آجر قزاقی (دستی)

آجر قزاقی (دستی)

تعداد ارائه دهنده ها

۸ ارائه دهنده
intro
comment
bookmark
share

filterفیلتر کردن پیشنهادات


شهر

شهر را مشخص کنید

آجر قزاقی (دستی)

فروشندهمحلشماره تماس
عمران مدرن

عمران مدرن

۵

location

تهران

بازرگانی پارسه

بازرگانی پارسه

۳

تهران

phone

******۰۲۱۷۷

آجر نما البرز ربیعی تهران

آجر نما البرز ربیعی تهران

۳

تهران

phone

******۰۲۱۶۶

جمال مصالح

جمال مصالح

۳

اصفهان

phone

******۰۹۱۳۳

کارخانه آجر مهرنگار

کارخانه آجر مهرنگار

۳

تهران

phone

******۰۲۱۴۴

آجرچی

آجرچی

۳

تهران

phone

******۰۲۱۴۴

اولیایی

اولیایی

۳

تهران

phone

******۰۲۱۳۳

شرکت دورین کویر

شرکت دورین کویر

۳

تهران

phone

******۰۹۱۲۴

ابتدا
۱
انتها

معرفی کالا

نظرات کاربران

آجر قزاقی 

آجر قزاقی (دستی) از کهن ترین آجرهای سنتی ایران است. در زمان ورود قزاق ها به ایران ، قزاق ها سربازخانه هایشان را با نوعی آجر با ابعاد 5*10*20 می ساختند و بعد از آن این آجرها به آجر قزاقی (دستی) معروف شد.

امروزه هیاهوی سبک زندگی مدرن و ماشینی قرن بیست و یکم سبب شده تا ایجاد تنوع در سبک و طراحی نمای ساختمان ها بیشتر احساس شود، به گونه ای که طراحان و معماران را به سمت و سوی استفاده از نماهای سنتی در ساختمان سازی سوق داده است.

تاریخچه اجر قزاقی (دستی) به دوره ساسانیان بر می گردد که با توجه به شواهد عینی از آن‌ها در بنا‌های عظیمی چون : طاق کسری ، پلهای دختر ، گنبد کاووس ، مسجد جامع اصفهان و یزد استفاده شده است.

آجرهای قزاقی به صورت دستی تولید میگردد . در ایران باستان استفاده از خشت های دست ساز برای ساختمان سازی مرسوم بوده است.این خشت ها در برابر نورمستقیم آفتاب خشک میگردیده و با پیشرفت علم ، این آجرهای خشتی پخته می شده تا در برابر عوامل محیطی مستحکم تر شده و بتواند فشار بیشتری را تحمل نماید. بناهایی که در ایران موجود می باشد دارای قدمت بیش از هزار ساله است و در آن ها از آجرهای قزاقی دست ساز و آجرهای سنتی  استفاده  میشده،آجر های قزاقی از لحاظ استحکام بسیار بالا میباشند.

آجر سنتی قزاقی

آجرقزاقی یکی ازقدیمی ترین واولین آجر تولید دست بشر برای ساخت سرپناه برای انسان با استفاده از خاک و خشت که این آجرهای دست ساز (آجر دستی) تهیه و تولید شده است, که در کورهای سنتی وگنبدی شکل تولید میشود, مواد اصلی آن خاک رس میباشد که برای تولید آن در ابتدا از خاک رس با قالبهای دستی شکل و اندازه آن را در آورده و چند روزی در سطح صاف زمین چیده میشوند, تا زمانی که خشت خام خشک شود, و بعد ازخشک شدن بادست کارگران وبا اصولی خاص در کوره چیده میشود,که بعد از چیدمان کوره را روشن کرده و کل فضای کوره بسته میشود که حرارت در تمام فضای کوره تقسیم شود و با گرمایی استاندارد این خشتهای خام پخته شوند , که در چیدمان این خشتها آنهایی که در نزدیک آتش  و حرارت بیشتر هستند با خشت هایی که حرارت کمتری میبینند رنگ گوناگون ومنحصری پیدا میکنند. بعد از آماده شدن خشت پخته بعد از دو یا سه روز درب کوره را باز میکنند وبعدازخنک شدن نسبت به رنگهای بدست آمده مثل گلبهی, زرد, پوست پیازی, حنائی, جدا میشوند , که با ترکیب رنگ اُخرا آجر به رنگ قرمز تیره که همان اجر قزاقی (دستی) رنگ اُخرائی نام گرفته است ,و دسته بندی میشوند ، ابعاد این آجرقزاقی (دستی) متفاوت هستند که بصورت کف فرش ,آجرکامل, نیمه, وپلاک ….میتوان از آنها نام برد. آجر قزاقی ۲۰ * ۲۰ همان آجر قزاقی کف فرش است. البته برای دیوارچینی هایی که در قدیم انجام میشد و ضخامت دیوارشان به ۴۵ سانتی متر می رسید استفاده میکردند.

