شینه

شینه

تعداد ارائه دهنده ها

۱ ارائه دهنده
intro
comment
bookmark
share

filterفیلتر کردن پیشنهادات


شهر

شهر را مشخص کنید

شینه

فروشندهمحلشماره تماس
عمران مدرن

عمران مدرن

۵

location

تهران

ابتدا
۱
انتها

معرفی کالا

نظرات کاربران

شینه

شینه یک مکعب مستطیل از جنس مس یا آلومینیوم است که دارای طول است. از این قطعه در تابلوی برق جهت هدایت جریان الکتریکی به قطعات مختلف داخل تابلو برق استفاده می شود. در ساخت تابلوهای برق که دارای جریان بالا می‌باشند، شینه بندی انجام می‌شود. برای این که بتوان در یک نگاه فاز‌های مختلف و نول و زمین را از هم تشخیص داد، شینه مربوط به هر کدام را با رنگ و ترتیب مشخصی چیده می‌شود.

 

 

شینه

شینه در اتصالات در تابلو برق و ارت

 

مزیت استفاده از شینه مسی

·       انشعاب گیری راحت تر: با ایجاد سوراخ روی شینه و با کمک پیچ و مهره می توان به راحتی از شینه انشعاب گرفت و نیازی به ترمینال و … نمی باشد.

·       هدایت جریان الکتریکی بهتر: با توجه به اینکه عبور جریان الکتریکی از سطح هادی انجام می گیرد، در یک سطح مقطع مشابه در کابل و شینه محیط شینه بیشتر از کابل است و لذا هدایت الکتریکی شینه بهتر از کابل می باشد.

·       زیبایی خاص شینه به جهت داشتن استحکام بیشتر نسبت به کابل

·       تعویض راحتتر شینه مسی معیوب نسبت به کابل معیوب

 

انواع خم شینه مسی

برای اینکه بتوان از شینه مسی در تابلو استفاده نمود، نیاز به تغییر شکل آن (خم) خواهیم داشت. این کار به دو شکل دستی یا توسط دستگاه فلزکاری شینه انجام می گیرد. انواع خم در شینه عبارتند از:

 

 شینه تابلو برق

شینه تابلو برق

 

خم در عرض

از این خم برای تغییر جهت مسیر شینه استفاده می گردد. زاویه این خم معمولا ۹۰ درجه است ولی می توان زاویه دلخواه را ایجاد نمود.

خم در ضخامت

از این خم جهت ارتباط بین قطعاتی که در کنار هم قرار دارند استفاده می شود. اندازه شعاع این خم بستگی به فاصله دو ترمینالی دارد که باید به یکدیگر متصل گردند. این خم به دو شکل بیضی یا دایره ای است و بدون گرم کردن شینه نمی توان آن را به درستی انجام داد. این خم تنها خمی است که به صورت کاملا مدور انجام می گیرد و امکان انجام آن رو یک خط وجود ندارد، زیرا در این صورت شینه در امتداد خط عرضی پاره خواهد شد.

خم پله ای

هر گاه دو قطعه هم تراز نباشند، برای این که بتوان ارتباط الکتریکی این دو قطعه را فراهم ساخت، از این خم استفاده می شود. به عنوان مثال دو قطعه را در نظر بگیرید که زیر هم قرار دارند ولی عمق قرارگیری آن ها در تابلو متفاوت است. شینه ارتباطی این دو قطعه دارای دو خم معکوس است تا جهت شینه در ابتدا و انتها تغییر نیابد و در عین حال مکان شینه عمیق تر گردد و یا برعکس.

 

 خرید شینه

شینه پلاستیکی در رنگ های مختلف برای فاز و نول

 

خم چرخشی

از این خم به عنوان تاب یا پیچش شینه نیز نام برده می شود و هنگامی از آن استفاده می گردد که نیاز به تغییر جهت سطح شینه مسی در امتداد حرکت آن باشد. در کلیه خم های مذکور حداکثر زاویه مجاز خم ۹۰ درجه می باشد و اگر به زاویه بزرگ تری نیاز داشته باشیم باید از دو خم پی در پی استفاده کنیم.

