آجر سوراخ دار (لفتون)

آجر سوراخ دار (لفتون)

توضیحات قیمت

در عمران مدرن امکان خرید انواع آجر سوراخ دار (لفتون، ماشینی) وجود دارد. قیمت آجر ماشینی سوراخ دار با توجه به کیفیت، ابعاد، رنگ و ... متفاوت است. عمران مدرن ارائه دهنده بهینه ترین قیمت آجر لفتون با بهترین کیفیت می باشد.

آجر سوراخ دار (لفتون)

دسته بندی
آجر دیوار چینی
تعداد ارائه دهنده ها
۹ ارائه دهنده
توضیحات قیمت
در عمران مدرن امکان خرید انواع آجر سوراخ دار (لفتون، ماشینی) وجود دارد. قیمت آجر ماشینی سوراخ دار با توجه به کیفیت، ابعاد، رنگ و ... متفاوت است. عمران مدرن ارائه دهنده بهینه ترین قیمت آجر لفتون با بهترین کیفیت می باشد.

introمعرفی کالا
commentنظرات و سوالات
bookmarkافزودن به علاقه مندی
shareاشتراک گذاری

filterفیلتر کردن پیشنهادات


آجر سوراخ دار (لفتون)

فروشندهمحلشماره تماس

۵

location

تهران

phone۰۲۱۷۷۸۹۶۶۲۵

۴

location

تهران

phone

******۰۹۱۹۵

۴

location

تهران

phone

******۰۹۱۲۸

۴

location

تهران

phone

******۰۹۱۲۲

۴

location

تهران

phone

******۰۹۱۴۶

۴

location

تهران

phone

******۰۹۱۲۳

۴

location

تهران

phone

******۰۹۱۴۶

۳

location

تهران

phone

******۰۲۱۷۷

۳

location

تهران

phone

******۰۲۱۴۴

ابتدا
۱
انتها
معرفی کالا
نظرات کاربران

آجر سوراخ دار (لفتون یا ماشینی)

آجر یکی از پر مصرف ترین و کاربردی ترین مصالح ساختمانی است که از دیوار چینی تا قالب بندی پی و حتی نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. این مصالح به انواع مختلفی دسته بندی می شوند که یکی از پر کاربردترین آنها آجر سوراخ دار است. آجر ماشینی سوراخدار یا آجر بهمنی به آجری گفته می شود که دارای هشت یا ده سوراخ در بزرگ ترین سطح خود می باشد. البته برخی از انواع آجر سوراخدار به صورت سه سوراخ نیز تولید می گردند که با همین نام شناخته می شوند. به آجر سوراخ دار ، آجر لفتون نیز گفته می شود که دلیل این نامگذاری به اولین محل ساخت این آجر، یعنی روستای لفتون اصفهان باز می گردد.

 

آجر ماشینی سوراخ دار
آجر ماشینی ۱۰ سوراخ

 

قیمت آجر ماشینی سوراخ دار در تهران

قیمت آجر ماشینی سوراخ دار با توجه به کیفیت مواد اولیه ، کیفیت ساخت ، برند سازنده ، ابعاد و ... متفاوت می باشد. آجر سوراخ دار در کیفیت های مختلفی تولید می شود. با افزایش کیفیت، قیمت آجر سوراخ دار افزایش می یابد. به طور معمول آجرهای با ابعاد کوچکتر، قیمت کمتری دارند. همچنین قیمت آجر سوراخدار فله ای با بسته بندی شده متفاوت است. قیمت آجر ماشینی سوراخدار بسته بندی شده بیشتر از فله است.

در ساخت آجر بهمنی از خاک رس، خاک شیل و خاک نسوز استفاده می شود که خاک رس نسبت به دو خاک دیگر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا در صورت استفاده بیشتر از خاک شیل و یا نسوز در ساخت آن، آجر سوراخ دار قیمت بیشتری خواهد داشت.

میزان عرضه و تقاضا نیز تعیین کننده قیمت آجر بهمنی است. در مواقعی از سال که میزان تقاضا از میزان عرضه کالا پیشی می گیرد، قیمت آجر بهمنی افزایش می یابد. با توجه به عوامل موثر ذکر شده، آجر سوراخ دار قیمت متفاوتی دارد. در حال حاضر  آجر لفتون با قیمت حدود ۴۳۰ تومان تا حدود ۲۵۵۰ تومان (هر عدد) در بازار به فروش می رسد. قیمت آجر سوراخ دار قرمز ۷ سانتی نیز حدود ۲۰۰۰ تومان است. این در حالی است که قیمت آجر سوراخ دار قرمز ۵ سانتی حدود ۱۶۵۰ تومان می باشد. یکی از دلایل این تفاوت قیمت، تفاوت در ابعاد آجر سفال سوراخ دار است.

