نمای پانچ متال

نمای پانچ متال

تعداد ارائه دهنده ها

۱۳ ارائه دهنده
intro
comment
bookmark
share

شهر

شهر را مشخص کنید

اجرای نمای پانچ متال

فروشندهمحلشماره تماس
عمران مدرن

عمران مدرن

۵

location

تهران

phone۰۲۱-۵۴۴۰۶۰۱۲
آرمن طرح و نما

آرمن طرح و نما

۵

location

تهران

phone

******۰۲۱۸۸

مدرن آراد

مدرن آراد

۵

location

تهران

phone

******۰۲۱۸۸

اکوآرک

اکوآرک

۵

location

تهران

phone

******۰۲۱۸۶

آرمه سازه

آرمه سازه

۵

location

تهران

phone

******۰۲۱۲۲

عمران تجارت فاطر

عمران تجارت فاطر

۵

location

تهران

phone

******۰۲۱۲۲

سالکو

سالکو

۵

location

تهران

phone

******۰۲۱۴۰

آکاد

آکاد

۵

location

تهران

phone

******۰۲۱۲۶

اجرای سوله پیرایش

اجرای سوله پیرایش

۴

location

تهران

phone

******۰۹۱۲۳

آرتال

آرتال

۳

location

تهران

phone

******۰۹۱۲۶

بانیان نما

بانیان نما

۴

location

تهران

phone

******۰۲۱۸۸

آرک متال

آرک متال

۴

location

تهران

phone

******۰۲۱۸۸

شیراوند

شیراوند

۳

location

تهران

phone

******۰۹۱۶۸

ابتدا
۱
انتها

معرفی کالا

نظرات کاربران

اجرای نمای پانچ متال )پانچ پلیت(

نمای پانچ متال یا نمای پانچ پلیت ، نوعی از نماهای فلزی طرح دار است که امروزه با استقبال خوبی به خصوص در ساختمان های فرهنگی مواجه شده است. جنس ورق های استفاده شده فلز دوپوسته است که با روش سوراخ کاری، طرح های مختلفی روی آن ایجاد می شود. عملیات سوراخ کاری و ایجاد طرح در کارخانه انجام شده و ورق ها با طرح نهایی به محل کارگاه حمل و نصب می شوند. علاوه بر زیبایی خیره کننده و جلوه شبانه که با نورپردازی صدچندان می شود، سایه اندازی روی نما و کاهش نور مزاحم در طول روز نیز از مزایای اجرای نمای پانچ متال می باشد.

برش و ایجاد طرح های ورق پانچ متال با دستگاه های برش CNC (Computer Numerical Control) انجام می شود.


 اجرای نمای پانچ متال
تنوع رنگ در نمای پانچ متال


جنس ورق پانچ متال معمولا از کامپوزیت آلومینیوم یا آلومینیوم سالید است. با این حال، ورق هایی از جنس فولاد نیز ساخته می شود. عموما در اجرای نمای پانچ متال از ورق های فولادی با ضخامت ۲ تا ۲.۵ میلیمتر و آلومینیوم با ضخامت ۳ میلیمتر در قطعات ۱۰۰*۱۸۰ سانتیمتر استفاده می شود. بسته به نوع طرح ، ضخامت و ابعاد ورق ها می تواند متغیر باشد. در گذشته طرح های محدودتری با روش پانچ با فشار روی ورق ها ایجاد می شد به همین دلیل به این روش، پانچ متال گفته می شود. امروزه دستگاه CNC با دستورگیری از رایانه ها، تولیدی به مراتب دقیق تر و تمیزتر از روش های قدیمی و سنتی دارد.


ویژگی‌های نمای پانچ متال

نیمه شفاف بودن نمای پانچ متال از ویژگی اصلی نماست. همین امر باعث ایجاد تنوع در طرح های نمای پانچ متال شده است که طرح مورد نظر طراح را با CNC پانچ می کنند.


مجری نمای ورق فلزی پانچ متال
لوور و تابش بند نمای پانچ متال


اجرای نمای پانچ متال سرعت بالایی دارد. در سال های گذشته به دلیل محدودیت اجرا و امکانات، این نما هزینه بسیار بالایی را در پی داشت اما اخیرا با گسترش تکنولوژی های ساخت و برش ورق پانچ متال قیمت این نوع نما کاهش یافته است.


مزایای اجرای نمای پانچ متال

در حالت کلی علاوه بر ویژگی های ذکر شده، اجرای نمای پانچ متال از مزایای دیگری برخوردار است که در زیر به آنها اشاره می شود:

  • امکان ایجاد طرح های پارامتریک و خاص که با سایر روش ها امکان پذیر نیست.
  • جلوگیری از نور مستقیم خورشید
  • جلوگیری از آلودگی صوتی 
  • کمک به تهویه هوای داخل ساختمان
  • پوشش دهی قسمت هایی از نما که به دلایل تاسیساتی یا سازه ای ظاهری نامناسب دارند.
  • سرعت بالا در نصب


نصب و اجرای نمای پانچ متال

همان طور که پیشتر ذکر گردید، در اجرای نمای پانچ متال ، برش ورق های پانچ متال با روش های مختلف برش CNC انجام می شود. بهتر است قبل از شروع طراحی ورق ها ، نوع برش مشخص شود. ابتدا طرح مورد نظر در نرم افزارهایی مانند کورل، کتیا، سالیدورک، اتوکد و... تهیه می شوند. سپس دستگاه های CNC با اتصال به رایانه این طرح ها را اجرا کرده و برش می دهند. دستگاه های CNC بر اساس نوع مکانیزم برش به انواع واترجت ، لیزری ، دستگاه های پرس سنبه ای و دستگاه های تیغه ای تقسیم می شوند.

