نصب دریچه هوا

نصب دریچه هوا

دسته بندی
کانال کشی
تعداد ارائه دهنده ها
۱۶ ارائه دهنده
intro
comment
bookmark
share
شهر
شهر را مشخص کنید

نصب دریچه هوا

فروشندهمحلشماره تماس

۵

location

تهران

phone۰۲۱۵۴۴۰۶۰۱۲

۴

location

تهران

******۰۲۱۶۶

۴

location

تهران

******۰۲۱۶۵

۴

location

تهران

******۰۹۱۲۹

۵

location

تهران

******۰۲۱۸۶

۲

location

کرج

******۰۹۱۲۲

۴

location

تهران

******۰۲۱۶۶

۴

location

تهران

******۰۹۱۲۶

۴

location

تهران

******۰۹۱۲۷

۳

location

اصفهان

******۰۳۱۵۵

۳

location

تهران

******۰۹۳۵۱

۴

location

تهران

******۰۲۱۶۶

۴

location

تهران

******۰۹۱۲۰

۳

location

تهران

******۰۹۱۲۱

۵

location

تهران

******۰۹۱۲۶

ابتدا
۱
۲
انتها
معرفی کالا
نظرات کاربران

نصب دریچه هوا

با توجه به پیشرفت های روزافزون در زمینه بهره وری بهینه از انرژی در صنعت ساختمان ، استفاده از درب و پنجره های دوجداره با استقبال بیش تری همراه شده است. از طرفی در این روش های نوین، با توجه به انسداد منافذ احتمالی در واحدهای مسکونی، تجاری و اداری، تبادل هوایی و دمایی بین فضای داخلی و بیرونی واحدها به حداقل می رسد. بنابراین با توجه به انسداد حداکثری منافذ عبور هوا و نیاز ساکنین و تجهیزات گازسوز به اکسیژن کافی، لازم است دریچه هوا تعبیه و نصب گردد.

البته مطابق مبحث ۱۷ مقررات ملی ساختمان ، در صورتی که فضای ساختمان از نوع فضا با درزبندی معمولی (فضایی که جداره های خارجی آن از قبیل درز درب ها و پنجره ها بدون نوار درزبندی اجرا شده باشند.) باشد و حجم فضای نصب دستگاه های گازسوز بیش از یک متر مكعب برای هر 177 كیلوكالری تولیدی در ساعت باشد، تعویض هوای طبیعی با نفوذ هوا به داخل آن فضا، کافی است و نیازی به دریچه تامین هوا نمی باشد. اما در صورتی که حجم فضای محل نصب دستگاه گازسوز کم تر از یک متر مکعب برای هر ۱۷۷ کیلو کالری تولیدی در ساعت باشد، لازم است دریچه تامین هوا اجرا و نصب گردد.

همچنین در صورتی که حجم فضای محل نصب دستگاه گاز سوز و یا مجموعه آن با فضای مجاور بیش از یک متر مکعب برای هر ۱۷۷ کیلو کالری تولیدی باشد، اما ساختمان دارای درب و پنجره دو جداره باشد یا اصطلاحا درزهای ساختمان هوابندی شده باشد، لازم است دریچه تامین هوا تعبیه و نصب گردد.

 

 نصب دریچه هوا
نصب دریچه هوا

 

مراحل نصب دریچه هوا

گاها در ساختمان ها با وجود روشن بودن سیستم سرمایشی و گرمایشی ، تهویه مطبوع در محیط ساختمان و واحدها فراهم نمی گردد. این اتفاق می تواند زمانی رخ دهد که هنگام نصب دریچه هوا ، کلیه موارد به صورت اصولی رعایت نشده باشد، به طوری که در انتخاب دریچه مناسب محیط و تعیین محل نصب دریچه هوا که در راستای ساختار و معماری محیط است، دقت کافی نشده باشد. این مسائل می تواند به میزان چشم گیری راندمان سیستم تهویه را کاهش داده و باعث افزایش و به هدر رفتن مصرف انرژی در ساختمان گردد. به عبارتی نصب اصولی دریچه های هوا می تواند عاملی موثر بر مقرون به صرفه شدن هزینه های ایجاد تهویه مطبوع در ساختمان گردد.

 

نصب دریچه تهویه
نصب دریچه تهویه

 

یکی از مهم ترین نکات در ایجاد تهویه مطلوب، طراحی دقیق و جزء به جزء ابعاد دریچه تنظیم هوا بر اساس دمای محیط، فشار هوا و دیگر عوامل موثر بر میزان انتشار هوای رفت و برگشت است.

