گچ پلیمری

گچ پلیمری

دسته بندی

گچ سفیدکاری

گچ پلیمری

دسته بندی
گچ سفیدکاری
تعداد ارائه دهنده ها
۶ ارائه دهنده

introمعرفی کالا
commentنظرات و سوالات
bookmarkافزودن به علاقه مندی
shareاشتراک گذاری

filterفیلتر کردن پیشنهادات


گچ پلیمری

فروشندهمحلشماره تماس

۵

location

تهران

phone۰۲۱۷۷۸۹۶۶۲۵

۴

location

تهران

phone

******۰۲۱۷۱

۳

location

تهران

phone

******۰۹۱۲۲

۳

location

تهران

phone

******۰۲۱۸۸

۳

location

تهران

phone

******۰۹۱۹۴

۳

location

تهران

phone

******۰۹۱۲۱

ابتدا
۱
انتها
معرفی کالا
نظرات کاربران

گچ پلیمری

استفاده از ماده معدنی گچ پلیمری پاششی درساختمان به دلیل خواص مناسب آن دارای قدمتی بسیار طولانی است. رنگ سفید گچ، فراوانی معادن و در دسترس بودن آن در تمام مناطق کره زمین، روشهای به نسبت آسان پخت و عمل آوری، خاصیت آکوستیک و دانه بندی ریز سبب شده تا گچ از اعصار قدیم تا کنون جایگاه خود را در ساختمان حفظ کند. در کنار تمامی حسن‌هایی که گچ دارد معایبی نیز به همراه دارد که سبب شده در حال حاضر در دنیا گچ به شکل خام و سنتی گذشته استفاده نشود. معایبی همچون مقاومت بسیار پایین در برابر ضربه و فشار، زود گیر بودن و ایجاد محدودیت برای اجرا، میزان دورریز بالا و مهم تر از همه مقاومت بسیار پایین در برابر رطوبت که باعث می‌شود گچ پلیمری پاششی زرد شده، شوره بزند و ترک بخورد.

گچ پلیمری پاششی در تهران

از این رو محققین بر آن شدند تا با تغییراتی در پودر گچ سنتی پلیمری پاششی، معایب آن را حذف کنند و حتی محاسنی به ماده گچ اضافه کنند. از سال ۱۹۶۵ این فرایند تکاملی ادامه پیدا کرد بطوریکه امروزه با افزودن موادی مانند آهک هیدراته، پرلیت، مواد پلیمری و ... طی فرایندهای متعدد شیمیایی و فیزیکی، گچ‌ هایی تولید شده که نه تنها معایب گچ سنتی را بر طرف کرده بلکه ویژگیهای شگفت‌ انگیزی به گچ پلیمری افزوده است.

گچ پلیمری چیست

گچ پلیمری گونه‌ای ازگچ های ساختمانی است که در آن افزودنی‌های پلیمری و آهک هیدراته و همچنین ماده معدنی پرلیت موجود است.  در ترکیبات آن دارای مزایای قابل توجهی مانند قابلیت استفاده در ماشین‌های گچ پاش، زمان گیرش بیشتر، وزن سبکتر و خصوصیات عایق بهتر نسبت به گچ‌های معمولی می‌باشد.

مزایا و معایب گچ پلیمری

گچ‌ پلیمری طی عملیات‌های میکرو یونیزه شدن پخت و سرند کردن و اضافه کردن مواد افزودنی همچون پرلیت، مواد سلولزی آهک هیدراته، مواد پلیمری، اسید سیتریک، اسید تارتاریک، هوستاپور و غیره معایب گچ سنتی را از بین برده و ویژگی‌های جدیدی به گچ افزوده است که مهم ترین آن‌ها عبارت است از:

ü      ضد رطوبت

ü      ضد آب

ü      ضد ترک

ü      ضد خش

ü      ضد حریق

ü      سرعت بالا در اجرا – در حدود ۲۵۰الی ۴۰۰متر مربع در روز

ü      وزن کمتر به دلیل وجود پرلیت استحکام بالاتر مقاوم در مقابل خش

ü      در گیر بودن

ü      قابلیت انعطاف پذیری بالا نسبت به گچ معمولی

ü      این گچ پس از پاشش همانند بتن سخت و مقاوم می شود

ü      با استفاده از این گچ پاششی مرحله گچ و خاک در ساختمان حذف می شود

ü      گچ پلیمری پاششی ستون های فلزی و بتنی را مستقیما پوشش می دهد.

