اجرای نمای کامپوزیت

اجرای نمای کامپوزیت

دسته بندی
اجرای نمای فلزی
تعداد ارائه دهنده ها
۶۳ ارائه دهنده
intro
comment
bookmark
share
شهر
شهر را مشخص کنید
betonBanner

اجرای نمای کامپوزیت

فروشندهمحلشماره تماس

۵

location

تهران

phone۰۲۱۵۴۴۰۶۰۱۲

۵

location

تهران

phone

******۰۹۰۱۱

۴

location

تهران

phone

******۰۲۱۶۶

۵

location

تهران

phone

******۰۲۱۷۴

۵

location

تهران

phone

******۰۲۱۸۸

۳

location

تهران

phone

******۰۲۱۸۸

۵

location

تهران

phone

******۰۲۱۸۸

۴

location

تهران

phone

******۰۲۱۷۷

۵

location

تهران

phone

******۰۲۱۸۶

۴

location

تهران

phone

******۰۲۱۸۸

۴

location

تهران

phone

******۰۲۱۶۶

۵

location

تهران

phone

******۰۹۹۱۳

۵

location

تهران

phone

******۰۲۱۲۲

۵

location

تهران

phone

******۰۲۱۲۲

۵

location

تهران

phone

******۰۲۱۲۲

ابتدا
۱
۲
۳
انتها
معرفی کالا
نظرات کاربران

اجرای نمای کامپوزیت

نما به علت اینکه در معرض دید همگان است از اهمیت خاصی برخوردار است و هر ساختمانی که بنا می شود؛ همان قدر که به میزان استحکام ساختمان اهمیت داده می شود، به نمای ظاهری و یا بیرونی آن نیز باید توجه شود. یکی از نماهایی که در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته است، اجرای نمای کامپوزیت است .نمای کامپوزیت بسیار منعطف و شکل پذیر است و به راحتی می توان به صورت دلخواه به ورق کامپوزیت قوس و شیار داد و با هر متریالی ترکیب نمود.

 

نمای کامپوزیت
نمای کامپوزیت

 

هزینه اجرای نمای کامپوزیت مقرون به صرفه می باشد. همچنین ورق های آلومینیوم به دلیل سبکی، انعطاف پذیری و سایر مزیت هایی که دارند، اخیراً در صنعت ساختمان سازی مورد اهمیت ویژه ای واقع شده اند. به طور کلی نمای کامپوزیت بیشتر برای ساختمان های اداری، تجاری، پالایشگاه ها، ساخت تابلوهای تبلیغاتی، جایگاه های سوخت و فرودگاه ها استفاده می شود. 

 

مشخصات ورق های کامپوزیت

معمولا برای اجرای نمای کامپوزیت ، از ورق های سبک با ضخامت ۴ تا ۵ میلیمتر استفاده می کنند، که باز هم با توجه به نوع کاربری آن می تواند متفاوت باشد. ورق کامپوزیت ، در رنگ های متعددی وارد بازار می شود. ورق های کامپوزیت از سه لایه تشکیل شده اند که دو لایه ورق از جنس آلومینیوم می باشد که ضخامتی بین ۰/۵ تا ۳ میلیمتر دارد و یک لایه از موادی پلی اتیلنی به ضخامت ۳ تا ۵ میلیمتر می باشد. لایه خارجی یا پوشش دهنده آستر اپوکسی رزین و یک لایه رنگ PVDF نانو تکنولوژی جهت تثبیت رنگ می باشد. روی سطح ورق کامپوزیت ، برای حفاظت در برابر خط و خش توسط یک لایه پوشش محافظ پوشانده می شود که پس از عملیات نصب و پیاده سازی کامل نما، این پوشش از روی ورق های آلومینیومی جدا می شود.

 

ورق های کامپوزیت
ورق های کامپوزیت


 

نصب و اجرای نمای کامپوزیت

اجرای نمای کامپوزیت به روش های مختلفی انجام می گیرد و به جهت اهمیت آن در بازسازی نمای ساختمان و همچنین کاربرد ضد زلزله و بعضاً بدلیل خاصیت عایق بودنش، نوع و نحوه اجرای آن بسیار مهم می باشد. 

