استعلام قیمت
۰۲۱-۵۴۴۰۶۰۱۲
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

اطفا حریق اتاق سرور

اطفا حریق اتاق سرور
اطفا حریق اتاق سرور

اطفا حریق اتاق سرور از مهم ترین و حیاتی ترین اقداماتی است که هر سازمان یا ارگان باید در جهت تامین امنیت اطلاعات و داده های الکترونیکی خود، به آن بپردازد. با الکترونیکی شدن عمده فعالیت های اداری و تجاری و غیره، در ساختمان هر سازمان قطعا اتاقی به عنوان مرکز داده یا دیتا سنتر تعبیه شده است. از این رو ضروری است برای پایش و محافظت از این مراکز مهم، از اهمیت پیاده سازی سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور غافل نشد. می توان با بررسی انواع سیستم اعلام و اطفا حریق اتاق سرور به انتخاب بهترین سیستم اطفاء حریق جهت اتاق سرور مرکزی پرداخت.

بهترین سیستم اطفاء حریق جهت اتاق سرور مرکزی

مطابق استاندارد NFPA 2001 مناسب ترین و بهترین سیستم اطفاء حریق جهت اتاق سرور مرکزی ، استفاده از گازهای خنثی و پاک می باشد. این گازها با نام Clean Agent شناخته می شوند و از انواع آن می توان به گازهای IG و FM200 اشاره نمود. همچنین مطابق با استاندارد NFPA2001 بند A.8.2.1 در مکان هایی دارای تجهیزات الکترونیکی ، مکان هایی دارای مایعات قابل اشتعال، اتاق های بایگانی و مکان هایی دارای کاغذ یا چوب، باید از گاز FM200 و یا IG استفاده نمود.

انتخاب این گازها از آن جهت برای دستیابی به بهترین سیستم اطفاء حریق جهت اتاق سرور مرکزی ، مناسب می باشد که در حین عملکرد به تجهیزات الکترونیکی هیچ آسیبی وارد نمی نمایند. همچنین پس از آن نیز از خود گردی به جا نمی گذارند. بی خطر بودن این گازها برای اشخاص و تجهیزات الکترونیکی آن ها را تبدیل به جایگزین بسیار مناسبی برای گازهای سمی نظیر CO2 کرده است.

بهترین سیستم اطفاء حریق جهت اتاق سرور مرکزی
بهترین سیستم اطفاء حریق جهت اتاق سرور مرکزی

سیستم اعلام و اطفا حریق اتاق سرور

کارکرد سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور با پیدا کردن سریع مشخصه های آتش در فضا شروع شده و با مهار و خاموش کردن آتش پایان می پذیرد. تجهیزات اعلام وظیفه تشخیص بروز حریق در اتاق سرور و اعلام هشدار های لازم، در جهت اطفا حریق اتاق سرور را بر عهده دارد. این اعلام هشدار به صورت های گوناگون مانند به صدا در آمدن زنگ خطر و یا ارسال پیامک و یا برقراری تماس صورت می پذیرد.

سیستم اعلام حریق اتاق سرور
سیستم اعلام و اطفا حریق اتاق سرور

مرکز کنترل سیستم اعلام و اطفا حریق اتاق سرور

مرکز کنترل سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور باید حداقل شامل سه بخش باشد. دتکتور ها در دو بخش وارد این کنترل پنل می شود. به کار افتادن یک بخش باعث اعلام هشدار های تعریف شده می شود. بخش دوم علاوه بر هشدار سیستم اطفای حریق اتاق سرور را نیز فعال می کند. دلیل فعال شدن سیستم اطفا حریق اتاق سرور پس از هشدار دوم این می باشد که گاز اطفا حریق اتاق سرور گران می باشد. در صورت هشدار اشتباه آزاد شدن این گاز خسارت مالی در پی خواهد داشت.

مرکز کنترل مهم ترین قسمت سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور می باشد و تمام مسئولیت ها توسط میکروپروسسورها انجام می شود. سیم کشی کلیه دتکتورها، شستی ها، وسایل صوتی اخطار دهنده، لامپ های اعلام حریق، منابع تغذیه و … به مرکز کنترل وصل می شوند.