گچ پاششی

انواع گچ پاششی به شرح زیر است:

o       گچ پاششی معمولی

o       گچ پاششی عایقکاری

o       گچ پاششی لایه نازک

o       گچ پاششی عایقکاری روی پشم سنگ

نحوه عملکرد دستگاه گچ پاش

گچ پلیمری با استفاده از دستگاه گچ پاش بر روی سطوح پاشیده می شود. در این دستگاه ابتدا گچ با آب مخلوط می شود سپس با استفاده از پمپ سمت سر نازل می رود و از سر نازل توسط لوله مخصوص هدایت می شود و مخلوط هوای فشرده و خمیر گچ به دیوار می پاشد در نهایت لایه گچ با استفاده از شمشه های دستی یکدست و هم تراز می شود.

مزایای گچ پلیمری

گچ‌ پلیمری طی عملیات‌های میکرو یونیزه شدن پخت و سرند کردن و اضافه کردن مواد افزودنی همچون پرلیت مواد سلولزی آهک هیدراته، مواد پلیمری، اسید سیتریک ،اسید تارتاریک ، هوستاپور و … معایب گچ سنتی را از بین برده و ویژگی‌های جدیدی به گچ افزوده است که مهم‌ترین آن‌ها عبارت است از:

o       چسبندگی بسیار زیاد

o       دیر گیر بودن و ایجاد پرت حداقل

o       مقاومت بالا در برابر ضربه و فشار

o       مقاومت بسیار بالا در برابر رطوبت و قابل شست‌وشو بودن

o       چگالی کمتر و حجم بیشتر

o       مقاومت در برابر حرارت و حریق

o       قابلیت اجرا به صورت پاششی

o       عدم ترک خوردگی

اجرای گچ پلیمری

یکی از ویژگی های گچ پلیمری، اجرای تک مرحله‌ای بدون نیاز به گچ و خاک است. این ویژگی‌ها سبب شده تا در برخی موارد گچ پلیمری جای سیمان سفید را بگیرند و مقرون به صرفه باشند. بهای گچ پلیمری در مقایسه با گچ‌های سنتی به‌طور تقریبی در حدود ۳ برابر بیشتر است

قیمت هر کیسه گچ پلیمری

لیکن با توجه به نسبت مصرف حدود نصف در قیاس با گچ معمولی در سطوح مورد استفاده و مزایای سبک وزن و عایق بودن، بخش زیادی از این قیمت بالا توجیه اقتصادی پیدا می‌کند. اجرای گچ پلیمری چه به صورت دستی و چه به صورت پاششی به علت دیر گیر بودن سرعت گچ کاری را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد که این میزان در حالت پاششی به ۵ برابر سریعتر از گچ کاری سنتی می‌رسد.

یکی از پر کاربرد ترین مصالحی که در صنایع مختلف بیشترین مصرف را دارد گچ می باشد. این ماده از نوعی سنگ رسوبی تولید می شود که در طبیعت موجود است. سنگی که از آن برای تولید گچ استفاده می شود نوعی کانی کلسیم دار است که بیشتر به صورت مخلوط با آهک و خاک کلسیم سولفات ابدار یا ترکیب با کربن یا اکسید های آهن می باشد که با استفاده از روش های مختلف از معادن روی زمین استخراج می گردد و به سنگ های کوچکتر خرد و در کارخانه با ابعاد میلی متری تبدیل و سپس به کوره های گچ پزی منتقل می گردد و خرده سنگ ها در کوره حرارت دیده و بعد از طی مراحلی به صورت پودر در می آیند.

از پودر گچ برای مصارفی چون گچ کاری، اندودکاری، سفیدکاری و همچنین تولید قطعات سنگ کاری، کاشی و سرامیک های پیش ساخته استفاده می شود. گچ پلیمری با اضافه کردن پلیمرهای خاص به گچ تولید می شوند  و با استفاده  از دستگاه گچ پاش مورد استفاده قرار می گیرند.

مزایای استفاده از گچ پلیمری پاششی

در صنعت ساختمان سازی از مصالح مختلف نظیر سنگ، گچ، آهن،سیمان، آجر، بتن و … استفاده می شود که هر کدام قابلیت های خاص خود را داشته و در کنار یکدیگر منجر به ساخت یک بنای مقاوم می گردند.دبرخی از مصالح به منظور سفت کاری ساختمان و برخی دیگر برای امور نازک کاری انتخاب می شوند.