 

انواع روش های اجرای نمای کامپوزیت

اجرای نمای کامپوزیت به دو روش کلی ثابت و ریلی انجام می شود و با توجه به نوع زیرسازی های متفاوت، اجرای نمای کامپوزیت با روش های زیر معرفی می ­شود:

  • روش ثابت (fixing)
  • روش ریلی (hanging)
  • روش L و H
  • روش فیکس ریلینگ

 

اجرای نمای کامپوزیت
اجرای نمای کامپوزیت

 

تفاوت روش های ثابت و ریلی

در اجرای نمای کامپوزیت با روش ثابت، ورق کامپوزیت به صورت ثابت با پرچ به زیر سازی متصل می شود و قابلیت حرکت ندارد و در بسیاری موارد پرچ ها بعد از نصب قابل رویت هستند. با این حال اجرای نمای کامپوزیت با این روش سرعت نصب بالایی دارد و هزینه اجرای آن کمتر است.

در روش اجرای نمای کامپوزیت به روش ریلی با توجه به این که زیرسازی و روسازی هردو از جنس آلومینیوم هستند، انقباض و انبساط اجزا در اثر تغییر دما مشابه بوده و باعث می شود که از تغییر حالت دادن و خرد شدن نما جلوگیری بشود. همچنین آب بندی در این سیستم نیاز به استفاده از چسب‌های سیلیکون و یا لاستیک آب بندی نمی‌باشد، که با توجه به کوتاه بودن عمر چسب‌های سیلیکون و لاستیک‌های آب بندی استفاده نکردن از آن ها، از نقاط قوت اجرای نمای کامپوزیت با این سیستم به شمار می‌آید. این سیستم در برابر زلزله عملکرد بهتری دارد. با این حال هزینه های اجرای نمای کامپوزیت به روش ریلی نسبت به روش ثابت بیشتر است.

 

طراحی نمای کامپوزیت
طراحی نمای کامپوزیت

 

روش ثابت  (Fixing)

اجرای نمای کامپوزیت به روش ثابت قیمت کمتری دارد و مراحل نصب با سرعت بیشتری انجام می شود. در اولین مرحله زیرسازی فلزی مطابق با طراحی نما و میزان حجم و فرم هر قسمت پیاده سازی و اجرا میگردد. نحوه اتصال زیرسازی در اسکلت فلزی بصورت مستقیم و در اسکلت بتنی همراه با رول بولت و پلیت های مخصوص خواهد بود.

در مرحله بعد ورق کامپوزیت خام منتقل شده به کارگاه، بر اساس طراحی و نقشه‌های مصوب، توسط ابزار و ماشین آلات مخصوص این کار برش، شیار و خم داده می شود و پس از برش و شیار ورق کامپوزیتبه صورت ثابت توسط پیچ یا پرچ بر روی زیرسازی آلومینیومی و یا آهنی فیکس می شود.

در مرحله آخر بین فاصله های ورق های کامپوزیت نصب شده جهت زیبایی نما و همچنین ضدآب شدن نما تسمه‌ای از جنس ورق و چسب‌های پلی اورتان که دوام بسیار بالایی نسبت به چسب و لاستیک سیلیکونی دارد استفاده می‌گردد. 

 

اجرای نمای کامپوزیت به روش ثابت
اجرای نمای کامپوزیت به روش ثابت

 

روش ریلی (hanging)

در این روش، ورق‌ کامپوزیت با استفاده از شیارهای تعبیه شده، بصورت ریلی بر روی پروفیل‌های مخصوص آلومینیومی نصب می‌گردد. در این حالت بدلیل عدم استفاده از پیچ یا پرچ، سرعت کار بالا بوده، امکان جدا سازی و تعویض هر یک از قطعات بطور جداگانه وجود داشته و همچنین به دلیل کاربرد پروفیل‌های ناودانی شکل آلومینیومی، دیگر نیازی به آب بندی نما وجود ندارد. اما با توجه به روش اجرایی هزینه نصب بالاتری نصب به روش فیکس دارد.

 

اجرای نمای کامپوزیت به روش ریلی
اجرای نمای کامپوزیت به روش ریلی

 

در این روش ابتدا زیرسازی فلزی به صورت کمربندی با آکس بندی هایی که در نقشه طرح وجود دارد، بر روی نما نصب میگردد و در مرحله بعد پروفیل های آلومینیوم روی زیر سازی فلزی به صورت عمودی پیچ می گردد.

و بعد از مرحله نصب زیر سازی آلومینیومی بر روی سطح نما، ورق کامپوزیت شیار و برش خورده با اتصالات براکت و لوبیایی بر روی سطح نما نصب میگردد. نحوه اتصال ورق به ناودانی با شیوه‌های مختلفی اجرا می‌گردد که باعث ایجاد تفاوت در روش های ریلی می‌گردد.

اجرای نمای کامپوزیت به روش ریلی برای مناطقی که دارای آب و هوای شرجی است مناسب می باشد زیرا در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاوم است.

