کابل زوجی

کابل زوجی

دسته بندی

کابل شبکه

تعداد ارائه دهنده ها

۰ ارائه دهنده
intro
comment
bookmark
share

filterفیلتر کردن پیشنهادات


شهر

شهر را مشخص کنید

معرفی کالا

نظرات کاربران

کابل زوجی

کابل زوجی یا کابل Twisted pair مدل خاصی از سیم کشی است که در آن سیم  ها به صورت دو به دو به هم پیچ خورده  اند. علت تابیده شدن کابل ها به یکدیگر این است که اختلالات الکترومغناطیسی حاصل از منایع خارجی و نویز ایجاد شده از جانب زوج سیم  های مجاور خنثی شود. در واقع منظور از کابل زوجی این است که این نوع سیم ها به صورت رشته های تکی نیستند، نه تنها رشته فلزی داخلی (هسته سیم) بلکه در داخل یک پک کابل چندین سیم دیگر وجود دارد که منظم به یکدیگر پیچیده شده و کابل زوج سیم تابیده شده را به وجود آورده است.

 

 قیمت کابل تلفن 4 زوجی

 

انواع کابل زوجی

با عبور جریان الکتریکی از سیم یک میدان مغناطیسی کوچکی اطراف سیم ایجاد می­شود. وقتی دو سیم در مدار الکتریکی یک کابل زوجی در کنار یکدیگر قرار بگیرند میدان مغناطیسی آن ها هم اندازه و مخالف یکدیگر خواهد بود. طرح پیچش انواع کابل زوجی بر نحوه دفع امواج الکترومغناطیسی بسیار موثر است به همین خاطر مراحل ساخت آن دارای حساسیت خاصی است. انواع کابل زوجی به هم برای انتقال داده  ها مورد استفاده قرار می گیرند. معمولا این نوع کابل  ها برای خطوط تلفن و اترنت مورد استفاده قرار می گیرند.

روکش دار (STP)

کابل زوجی روکش دار یا shielded Twisted Pair (STP) شامل چند زوج  سیم است که هر کدام در فویل فلزی پیچیده شده اند. سپس زوج سیم  های پیچیده شده در غلاف خود در یک غلاف فلزی بزرگتر یا یک فویل پیچیده شده اند. غلاف های حفاظتی همانند دیواری در برابر امواج الکترومغناطیس خارجی عمل کرده و مانع از آن می شود که این امواج روی سیگنال های کابل زوجی اثر نامطلوب بگذارند. غلاف  های حفاظتی کابل خود یک هادی بوده و اگر به شکل درستی به زمین متصل شود (ارت)، قادر است پارازیت اطراف را به جریان تبدیل کند.

 

 

 قیمت کابل تلفن 4 زوجی

کابل مخابراتی و شبکه 4 زوج سیم تابیده شده

 

بدون روکش (UTP)

کابل زوج سیم تابیده شده بدون روکش یا (UTP) Unshielded Twisted Pair شامل یک یا چند زوج سیم به هم تابیده شده است که در یک محفظه پلاستیکی قرار داده می گیرند. اما همان طور که از نام این کابل ها معلوم است فاقد یک لایه محافظ اضافی برای جفت سیم های به هم تابیده شده است. در نتیجه، کابل های زوج به هم تابیده شده بدون روکش، کابل ارزان قیمت تری بوده، اما در عین حال در برابر نویزها نسبت به کابل های STP پایداری کمتری دارد. این کابل  ها نصب آسانی دارد و ارزان تر از سایر کابل ها هستند.

در کابل زوجی STP شیلدها به روش های مختلفی به دور سیم ها اعمال می شود. F در نام کابل زوجی FTP بیانگر وجود فویل است. فویل برای جلوگیری از نویز استفاده می شود. S بیانگر وجود شیلد یا محافظ بافته شده است که برای تخلیه اثرات القایی و الکتریسیته ساکن به سیستم ارت، در ساختار کابل شبکه STP قرار می گیرد. بنابراین کابل زوجی به صورت زیر دسته بندی می شود:

·       UTP  کابل شبکه بدون فویل و شیلد

·       FTP کابل شبکه فویل دار

·        STP کابل شبکه ای با جفت سیم دارای فویلی مجزا

·       S/FTP کابل شبکه شیلدار و فویل دار

·       S/STP کابل شبکه شیلدار با جفت سیم دارای فویل مجزا

 

 

 خرید کابل زوجی

کابل زوجی تلفن

 

مقایسه کابل زوجی روکش دار و بدون روکش

·       کابل زوج سیم تابیده شده STP و UTP هر دو می توانند داده ها را با سرعت 10 مگابیت در ثانیه، 100 مگابیت در ثانیه، 1 گیگابیت در ثانیه و 10 گیگابیت در ثانیه، بسته به نوع سیم کشی و روش انتقال ارسال کنند.

·       به طور معمول، کابل زوجی STP گران تر از UTP است زیرا دارای مواد بیشتری است و تقاضای کمتری برای آن وجود دارد. هزینه نصب آن نیز گران تر از UTP است. با این حال، کابل  زوجی UTP با درجه بالای کیفی نیز می توانند گران باشند.

·       مقاومت در برابر نویز - به دلیل وجود لایه محافظتی، STP مقاوم تر از UTP است. از سوی دیگر، نویز در کابل زوجی UTP می تواند با تکنیک های فیلتر کردن و متعادل سازی کاهش یابد.

 

 

 فروش کابل زوجی

کابل زوج سیم تابیده شده شیلددار روکش دار

 

مزایای کابل زوج سیم تابیده شده

از مهمترین مزایای کابل زوجی این است که اجازه می دهد که یک ارتباط چندین کانال را داشته باشید. در یک رشته کابل زوجی چندین دستگاه را به یکدیگر متصل کنید، به عنوان مثال می توانید با یک رشته کابل زوجی ۳ الی ۴ خط تلفن را افزایش طول داده و به شبکه متصل کنید.

از دیگر مزایای استفاده از کابل زوجی این است که با برنامه ریزی درست، نیازی نیست که برای ارتباط دستگاهها و سیم کشی از رشته های جداگانه استفاده کنید، چرا که یک کابل شامل سیم های زوجی  چندین رشته سیم را شامل می شود.

 

قیمت کابل زوجی

از آن جا که قطر و تعداد زوج سیم های کابل زوجی متغیر است و بنا به کاربرد آن مشخص می شود. بنابراین قیمت کابل زوجی نیز متغیر خواهد بود. خرید انواع کابل زوج سیم تابیده شده بر اساس کاربرد آن در مکان مختلف انجام می شود.

امتیاز این مطلب:

امتیاز ۴.۰ از ۵ - از مجموع ۳ رای

نظرات کاربران

نام
نام خانوادگی
دیدگاه شما