اجرای نمای GRC

اجرای نمای GRC

اجرای نمای GRC

دسته بندی
اجرای نمای سیمانی / بتنی
تعداد ارائه دهنده ها
5 ارائه دهنده

introمعرفی کالا
commentنظرات و سوالات
bookmarkافزودن به علاقه مندی
shareاشتراک گذاری
sortمرتب سازی بر اساس

filterفیلتر کردن پیشنهادات


اجرای نمای GRC


عمران مدرن (مرکزی)
phone
location

تهران

قیمت:

نامشخص

ایناب
phone

*******۰۹

location

تهران منطقه 5

قیمت:

نامشخص

عمران تجارت فاطر
phone

*******۰۹

location

تهران منطقه 6

قیمت:

نامشخص

سالکو
phone

*******۰۹

location

تهران منطقه 5

قیمت:

نامشخص

پایژه نما بنا
phone

*******۰۹

location

تهران منطقه 4

قیمت:

نامشخص

اجرای نمای GRC


phone

نامشخص

shop

فروشنده

ایناب
phone

*******۰۹

نامشخص

phone

*******۰۹

نامشخص

shop

فروشنده

سالکو
phone

*******۰۹

نامشخص

phone

*******۰۹

نامشخص

ابتدا
۱
انتها

معرفی کالا


اجرای نمای GRC

امروزه اجرای نمای GRC در نماهایی با طرح های سه بعدی و مشبک رایج شده است. بتن مسلح به الیاف شیشه یا GRC/GFRC ، با نام سیمان تقویت شده با الیاف ، بتن الیافی و یا  Fibreboardنیز شناخته می شود. در بتن معمولی از سیمان ، سنگدانه و آب برای تولید بتن استفاده می‌گردد. اما در بتن نمای جی آر سی ، به منظور دستیابی به خواص برتر نسبت به بتن معمولی ، از الیاف شیشه و مواد و مکمل های بسیار پیشرفته و سیلیس استفاده شده و روش تولید آن نیز بسیار متفاوت است.

نمای جی اف آر سی در حقیقت نوعی کامپوزیت است که با به کارگیری الیاف تقویت کننده یکپارچگی و پیوستگی مناسبی داشته و امکان استفاده از بتن به عنوان یک ماده شکل پذیر جهت تولید سطوح مقاوم و پرانحنا را فراهم می آورد. نمای GFRC یا بتن مسلح به الیاف شیشه شامل مخلوط سیمان ، سنگدانه ، آب ، افزودنی های بتن و الیاف شیشه مقاوم در مقابل محیط های قلیایی می باشد.

نقش مهم الیاف شیشه در نمای جی آر سی از یک سو و تکنولوژی ساخت و فرم قالب باعث شده که این محصول مورد علاقه اکثر مهندسین و طراحان قرار گیرد. از این رو در این نوشته به بررسی ویژگی های این نما و روش های اجرای نمای GRC پرداخته شده است.

 

 نمای جی آر سی
نمای جی آر سی

 

ویژگی های نمای GRC

اجرای نمای GRC ، به دلیل انعطاف پذیری بالا در طراحی و ظاهر زیبا و بادوام ، در میان طراحان و معماران از محبوبیت بالایی برخوردار می باشد. مقاومت مکانیکی آن نسبت به بتن معمولی بیشتر است و احتیاجی به شبکه آرماتوربندی ندارد. این قطعات با ضخامت تا حدود یک سانتیمتر قابل تولید می باشند.

میزان مصرفی الیاف شیشه ، حدود ۵-۲٪ می باشد که حین فرآیند تولید در کارخانه با روش اسپری یا با استفاده از روش پیش اختلاط به ملات جی آر سی اضافه می شود. وجود الیاف در بتن الیافی جی آر سی، ضمن افزایش مقاومت فشاری و کششی، یکی از عوامل بسیار مهم در دوام آن و رفع ترک های معمول بتن می باشد.

 

شکل پذیری و مقاومت در برابر ضربه: قطعات پیش ساخته نمای جی آرسی خواص مناسبی همچون شکل پذیری بالا ، مقاومت فوق العاده ، قابلیت جذب انرژی و پایداری در برابر ترک خوردن را دارا می باشد.

رنگ پذیری بالا: قطعات ساخته شده قابلیت رنگ پذیری بالایی دارند. همچنین می توان آنها را به صورت خود رنگ به کار برد. به دلیل استفاده از رنگدانه های غیرشیمیایی از دوام و پایداری بالایی برخوردارند .