 

ابعاد شینه

شینه دارای 3 بعد طول و عرض (پهنا) و ضخامت است، که به صورت معمول آن را در طول 4 متر عرضه می کنند، اما پهنا و ضخامت آن اندازه و ابعاد مختلفی به صورت استاندارد دارد که در زیر آن ها را در واحد میلی متر نام برده شده اند.

15*3 – 20*3 – 25*3 – 30*3 – 40*3 20*5 – 25*5 – 30*5 – 40*50 – 50*5 – 60*5 – 80*5 – 100*5 20*10 – 30*-10 – 40*10 – 50*10 – 60*10 – 80*10 – 100*10 – 120*10

 

شینه کشی تابلو برق 

انواع خم شینه در تابلو برق

 

استاندارد شینه و شینه بندی

·       برای اتصال کامل دو شمش به یکدیگر، شمش فرعی (آمپر کمتر)، حداقل به‌اندازه‌ی مربعی به عرض همان شمش، به باسبار متصل باشد.

·       جریان مجاز شینه اصلی که برای انشعاب دادن به لوازم دیگر انتخاب می‌شود، باید حدود ۱/۵ برابر جریان کلید اصلی باشد، علت این است که بر روی شینه معمولاً تعداد سوراخ‌های زیادی برای انشعاب و اتصال به دیگر شمش‌ها ایجاد می‌شود، بنابراین سوراخ‌کاری باعث کم شدن سطح مقطع شمش می‌گردد.

·       فاصله‌ی بین دو فاز غیر همنام، با مقدار ولتاژ شینه رابطه مستقیم دارد. فاصله‌ی کمتر از حد مجاز، باعث می‌شود که بین دو شینه، آرک یا قوس الکتریکی به وجود بیاید. البته، این موضوع در ولتاژهای بالاتر اهمیت بیشتری دارد.

·       تأثیر حرارت بر روی شینه ها به طوری که جداول جریان مجاز شینه های مسی در دمای نرمال 35-30 درجه سانتی‌گراد تعیین می‌شوند.

·       از خش افتادن روی سطح اتصال شینه، از سمباده زدن و سنگ گرفتن روی پریسه هایی (ضایعات دور سوراخ) که در اثر سوراخکاری ایجاد می‌شود، جلوگیری کنید. این کار باعث می‌شود که سطح اتصال شینه ناهموار شود که درنهایت، جریان به خوبی از آن عبور نمی‌کند و به ایجاد حرارت زیاد در آن نقطه منتهی می‌شود.

·       محل اتصال دو شینه را با مواد چربی گیر مانند تینر کاملاً تمیز کنید و آن را با گریس‌های مخصوص آغشته نمایید تا از سولفاته شدن و چرب شدن بین دو شینه به مرور زمان، جلوگیری شود.

·       لبه‌های تیز شینه تا که در اثر برشکاری ایجاد می‌شوند، باید با سوهان پرداخت شوند. لبه‌های تیز از جمله قسمت هایی هستند که باعث ایجاد آرک یا قوس الکتریکی خواهند شد.

 

 قیمت شینه مسی

خرید شینه مسی در ابعاد مختلف 

 

قیمت شینه مسی

در انتخاب نوع شینه بندی و ارایش کلیدها و سکسیونرهای یک پست عوامل متعددی از قبیل قابلیت اطمینان، اقتصادی بودن، انطباق شینه با محدودیت ها و شرایط فیزیکی، سادگی و سهولت بهره برداری و تعمیرات و نگهداری و ایمنی برای پرسنل، ولتاژ و ظرفیت پست و اقتصادی بودن در نظر گرفته می شود. قیمت شینه مسی یکی از عوامل تعیین کننده در خرید آن برای تابلو برق می باشد.

امتیاز این مطلب:

امتیاز ۴.۰ از ۵ - از مجموع ۳ رای

نظرات کاربران

نام
نام خانوادگی
دیدگاه شما