گچ از جمله متریال هایی است که برای پوشش سطوحی مانند سقف و دیوار کاربرد دارد و یکی از مصالح پر کاربرد در صنایع مختلف است که بیشترین مصرف آن مربوط به نازک کاری در ساختمان می باشد.

گچ پلیمری ضد رطوبت

 رنگ سفید گچ ، فراوانی معادن و در دسترس بودن آن در تمام نقاط کره زمین ، روشهای به نسبت آسان پخت و عمل آوری ، عایق صوت بودن ، دانه بندی ریز و … سبب شده تا این ماده از اعصار قدیم تاکنون جایگاه خود را در ساختمان حفظ کند در کنار تمامی حسن هایی که گچ دارد معایبی نیز به همراه دارد که سبب شده در حال حاضر در دنیا گچ به شکل خام و سنتی گذشته استفاده نشود.

 معایبی همچون مقاومت بسیار پایین در برابر رطوبت که باعث می شود گچ زرد شده ، شوره بزند و ترک بخورد. دانشمندان برای از بین بردن این معایب دست به کار شدند و نتیجه کار ورودی گچ پلیمری به بازار بود.

تاریخچه گچ پلیمری

در حدود سال ۱۹۶۵ در کشور کانادا که سهم ۱۰ درصدی از منابع گچ را به خود اختصاص داده تغییراتی در گچ به وجود آمد و در پی آن کشورهای آلمان و ترکیه به تکمیل این تغییرات پرداختند که این امور تا جایی ادامه پیدا کرد که امروزه گچ هایی تولید می شوند که با ۱۲ ماده افزودنی تولید طی فرایندهای متعدد تولید شده نه تنها معایب گچ سنتی را برطرف کرده بلکه ویژگی های شگفت انگیزی به گچ افزوده است

این ماده از نوعی سنگ رسوبی به نام سنگ گچ تولید میشود که در طبیعت موجود است سنگ گچ به روش های گوناگون از معادن روی زمین استخراج می شود و در محل استخراج یا در کارخانه های مربوطه به سنگ های کوچکتر خرد شده و بعد از انتقال به سنگ شکن به ابعاد چند میلی متری تبدیل شده و به کوره های گچ پزی منتقل می گردد.

این خرده سنگ ها در کوره حرارت دیده و بعد از طی مراحل پخت توسط آسیاب های مخصوص به پودر تبدیل میشود.

تفاوت گچ پاششی با گچ سنتی

گچ پاششی ضایعات گچ سنتی را ندارد و برای پوشش دهی دیوارهای داخلی و سقف ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. ضمن اینکه سرعت انجام گچ پاششی بسیار بیشتر از عملیات گچ کاری سنتی می باشد. گچ پلیمری با استفاده از دستگاه گچ پاش بر روی سطوح پاشیده می شود. در این دستگاه ابتدا گچ با آب مخلوط می شود سپس با استفاده از پمپ سمت سر نازل می رود و از سر نازل توسط لوله مخصوص هدایت می شود و مخلوط هوای فشرده و خمیر گچ به دیوار می پاشد. در نهایت لایه گچ با استفاده از شمشه های دستی یکدست و هم تراز می شود.

ویژگی گچ پلیمری پاششی

قابل اجرا بر روی انواع ستون بتنی, سیمانی, بلوکی, آجری, بتن متخلخل و سطوح فوم پلی استایرن می باشد. زمان گیرش اولیه و ثانویه آن بالا میباشد. به صورت یکدست و همزمان بر روی سطوح پاشیده میشود و تمام منافذ سطح کار را پر کرده و پوشش میدهد. نسبت به گچ معمولی ضریب انتقال صوتی پایین تری دارد و مانند یک عایق صوتی عمل میکند.

ملات مورد نیاز برای گچ کاری با گچ پاششی به صورت اتوماتیک در مخزن ملات ساز دستگاه گچ پاش تولید شده سطوحی که با گچ پلیمری پاششی پوشانده میشوند دچار ترک خوردگی نمی شوند.

این نوع گچ با انواع اقلیم های آب و هوایی سازگار است

سرعت اجرای آن نسبت به گچ معمولی بسیار بالاتر میباشد.

انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد و در برابر خش مقاوم است.

با استفاده از این گچ مرحله گچ و خاک از ساختمان حذف میشود.

