اجرای ژئوتکستایل

اجرای ژئوتکستایل

تعداد ارائه دهنده ها

۳ ارائه دهنده
intro
comment
bookmark
share

شهر

شهر را مشخص کنید

خدمات مرتبط در عمران مدرن

اجرای ژئوتکستایل

فروشندهمحلشماره تماس
عمران مدرن

عمران مدرن

۵

location

تهران

phone۰۲۱۶۲۹۹۹۶۷۵
طراحان پی پژوه

طراحان پی پژوه

۵

location

تهران

phone

******۰۲۱۲۶

ژئو عمران سازه پایدار

ژئو عمران سازه پایدار

۴

location

تهران

phone

******۰۲۱۷۷

ابتدا
۱
انتها

معرفی کالا

نظرات کاربران

اجرای ژئوتکستایل

ژئوتکستایل ها (Geotextile) صفحات نفوذپذیری هستند که از الیاف پلیمری همچون پلی استر یا پلی پروپیلن ساخته می شوند. غالبا از آن به منظور جداسازی لایه های خاک و افزایش مقاومت استفاده می گردد. اگرچه نحوه اجرای ژئوتکستایل با توجه به نوع پروژه متفاوت است، اما معمول ترین و پرکاربردترین روش اجرای آن، پهن کردن ژئوتکستایل ها به صورت اورلب و اتصال آنها به یکدیگر با کمک دستگاه دوخت ، میخ ، پیچ و... می باشد. ژئوتکستایل ها در گرماژ های مختلف و با کاربردهای متفاوتی تولید می گردند. 

 

 اجرای ژئوتکستایل
ژئوتکستایل نبافته

 

کاربردهای ژئوتکستایل

از ژئوتکستایل به منظور حفاظت از ژئوممبران در زهکشی استخرها ، کانال های انتقال آب ، استخرهای پرورش ماهی ، لاینینگ و ایزولاسیون تونل ها و ... استفاده می گردد. در واقع هدف از اجرای ژئوتکستایل کنترل جریان آب می باشد. ژئوتکستایل علاوه بر زهکشی موجب افزایش عمر مفید سازه نیز می شود. اجرای ژئوتکستایل بین لوله و خاک سبب می شود که خوردگی الکتریکی کاهش یابد. 

در مواقعی که هدف جداسازی دو لایه خاک ریزدانه و درشت دانه باشد، می توان از اجرای ژئوتکستایل به منظور جداسازی بهره برد. این امر سبب می گردد که دو لایه در یکدیگر نفوذ نکنند. استفاده از این خاصیت ژئوتکستایل به ویژه در راهسازی از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا از پمپاژ شدن مواد ریز بستر به درون مواد سنگی پایه اساس و نیز بسته شدن لایه زهکش جلوگیری می نماید. اجرای ژئوتکستایل در راهسازی امکان استفاده از دانه های درشت تر سنگی و زهکشی آزاد به جای دانه های ریز خوب دانه بندی شده را فراهم می نماید.

از اجرای ژئوتکستایل می توان برای کنترل نگهداری ضایعات نیز بهره برد. این امر کارایی سیستم را برای دفن زباله ها افزایش داده و به پاکیزه نگه داشتن آب های زیرزمینی کمک شایانی می کند.

بنابر موارد ذکر شده اگر بخواهیم یک تقسیم بندی کلی برای کاربردهای ژئوتکستایل بیان کنیم، می توان این کاربردها را به صورت زیر دسته بندی نمود:

  • جداسازی
  • تسلیح
  • زهکشی
  • فیلتراسیون
  • حفاظت
  • مقاوم سازی

 

اجرای ژئوتکستایل
استفاده از ژئوتکستایل درجداسازی لایه های خاک

 

انواع ژئوتکستایل

ژئوتکستایل به دو نوع بافته یا منسوج (Woven) و نبافته یا غیر منسوج (Nonwoven) دسته بندی می شود. از ژئوتکستایل های بافته شده که از بافته شدن تک رشته ها و چند رشته های پلیمری تشکیل می گردد به منظور تقویت بستر و فیلتر دیوارهای آب بند و سدهای خاکی استفاده می شود. ژئوتکستایل های نبافته از الیاف های کوتاه و بلند ساخته می شوند و یک شبکه نمد مانند ایجاد می نمایند. در واقع در این حالت اتصال الیاف ها به یکدیگر، یا از طریق فشار مکانیکی و یا با استفاده از حرارت و چسب های شیمیایی صورت می پذیرد. از این نوع ژئوتکستایل به عنوان کنترل کننده فرسایش ، روکش آسفالت ، پوشش محافظ لوله های انتقال و ... استفاده می شود. در واقع ژئوتکستایل های بافته اغلب برای تسلیح و ژئوتکستایل های نبافته به عنوان جداساز ، فیلتر و لایه محافظ مورد استفاده قرار می گیرند.

 

مزایای اجرای ژئوتکستایل

علاوه بر کاربردها و مزایایی که پیشتر برای ژئوتکستایل ذکر گردید، اجرای آن نیز آسان بوده و از سرعت بالایی برخوردار است. وزن کم این محصول از دیگر مزایای آن می باشد. ژئوتکستایل مقاومت بالایی داشته و هزینه اجرای آن کم است. تخریب محیط زیست ناشی از اجرای ژئوتکستایل کمتر از سایر روش های مشابه می باشد. همچنین دوام ژئوتکستایل در برابر عوامل محیطی بالا بوده و در تماس های طولانی مدت با این عوامل، ساختار و کیفیت خود را از دست نمی دهند. غالبا امکان اجرای ژئوتکستایل در شرایط جوی نامساعد نیز امکان پذیر است. 

استفاده از ژئوتکستایل در کارهای راهسازی، کاهش هزینه های مربوط به حفظ و مرمت جاده ، کاهش عمق خاکبرداری ، کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی ضخامت مورد نیاز برای اجرای لایه اساس و زیر اساس و... را در پی دارد.

 

مزیت اجرای ژئوتکستایل
نحوه اجرای ژئوتکستایل در راهسازی

 

قیمت ژئوتکستایل

عوامل متعددی بر قیمت ژئوتکستایل موثرند که از جمله آنها می توان به نوع ژئوتکستایل از نظر بافته و یا نبافته بودن اشاره نمود. میزان انعطاف پذیری از دیگر عوامل موثر می باشد. همچنین قیمت ژئوتکستایل وارداتی با نوع داخلی آن متفاوت است. ابعاد ، تعداد رول و وزن از سایر عوامل موثر بر قیمت ژئوتکستایل می باشند. شایان ذکر است که قیمت ژئوتکستایل به صورت وزنی ارائه می گردد. در حال حاضر با توجه به نوسانات بازار ارز و تغییر نرخ دلار و در پی آن تغییر قیمت مواد اولیه ، قیمت ژئوتکستایل نیز ثابت نبوده و در حال نوسان است. 

امتیاز این مطلب:

امتیاز ۴.۰ از ۵ - از مجموع ۳ رای

نظرات کاربران

فریدون قادرمرزی

هزینه اجرای ژئوتکستایل چقدره؟

نام
نام خانوادگی
دیدگاه شما