طراحی شهربازی

طراحی شهربازی

دسته بندی
طراحی معماری فضاهای تفریحی
تعداد ارائه دهنده ها
۲ ارائه دهنده
بازه قیمت
intro
comment
bookmark
share
شهر
شهر را مشخص کنید

خدمات مرتبط در عمران مدرن

طراحی شهربازی

فروشندهمحلشماره تماس

۵

location

تهران

phone۰۲۱۵۴۴۰۶۰۱۲

۵

location

تهران

******۰۹۱۲۳

ابتدا
۱
انتها
معرفی کالا
نظرات کاربران

طراحی شهربازی

طراحی شهربازی طراحی محوطه ای است که به صورت سرباز یا سرپوشیده وجود دارد، و درون آن وسایلی برای تفریح و سرگرم کردن مردم در سنین مختلف قرار گرفته، این وسایل به نسبت از محیط های معلولی و پارک ها دارای وسایل سرگرم کننده بیشتری است و معمولا برای استفاده از این وسایل مردم پول پرداخت می کنند. طراحی شهربازی عبارت است از ایجاد تغییرات از راه های مختفی مانند ایجاد حجم، به کار بردن رنگ و متریال های مختلف در فضای شهربازی. مسلما خلق فضای شهربازی باید به گونه ای صورت بگیرد که در کنار عملکردی بودن، جذابیت نیز به همراه داشته باشد. فضایی که همه قسمت های آن به خوبی جانمایی شده اند، از همه امکانات مورد نیاز بهره مند است و از لحاظ بصری نیز کاملا جذاب و هیجان انگیز به نظر می رسد. طراحی شهربازی در سراسر جهان از اهمیت خاصی به جهت تأثیر آن در تربیت نسل آینده دارد.

 

طراحی شهربازی
طراحی شهربازی

 

طراحی شهرباز روباز

طراحی شهربازی روباز در محیط هایی با ویژگی های طبیعی انجام می شود. با توجه به اینکه در ساخت شهربازی های روباز از دستگاه های مکانیکی استفاده می شود باید از امنیت بالاتری نسبت به شهربازی سرپوشیده برخوردار باشد. شهربازی های روباز یکی از مهم ترین عوامل برای جذب توریست محسوب می شوند.

 

طراحی شهرباز روباز
طراحی شهرباز روباز

 

طراحی شهربازی سرپوشیده

طراحی شهربازی سرپوشیده عموما در مراکز تجاری و هتل ها برای جلب مشتریان انجام می شود. تنوع در دستگاههای شهربازی سرپوشیده از مهمترین عواملی است که باید به آن دقت کرد. اولین گام و مهم ترین مرحله برای طراحی شهربازی سرپوشیده یا مرکز تفریحی، مطالعه ی امکان سنجی برای ایجاد آن با مشاوره گرفتن از متخصصان و در گام های بعدی ساخت شهربازی سر پوشیده یا غیر سرپوشیده است. با وجود اینکه در ۲۰ سال گذشته شهربازی سازی و صنعت تفریح و سرگرمی به یکی از مهم ترین صنایع تبدیل شده است و اخیرا این صنعت در ایران نیز رشد چشمگیری داشته است، اما کلیه ی شهربازی های احداث شده، به سودآوری و موفقیت مورد انتظار سرمایه گذاران و مشاوران این صنعت نرسیده اند. یکی از حقایق غیرقابل انکار دنیای تجارت و رقابت امروز تاثیر طراحی شهربازی بر رفتار مشتریان اعم از جذب مشتری و افزایش خرید آن ها است. گرایش صاحبان شهربازی ها به فراهم آوردن محیطی مناسب با کسب و کار و مطلوب، دلپذیر و جذاب برای مشتریان، خود تائیدی بر این مدعاست. اجرای صحیح یک مدل طراحی و استفاده از متریال مناسب در اجرای طراحی بسیار اهمیت دارد.

 

طراحی شهربازی سرپوشیده
طراحی شهربازی سرپوشیده

 

طراحی معماری شهربازی

طراحی شهربازی طراحی یکی از عناصر تفریحی شهرها به حساب می آید. انتخاب سایت شهربازی، قبل از شروع طراحی بسیار حائز اهمیت است. بهتر است برای سرمایه گذاری، شهرهای توریستی و پرجمعیت برای احداث شهربازی انتخاب شود. امروزه برای احداث یک شهربازی توجه به انتخاب نوع دستگاه ها با در نظر گرفتن رده های سنی مختلف، شخصیت پردازی و طراحی داخلی، خرید دستگاه و نصب آن ها، اتوماسیون فروش و آموزش کارکنان و مدیریت مجموعه، بسیار مهم می باشد.