 فروش گچ پلیمری در ایران

به موازات ورود و استفاده از تکنولوژی‌های جدید در صنعت ساخت و ساز در ایران، تولید و استفاده از گچ پلیمری نیز از نیمه دهه ۱۳۸۰ در ایران شروع شده‌است .گچ پلیمری تولید ایران از مرغوبترین گچ‌های تولیدی منطقه می‌باشد.

کشور ایران جایگاه سوم را بعد از کشور چین و آمریکا در زمینه تولید گچ در دنیا به خود اختصاص داده و این در حالی است که کشور ایران سهم بسیار اندکی از تولید گچ پلیمری در دنیا را به خود اختصاص می‌دهد.

با وجود تلاش‌های فراوان در این زمینه هنوز هم به علت نگاه سنتی و عدم ریسک پذیری گچ پلیمری جایگاه خود را در ایران تثبیت نکرده‌است از این رو شاهد هستیم که میزان تولید کارخانجات داخل کشور محدود می‌باشد یا به امر صادرات به کشورهای همسایه می‌پردازند. البته وجود تحریم‌ها سبب شده تا تأمین مواد اولیه جهت تولید گچ پلیمری در ایران به امری سخت تبدیل شود و به همین خاطر بازار رقابتی در زمینه گچ پلیمری داغ نمی‌باشد.

خرید گچ پلیمری

یکی از نقاط ضعف گچ که سبب عملکرد ضعیف آن در مناطق مرطوب می شود، عدم تحمل رطوبت می باشد. اگر چه پودر گچ تمایل شدیدی برای جذب آب و رسیدن به حالت پایدار خود دارد، اما ملات آن پس از خشک شدن، در صورت تماس مداوم با رطوبت، بدون هیچ مقاومتی طبله کرده و می ریزد.

گچ پلیمری ضد رطوبت

با استفاده از افزودنی های ضد آب کننده، تا حد قابل ملاحظه ای این نقطه ضعف گچ را مرتفع ساخته اند. به این ترتیب مقاومت مکانیکی گچ در برابر رطوبت افزایش یافته و امکان استفاده از آن در فضاهای مرطوب داخل ساختمان وجود دارد.

از این محصول مقاوم سازی شده می توان در تولید پنل ها و بلوک های گچی مقاوم در برابر آب بهره برد. گچ ضد رطوبت به واسطه افزودنی ها، چسبندگی مطلوبی بر روی سطوح داشته و سطحی مستحکم و مقاوم ایجاد می نماید که به راحتی قابل خراش و یا ترک نمی باشد.

قطعا استفاده از افزودنی های مرغوب، مقاومت لایه گچ کاری شده را در برابر آب بالاتر می برد.

نکات استفاده از گچ پلیمری

برای استفاده از گچ پلیمری سطح مورد استفاده میبایست تمیز باشد و از مواردی مانند گرد و خاک روغن رنگ و غیره عاری باشد.سطوح مورد استفاده در آجر و بتن های گازی که در معرض گرمای شدید قرار گرفته اند میبایست قبل از استفاده در معرض تبخیر قرار بگیرند.دیوارها و سقف هایی که سطوح خیلی نرمی دارند میبایست قبل از استفاده سفت شوند.برای استفاده آسان و سریع میله های صفحه های آلمینیومی و چوبی بر روی سطح گچ که پروسه روی آن انجام میشودقرار میگیرند.فاصله بین میله های صفحه و دیوارها بر اساس ضخامت گچ و سطح تنظیم میشود میله های صفحه چسبانده میشود

زمان ابتدایی به عمل آمدن ملات ۶۰ دقیقه میباشد.ملات آماده شده را میتوان برای ۱۰۰ دقیقه استفاده کرد. دمای محیط باید حداقل ۵+ سانتی گراد باشد و هیچ ماده دیگری نباید به ملات اضافه شود ( مانند سیمان ، آهک ) بعد از اینکه ملات آماده شد هیچ آب یا گچی نباید به آن اضافه شود.حفاظت از گچ در برابر خشک شدن سریع در هوای آفتابی و بادی ضروری است و قبل از استفاده باید آن را تبخیر کرد.

