لوله کشی شوفاژ

لوله کشی شوفاژ

دسته بندی
لوله کشی سیستم های سرمایش گرمایش
تعداد ارائه دهنده ها
۱۹ ارائه دهنده
intro
comment
bookmark
share
شهر
شهر را مشخص کنید

لوله کشی شوفاژ

فروشندهمحلشماره تماس

۵

location

تهران

phone۰۲۱۵۴۴۰۶۰۱۲

۲

location

تهران

******۰۹۱۲۹

۲

location

تهران

******۰۲۱۳۳

۴

location

تهران

******۰۲۱۲۲

۴

location

تهران

******۰۹۱۹۱

۴

location

اصفهان

******۰۹۹۰۹

۴

location

تهران

******۰۲۱۲۶

۴

location

تهران

******۰۲۱۸۸

۲

location

تهران

******۰۹۱۰۰

۲

location

تهران

******۰۹۳۳۴

۳

location

تهران

******۰۹۱۹۵

۴

location

تهران

******۰۹۱۲۳

۳

location

تهران

******۰۹۱۹۳

۳

location

بندرعباس

******۰۹۱۷۳

۳

location

ساری

******۰۹۱۱۷

ابتدا
۱
۲
انتها
معرفی کالا
نظرات کاربران

لوله کشی شوفاژ

رادیاتور یا شوفاژ یکی از رایج ترین پایانه های حرارتی در سیستم حرارت مرکزی به شمار می رود. گرمایش در رادیاتور از طریق گردش آب گرم تولیدی پکیچ یا موتورخانه صورت می پذیرد. به طوری که آب گرم از طریق لوله رفت ، وارد رادیاتور شده و از طریق لوله برگشت جهت گرم شدن مجدد به پکیج یا دیگ موتورخانه باز می گردد. بنابراین جهت عملکرد صحیح سیستم، لازم است لوله کشی شوفاژ به صورت اصولی و توسط افراد متخصص صورت پذیرد. لوله کشی رادیاتور به صورت سیستم تک لوله ای (One Pipe System)، سیستم دو لوله ای با برگشت مستقیم (Two Pipe System) و سیستم دو لوله ای با برگشت معکوس (Reverse Return Pping) انجام می شود.


 لوله کشی شوفاژ
لوله کشی شوفاژ


سیستم تک لوله ای (One Pipe System

در سیستم لوله کشی تک لوله ای ، تنها یک لوله وظیفه انتقال و بازگرداندن آب مدار بسته را بر عهده دارد. به طوری که یک لوله از سمت منبع تولید آب گرم به سمت مصرف کننده های حرارت همانند رادیاتور ، فن کویل و ... کشیده می شود. 

دقت شود که در هنگام اتصال سیستم لوله کشی به رادیاتور ، حتما به ایجاد انشعاب دوم و ادامه خط لوله به رادیاتور بعدی نیاز است. چراکه در غیر این صورت با بستن شیر ورودی به رادیاتور ، مسیر حرکت آب قطع شده و کل سیستم متوقف می شود.


مزایا

  • مناسب ترین گزینه برای لوله کشی روکار شوفاژ
  • کاهش میزان لوله مورد نیاز و در نتیجه کاهش هزینه لوله کشی شوفاژ


معایب 

  • محدود بودن تعداد شوفاژ های اجرا شده در این سیستم


سیستم لوله کشی دو لوله ای (Two Pipe System

در سیستم لوله کشی دو لوله ای شوفاژ ، آب رسانی توسط دو لوله مستقل انجام می گیرد. این نوع لوله کشی خود به دو صورت لوله کشی با برگشت مستقیم (Direct Return Piping) و لوله کشی با برگشت معکوس (Reverse Return Pping) انجام می شود.


لوله کشی رادیاتور
لوله کشی سیستم گرمایشی


سیستم لوله کشی با برگشت مستقیم (Direct Return Piping)

در این روش از لوله کشی شوفاژ ، یک خط لوله به عنوان خط لوله رفت ، از تولید کننده حرارت به سمت توزیع کننده حرارت در فضا کشیده می شود و یک خط به عنوان خط لوله برگشت ، آبی را که حرارت خود را از دست داده است، به منبع گرمایش باز می گرداند. نحوه اتصال شوفاژ به خط لوله رفت و برگشت بدین صورت است که به ترتیب نزدیک شدن هر خط لوله به شوفاژ ، یک انشعاب به لوله رفت و یک انشعاب به لوله برگشت متصل می شود. 

