سیمان پرتلند تیپ 1

سیمان پرتلند تیپ 1

دسته بندی

سیمان پرتلند

تعداد ارائه دهنده ها

۶ ارائه دهنده

توضیحات قیمت

قیمت سیمان تیپ ۱ به کیفیت، برند، نوع و شیوه خرید آن وابسته است. سیمان پرتلند تیپ 1 به دو صورت کیسه ای و فله ای به فروش می رسد که خرید فله ای آن قیمت پایین تری دارد. با افزایش کیفیت محصول، قیمت سیمان تیپ 1 افزایش می یابد.
intro
comment
bookmark
share

filterفیلتر کردن پیشنهادات


شهر

شهر را مشخص کنید

cctv_banner

سیمان پرتلند تیپ 1

فروشندهمحلشماره تماس
عمران مدرن

عمران مدرن

۵

location

تهران

سیمان تهران

سیمان تهران

۴

تهران

phone

******۰۲۱۶۶

سیمان اصفهان

سیمان اصفهان

۴

اصفهان

phone

******۰۳۱۳۷

سیمان فیروزکوه

سیمان فیروزکوه

۴

تهران

phone

******۰۲۱-۸

سیمان بجنورد

سیمان بجنورد

۴

تهران

phone

******۰۲۱۸۸

سیمان خاش

سیمان خاش

۴

تهران

phone

******۰۲۱۴۲

ابتدا
۱
انتها

معرفی کالا

نظرات کاربران

سیمان تیپ 1

سیمان از پرکاربردترین مصالح مصرفی در ساختمان سازی است که به منظور ساخت بتن، چسباندن قطعات ساختمانی، آجر، بلوک و ... مورد استفاده قرار می گیرد. سیمان مورد استفاده در ساخت بتن متشکل از سیلیکات، آلومینات و آهک می باشد و به سه دسته کلی سیمان های طبیعی، سیمان های پرتلند و سیمان های آلومیناتی تقسیم بندی می شود. سیمان پرتلند نوعی سیمان هیدرولیکی است که خود به ۵ نوع سیمان پرتلند تیپ 1 ، سیمان تیپ 2 ، سیمان تیپ 3 ، سیمان تیپ 4 و سیمان تیپ 5 دسته بندی می گردد. سیمان هیدرولیکی به سیمانی گفته می شود که در اثر واکنش با آب و انجام فرآیند هیدراتاسیون سخت می شود.

سیمان پرتلند در سال ۱۸۲۴ توسط یک بنای اهل لیدز به نام ژوزف آسپدین به ثبت رسید. این سیمان از حرارت دادن خاک رس بسیار نرم و سنگ آهک سخت در کوره، تا زمان تصاعد گاز کربنیک بدست می آید.

 

قیمت سیمان تیپ ۱

قیمت سیمان تیپ 1 با توجه به نوع آن و نیز برند محصول، متفاوت است. هر چه کیفیت محصول بالاتر باشد، قیمت سیمان تیپ ۱ نیز بیشتر خواهد بود. از دیگر عواملی که بر قیمت سیمان تیپ ۱ موثر است، خرید آن به صورت کیسه ای یا فله ای می باشد. غالبا قیمت سیمان تیپ 1 کیسه ای از نوع فله ای آن بیشتر است.

 

خرید سیمان پرتلند تیپ ۱

در هنگام خرید سیمان پرتلند تیپ ۱ باید توجه داشت که نوع و تاریخ تولید سیمان بر روی کیسه های سیمان درج شده باشد. همچنین مقاومت سیمان نیز باید ذکر گردد. همچنین باید مقدار سیمان مورد نیاز پیش از اقدام به خرید به طور حدودی برآورد گردد.

 

انواع سیمان پرتلند تیپ 1

سیمان پرتلند تیپ 1 با نماد (پ-۱) نشان داده شده و دارای سه نوع (325-1)، (425-1) و (525-1) می باشد. اعداد 325، 425 و 525 نشان دهنده حداقل مقاومت فشاری ۲۸ روزه سیمان بر حسب kg/cm2 است. بنابراین حداقل مقاومت فشاری ۲۸ روزه سیمان پرتلند نوع 1 ، ۳۲۵ کیلوگرم بر سانتی متر مربع خواهد بود. سیمان های پرتلند یا به صورت کیسه ای بسته بندی شده و مصرف می گردد و یا اینکه به صورت فله ای مصرف می شود.