 

اجرای نمای کامپوزیت به روش L , H

اجرای نمای کامپوزیت به روش L,H، مانند روش ثابت است با این تفاوت که ورق کامپوزیت پس از برش در پروفیل های به شکل L و H قرار می گیرد و عملیات شیار و ساخت پانل بر روی آن انجام نمی شود. زیر سازی در این سیستم کاملا مشابه سیستم ثابت است. از مزایای اجرای نمای کامپوزیت به این روش سرعت اجرای بالا و هزینه کمتر برای اجرا است. از معایبی که این روش دارد می توان به عدم آب بندی آن به صورت کامل اشاره کرد و همچنین در صورتی که لازم به تعویض پانل باشد، امکان تعویض پانل وجود ندارد. در صورت اجرا در ابعاد بزرگ به مرور زمان با وزش باد و بارندگی سر و صدا ایجاد می کنند و تغییر شکل می دهند.

 

قیمت نمای کامپوزیت
اجرای نمای ترکیبی کامپوزیت

 

روش فیکس ریلینگ

در اجرای نمای کامپوزیت به روش فیکس ریلینگ جهت جلوگیری از خوردگی بین آهن و آلومینیوم از زیر سازی با پروفیل های آلومینیومی استفاده می شود و در مقایسه با روش ثابت سبک تر خواهد بود. زیر سازی این روش شبیه روش ریلی انجام می شود. ولی ورق کامپوزیت به شیوه ثابت و فیکس روی آن نصب می شود. همچنین قابلیت رگلاژ پس از نصب دارد. آب بندی در این سیستم با تسمه از جنس ورق شکل می گیرد. و در مناطقی که دارای آب و هوای شرجی هستند استفاده می شود. 

 

آب بندی در اجرای نمای کامپوزیت

درز بندی و آب بندی نمای ساختمان از موارد مهم هر نماست. آب بندی در نمای کامپوزیت به سه روش زیر انجام می شود:

روش تسمه ای: در این روش، تسمه یا ناودانی ای از خود ورق کامپوزیت در شیار و بین ورق ها قرار می گیرد و با چسب پلی اورتان چسبانده می شود. 

روش لاستیک درزگیر: در این روش نوار لاستیک درزگیری در شیار و فاصله بین ورق های کامپوزیتتوسط چسب سیلیکونی چسبیده می شود.

روش چسب و فوم: در این روش ابتدا فوم درون شیار و فاصله بین ورق ها قرار می گیرد و چسب سیلیکونی درون شیارها تزریق می‎شود. چسب‎ها دارای رنگ های متفاوتی هستند که متناسب با رنگ ورق انتخاب می شوند.

 

هزینه اجرای نمای کامپوزیت

قیمت اجرای هر متر مربع نمای کامپوزیت با توجه به نوع اجرا، کیفیت، رنگ و مواد تشکیل دهنده ورق کامپوزیت متفاوت می باشد. عوامل زیادی بر قیمت ورق های آلومینیومی تاثیر گذارند که به عنوان نمونه به موارد زیر می شود اشاره کرد:

نوع مواد تشکیل دهنده:

  • ضخامت لایه ها
  • مواد پوشش سطح
  • طرح و رنگ ورق

همچنین مهم ترین عامل در تعیینقیمتنمای کامپوزیت بعد از نوع و کیفیت متریال مصرفی، نوع زیرسازی آن است، هزینه اجرای نمای کامپوزیت با توجه به روش اجرا به صورت ثابت یا ریلی متفاوت است. زیر سازی ریلی یا هنگینگ نسبت به روش های دیگر پیچیده تر است، و هزینه های بالاتری نیز دارد. اجرای نما به روش ثابت قیمت کمتری نسبت به روش های دیگر دارد.

امتیاز این مطلب:

امتیاز ۴.۰ از ۵ - از مجموع ۳ رای

نظرات کاربران

ناصر سلیمی

سلام اجرای نمای کامپوزیت به کدام یک از روش های ثابت (fixing) ، ریلی (hanging) ، L و H یا روش فیکس ریلینگ مناسب تر است و اگر یک مقایسه ی کلی بخواهیم داشته باشیم که در آن همه ی معیارها را هم در نظر بگیریم و بخواهیم یک روش را معرفی کنیم ، کدام روش است؟!

طباطبایی

اجرای نمای کامپوزیت در تمام ساختمان ها امکان دارد برای ساختمان های تجاری منظورم است؟

نام
نام خانوادگی
دیدگاه شما