نصب و اتصالات در اجرای نمای پانچ متال ، در مواردی که نمای پشت از جنس شیشه نیست، ساده تر از مواردی است که نمای پشت شیشه ای است.اتصالات نمای پانچ متال با محاسبات نیروهای وارده بر اجزا تعیین می شود ولی در هر صورت باید به گونه ای باشد که دستک های نگهدارنده نما باعث شلوغی طرح نشود. هرچه فاصله نمای پانچ متال از نمای پوسته اول بیشتر باشد، میزان لنگر آن بیشتر شده و در نتیجه تعداد زیادی المان سازه ای برای نگهداری نما نیاز خواهد بود. بدین ترتیب فاصله ۴۰ تا ۶۰ سانتیمتر برای نمای پوسته اول و دوم مناسب به نظر می آید. برای فاصله ۸۰ سانتیمتر تعداد اتصالات بیشتری مورد نیاز است، ولی باعث از بین رفتن زیبایی نما نمی شود. در حالت کلی فاصله ۱.۵ تا ۲ متر پیچیدگی اجرایی بالایی داشته و المان های سازه ای بیشتری نیاز دارد.

برای اجرای نمای پانچ متال مانند سایر نماهای خشک ، نیاز به زیرسازی فلزی است. زیرسازی فلزی ، سطح بیرون زدگی از نما را مشخص می کند و باعث شاقولی شدن سطح کار می شود. آکس های عمودی نصب، متناسب با نوع نصب متفاوت خواهد بود. 


انواع روش های اجرای نمای پانچ متال

انواع روش های اجرای نمای پانچ متال به صورت زیر است:

  •  اجرای نمای پانچ متال با نصب مستقیم بر زیرسازی فلزی
  •  اجرای نمای پانچ متال با نصب با خم بر روی زیرسازی فلزی
  •  اجرای نمای پانچ متال با نصب با براکت فلزی بر روی پوسته اول نما


نصب مستقیم پانچ متال بر زیرسازی فلزی

در این روش ورق های پانچ شده از کناره ها خم نمی شوند و به صورت برش خورده به طور مستقیم با پیچ نمایان به زیرسازی فلزی نما متصل می شوند.


نصب پانچ متال با خم بر روی زیرسازی فلزی

در این روش ورق های فلزی پانچ شده از لبه ها خم می شوند که باعث استقامت ورق ها می گردد. سپس با نبشی که به ورق ها متصل شده است و با پیچ، به زیرسازی فلزی نما وصل می شود. 


هزینه اجرای نمای پانچ متال
نصب مستقیم نمای پانچ متال با پیچ


بنابراین پیچ ها در درزها به ورق ها متصل می شوند و اتصالات پیچی داخل درزها مانده و از روی نما دیده نمی شوند. این نوع نصب برای هر نوع طرحی مناسب نیست و بسته به نظر طراح نوع اجرای نمای پانچ متال باید تعیین گردد.


نصب نمای پانچ متال با براکت فلزی بر روی پوسته اول نما


اجرای نمای پانچ متال
نصب نمای پانچ متال با براکت فلزی


در این روش، بیرون زدگی نما را با پروفیل های مختلفی مانند براکت ها ایجاد می کنند و ورق های پانچ متال که در این روش لبه آنها به سمت بیرون خم شده است با پیچ بر روی براکت ها و پروفیل هایی که به صورت کنسول بیرون زده است نصب می شود. هر چهار گوشه ورق پانچ متال باید به براکت ها وصل شوند.


هزینه اجرای نمای پانچ متال

قیمت صفحات پانچ شده CNC بر اساس ورق و طرح پانچ تعیین می شود. هر چه دستگاه زمان بیشتری بر روی ورق صرف کند هزینه کار بالاتر خواهد رفت. بسته به جنس و ضخامت ورق ها ، دستگاه زمان متغیری روی برشکاری طرح صرف خواهد کرد.

در اجرای نمای پانچ متال ، نوع برش ورق مش بر روی هزینه تمام شده نما تاثیر خواهد داشت. جنس ورق ، نوع طرح ، راست گوشه و منحنی بودن در انتخاب نوع برش تاثیر خواهد داشت. برش با واترجت با اینکه کیفیت بالایی دارد ولی هزینه بالایی را در پی خواهد داشت. بنابراین در صورت محدودیت مالی پروژه بهتر است از سایر روش های برش استفاده شود. نوع برش بهتر است قبل از طراحی ورق ها مشخص شود. نصب بر روی شیشه نیز به دلیل حساسیت کار، هزینه بالاتری را به همراه خواهد داشت.

امتیاز این مطلب:

امتیاز ۴.۳ از ۵ - از مجموع ۴ رای

نظرات کاربران

سروش کلهر

اجرای نمای پانچ متال برای ساختمان دو طبقه ویلایی حدودا چند روز طول میکشه؟

نام
نام خانوادگی
دیدگاه شما