سیمان پرتلند 325-1 ، غالبا دارای مشخصات مشابه با نوع ۲ می باشد. اما در برابر یون سولفات و گرمای هیدراتاسیون مقاوم نیست.

سیمان پرتلند 425-1 ، با مشخصات تعیین شده در استاندارد ملی ایران به شماره ISIR-389 و استاندارد آمریکا ASTM-C150 تولید می شود. این سیمان مشخصات شیمیایی و فیزیکی مشابه با سیمان نوع 325-1 را دارد. اما حرارت هیدراتاسیون بیشتر، گیرش سریع تر و مقاومت اولیه و نهایی بیشتری از نوع 325-1 دارد.

سیمان پرتلند 525-1 ، دارای بالاترین گرید مقاومتی میان انواع مختلف سیمان پرتلند تیپ 1 می باشد. حداقل مقاومت فشاری ۲ روزه این نوع سیمان ، kg/cm2 ۲۰۰ و مقاومت فشاری ۲۸ روزه آن kg/cm2 ۵۲۵ است.

 

سیمان پرتلند تیپ 1
 سیمان پرتلند تیپ 1

 

موارد کاربرد سیمان پرتلند تیپ 1

سیمان پرتلند تیپ 1 که به آن سیمان تیپ 1 نیز گفته می شود، همان سیمان معمولی است که در شرایط آب و هوایی عادی مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر کاربردهای آن در پروژه هایی است که از نظر سولفات مشکل وجود نداشته باشد. به عبارت دیگر، بهتر است از این سیمان در مواردی که نیاز به خواص ویژه دیگر سیمان ها است و به خصوص در محیط های خورنده حاوی یون های مهاجم بتن استفاده نشود. از این نوع سیمان می توان در ساخت پیاده رو، پل، پروژه های ساختمانی، روسازی جاده ها، ساخت مخازن و لوله های آب و ... استفاده کرد.

از موارد کاربرد سیمان پرتلند تیپ 1 با مقاومت فشاری ۲۸ روزه ۴۲۵ کیلوگرم بر سانتی متر مربع، می توان به پروژه هایی که نیاز به قالب برداری سریع می باشد و همچنین استفاده در هوای سرد اشاره کرد. از سیمان پرتلند 425-1 ، می توان در همه سازه های بتن مسلح و غیرمسلح که نیاز به مقاومت زودرس دارد، استفاده کرد.

از موارد کاربرد سیمان پرتلند تیپ 1 با مقاومت فشاری ۲۸ روزه ۵۲۵ کیلوگرم بر سانتی متر مربع، علاوه بر قالب برداری و بارگذاری بتن سریع، می توان به استفاده در بتن ریزی های معمولی و حجیم در هوای سرد که نیاز به حفظ دمای بتن بیش از ۵ درجه سانتی گراد است، اشاره نمود. همچنین در سنین مختلف رشد مقاومتی بسیار مطلوبی داشته و در اجرای سقف و ستون های بتنی مورد استفاده قرار می گیرد.

لازم به ذکر است که در عملیات بتن ریزی در مناطق گرمسیر که امکان افزایش دمای بتن به ۳۲ درجه سانتی گراد وجود دارد و همین طور در بتن ریزی های حجیم که امکان افزایش دمای بتن به بیش از ۱۵ درجه سانتی گراد وجود دارد، مصرف سیمان پرتلند تیپ 1 با مقاومت ۴۲۵ و ۵۲۵ کیلوگرم بر سانتی متر مربع باید با احتیاط انجام شود.