در صورت طولانی شدن مسیر لوله کشی ، شوفاژ نزدیک تر به این دلیل که جمع طول لوله رفت و برگشت کم تری نسبت به شوفاژ دورتر خواهند داشت، افت فشار کم تری را تجربه خواهند کرد. همچنین آب بیش تری در شوفاژ نزدیک تر نسبت به شوفاژ دورتر در چرخش خواهد بود. بر همین اساس شوفاژ های نزدیک تر نسبت به شوفاژ های دورتر، گرم تر خواهند بود.

توجه شود که نصب پمپ اضافی راه کار درستی برای حل مشکل سرد بودن شوفاژ های دورتر نیست، چراکه نصب پمپ اضافی به صورت سری باعث تداخل در عملکرد پمپ تعبیه شده داخلی در منبع گرمایشی خواهد شد. 

اما نصب تجهیزات مخصوص بالانس کردن افت فشار سیستم مانند شیر بالانسینگ می تواند مناسب باشد، اما برای سیستم های خانگی با توجه به هزینه بر بودن و عدم نیاز سیستم های خانگی به دقت بسیار بالا، کم تر توصیه می گردد. روش دیگر بالانس کردن سیستم به صورت دستی و تجربی از طریق شیر زانوی قفلی می باشد. به طوری که دریچه شیر برگشت در شوفاژ های نزدیک تر تنگ تر و دریچه شیر برگشت در شوفاژ های دورتر، باز تر می گردد. 

همچنین در سیستم لوله کشی با برگشت مستقیم ، قطر لوله برگشت در تمام طول مسیر برابر قطر لوله رفت می باشد.


لوله کشی شوفاژ ساختمان
لوله کشی شوفاژ ساختمان


مزایا

  • سادگی اجرا
  • سادگی محاسبات برای انتخاب سایز لوله


معایب

  • عدم توازن دمایی شوفاژ ها به سبب بالانس نبودن سیستم لوله کشی با طولانی شدن مسیر لوله کشی 


سیستم لوله کشی برگشت معکوس (Reverse Return Pping

در روش لوله کشی برگشت معکوس ، مشابه روش مستقیم یک خط لوله به عنوان خط لوله رفت ، از تولید کننده حرارت به سمت توزیع کننده حرارت در فضا کشیده می شود و یک خط لوله به عنوان خط لوله برگشت ، آبی که حرارت خود را از دست داده است به منبع گرمایش باز می گرداند. به طوری که اتصال لوله رفت به خط لوله ، همانند روش مستقیم به ترتیب متصل می گردد اما لوله برگشت آخرین شوفاژ ، اولین لوله متصل شده به خط برگشت خواهد بود. در نتیجه در سیستم لوله کشی با برگشت معکوس ، طول مسیر گردش آب در لوله های رفت و برگشت برای تمام توزیع کننده های حرارتی یکسان است.


مزایا

  • بهترین روش لوله کشی شوفاژ با توزیع یکنواخت دما 


 معایب 

  • نیاز به دانش فنی و مهارت بالا 
  •  محدودیت اجرا با توجه به مسیر خط لوله برگشت به منبع تولید حرارت
  • عدم امکان لوله کشی برگشت معکوس برای سیستم های باز مانند برج خنک کننده


شوفاژ کشی
شوفاژ کشی


قیمت لوله کشی شوفاژ

هزینه شوفاژ کشی ساختمان به عوامل مختلفی از جمله متراژ لوله‌ کشی ، نوع لوله و اتصالات مورد استفاده، نوع سیستم لوله کشی و … بستگی دارد. 

همچنین باید توجه شود که استفاده از لوله و اتصالات نامناسب و یا لوله کشی غیر اصولی به ‌طور واضح بر عملکرد سیستم گرمایشی موثر است. لذا به کار گیری افراد متخصص و تجهیزات با کیفیت برای لوله کشی شوفاژ از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار است.

Powered by Froala Editor

امتیاز این مطلب:

امتیاز ۴.۰ از ۵ - از مجموع ۳ رای

نظرات کاربران

علی کریمیان

سلام ،در مورد لوله کشی شوفاژ یک سوال داشتم و اون اینکه ذکر شده است در مطالب سایت که در روش لوله کشی شوفاژ ،برگشتِ معکوس ، مشابه روش مستقیم یک خط لوله به عنوان خط لوله رفت ، از تولید کننده حرارت به سمت توزیع کننده حرارت در فضا کشیده می شود و یک خط لوله به عنوان خط لوله برگشت ، آبی که حرارت خود را از دست داده است به منبع گرمایش باز می گرداند و ادامه ، این روش با روش با روش مستقیم در نهایت تفاوت چندان ایجاد نمی کند پس چرا به این طریق اجرا می‌شود؟!

ایرانی

لوله کشی شوفاژ پس از اجرا ساختمان امکان دارد؟

نام
نام خانوادگی
دیدگاه شما