استعلام قیمت
۰۲۱-۵۴۴۰۶۰۱۲
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

بام سبز

اجرای بام سبز
اجرای بام سبز

بام سبز در واقع محیطی است که بر روی سطح آن انواع گیاهان رشد می کنند که این گیاهان می توانند بسته به سلیقه ی کارفرما، طراحی شوند. در طراحی بام های سبز می توان از موارد دیگری مانند استفاده از کفپوش ها، آجرنماها، آلاچیق ها، گلدان ها، چمن های مصنوعی، نیمکت و باربیکیو استفاده کرد. عموما فضای روی سقف ساختمان ها بزرگ و بلااستفاده اند که می تواند فضایی مناسب برای انواع طراحی های مدرن و رشد و نمو گیاهان باشد در همین راستا یکی از پرکاربردترین طرح ها، انواع بام سبز است.

بام سبز
بام سبز

برای انتخاب گیاهان مورد استفاده در روف گاردن باید بسیار دقت کرد. از آن جایی که آب و هوای محیط نسبتا خشک و بی آب هست، باید گیاهی انتخاب شود که نسبت به این شرایط سخت، مقاومت بیشتری داشته باشد. همچنین نوع گیاهان انتخابی در طراحی بام سبز کاملا بستگی به شرایط منطقه ای و اقلیمی دارد به صورتی که انتخاب گیاه مناسب یکی از اساسی ترین کارها در اجرا است. لازم به ذکر است که گونه گیاه باید ریشه کم عمقی داشته باشد تا بتواند در خاک کم عمق رشد و نمو کند. لازم به ذکر است که نوع گیاه انتخابی بر روی قیمت بام سبز بسیار تاثیر گذار است که در ادامه به آن اشاره شده است.

بام سبز
بام سبز

قیمت بام سبز

به صورت کلی قیمت بام سبز دارای طیف گسترده ای است و به جزئیات طراحی و المان هایی که در ساخت آن استفاده می شود، بستگی دارد به طور مثال استفاده از چمن مصنوعی یا طبیعی روی قیمت بام سبز تاثیرگذار است. همچنین نوع پوشش گیاهی و تراکم آن در فضا و خاک مورد استفاده، روی قیمت بام سبز تاثیرگذار است. مهمترین بخش هزینه، دستمزد شرکت مجری است.

بام سبز
بام سبز

انواع بام های سبز

به صورت کلی بر اساس سیستم و انتخاب اجرایی، انواع بام های سبز به سه دسته زیر تقسیم بندی می شوند.

 • سیستم مدولار
 • سیستم گسترده
 • سیستم متمرکز

سیستم گسترده بام سبز

در بام سبز گسترده فضای وسیعی از سطح به پوشش گیاهی مجهز می شود که عمدتا این پوشش گیاهی چمن می باشد. همچنین در اجرای روف گاردنگسترده ، استفاده از مبلمان و آلاچیق ها تعریف نشده می باشد. این نوعی که مثال زده ایم مناسب سازه هایی است که ظرفیت تحمل بار پایینی دارند.  بام سبز گستره مخصوص پارک های صنعتی، ویلاها و مدارس می باشد. از دیگر ویژگی های آن می توان به عمق کم خاک مورد استفاده اشاره کرد و همچنین در برخی از موارد در این روف گاردن ها از گیاهان صحرایی استفاده می کنند. این نوع روف گاردن نیاز به آبیاری کمی در سال دارد.

بام سبز
بام سبز

سیستم بام سبز متمرکز

 بام سبز متمرکز مشابه محوطه های سبز شهری طراحی می شود که نسبت به روف گاردن گسترده تنوع گیاهی بالاتری داشته و از انواع درختچه ها در آن استفاده می شود به طوری که امکان کاشت انواع گوناگونی از گیاهان را برای شما فراهم می سازد همچنین در بام سبز متمرکز امکان طراحی فضای پیاده روی و پارک و فضای بازی بیشتر می باشد.

سیستم بام سبز مدولار

 در بام سبز مدولار پوشش گیاهی آن در جعبه ها و گلدان های مخصوصی گذاشته می شود به صورتی که نیازی به انتخاب و پی ریزی خاک ندارد، درختچه ها و گل ها درون گلدان طراحی و روی بام سبز مدولار قرار می گیرند. البته که در برخی از موارد به صورت ترکیبی از دو سیستم گسترده و متمرکز استفاده می شود. انتخاب انواع بام های سبز بسته به سلیقه کارفرما یا شرایط ساختمان و هدف از طراحی آن بستگی دارد.

انواع بام سبز
انواع بام سبز

انواع بام های سبز می توانند به دو صورت مسطح و شیبدار اجرا شود که کاملا بسته به شرایط سازه ساختمان است. همچنین در برخی از موارد برای روف گاردن سقف های متحرکی طراحی می کنند که از مهمترین مزیت این سقف متحرک می توان به استفاده در روزهای بارانی اشاره کرد و لازم به ذکر است در مناطقی که اقلیم بارانی دارند، این سقف های متحرک به منظور حفظ و نگهداری از گیاهان روی سطح روف گاردن به کار می رود.