 

ضوابط پذیرش سیمان پرتلند تیپ 1

تواتر نمونه برداری و ضوابط پذیرش سیمان های پرتلند تیپ 1

نمونه برداری از سیمان پرتلند باید به یکی از روش های زیر صورت گیرد:

۱- از هر محموله وارده به کارگاه، kg ۵ نمونه

۲- از محل تسمه نقاله یا لوله انتقال به سیلو، از هر ton ۴۰ سیمان در حال انتقال یا کمتر، kg ۵ نمونه به صورت پیوسته یا ناپیوسته

۳- از محل تخلیه سیمان از سیلو، به ازای هر ton ۱۰۰، kg ۵ نمونه

۴- از انبار کیسه های سیمان، به ازای هر ton ۵ سیمان کیسه ای یا کمتر، یک کیسه به عنوان نمونه

۵- آزمایش های فوق حداکثر ماهی یک بار می باید انجام شوند.

۶- سایر ضوابط نمونه برداری مطابق با استانداردهای ملی ایران می باشد.

 

سیمان پرتلند تیپ ۱
کیسه های ۵۰ کیلویی سیمان

 

۷- سیمان پرتلند تیپ 1 را هنگامی می توان قابل قبول تلقی کرد که هر دوی ضوابط زیر برآورده شوند:

نتایج حاصل از یک آزمونه و یا میانگین نتایج حاصل از دو آزمونه متوالی، ضوابط شیمیایی و فیزیکی الزامی سیمان های پرتلند ذکر شده در جدول ۱ و ۲ را برآورده سازند.

۸- میانگین نتایج حاصل از دو آزمونه متوالی یا میانگین نتایج حاصل از سه آزمونه متوالی ، ضوابط ارائه شده در جدول 3 را برآورده سازند.

 

جدول ۱- الزامات ترکیب شیمیایی سیمان پرتلند تیپ 1

ویژگی شیمیایی

سیمان پرتلند نوع ۱

شماره استاندارد ملی ایران برای روش آزمون مربوط

C3S درصد وزنی سیمان

حداکثر مقدار مجاز

-

۱۶۹۲

C2S درصد وزنی سیمان

حداقل مقدار مجاز

-

۱۶۹۲

C3A درصد وزنی سیمان

حداکثر مقدار مجاز

-

۱۶۹۲

(2C3A+C4AF) یا (C2F+C4AF) (درصد وزنی سیمان)

حداکثر مقدار مجاز

-

۱۶۹۲

کاهش وزن ناشی از سرخ شدن (درصد وزنی)

حداکثر مقدار مجاز

۳/۰۰

۱۶۹۲

میزان باقیمانده نامحلول (درصد وزنی)

حداکثر مقدار مجاز

۰/۷۵

۱۶۹۲

SiO2 (درصد وزنی سیمان)

حداقل مقدار مجاز

-

۱۶۹۲

Al2O3 (درصد وزنی سیمان)

حداکثر مقدار مجاز

-

۱۶۹۲

Fe2O3 (درصد وزنی سیمان)

حداکثر مقدار مجاز

-

۱۶۹۲

MgO (درصد وزنی سیمان)

حداکثر مقدار مجاز

۵

۱۶۹۲

SO3 (درصد وزنی سیمان)اگر C3A ≤ ۸٪ 

حداکثر مقدار مجاز

۳

۱۶۹۲

اگر ۸٪C3A > 

۳/۵

 

جدول ۲- الزامات فیزیکی سیمان پرتلند تیپ 1

ویژگی فیزیکی

سیمان پرتلند نوع ۱

شماره استاندارد ملی ایران برای روش آزمون مربوطه

سطح مخصوص بدست آمده از آزمایش بلین (mm2/gr)

حداقل مقدار مجاز

۲۸۰۰۰۰

۳۹۰

انبساط در آزمایش اتوکلاو (درصد)

حداکثر مقدار مجاز

۰/۸

۳۹۱

زمان گیرش اولیه بدست آمده از آزمایش با سوزن ویکا (دقیقه)

حداقل مقدار مجاز

۴۵

۳۹۲

زمان گیرش نهایی بدست آمده از آزمایش با سوزن ویکا (ساعت)

حداکثر مقدار مجاز

۶

۳۹۲

گرمای آبگیری ۷ روزه (cal/gr)