استانداردهای تولید انواع گچ پلیمری

o       استانداردهایی در داخل و خارج از کشور برای گچ پلیمری تعریف شده است که به مراتب استاندارد داخلی سهل الوصول تر از استانداردهای اروپا (TS EN 13279-1) می‌باشد با این حال هردوی این استانداردها اجرای صحیح گچ را تضمین می‌کند و تفاوت در کیفیت و طول عمر محصول می‌باشد

o       استانداردهای ملی ساختمان در زمینه گچ

o       استاندارد شماره ۲۶۹: ویژگی‌ها و روش آزمون گچ ساختمانی

o       استاندارد شماره ۱۱۶۱: سقف پوش گچی

o       استاندارد شماره ۲۷۸۵: ویژگی‌های گچ قالب‌سازی

o       استاندارد شماره ۲۷۸۶: قطعه‌های پیش‌ساخته دیوارهای گچی

o       استاندارد شماره ۵۰۲۹: روش‌های آزمون شیمیایی گچ‌های ساختمانی

o       استاندارد شماره ۵۰۳۰: ویژگی‌های سنگ گچ

o       استاندارد شماره ۵۰۳۱: ویژگی‌های گچ استریش

o       استاندارد شماره ۵۰۳۲: ویژگی‌های بتن گچی

o       استاندارد شماره ۵۰۳۳: ویژگی‌های سنگدانه‌های معدنی مورد به‌کارگیری در گچ ساختمانی

o       استاندارد شماره ۵۴۸۱: روش آزمون فیزیکی گچ پلاستر

o       استاندارد شماره ۵۴۸۲: روش‌های آزمون گچ‌های ساختمانی

قیمت گچ پلیمری

قیمت هر کیسه گچ پلیمری به برند و ویژگی‌های گچ بستگی دارد. انواع گچ پلیمری شامل گچ گیپتون با بتوگیپس، گچ ساتن، گچ سیوا، گچ پاششی، بتونه درزگیر، بتونه کاسماتیک، ماستیک و گچ ضدحریق همگی از انواع محصولات دارای پلیمر هستند که بر اساس ویژگی های هر کدام قیمت متفاوت است.

گچ پلیمری ضد رطوبت

افزودنی ضد آب کننده گچ پردیس یک آمیزه پودری است که به منظور رفع نقص های اساسی گچ (یکی قابلیت حل شده گچ در آب و دیگری از دست دادن خواص مکانیکی بواسطه قرارگیری در معرض محیط مرطوب) طراحی شده و به کار برده می شود. افزودنی ضد آب کننده گچ پردیس به گچ این قابلیت را می­دهد که در محیط های مرطوب در فضای داخلی ساختمان (نظیر حمام، توالت و …) و نیز در نماهای بیرونی ساختمان نیز استفاده شود. این افزودنی با کنترل قابلیت نفوذ پذیری آب در ماتریس گچی باعث بهبود عملکرد قطعه و یا اندود گچی در برابر رطوبت می­شود. مکانیزم عملکرد این افزودنی براساس ایجاد یک لایه نفوذ ناپذیر در برابر آب در اطراف دانه­ های گچ هیدراته بوده به گونه­ ای که با کمک عوامل ایجاد سختی سطحی بتوان محصول نهایی را مقاوم در برابر رطوبت و با سختی سطحی ارتقاء یافته و مقاومت مکانیکی قابل قبول تولید نمود.

ویژگی های خاص گچ پلیمری

از نکات بسیار جالب در عملکرد این افزودنی، روانی مناسب و ایجاد زمان های گیرش اولیه و نهایی مطابق با استاندارد ملی ایران در مورد گچ ساختمانی به شماره استاندارد ۱۲۰۱۵ (گیرش اولیه حدود ۱۰ دقیقه و گیرش نهایی حدود ۲۲ دقیقه) است و می­توان از محصول بدست آمده از این افزودنی با رفتاری مشابه با گچ ساختمانی نیز بهره جست. با مصرف این افزودنی در محدوده پیشنهادی مصرف می توان جذب آب ۲ ساعته (تست غوطه­ وری در آب به مدت ۲ ساعت) را معادل با ۵-۱۰ درصد (زیر ۱۰% و بسته به خواص گچ پایه مصرفی) و تست قطره بیش از ۲۰ دقیقه (زمان نفوذ نیم سی سی از قطره آب در قطعه گچی خشک شده) را دریافت نمود. البته شایان ذکر است که جذب آب ۲ ساعته در گچ ساختمانی معمولی بیش از ۲۰% و تست قطره آن کمتر از یک دقیقه می­باشد.

 

امتیاز این مطلب:

امتیاز ۴.۰ از ۵ - از مجموع ۳ رای

نظرات کاربران

نام
نام خانوادگی
دیدگاه شما