 

آجر ۸ سوراخه

 

خرید آجر سوراخ دار

برای خرید آجر سوراخ دار ، باید محل کاربرد آن مشخص شود. تعیین حجم، تعداد و ابعاد آجر سفال سوراخ دار می باشد. در صورتی که به حجم بالایی آجر نیاز باشد، بهتر است که خرید آجر سوراخدار به صورت فله ای انجام شود تا مقرون به صرفه باشد. نوع آجر ماشینی سوراخ دار نیز باید مشخص گردد. همان طور که پیشتر  ذکر گردید، آجر ماشینی به صورت ده سوراخ ، هشت سوراخ و سه سوراخ عرضه می شود. البته پرکاربردترین نوع آن، آجر ماشینی ۱۰ سوراخ است.

خرید آجر سوراخدار هم به صورت حضوری و هم به صورت اینترنتی امکان پذیر است. از مزایای خرید آجر لفتون به صورت آنلاین می توان به صرفه جویی در زمان و امکان مشاهده لیست قیمت آجر ده سوراخ ، مقایسه قیمت ها و ویژگی های مختلف انواع آجر سوراخ دار اشاره کرد.

 

آجر بهمنی
آجر بهمنی سه سوراخ

 

انواع آجر سوراخدار

آجر سوراخ دار دارای انواع مختلفی است که بر اساس تعداد سوراخ، رنگ، ابعاد، وزن و … دسته بندی می شوند. برخی از انواع آجر بهمنی به شرح زیر است:

آجر لفتون قالب کوچک و بزرگ

بر اساس ابعاد، آجر لفتون به انواع آجر لفتون قالب کوچک و آجر لفتون قالب بزرگ دسته بندی می شود که تفاوت این دو نوع در ابعاد آنها و در نتیجه در حجم و وزن آنها می باشد. آجر سوراخ دار قالب کوچک ، نسبت به نوع قالب بزرگ دارای ابعاد کوچکتری است. همچنین قیمت آجر لفتون قالب کوچک از قیمت آجر لفتون قالب بزرگ کمتر است.

آجر سوراخ دار دوقلو

از انواع دیگر آجر سوراخ دار ، آجر دوقلو می باشد. دلیل این نامگذاری، به ابعاد آجر دوقلو باز می گردد که برابر با ابعاد دو آجر لفتون قالب کوچک قرار گرفته بر روی هم، است. از جمله مزیت های استفاده از آجر لفتون دوقلو در دیوارچینی، نیاز کمتر به ملات می باشد. همچنین ابعاد بزرگتر آن سبب افزایش سرعت دیوارچینی می گردد.

آجر لفتون نیمه

آجر سوراخ دار نیمه دارای ۵ سوراخ بوده و ابعادی برابر با نصف آجر ۱۰ سوراخ دارد. به آجر لفتون نیمه، آجر ۵ سوراخ نیز گفته می شود. کاربرد آجر بهمنی نیمه در آجرچینی هایی با عرض کم می باشد.

 

آجر سوراخ دار نیمه (۵ سوراخ)

 

آجر سوراخ دار سبک و سنگین

همان طور که مشخص است، تفاوت این دو در وزن آنها بوده و آجر سوراخدار سبک ، وزن کمتری نسبت به نوع سنگین دارد. کاهش وزن آجر با کاهش ابعاد آن و یا افزایش قطر سوراخ ها (بدون کاهش مقاومت آن) امکان پذیر است که عامل دوم موثرتر می باشد.

 

ابعاد و رنگ آجر سوراخ دار

آجرهای ماشینی دارای ابعاد مختلفی می باشند که غالبا پرکاربردترین آن ۵/۵×۱۰×۲۱/۵ سانتی متر می باشد. از سایر ابعاد آن می توان به ۵/۵×۱۱×۲۲، ۵×۱۰×۲۱/۵، ۴×۱۰×۲۱/۵ و ۷×۱۱×۲۳ سانتی متر اشاره نمود. همچنین آجر سوراخ دار در رنگ های متفاوتی تولید می شود. آجر سوراخ دار قرمز ، زرد ، پرتقالی ، قهوه ای و گلبهی از انواع آن است که معمولا رنگ های زرد و قرمز متداول تر و پرکاربردتر می باشند.

 

آجر ده سوراخ
آجر ده سوراخ گلبهی

 

روش ساخت آجر ماشینی

برای ساخت آجر ماشینی سه روش گل نرم ، گل سفت و گل خشک وجود دارد که در ایران غالبا از روش گل نرم استفاده می شود. تفاوت عمده دو روش اول در مقدار آب اضافه شده به خاک رس می باشد. در روش گل نرم ، در ابتدا خاک رس را خیسانده و سپس اقدام به قالب زدن خشت ها می نمایند. پس از آن خشت های قالب زده شده را خشک نموده و در نهایت در کوره های مخصوص می پزند. در روش رس خشک که مدرن ترین روش ساخت این نوع آجر می باشد، رطوبت خاک رس پایین بوده و در واقع مقدار آب آن به حدی نیست که خاک به گل تبدیل شود.