حداکثر مقدار مجاز

-

۳۹۴

حرارت هیدراتاسیون ۲۸ روزه (cal/gr)

حداکثر مقدار مجاز

-

۳۹۴

انبساط سولفات ۱۴ روزه (درصد)

حداکثر مقدار مجاز

-

۳۹۱

 

جدول ۳- الزامات مکانیکی سیمان پرتلند تیپ 1

ویژگی مکانیکی

سیمان پرتلند نوع ۱

شماره استاندارد ملی ایران برای روش آزمون مربوط

۱-۳۲۵

۱-۴۲۵

۱-۵۲۵

مقاومت فشاری نمونه یک روزه (N/mm2)

حداقل مقدار مجاز

-

 

-

 

-

 

۳۹۳

مقاومت فشاری نمونه دو روزه (N/mm2)

حداقل مقدار مجاز

-

۱۰/۰

۲۰/۰

۳۹۳

مقاومت فشاری نمونه سه روزه (N/mm2)

حداقل مقدار مجاز

۱۲/۰

-

-

۳۹۳

مقاومت فشاری نمونه هفت روزه (N/mm2)

حداقل مقدار مجاز

۲۰/۰

-

-

۳۹۳

مقاومت فشاری نمونه بیست و هشت روزه (N/mm2)

حداقل مقدار مجاز

۳۲/۵

۴۲/۵

۵۲/۵

۳۹۳

حداکثر مقدار مجاز

۵۲/۵

۶۲/۵

-

 

ضوابط بسته بندی، حمل و نگهداری سیمان

بسته بندی، حمل و نگهداری سیمان های کیسه ای

 • سیمان پرتلند تیپ ۱ و سایر سیمان های پرتلند کیسه ای باید در کیسه های مناسب، مقاوم و قابل انعطاف بسته بندی شود. به گونه ای که رطوبت و مواد خارجی نتوانند به داخل آن نفوذ کنند و کیسه سیمان در هنگام حمل و نقل پاره نشود.
 • مشخصات پاکت کاغذی سیمان های کیسه ای باید مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره ۴۵۴۳ باشد. استفاده از پاکت ها یا کیسه های نفوذپذیر در برابر رطوبت مجاز نیست.
 • وزن اسمی هر کیسه سیمان پرتلند ۵۰ کیلوگرم می باشد.
 • برای هر محموله سیمان پرتلند تیپ ۱ و سایر سیمان های کیسه ای وارد شده به کارگاه، مشخصات کارخانه و نوع سیمان و تاریخ تولید باید در برگ تحویل ثبت شده باشد.
 • سیمان های کیسه ای باید بر اساس نوع به طور جداگانه در انبار نگهداری شوند، به گونه ای که امکان اشتباه آنها با هم وجود نداشته باشد.
 • سیمان های کیسه ای باید بر روی کف خشک، که دست کم به اندازه ۱۰۰ میلی متر از سطح اطراف خود بالاتر باشند، قرار گیرند.
 • شرایط انبار و ترتیب قرار دادن کیسه های سیمان در انبار باید به گونه ای باشد که کیسه ها، به ترتیب ورود به انبار مصرف شوند.
 • در مناطق خشک، حداکثر تعداد کیسه سیمان که می توان بر روی هم انبار کرد ۱۲ پاکت است، مشروط بر اینکه ارتفاع کل آنها از ۱/۸ متر تجاوز نکند. اعداد فوق در مناطق شرجی و با رطوبت نسبی بیش از ۹۰ درصد، به ترتیب ۸ پاکت و ۱/۲ متر می باشد.
 • در مناطق خشک، کیسه های سیمان باید نزدیک به یکدیگر، با فاصله ۵۰ تا ۸۰ میلی متر از یکدیگر قرار داده شوند تا عبور جریان هوا از بین کیسه ها موجب خشک شدن سیمان بشود. در مناطق شرجی و با رطوبت نسبی بیش از ۹۰ درصد، کیسه های سیمان باید به یکدیگر چسبانیده شوند.
 • کیسه های سیمان پرتلند تیپ ۱ و هر نوع سیمان دیگر، در همه مناطق باید حداقل ۳۰۰ میلی متر از دیوارها و ۶۰۰ میلی متر از سقف فاصله داشته باشند.
 • در مناطق و در فصل هایی که احتمال بارندگی وجود داشته باشد، کیسه های سیمان یا باید در انبارهای سرپوشیده نگهداری شود و یا اینکه روی آنها با ورقه های پلاستیکی پوشانیده شده و این ورقه ها به نحو کاملا مطمئنی در اطراف پایدار و محکم شود. در این مناطق و در این فصل ها، درها، پنجره ها و سیستم های تهویه باید بسته نگه داشته شوند تا از جریان هوای مرطوب در انبار جلوگیری شود.
 • سیمان های کیسه ای باید در مناطق با رطوبت نسبی بیش از ۹۰ درصد، ۴۵ روز پس از تولید، و در سایر مناطق ۹۰ روز پس از تولید مصرف شوند و اگر بنا به دلایل غیرقابل اجتناب این امر میسر نشود، این سیمان ها باید قبل از مصرف مورد آزمایش قرار گیرند.
 • سیمان پرتلند تیپ ۱ و سایر سیمان های کیسه ای که به مدت زیاد انبار شود ممکن است به صورت کلوخه های فشرده درآید. این گونه سیمان ها را باید با غلتانیدن پاکت ها بر روی کف اصلاح کرد تا به صورت پودر درآیند. در صورتی که با یک بار غلتانیدن، کلوخه به پودر تبدیل شود آن را می توان مصرف کرد وگرنه قبل از مصرف باید تحت ضوابط مشخصی کنترل شود.
 • سایر ضوابط نگهداری و مصرف سیمان پرتلند تیپ ۱ و سایر سیمان ها ، مطابق با استاندارد ملی ایران، به شماره ۲۷۶۱ می باشد.