عایق صوتی مناسب: به کارگیری این نوع قطعات در نمای یک ساختمان ، علاوه بر زیبایی ، از مزایایی همچون عایق بودن در برابر صدا و سرعت بالای اجرا نیز برخوردار است. 

سبک سازی ساختمان: از آنجایی که روش اجرای نمای GRC بدون ملات و به صورت خشک است، وزن کلی نما نسبت به بسیاری از نماهای دیگر کاهش می یابد.

مقاوم در برابر یخبندان و شرایط سخت جوی: نمای جی اف آر سی به دلیل جذب آب پایین و مقاوم بودن بافت مولکولی آن ، در برابر يخبندان و سرماهای بسیار شدید مقاوم استاین قطعات در مقابل تغییرات جوی و اشعه خورشید نیز مقاوم می باشند.

مقاوم در برابر باد و طوفان: مقاومت قطعات نمای جی آر سی در مقابل باد بر اساس استاندارد بین المللی، در رسته ۴ باد و طوفان قرار می گیرد. که این تست بر اساس ضخامت حدود ۲ سانتی متری قطعه و اتصالات معمول پوسته قطعات جی ار سی ، با سرعت باد تقریبی ۱۹۳ کیلومتر در ساعت، بدون آسیب قطعه انجام شده است.

مقاوم در برابر آتش:

قطعات نمای جی آر سی از مواد معدنی غیرقابل اشتعال و درجه گسترش شعله صفر برخوردار می باشند. همچنین این قطعات قابلیت تحمل دو ساعته آتش را دارا می باشند.

سرعت بالای اجرا: به دلیل اجرای نمای GRC به صورت خشک و پیش ساخته بودن قطعات، سرعت اجرای این نما در مقایسه با سایر نماها بالاست.

 

انواع نمای GRC

نمای بتنی جی آر سی به صورت انواع قطعات نما اعم از تایل و اسلب ، قطعات سه بعدی و مدول های تکرار شونده ، قطعات حجمی و سرستون های نمای کلاسیک رومی در ساختمان کاربرد دارد. 

 

تایل و اسلب نمای GRC

در این روش ، قطعات نمای جی آر سی به صورت تایل یا اسلب و با ضخامت متوسط ۳۱ میلی متر می باشند. تایل ها و اسلب ها بسته به شرایط پروژه و سفارش مشتری در ابعاد و اشکال مختلف تولید شده و به صورت خشک اجرا می شوند.

 

 اجرای نمای جی آر سی
 نمای جی آر سی تایل یا اسلب

 

قطعات سه بعدی و مدول های تکرار شونده نمای GRC

این نوع از بتن مسلح به الیاف شیشه ، طراح و معمار را قادر به استفاده از عناصر ۳ بعدی یا اشکال هندسی خاص و پیچیده می نماید .

 

مجری نمای بتنی
 GRC نمای سه بعدی

 

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی ساخت قالب های گوناگون ، به راحتی و با رعایت تمامی اصول طراحی و با ظرافت دقیق ، می توان بتن را به هر شکلی با همان استحکام و پایداری درآورد. در این روش پس از ساخت قالب اولیه ، بتن با الیاف شیشه و به صورت همزمان به صورت پاششی کل سطح قالب را در تمام زوایای مثبت و منفی و با ظرافت خاص در بر می گیرد.

از نمای بتنی GFRC می توان به عنوان تابش بند و لوور در نماهای ساختمانی استفاده کرده و به عنوان پوسته دوم نما بر روی نمای شیشه ای اجرا کرد.

 

هزینه اجرای نمای بتنی جی اف آر سی
نمای بتنی جی آر سی مشبک

 

در اجرای نمای GRC ، دست طراحان در انتخاب طرح و هندسه بازتر بوده و می توانند علاوه بر هندسه دو بعدی، از مدول های سه بعدی و تکرار شونده استفاده کرده و به کمک طراحی دیجیتال، موفق به اجرای طرح های پارامتریک شوند.

 

طراحی و اجرای نمای GRC
GRC نمای سه بعدی

 

نحوه نصب قطعات، وابسته به نوع طراحی ، سایز مقاطع و شکل هندسی به کار رفته در طرح می باشد، که معمولا نصب این قطعات بر روی سازه فلزی (آلومینیوم، فولادی) به صورت اتصالات آشکار و پنهان می باشد.