 

ساخت آجر سوراخ دار به روش گل نرم

در روش گل نرم برای ساخت آجر ماشینی ، خاک رس را در گودال هایی مخصوص با آب مخلوط کرده و به مدت ۲۴ ساعت می خیسانند. عمق این گودال ها ۲ متر و قطر آن ها حدود ۲/۵ تا ۳/۵ متر می باشد. پس از گذشت ۲۴ ساعت، گل رس را برای قالب گیری به دستگاه منتقل می کنند. بعد از قالب گیری و خشک شدن آنها را برای پخت به کوره منتقل می نمایند.

 

آجر سوراخ دار
کارخانه تولید آجر ماشيني

 

روش گل سفت برای تولید آجر ماشینی

همان طور که پیشتر ذکر گردید، در این روش ساخت آجر ماشینی ، خاک رس را با مقدار کمتری آب مخلوط می کنند. مقدار اضافه کردن آب تا حدی است که گل سفت بدست آید. در ادامه عملیات قالب زنی و خشک کردن انجام می شود.

ساخت آجر سوراخ دار به روش رس خشک

این روش مدرن ترین روش تولید آجر ماشینی سوراخدار است. در این حالت مقدار رطوبت خاک رس حدود ۷ تا ۱۰ درصد است. بخار دادن به خاک رس را در قالب های بخار داده شده فشرده سازی کرده و در انتها نیز خاک قالب گیری شده را به کوره منتقل می کنند. بخار دادن سبب چسبندگی بهتر ذرات رس به یکدیگر و افزایش کیفیت آجر تولیدی می گردد.

 

ویژگی ها و کاربردهای آجر ماشینی

همان طور که پیشتر ذکر گردید آجر ماشینی سوراخدار غالبا با هشت یا ده سوراخ تولید می شود که در ایران به آجرهای هشت یا ده سوراخه ماشینی نیز معروف می باشند. سوراخ های موجود بر روی این آجرها علاوه بر کاهش وزن آجر موجب نفوذ بهتر ملات و در نتیجه استحکام بیشتر بنای ساخته شده با آجر ماشینی سوراخدار می گردند. همچنین در آجر چینی دیوارهای باربر می توان از بین این سوراخ ها میلگرد عبور داد و به این ترتیب دیوار مسلح شده و استحکام آن افزایش می یابد.

 

آجر سوراخدار
دیوارچینی با آجر ده سوراخ

 

آجرهای ماشینی در مقایسه با آجرهای فشاری تردتر و شکننده تر می باشند و از این رو قابل تیشه داری نیستند. همچنین سطح آنها نیز نسبت به نوع فشاری صاف تر و صیقلی تر است. آجر ماشینی ضد اسید است و به دلیل تخلخل کم آن آب کمتری جذب می نمایند.

از آجر ماشینی می توان در دیوارچینی و نمای ساختمان استفاده نمود، اما بر خلاف آجرهای فشاری قابل استفاده در سقف های طاق ضربی نمی باشند زیرا خاصیت مکندگی آجر ماشینی نسبت به نوع فشاری کمتر است. همچنین در مقایسه با آجرهای فشاری مقاومت این نوع آجرها در برابر زلزله بیشتر می باشد.

 

آجر لفتون
آجر لفتون

 

ضوابط آیین نامه ای آجرهای سوراخ دار

به طور کلی مطابق با استاندارد ملی شماره ۷ ، سوراخ هایی که از میان آجر می گذرد باید مطابق جدول زیر باشد:

 

الزامات آجر سوراخ دار

ویژگیدرصد
نسبت حجم سوراخ های آجر به حجم آجر (حداکثر)۴۰
نسبت مجموع ضخامت جداره سوراخ ها در درازا به درازا (حداقل)۲۵
نسبت مجموع ضخامت جداره سوراخ ها در پهنا به پهنا (حداقل)۲۵
نسبت مساحت یک سوراخ به مساحت سطح آجر (حداکثر)۱۰

 

مطابق بند ۸-۲-۲-۴ (پ) مقررات ملی ساختمان ، در مصالح بنایی سوراخ دار ، سوراخ ها باید عمود بر سطح بزرگ واحد مصالح بنایی و به طور یکنواخت در سطح آن توزیع شوند. مطابق این بند، قطر سوراخ های دایره ای باید حداکثر به ۲۵ میلی متر محدود شود و ضخامت جداره بین سوراخ و لبه واحد مصالح بنایی بیش از ۱۵ میلی متر و فاصله بین دو سوراخ بیش از ۱۰ میلی متر باشد. در صورتی که این شرایط تامین نگردد، به کار بردن این واحدهای مصالح بنایی تنها در دیوارهای غیر سازه ای مجاز خواهد بود. همچنین مطابق بند ۸-۲-۲-۴-۱ مقررات ملی ساختمان ، چگالی حقیقی هر دو نوع آجر توپر و آجر سوراخ دار نباید از ۱۷۰۰ و چگالی ظاهری آنها از ۱۳۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب کمتر شود.

 

آجر بهمنی
آجر سوراخدار

امتیاز این مطلب:

امتیاز ۴.۰ از ۵ - از مجموع ۳ رای

نظرات کاربران

نام
نام خانوادگی
دیدگاه شما