دیوار نصب می شوند و تنها پنل آن قابل رویت است. قابلیت جابجایی و تعمیر آسان از مزایای فن کویل زمینی به شمار می رود.

فن کویل دیواری

نصب فن کویل دیواری معمولا در ارتفاع دو متر انجام می شود. این دستگاه در فضاهای عمومی و تجاری نظیر بانک ها و مغازه ها کاربرد دارد. چرا که در این حالت نیازی به لوله کشی اضافه نبوده و فرآیند نصب به آسانی انجام می شود.

فن کویل سقفی

محل قرارگیری فن کویل سقفی درون سقف است که معمولاً در سقف های کاذب کاربرد بیشتری دارد. فن کویل سقفی در انواع مختلفی در بازار قابل تهیه و خریداری است که تفاوت آن ها در نوع کانال کشی و همچنین تعداد لوله های رفت و برگشت است. فن کویل کاستی از انواع فن کویل سقفی است که کاربرد آن در سقف کاذب، با توجه به اشغال کردن فضای کم و همچنین عدم نیاز به کانال کشی، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

فن کویل سقفی
فرآیند نصب فن کویل سقفی

فن کویل و تهویه هوا

تامین هوای تازه در انواع مختلف فن کوئل به دو صورت انجام می شود. اساس این تقسیم بندی براساس نیاز و یا عدم نیاز به دستگاه هواساز برای مکش هوای تازه است که به طبع قدرت، اندازه و همچنین قیمت را تحت تاثیر قرار می دهد.

دارای هواساز

در این نوع فن کویل تازه توسط سیستم هواساز مرکزی تامین می شود. به طوری که هواساز از طریق یک کانال ، هوای تازه را پس از فیلتر کردن و در صورت نیاز پس از تنظیم رطوبت، در اختیار فن کوئل قرار می دهد.

بدون هواساز

در این نوع فن کویل، هوای ورودی از طریق خود آن تامین می شود. مزیت این روش به طبع حذف دستگاه هواساز مرکزی است. اما در صورت نیاز به تنظیم دقیق رطوبت ، لازم است حداقل از یک هواساز در ساختمان استفاده شود.

فن کوئل زمینی
فن کویل زمینی

لوله کشی انواع فن کویل

لوله کشی انواع فن کوئل ها به دو صورت دو لوله و چهار لوله ای صورت می پذیرد. فن کوئل دو لوله‌ای شامل یک لوله‌ی رفت و یک لوله‌ برگشت می باشد. این در حالی است که در فن کوئل چهار لوله ای ، از دو لوله‌ جهت ورود آب به دستگاه و از دو لوله جهت برگشت آب ، استفاده می شود. تفاوت بارز این دو نوع در امکان داشتن فن کویل سرمایشی و گرمایشی به صورت همزمان است. به طوری که هم بتوان از آن هم برای سرمایش و هم گرمایش استفاده شود. چرا که جریان آب مورد نیاز در این حالت تامین شده است .

مراحل نصب فن کویل

نصب فن کویل نسبت به سایر سیستم های تهویه مطبوع با سهولت بیش تری همراه است. چرا که عمدتا به هر فن کوئل صرفا یک لوله رفت و برگشت جهت ورود آب گرم از بویلر در زمستان و یا ورود آب سرد از چیلر در تابستان و یک لوله جهت تخلیه ، متصل می شود. البته در فن کوئل های چهار لوله ای امکان ورود و خروج همزمان آب سرد و گرم به دستگاه نیز وجود دارد.

محل نصب

اولین گام از نصب دستگاه فن کوئل ، تعیین محل مناسب نصب دستگاه است که بر حسب نوع دستگاه که می تواند زمینی ، سقفی یا دیواری باشد، متفاوت است. اما به طور کلی لازم است محلی برای نصب فن کوئل انتخاب گردد که در اطراف آن مانعی برای خروج و یا ورود هوای دستگاه وجود نداشته باشد.

نصب فن کوئل
نصب فن کویل

همچنین لازم است از نصب دستگاه در نزدیکی منابع گرمایی، در معرض تابش مستقیم نور خورشید و در محل های مرطوب، خودداری شود.

اما از آن جایی که برای نصب فن کویل های کانالی به ارتفاع زیر سقف بیش تری نیاز است، در صورت امکان در سقف کاذب تعبیه می شوند. به طوری که کانال های نصب شده در سقف ها می توانند هوای تولید شده فن کوئل را به نقاط مختلف خانه منتقل کنند.

نصب فن کوئل های دیواری نیز معمولا با فیکس کردن دستگاه به دیوار با اتصالات پیچ و رولپلاک صورت می پذیرد. این دستگاه ها ظرفیت محدودی داشته و وزن بالایی ندارند. فن کوئل های زمینی نیز با سهولت بیش تر، صرفا در محل در نظر گرفته شده، قرار می گیرند و نیازی به اتصال به دیوار ندارند.