 

طراحی معماری شهربازی
طراحی معماری شهربازی

 

ضوابط طراحی شهربازی

در طراحی شهربازی توجه به نورپردازی و تهویه، انتخاب رنگ و متریال های مناسب، استفاده از تزیینات مناسب کودکان، ایجاد فضایی پویا که شور و اشتیاق در کودکان ایجاد کند، سیرکولاسیون و دسترسی ضروری می باشد. درشهربازی های روباز و شهربازی های همسطح نیز زمین انتخاب شده باید کاملا سفت و دارای زهکشی مناسب باشد. در طراحی شهربازی بررسی وضعیت لایه های خاک مانند تراکم و درصد رطوبت و غیره می تواند انتخاب دستگاه ها و امنیت یک شهربازی را تامین کند. کنترل مواردی مانند راه های خروج در مجتمع ها، در نظر گرفتن موارد حفاظتی، شیب زمین و غیره به خصوص در انتخاب محل احداث شهربازی های روباز، ضروری است. بررسی راه های ورود و خروج و سهولت رفت وآمد در شهربازی های سر پوشیده ودر نظر گرفتن این موارد برای شهربازی های روباز قابل ذکر است. 

 

ضوابط طراحی شهربازی
ضوابط طراحی شهربازی

 

در طراحی شهربازی این موارد باید حتما رعایت گردد:

 • از نرده های محافظ برای دستگاه ها و تجهیزات با ارتفاع حداقل ۱۰۰ سانتی متر استفاده شود.
 • درب های خروج دستگاه ها به سمت خارج باز شود.
 • خط لاین و صف هر دستگاه به صورت مناسب طراحی شود.
 • راه های خروج اضطراری طوری طراحی شود که به وضوح دیده شود.
 • راهرو خروج اضصراری در صورت طراحی حداقل ۲ و نیم متر عرض داشته باشد.
 • از طراحی و جانمایی تجهیزات در راهرو های خروجی خودداری گردد.
 • در طراحی دکوراسیون از حجم هایی استفاده شود که در برابر حریق مقاوم باشد.
 • در صورت استفاده از آویز ها و حجم های سقفی از کابل های پشتیبان استفاده گردد.
 • وجود برق اضطراری جهت مشخص شدن راه های خروج در هنگام حادثه الزامی است.
 • طراحی تجهیزات به نحوی که نقطه کور ایجاد نگردد.
 • وجود سرویس بهداشتی در مجموعه الزامی است.
 • طراحی غرفه ها در مکان مناسب باشد.
 • استفاده از علایم راهنما الزامی است.
 • طراحی درست برق و روشنایی و نورپردازی و تهویه هم به شیوه مناسب باشد.

 

ضوابط طراحی شهربازی
الزامات طراحی شهربازی

 

مکان یابی برای طراحی شهربازی

در طراحی شهربازی های روباز، نزدیکی به مناطق مسکونی و خطوط انتقال برق باید قبل از شروع به کار برسی گردد. رعایت استاندارد ها برای انتخاب محل احداث یک شهربازی سرپوشیده یا روباز برای جلوگیری از مشکلات آینده بسیار ضروری است و انتخاب یک مشاور مناسب و متخصص در احداث یک شهربازی یا فضای تفریحی برای انجام یک پروژه بدون عیب از ابتدا بسیار ضروری است. در طراحی شهربازی جانمایی محل قرار گرفتن هر دستگاه باید قبل از شروع به طراحی و دکوراسیون مجموعه و ساخت دستگاه ها انجام شود. رعایت فاصله های مناسب بین دستگاه ها، عبور و مرور مناسب باید به صورت استاندارد در جانمایی و پلان جانمایی لحاظ گردد. در پلان جانمایی تعداد دستگاه هایی که می توان در یک مجموع قرار داد و نوع دستگاه ها مشخص می گردد. باید انتخاب دستگاه های کم استهلاک و با کیفیت که ساخت کارخانه های معتبر باشد در اولویت قرار گیرد.

 

مکان یابی برای طراحی شهربازی
مکان یابی برای طراحی شهربازی

 

هزینه طراحی شهربازی

در طراحی شهربازی برای هر هزار متر مربع، بدون در نظر گرفتن هزینه فضای مورد نظر، تقریبا ۲ میلیارد تومان سرمایه نیاز است. با توجه به افزایش نرخ تورم و غیره، این مبلغ ممکن است هر سال متفاوت باشد. هزینه های طراحی، اجرا و دکوراتیو تقریبا با توجه به اندازه زمین و تعداد دستگاه های بازی متفاوت است.

امتیاز این مطلب:

امتیاز ۴.۰ از ۵ - از مجموع ۳ رای

نظرات کاربران

نام
نام خانوادگی
دیدگاه شما