بهترین نوع آجر کف فرش یا آجر ۲۰ * ۲۰ آجر کف فرش دستی ست. از دلایل متمایز ساختن آجرهای کف فرش با سایر آجر های کف فرش به سنتی تولید شدن آن می توان اشاره کرد که این امر به نوبه خود باعث زیبایی خاص آن می شود.

آجر قزاقی (دستی) کف فرش (آجر ختایی) سال های بسیاری است که مورد استفاده قرار گرفته و مورد تایید ساختمان سازها قرار گرفته است.

خرید اجر قزاقی

آجر دارای انواع و اقسام مختلفی است که امروزه در اکثر بناها مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از آجر های بسیار زیبا و مستحکم آجر قزاقی (دستی) می باشد که دارای رنگبندی زیبایی است و در نمای بیرونی و داخلی ساختمان به کار می رود.

آجر قزاقی (دستی) مناسب و سازگار انواع شرایط آب و هوایی بوده و شوره نمیزند رنگ آنها ثابت بوده و بسیار مقاوم است و رنگ اجر قزاقی (دستی) به درجه حرارت و مقدار حرارتی که در کوره داده میشود بستگی دارد .

آجر های قزاقی به صورت دستی و بدون دخالت ماشین آلات ساخته میشود .این آجر های سنتی ( قزاقی ) برای ساخت بناهایی مشابه بناهای تاریخی ، رستوران های سنتی و اماکنی که نیاز به دیزاین قدیمی دارد بسیار کاربرد دارد  .

ویژگی ها و خصوصیات آجر قزاقی 

اجر قزاقی دارای نمونه های مختلفی همچون آجر قزاقی رسی، آجر قزاقی نسوز می باشد . که هر کدام از آن ها دارای ویژگی متفاوتی می باشند. از ویژگی های و خصوصیات آجر قزاقی می توان موارد زیر را نام برد:

Ø     آجر قزاقی (دستی)در برابر حرارت و دما مقاومت بالایی دارد.

Ø     در برابر فشار بسیار مقاوم می باشد.

Ø     دارای دوام و پایداری زیادی است.

Ø     در برابر سرمای زیاد مقاوم است.

Ø     آجر قزاقی (دستی) شوره نمی زند و رنگ  طبیعی و ثابتی دارد.

قیمت آجر قزاقی سنتی

قیمت آجر قزاقی به عوامل مختلفی بستگی دارد و مواردی مانند: روش تولید، مکان کاربرد، استحکام و … بر قیمت آجر قزاقی(دستی) مؤثر می باشند. آجر دستی به دو روش سنتی  و صنعتی تهیه می شود. آجر قزاقی (دستی) صنعتی استحکام بالاتری ار نمونه سنتی دارد که دلیل آن نوع خاک به کار رفته در آن و تجهیزات پیشرفته در پخت آجر صنعتی می باشد.