 

قطعات حجمی و سرستون های نمای کلاسیک نمای GRC

نقوش و طرح های نما که در نمای کلاسیک رومی استفاده می شود در کارخانه با قالب گیری به صورت پیش ساخته تولید می شود. 

 

هزینه اجرای نمای GRC
GRC قطعات حجمی نمای کلاسیک رومی

 

این قطعات در کارخانه قالب گیری می شوند و با توجه به پیش ساخته بودن ، این قطعات کیفیت بسیار بالاتری نسبت به قطعات تولید شده دستی در محل دارند. همچنین سرعت اجرای بالایی در مقایسه با سایر روش های اجرای نمای کلاسیک دارند.

 

نصب و اجرای نمای GRC

نصب و اجرای نمای GRC با توجه به نوع قطعات و طرح مورد نظر متفاوت خواهد بود. در حالت کلی بسته به اندازه و نوع قطعات ، به روش ترکیبی با اسکوپ و دوغاب یا به روش خشک با اتصالات پنهان اجرا می شود. در اجرای روش ترکیبی اسکوپ و دوغاب ، نحوه اجرا مانند نصب نمای سنگی است.

 

اجرای نمای GRC تایل و اسلب

تایل های نمای بتنی جی آر سی در ابعاد کوچک تا بزرگ قابل تولید است. اجرای نمای GRC تایل و اسلب ، به روش خشکه چینی می باشد و نیاز به زیرسازی پشت کار دارد. نصب قطعات بر روی زیرسازی ، با جوش و یا اسکوپ های مخصوص پیچ و مهره انجام می شود. این شیوه نصب همانند سایر مصالح کامپوزیتی است. 

 

مجری نمای بتنی GFRC
تایل و اسلب GRC جزئیات نصب نمای

 

جدا از اینکه نمای بتنی GRC با توجه به روش تولید، به صورت های مختلف نصب می شود؛ معمولا تولید قطعات نمای جی اف ار سی به این صورت است که برای هر تایل مطابق با ابعاد و اندازه آن تعدادی اسکوپ به شبکه فلزی داخلی آن جوش شده و برای نصب تعبیه می شود. برای اجرا هم کافی است که بعد از زیرسازی نما با پروفیل های فلزی ، با توجه به ابعاد ، پنل ها با پیچ به زیرسازی متصل شوند. در این روش پیچ به صورت پنهان در کنار و یا پشت پانل ها باقی می ماند.

اجرای نمای GRC سه بعدی و مدول های تکرار شونده

اجرای نمای GRC سه بعدی مانند اجرای نمای GRC به صورت اسلب است. با این تفاوت که قطعات فلزی آن بسته به نوع هندسه سه بعدی آنها متفاوت خواهد بود.

 

 اجرای نمای بتنی
سه بعدی GRC جزئیات نصب نمای

 

در قسمت هایی که قطعات سه بعدی فاصله کمی با زیرسازی پشت کار دارد قطعات به طور مستقیم بر زیرسازی نصب می شود. در قسمت هایی که فاصله قطعه از زیرکار زیاد است ، با قطعات واسطه ، پانل ها به زیرسازی نما متصل می شود.

 

اجرای نمای GRC با قطعات حجمی و سرستون های کلاسیک رومی

اجرای نمای GRC در نماهای رومی به روش ترکیبی اسکوپ و دوغاب می باشد که در این روش مانند نصب سنگ ، قطعات اول اسکوپ می شود و بعد با دوغاب پشت کار پر می شود. 

برای اسکوپ کردن قطعات نمای جی اف آر سی باید سیم مفتول هایی از جنس گالوانیزه درون پنل ها قرار داده شود که باعث محکم نگه داشتن پنل ها به دیوار می شود. 

برای این کار می توان از روش لقمه گذاری نیز استفاده کرد و یا قطعاتی فلزی برای گیر دادن پنل ها به دیوار پس زمینه ایجاد کرد.

 

هزینه اجرای نمای GRC

هزینه اجرای نمای GRC بسته به نوع طرح آن متفاوت خواهد بود. اگر از مدول های متفاوت استفاده شود، بسته به تعداد قالب های مورد نیاز، هزینه اجرای آن بالاتر خواهد بود. در حال حاضر هزینه اجرای نمای GRC نسبت به نمای سنگی بالاتر است و در واقع جزو نماهای گران قیمت محسوب می شود. 

Powered by Froala Editor

نظرات کاربران

سهراب رستمی

۹ دی ۱۴۰۰

سلام نمونه اجرای نمای GRC در ایران انجام گرفته است؟

مشاهده همه 1 نظر