 

قیمت سیمان تیپ 1
خط تولید سیمان پرتلند

 

بسته بندی، حمل و نگهداری سیمان های پرتلند تیپ 1 فله ای

 • سیمان های فله باید در سیلوهای استاندارد نگهداری شوند.
 • سیلوهای سیمان و شالوده های آنها باید از نظر سازه ای محاسبه و طراحی شده باشند.
 • سیلوهای سیمان باید مجهز به ترازنما، برای تعیین موقعیت تراز سیمان در داخل سیلو، و نیز دریچه ای در پایین برای میل زدن، در صورت طاق زدن سیمان باشند.
 • برای هر محموله وارد شده به کارگاه، مشخصات کارخانه و نوع سیمان پرتلند تیپ ۱ و تاریخ تولید سیمان باید در برگ تحویل ثبت شده باشد.
 • از آنجا که انتقال سیمان از مخزن کامیون به داخل سیلو به کمک هوای فشرده صورت می گیرد و در نتیجه سیمان به تدریج متورم می شود، نباید بیش از ۸۰ درصد ظرفیت اسمی سیلوها را پر کرد.
 • سیمان های فله را باید بر اساس نوع آنها به طور جداگانه نگهداری کرد، به گونه ای که امکان اشتباه آنها با هم وجود نداشته باشد. نوع سیمان موجود در هر سیلو باید به نحو مناسبی مشخص شود.
 • سیمان پرتلند تیپ ۱ و سایر سیمان های نگهداری شده در سیلو باید حداکثر ۹۰ روز پس از تولید مصرف شود، و اگر بنا به دلایل غیر قابل اجتناب این امر امکان پذیر نشد، باید قبل از مصرف تحت آزمایش قرار گیرد.
 • سایر مشخصات سیلوها و ضوابط نگهداری سیمان در آنها، مطابق با استاندارد ملی ایران، به شماره ۲۷۶۱ می باشد.

امتیاز این مطلب:

امتیاز ۴.۰ از ۵ - از مجموع ۳ رای

نظرات کاربران

زینب رمضانی

با تشکر از مطالب مفید شما

محمد پورقلی

عالی بود. دمتون گرم

نام
نام خانوادگی
دیدگاه شما