دتکتور دودی سیستم اعلام و اطفای حریق اتاق سرور

دتکتور دودی یکی از اجزای تشخیص دهنده آتش در سیستم اعلام و اطفا حریق اتاق سرور می باشد. در زمان آتش سوزی، دود یا حرارت حاصل از آتش به سمت سقف رفته و توسط دتکتور دودی شناسایی می شود. سپس از دتکتور به سمت مرکز کنترل، آلارم حریق ارسال می شود.

سیستم اعلام و اطفای حریق اتاق سرور
دتکتور دودی سیستم اعلام و اطفای حریق اتاق سرور

شستی اعلام حریق سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور

هنگام بروز حریق در اتاق سرور در صورتی که کاربری در اتاق دیتا سنتر حضور داشته باشد، می تواند قبل از فعال شدن سیستم اعلام و اطفا حریق اتاق سرور ، با فشردن دکمه شستی اعلام حریق را به صورت دستی به سیستم اطفای حریق اتاق سرور اعلام نماید و از اتلاف زمان جلوگیری کند.

سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور
شستی اعلام حریق سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور

آژیر اعلام حریق سیستم اعلام و اطفا حریق اتاق سرور

در هنگام بروز حریق در هر یک از بخش ها آژیر اعلام حریق به صدا در آمده و تمامی افراد را از وقوع آتش سوزی مطلع می نماید.

سیستم اعلام و اطفا حریق اتاق سرور
آژیر اعلام حریق سیستم اعلام و اطفا حریق اتاق سرور

دستگاه تلفن کننده سیستم اعلام و اطفای حریق اتاق سرور

دستگاه تلفن کننده دستگاهی الکترونیکی در سیستم اعلام و اطفا حریق اتاق سرور می باشد. در صورتی که هنگام وقوع آتش سوزی شخصی در اتاق سرور نباشد یا آتش سوزی در ساعات غیر کاری رخ بدهد، به صورت خودکار با مسئولان مربوطه یا مراکز آتش نشانی تماس برقرار کرده و با پخش پیغام از پیش تعیین شده آن ها را از بروز آتش سوزی مطلع می کند.

سیستم اعلام و اطفای حریق اتاق سرور
دستگاه تلفن کننده سیستم اعلام و اطفای حریق اتاق سرور

دتکتور دمنده سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور

سیستم دتکتور دمنده از یک لوله اصلی و تعدادی لوله هوا که به آن متصل شده اند، تشکیل می شود. لوله اصلی بر روی دیوار نصب شده و از آن به بالای رک ها لوله کشی می شود. سپس در فاصله های معین سوراخ هایی بر روی لوله ایجاد می شود. سیستم دتکتور دمنده به صورت مداوم با مکش هوای درون رک ها به داخل محفظه خود، میزان دود موجود در هوا را اندازه گیری می کند. در صورت تشخیص غلظت بالای دود، به مرکز کنترل هشدار ارسال می نماید و سیستم اعلام و اطفا حریق اتاق سرور را به کار می اندازد. سرعت و دقت دستگاه دتکتور دمنده از دتکتور معمولی بیشتر می باشد.

سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور
دتکتور دمنده سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور

سیستم اطفا حریق اتاق سرور

سیستم اطفا حریق اتاق سرور بر پایه گازهای Clean Agent که پیش تر به آن اشاره کردیم، می باشند. مواد اطفا حریق پودر، کف و مشابه آن باعث آسیب رسیدن به تجهیزات می شوند. برای همین از گاز در سیستم اطفا حریق اتاق سرور استفاده می شود.

 • گاز در سیستم اطفا حریق اتاق سرور

از گاز های خنثی و پاک نظیر FM200 برای سیستم اطفا حریق اتاق سرور استفاده می نماییم.

سیستم اطفا حریق اتاق سرور
گاز در سیستم اطفا حریق اتاق سرور
 • سیلندر یا کپسول در سیستم اطفا حریق اتاق سرور

کپسول محل ذخیره گاز سیستم اطفای حریق اتاق سرور می باشد. کیفیت سیلندر بسیار مهم است. در صورت استفاده از کپسول بی کیفیت احتمال نشتی گاز و همچنین ترکیدن آن وجود دارد.