فن کویل در سقف کاذب

لوله کشی فن کویل

پس از نصب دستگاه لازم است لوله کشی فن کویل انجام می شود. برای این کار لوله های ورودی و خروجی فن کوئل جهت گردش آب به لوله های بویلر و یا چیلر ساختمان متصل می شوند.

نصب لوله تخلیه

پس از نصب لوله آب نوبت به نصب لوله تخلیه می رسدو تولید شده از فرآیند تقطیر، به درون تشتک می ریزد. تشتک در هر دو طرف دستگاه دارای لوله خروجی بوده که لازم است از یکی از این لوله ها به تناسب مکان قرارگیری دستگاه ، استفاده گردد و لوله دیگر با درپوش پلاستیکی پوشیده شود.

جهت اجرای لوله تخلیه تاکید می گردد از لوله شاخه ای نظیر لوله گالوانیزه یا لوله سبز استفاده گردد. همچنین لازم است نصب و اجرای لوله درین با شیب مناسب انجام گردد، به طوری که از سیفونی شدن آن جلوگیری شود. پس از اتمام لوله کشی سیستم تخلیه نیز لازم است مقداری آب درون تشتک تخلیه ریخته شده و عملکرد صحیح لوله کشی مورد بررسی قرار گیرد.

وجود یک فیلتر قابل تعویض یا قابل شستشو در سیستم فن کویل موجب می گردد تا از مسدود شدن و گرفتگی مسیر عبور هوای فن کوئل توسط خاک موجود در هوای در حال گردش، جلوگیری شود. از طرفی با استفاده از این فیلتر ، از مقدار آلاینده هایی که در داخل فضا جابجا می شود نیز، کاسته می شود.

همچنین توصیه می شود که تمامی لوله های منتهی به فن کویل به انضمام شیر آلات و شلنگ های ورودی و خروجی دستگاه ، توسط عایق پلی یورتان یا پروپیلن به صورت یکپارچه عایق شوند.

فن کوئل سقفی
نمایی کلی از تشتک و لوله تخلیه فن کویل

تعمیر و نگهداری فن کویل

با توجه به استفاده مداوم از فن کوئل در فصول مختلف سال، لازم است تعمیر و نگهداری دستگاه مورد توجه قرار گیرد. به طوری که در ابتدای فصل می توان سینی درین را چک نمود و محل اتصال سینی به لوله درین را پاکسازی کرد تا از هر گونه گرفتگی مسیر تخلیه ، جلوگیری شود.

همچنین لازم است حداقل هر دو ماه یک بار فیلتر هوای فن کویل تمیز گردد. البته اگر دستگاه در محیطی قرار دارد که گرد و خاک و یا ذرات معلق در هوا قابل توجه است، توصیه می شود در بازه های زمانی کوتاه تری فیلتر تمیز گردد. چرا که فیلتر هوای کثیف، مقدار دبی هوا و بازدهی دستگاه را کاهش می دهد.

در بعضی موارد کویل های چند ردیفه را نمی توان با برس زدن یا مکش و دمش هوا تمیز نمود و لازم است از تمیز کننده های شیمیایی استفاده شود. همچنین لازم است از یخ زدن آب درون کویل در فصول سرد جلوگیری نمود، که برای این کار می توان از محلول ضد یخ استفاده کرد.

تعمیر و نگهداری فن کویل
تعمیر و نگهداری فن کویل

قیمت فن کویل

محل نصب دستگاه فن کوئل از مهم ترین عوامل موثر بر قیمت فن کویل محسوب می شود. همچنین هزینه نصب و اجرای سیستم تهویه، متناسب با مدل و ابعاد دستگاه ، نوع لوله ها و اتصالات ، قدرت موتور و نوع عایق استفاده شده، متفاوت است.

برای مطالعه بیشتر:

گرما از کف

سیستم گرمایش از کف

گرمایش از کف

نصب ترموستات هوشمند

اجرای سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند

سیستم حرارت مرکزی

سیستم سرمایش مرکزی چیلر

۵۶ نظر

 1. لطفا قیمت انواع فن کویل رو هم به مطالب اضافه کنین

 2. سلام فن کویل از هوای داخل اتاقی که درش نصب هست رو سرد یا گرم می کنه منظورم حالتی شبیه به پنکه است از هوای خود اتاق استفاده میکنه؟؟!

 3. سلام ما ساکن منطقه کوهستانی هستیم و هوا زمستون واقعا سرده مشکلی که داریم این هست که کف خونه سرده و احساس میکنم فن کویل زمینی‌ به درد میخوره میشه راهنمایی کنید ببینم به درد میخوره یا نه؟!