همان طور که اشاره گردید، نحوه نصب دریچه هوا بر اساس شرایط محیطی ساختمان صورت می پذیرد. به طوری که برحسب نوع درزبندی های ساختمان (درزبندی معمولی یا کامل)، حجم فضای نصب ، مساحت محیط و ... محل نصب دریچه هوا و تعداد آن می تواند متفاوت باشد. به طوری که دریچه های رفت در محل ورودی کانال های رفت و معمولا یک تا دو متر بالاتر از کف نصب می گردد در حالی که دریچه های سقفی بر روی سقف و یا محیط خانه نصب می شود. همچنین دریچه برگشت دیواری در مقابل کانال برگشت و بر روی دیوار نصب می گردد. دریچه پادری نیز بر حسب محیط می تواند در محل درب ورودی، پارتیشن و یا بر روی دیوار نصب گردد. 

 

دریچه تامین هوای تازه
دریچه تامین هوای تازه

 

جنس دریچه ها نیز لازم است از فلز مقاوم در برابر خوردگی و عوامل جوی انتخاب گردد. به طوری که جنس دریچه هوا و پوشش رنگ آن مطابق مبحث 14 مقررات ملی ساختمان لازم است تا دمای 74 درجه سانتی گراد مقاوم باشد.

به منظور بازدید یا نظافت داخل كانال های هوا نیز لازم است در نقاط مناسب دریچه بازدید پیش بینی شود. که جزئیات اجرا و نصب این دریچه ها مطابق مبحث 14 مقررات ملی ساختمان به شرح ذیل می باشد.

  • دریچه بازدید لازم است بر روی قسمت هایی از كانال هوا پیش بینی شود كه دسترسی به آن ها از طریق دریچه های هوای رفت ، برگشت یا تخلیه ممكن نباشد و دریچه بازدید کاملا هوابندی شده باشد.
  • جنس و ضخامت ورق دریچه های بازدید باید با جنس و ضخامت ورق كانال هوا مطابقت داشته باشد.
  • ساخت و نصب دریچه بازدید لازم است به نحوی صورت گیرد كه بدون استفاده از ابزار ، قابل باز كردن باشد.
  •  فاصله دریچه های بازدید در كانال های افقی نباید از 7 متر بیش تر باشد و دریچه بازدید كانال های افقی لازم است بر روی دیواره قائم كانال نصب گردد.
  • دهانه بازشو دریچه بازدید لازم است حداقل دارای ابعاد 30 در 30 سانتی متر باشد.

البته پس از طراحی و نصب مناسب دریچه ها لازم است جهت عملکرد صحیح و ایجاد تهویه مطبوع ، نکاتی توسط ساکنین رعایت گردد. به طوری که تا حد امکان لازم است از بستن دریچه ها خودداری شود. چراکه بستن دریچه ها فشار داخلی کانال را افزایش داده و ممکن است منجر به بروز اشکالاتی در کانال گردد. به عنوان مثال هوای اضافی موجود در کانال می تواند باعث بروز نشتی در کانال شود. نشتی هوا در کانال ها نیز می تواند راندمان سیستم تهویه را کاهش داده و موجب افزایش مصرف انرژی گردد. همچنین جهت عملکرد بهتر سیستم تهویه لازم است دریچه‌ های هوا به صورت دوره ای تمیز شده و از گرد و غبار پاک شوند.

 

تمیز نمودن دریچه هوا
تمیز نمودن دریچه هوا

 

قیمت نصب دریچه هوا

مطابق مبحث 14 مقررات ملی ساختمان، تعویض هوا با اهداف تامین اكسیژن برای تنفس، جلوگیری از افزایش گاز كربنیك، تخلیه هوای نامطبوع ، جلوگیری از راكد ماندن هوا و جلوگیری از تراكم رطوبت در ساختمان ها الزامی می باشد. بنابراین با توجه به اهمیت اجرا و نصب این دریچه ها در سلامت ساکنین لازم است صرف نظر از هزینه ها، دریچه هوا متناسب با نیازمندی های ساختمان به مناسب ترین شیوه طراحی و اجرا گردد.

Powered by Froala Editor

امتیاز این مطلب:

امتیاز ۴.۰ از ۵ - از مجموع ۳ رای

نظرات کاربران

رضا احمدی

سلام نصب دریچه هوا برای ساختمان های چند طبقه هم امکان پذیره؟

نام
نام خانوادگی
دیدگاه شما