آجر قزاقی (دستی) یکی از پرمصرف ترین نوع آجر می باشد. از رنگ هایاجر قزاقی (دستی) می توان به آجر قزاقی (دستی) زرد، آجر قزاقی (دستی) پوست پیازی، آجر قزاقی (دستی) آتشی، آجر قزاقی (دستی) قرمز و اجر قزاقی (دستی) حنایی و … اشاره نمود. مزیت های استفاده از آجر قزاقی (دستی) در ساختمان عبارت است از: عایق حرارتی و برودتی خوبی می باشد و دارای نگهداری آسانی است.

آجر قزاقی چیست ؟

«قزاق» تحریف واژهٔ روسی «کازاکKazak »است که در فرانسه و برخی زبان‌های دیگر، کُزاک (Cosaque) تلفظ می‌شود.

در زبان روسی قزاق‌ها را کازاخ می‌گویند. قزاق قومی از نژاد زردپوست آسیایی و عمدتاً مسلمان با تبار ترکی هستند. که زیستگاه‌شان آسیای میانه (قزاقستان کنونی) هست و تا قرن نوزدهم که خان‌نشین‌هایشان به تصرف ارتش روسیه درآمد، حضوری در تاریخ روسیه نداشتند.

انتخاب آجر قزاقي باید با توجه به محل مورد استفاده صورت بگیرد و این آجر دارای رنگ های متنوعی است که با توجه به دکوراسیون ساختمان باید انتخاب شود. این محصول به دلیل دوام  و استحکام مناسب گزینه خوبی برای استفاده کردن در نمای بیرونی ساختمان می باشد و در مقابل سایر عوامل جوی و محیطی مقاومت بالایی دارد.

معمولا نمونه های صنعتی آجر دستی (دستی)به علت مقاومت بالا برای نمای خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد و آجر قزاقی(دستی)سنتی بهتر است برای دکوراسیون داخلی استفاده شود که دارای رنگ های جذاب و زیبایی است. انواع آجر قزاقی(دستی)در کارخانه های تولید کننده با استفاده از متریال درجه یک و به وسیله دستگاه های پیشرفته در ابعاد و رنگ های مختلف تولید می شود که مورد استقبال متقاضیان زیادی قرار گرفته است.

آجر قزاقی قرمز اخرایی

وجه تسمیه این نوع  آجر این است که روسها پیش از جنگ جهانی اول در ایران قزاقخانه ها را با این نوع آجر می ساختند. این آجر در رنگ های  زرد، خاکی، پوست پیازی، نارنجی، قرمز و قرمز اخرایی و در فرم های  پلاک، آجر قزاقی نیمه، آجر قزاقی کامل و آجر قزاقی مربعی یا چهارگوش و تولیدات طرخدار آن بصورت ال، آجر دور ستون، آجر مجلس، حاشیه گل دار و راسته گرد تولید می شود.

ابعاد آجر قزاقی

رایج ترین آجر دستی سنتی، آجر قزاقی (دستی) می باشند که بصورت توپر و به شکل مکعب مستعطیل ساخته می شوند. این آجر با نام آجر قزاقی شهرت بسیاری پیدا کرد. استفاده از این آجر در بناهایی که مربوط است به دوره ساسانیان بسیار زیاد بوده است و امروز به چشم می‌خورد.

اندازه اجر قزاثی

معمول ترین اندازه آجر قزاقی ۵/۵*۲۰ و در ضخامتهای ۱۰ و ۵/۵ و ۳/۵ سانتیمتر و گونه دیگر آن آجر ختایی مربعی شکل ۲۰*۲۰ با ضخامت ۴/۵ سانتیمتر می باشد.

ابعاد آجر قزاقی(دستی) را میتوان به صورت زیر دسته بندی کرد :

Ø     در ابعاد پلاک 2.5×20×7

Ø     در ابعاد 2.5×20×5 سانتی متر

Ø     در ابعاد کف یا کف فرش 25×25 و 20×20

Ø     در ابعاد 10×20×5

 

امتیاز این مطلب:

امتیاز ۴.۰ از ۵ - از مجموع ۳ رای

نظرات کاربران

نام
نام خانوادگی
دیدگاه شما