سیستم اطفا حریق اتاق سرور
سیلندر یا کپسول در سیستم اطفا حریق اتاق سرور
 • شیر برقی در سیستم اطفا حریق اتاق سرور

شیر برقی بر سر کپسول سیستم اطفا حریق اتاق سرور نصب می شود. این شیر به صورت اتوماتیک و با فرمان گرفتن از کنترل پنل گاز را آزاد می نماید.

سیستم اطفا حریق اتاق سرور
شیر برقی در سیستم اطفا حریق اتاق سرور
 • لوله کشی در سیستم اطفا حریق اتاق سرور

برای لوله کشی از استاندارد NFPA پیروی می کنیم. جوش ها باید به درستی انجام شود تا از نشتی و یا شکسته شدن سیستم اطفای حریق اتاق سرور بر اثر فشار گاز جلوگیری شود.

 • نازل پاشش ۳۶۰ درجه در سیستم اطفا حریق اتاق سرور

نازل پاشش ۳۶۰ درجه در سیستم اطفا حریق اتاق سرور در انتهای لوله ها نصب می گردد و گاز از طریق آن در اتاق پخش می شود.

سیستم اطفا حریق اتاق سرور
نازل پاشش ۳۶۰ درجه در سیستم اطفا حریق اتاق سرور
 • شستی اطفاء دستی در سیستم اطفا حریق اتاق سرور

در صورت وقوع آتش سوزی سیستم توسط کاربر به صورت دستی فعال می شود.

 • شستی توقف دستی در سیستم اطفا حریق اتاق سرور

در صورت فعال شدن سیستم در مدت ۳۰ ثانیه انتظار، می توان به صورت دستی سیستم را غیر فعال نمود.

سیستم اطفا حریق اتاق سرور
شستی توقف دستی در سیستم اطفا حریق اتاق سرور

طراحی سیستم اعلام و اطفا حریق اتاق سرور

برای تعبیه بهترین سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور اولین قدم بررسی خصوصیات مکان مورد نظر می باشد. لذا توصیه می شود قبل از ارائه هرگونه طرح نسبت به بازدید از مکان مورد نظر بازدید به عمل آید. از مهم ترین اطلاعاتی که کارشناس مربوطه با بازدید از اتاق سرور شما سعی می کند برداشت نماید، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • دمای کاری اتاق سرور
 • میزان غلظت محیط بر اساس استانداردها
 • نوع سیستم گرمایشی و سرمایشی اتاق سرور
 • تعداد، نوع و همچنین طریق آرایش و چینش رک ها
 • نوع و اندازه ارتفاع سقف کاذب و کف کاذب در صورت وجود
 • اندازه ابعاد اتاق سرور شامل طول و عرض و ارتفاع بر حسب متر
 • محل دقیق و مکان اتاق سرور شامل شهر و طبقه ای که اتاق سرور در آنجا قرار دارد
 • منطقه بندی اتاق سرور (یعنی آیا اتاق سرور به بخش های مختلف مانند اتاق مانیتوریگ، اتاق برق و غیره تقسیم بندی شده است یا خیر)

قیمت سیستم اطفا حریق اتاق سرور

برای تعیین قیمت سیستم اطفای حریق اتاق سرور ، مکان مورد نظر باید توسط کارشناس مربوطه مورد بازدید و بررسی قرار بگیرد. هزینه اجرای بهترین سیستم اطفاء حریق جهت اتاق سرور مرکزی با توجه به فاکتور و استاندردهای تاثیرگذار تخمین زده خواهد شد.

برای مطالعه بیشتر:

انواع سیستم اعلام حریق

سیستم اطفا حریق ساختمان

انواع مانیتور آتش نشانی

اینترفیس اعلام حریق چیست ؟

نصب سیستم اعلام و اطفا حریق

نصب سیستم اعلام حریق

طراحی و اجرای سیستم اطفا حریق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چه امتیازی می‌دهید؟

امتیاز کاربران: 5 ( 1 نظر)