طراحی بام سبز
طراحی بام سبز

اجرای بام سبز

به صورت کلی نحوه اجرای بام سبز در دو مرحله انجام پذیر است که می توان به بخش عمرانی که شامل عایق رطوبتی حرارتی، درزپوش و پوشش ضد آب ماسه و بخش معماری که شامل طراحی فضا ، طراحی فضای سبز و گیاهان مورد استفاده اشاره کرد. نکته ای که در اجرای بام سبز بسیار حائز  اهمیت هست، شرایط اقلیمی منطقه است. همچنین در مناطق بادخیز، از مقاومت بیشتری در مقابل طوفان ها نشان داده اند. به صورت کلی در طراحی و در ادامه اجرای آن چهار مورد در طراحی، بسیار تاثیر گذار هستند:

 • جهت: اگر در جهت شمالی یا جنوبی باشد شرایط نور و گرمای آن متفاوت خواهد بود.
 • شیب : عموما شیب یک تا سی درجه موجب تثبیت خاک می شود.
 • بادخیز بودن : همان طور که اشاره کردیم روف گاردن ها در شرایط طوفانی مقاوم تر هستند.
 • وزن : از آن جایی که روف گاردن وزن اضافه ای بر سازه اضافه میکند باید تحمل وزن اضافه ای که سازه می تواند تحمل کند بررسی شود.

به صورت کلی فضای روی سقف های ساختمانی محیطی کاملا خالی و بلااستفاده هستند که برای اجرای بام سبز کاملا مناسب اند. همچنین استفاده از آن باعث تصویه هوا و کمک به کاهش گازهای گلخانه ای می شود. لازم به ذکر است برای اجرای روف گاردن، نیاز است کارفرما از شهرداری مجوز مربوطه را اخذ کند که باید گفت شهرداری در اجرای آن طرح های تشویقی نیز ارائه کرده است.

اجرای بام سبز
اجرای بام سبز

هزینه اجرای بام سبز

هزینه اجرای بام سبز بسته به نوعی که انتخاب می کنید، متفاوت است به صورتی که در طراحی روف گاردن متمرکز که تراکم و انواع پوشش گیاهی بسیار متنوع است، استفاده از آن شامل هزینه بالاتری می شود. نورپردازی نیز نقش بسیار مهمی در هزینه اجرای بام سبز دارد. همان طور که اشاره کردیم استفاده از انواع کفپوش ها و المان های دیگر نیز تاثیر بسزایی بر هزینه اجرای بام سبز دارد. همچنین  به صورت کلی، هزینه اجرا وابسته به دستمزد شرکت مجری نیز هست.

انواع بام سبز
انواع بام سبز

طراحی بام سبز

همان طور که اشاره کردیم، طراحی بام سبز بسته به سلیقه ی کارفرما قابل اجرا می باشد همچنین لازم به ذکر است که شرایط ساختمان نیز در طراحی بام سبز تاثیر گذار است که کارشناسان مربوطه در این زمینه شرایط سازه را بررسی می کنند.

در بام سبز آپارتمانمی توان از المان های مختلفی نظیر مبلمان، نیمکت، آلاچیق و باربیکیو استفاده کرد. همان طور که اشاره شد انتخاب المان های قابل استفاده در روف گاردن روی هزینه اجرای بام سبز تاثیر گذار است. از دیگر المان ها برای طراحی می توان به آبنما و نرده های چوبی و فلزی اشاره کرد

از آن جایی که یکی از اساسی ترین اهداف استفاده از روف گاردن،کمک به بهبود محیط زیست منطقه است؛ شایان توجه است که باید در انتخاب مصالح مورد استفاده بسیار دقت کرد و همچنین تا حد امکان از تجهیزات مکانیکی کمتر استفاده شود.

اجرای بام سبز
اجرای بام سبز

جزئیات بام های سبز

به صورت کلی جزئیات بام سبز را به چهار جز تقسیم بندی می کنند:

 • محیط کشت، جایی که گیاهان در آن رشد می کنند.
 • لایه پوشش گیاهی، گیاهانی که مناسب خاک کم عمق باشند.
 • لایه محافظ، پوششی که سیستم عایق کاری را از نشت و نفوذ آب محافظت می کند.
 • لایه عمیق کاری رطوبتی، سقف را از نشت کردن محافظت می کند.
طراحی بام سبز
طراحی بام سبز

مزایای بام سبز

به صورت کلی استفاده از بام سبز علاوه بر زیباسازی محیط به بهبود آب و هوای شهری کمک بسیاری می کند اما در مجموع مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد خاصیت عایق صوتی مناسب
 • افزایش محدوده زندگی
 • افزایش ارزش ملک
 • کاهش هزینه نگهداری از سقف
 • عایق بندی حرارتی
 • کمک به چرخه زیست محیطی
 • فواید زیباسازی ساختمانی
 • کاهش گرمای ناحیه
 • بالا بردن طول عمر غشا سقف
بام سبز
بام سبز

همان طور که اشاره کردیم اجرای بام سبز به کیفیت ساختمان و زندگی کمک کرده و محدوده ی سبز زیبایی برای شما فراهم می کند. درنتیجه فضای سبزی که ایجاد می کند به سطح کیفیت هوای شهری نیز کمک می کند. علاوه بر این ها بام سبز آپارتمان به زیبا سازی شهری نیز کمک ویژه ای می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چه امتیازی می‌دهید؟

امتیاز کاربران: 4.65 ( 6 نظر)