 4. عکس فن کویل زمینی رو هم به سایت اضافه کنید

 5. فن کویل دیواری برای ارتفاع پایین تر از دو متر مناسب نیست ؟

 6. فن کویل زمینی چقدر هزینه میخواد؟

 7. چه عواملی در انتخاب نوع فن کویل موثر هستند ؟

 8. بر اساس چه عواملی فن کویل ها تقسیم بندی میشوند ؟

 9. در چه مواردی میتوان از یک فن کویل برای چندین اتاق
  استفاده کرد ؟

 10. فن کویل دیواری در چه مکانهایی کاربرد دارد ؟

 11. فن کویل سقفی چه مزایایی دارد ؟

 12. نصب فن کویل زمینی چه مزایایی دارد ؟

  • فن کوئل زمین به صورت روکار و توکار نصب می شود. در مدل توکار دستگاه و لوله ها در داخل دیوار نصب می شوند و تنها پنل آن قابل رویت است. قابلیت جابجایی و تعمیر آسان از مزایای فن کویل زمینی به شمار می رود.

 13. نصب لوله تخلیه فن کویل چگونه انجام میشود ؟

  • نصب فن کویل نسبت به سایر سیستم های تهویه مطبوع با سهولت بیش تری همراه است. چرا که عمدتا به هر فن کوئل صرفا یک لوله رفت و برگشت جهت ورود آب گرم از بویلر در زمستان و یا ورود آب سرد از چیلر در تابستان و یک لوله جهت تخلیه ، متصل می شود. البته در فن کوئل های چهار لوله ای امکان ورود و خروج همزمان آب سرد و گرم به دستگاه نیز وجود دارد.

 14. محل نصب دستگاه فن کویل چه ویژگیهایی باید داشته باشد؟

  • به طور کلی محل نصب فن کویل نباید مانعی وجود داشته باشد تا مانع گردش هوا شود. کارشناسان پس از بازدید بهترین نقطه نصب را به شما معرفی خواهند کرد.

 15. آیا میتوان از یک فن کویل برای چندین اتاق استفاده کرد؟

 16. کدامیک از این فن کویل ها کارایی بیشتری دارد ؟

  • تعیین کارایی فن کویل به شرایط پروژه و جزئیات و چالش های اجرایی وابسته است. برای برقراری ارتباط با ما متخصصان اجرای فن کویل و دریافت مشاوره با کارشناسان عمران مدرن به شماره زیر تماس بگیرید تا اطلاعات کامل در اختیارتون قرار داده بشه:

   ۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۵‌‌‍

 17. قیمت فن کویل زمینی چطوره ؟

 18. یک فن کویل معرفی کنید که به فضای کمتری احتیاج داشته باشه ؟

 19. بهترین مکان برای نصب فن کویل کجاست ؟

 20. فرق فن کویل و سیستم سرمایش مرکزی و چیلر ها چیه ؟

 21. تفاوت فن کویل دو لوله ای و فن کویل چهار لوله ای در چیست؟

 22. مراحل اجرای فن کویل چگونه است؟

 23. فن کویل سقفی واقعا عالیه و برای ظرافت منزل بهتره

 24. هزینه نصب فن کویل دیواری چقدر است؟

 25. قیمت و هزینه نصب فن کویل چقدر است؟

 26. مزایای استفاده از فن کویل چیست ؟

 27. هزینه نصب فن کویل چقدر است؟

 28. کدام یک از این فن کویل ها کارایی بهتری دارد؟

 29. هزینه نصب فن کویل چقدر است ؟

 30. ممنون از اطلاعاتتون . برای یک ساختمان پنج طبقه مسکونی چقدر هزینه لازمه برای خرید و نصب و کدوم نوع مناسب تره ؟

 31. با سلام
  ممنون از اطلاعات مفیدتون درمورد فن کویل

 32. لطفاً در زمینه تعمیرات فن کویل هم مطلب بذارید
  ممنون

 33. سلام وقت بخیر، امکان معرفی یک شرکت هست که هم فن کویل و همه تجهیزات هوشمندسازی رو برای نصب داشته باشه.

 34. فن کویل خیلی سر و صدا داره، یعنی تو ادارات که هست و البته قدیمی ان، صدای زیادی میده، آیا براب منزل نصب فن کویل مناسب هست؟

 35. سلام، بنده چند سال پیش سیستم فن کویل منزل رو نصب کردم، امکان به روز کردنشون هست؟ فن کویل های جدید راندمان بهتری دارند

 36. سلام
  ممنون از توضیحاتتون در مورد فن کویل

 37. فن کوئل کلا خوبه هم تر تمیز در میاد هم کلاس کار حفظ میشه

 38. فن کویل با طرح های مدرن هم دارید؟

 39. چه فن کویل‌های قشنگی هست، من فک میکردم فقط مدل های قدیمی داره، فروشنده و نصاب معرفی می‌کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonاستعلام قیمت