استعلام قیمت
ثبت درخواست
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

پارچه دیواری

انتخاب پارچه دیواری
پارچه دیواری چیست

پارچه دیواری قدمت چند صد ساله دارد. از کاخ پادشاهان یونان و رم باستان گرفته تا خانه‌های اشرافی بریتانیا پر است از دیوارپوش های لوکس پارچه ای از جنس مخمل و ابریشم که نمایی گرم و دلپذیر به دیوار می‌بخشد. استفاده از پارچه به عنوان دیوارپوش و لمسه کوبی روی دیوار باعث ایجاد عایق صوتی و حرارتی خواهد شد. هارمونی دکوراسیون داخلی با هماهنگی طرح‌‌های پارچه‌های نصب شده روی دیوار و مبلمان و پرده به راحتی امکان پذیر است. طی چند سال گذشته استفاده از کاغذ دیواری رواج بیشتری پیدا کرد و پارچه ها فراموش شدند اما در سال‌های اخیر، مزیت کاغذ دیواری پارچه ای باعث شده است که طراحان داخلی مجددا به استفاده از این دیوارپوش اصیل روی آورند.

انواع پارچه دیواری

خاستگاه دیوارپوش پارچه به کشور هندوستان بازمی‌گردد. هنوز هم پارچه دیواری هندی بین مردم طرفداران بسیاری دارد. به طور کلی پارچه هر آن چیزیست که از تاروپود بافته و مجموعه‌ای مشبک ایجاد کند. این تاروپود بافته شده می‌تواند از الیاف طبیعی یا مصنوعی باشد. ممکن است این الیاف با چشم یا لمس کردن قابل رویت باشد یا به نحوی در هم تنیده شده باشد که تاروپود رویت نشود. این روزها طیف گسترده‌ای از متریال را می‌توان در هم تنید تا پارچه‌هایی با کاربردهای متفاوت به وجود آید.

انواع دیوارپوش پارچه
شناخت انواع کاغذ دیواری پارچه ای

کاغذ دیواری پارچه ای با الیاف طبیعی

به عنوان دیوارپوش پارچه‌ای می‌توان از از الیاف گیاهی (کتان، پنبه،ابریشم،چوب پنبه، کنف) یا پوست و پشم حیوانات برای بافت پارچه استفاده کرد. توجه داشته باشید که بسیاری از انواع پارچه های دیواری از الیاف ترکیبی ساخته شده‌اند و تفاوت آن‌ها در شیوه بافت آن‌هاست نه در متریال بافت. به طور مثال نمد در واقع شیوه بافت متفاوتی است که برای پشم گوسفند استفاده می‌کنند یا پارچه ویسکوز همان الیاف کتان و پنبه و ابریشم است که به شکل خمیر درآمده و بافته شده؛ پارچه دیواری مخمل نیز معمولا از جنس نخ و کتان است که به شیوه‌ای متفاوت در هم تنیده شده است. در این بخش با کاغذ دیواری الیاف دار طبیعی از جنس پارچه آشنا می‌شوید. الیاف طبیعی شامل موارد زیر است:

کاغذ دیواری الیاف طبیعی
کاغذ دیواری پارچه ای الیاف طبیعی
 • کتان
 • نخ پنبه
 • چوب پنبه
 • پشم – پوست حیوانات
 • چرم طبیعی
 • جیر
 • ابریشم
 • کنف

پارچه دیواری الیاف دار کتان (Linen)

الیاف پارچه کتان در واقع از ساقه گیاهی به همین نام بافته می‌شود. پارچه دیواری کتان در رنگ‌های متنوعی تولید می‌شود. ساختار کتان مانند پنبه از ساقه گیاه است اما درصد مواد سلولزی در کتان کمتر است. پارچه دیواری کتان استحکام بالایی دارد و الیاف آن به گونه‌ای است که عایق مناسبی در برابر گرما و سرما ایجاد می‌کند. کتان کاملا بافت دار است. پارچه کتان برای لمسه کوبی دیوار کاملا مناسب است.

خرید پارچه دیواری
کاغذ دیواری پارچه ای کتان

از نظر ظاهری، کتان محبوبیت بالایی دارد. حتی در میان انواع طرح کاغذ دیواری می‌توانید کاغذ دیواری با طرح کتان نیز ببینید. شاید در دسته بندی دیوارپوش دکوراتیو ، کتان در دسته پارچه دیواری جای نگرفته باشد و به جای آن باید دسته بندی کاغذ دیواری پارچه ای از جنس کتان را جستجو کنید.

پارچه دیواری نخ پنبه

الیاف کاغذ دیواری نخ پنبه روز به روز طرفداران بیشتری پیدا می‌کند. پارچه‌ های دیواری که از الیاف طبیعی ساخته شده است و پشت آن چسب کاغذ دیواری معمولی به کار می‌رود. برای چسباندن کاغذ دیواری الیاف طبیعی نخ پنبه لازم است از چسب قوی استفاده کنید. در عوض نیازی نیست زیرسازی کاغذ دیواری خیلی اساسی انجام شود. اگر ترکی روی دیوار باشد پشت این پارچه دیواری نخ پنبه پوشانده می‌شود. نصب این پارچه دیواری تا حدودی دشوار است. باید با دقت انجام شود و از چسب مناسب استفاده شود.

پارچه تزئینی دیواری
کاغذ دیواری پارچه ای نخ پنبه

دیوارپوش دکوراتیو چوب پنبه

پارچه‌ دیواری چوب پنبه این روزها محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است. این دیوارپوش محبوب را اصطلاحا با نام کاغذ دیواری چوب پنبه نیز می‌شناسند. چوب پنبه یکی از مواد دوست دار محیط زیست است، متریالی که غیرقابل نفوذ در برابر رطوبت و گازهاست. به همین دلیل به عنوان دیوارپوش، علاوه بر زیبایی، عایق مناسبی ایجاد می‌کند. چوب پنبه را از بخش مرده بعضی درختان تهیه می‌کنند. دیوارپوش چوب پنبه در برابر آب می‌تواند تا حدودی مقاومت کند. نگهداری از آن بسیار راحت است. عایق صدا و گرما است و در برابر ضربه نیز پایداری مناسبی دارد. بهترین انتخاب برای اتاق خواب است. هم از الیاف طبیعی سالم استفاده می‌شود و هم فضایی آرام و گرم برای استراحت ایجاد می‌کند. از پارچه پنبه ای می‌توان برای پارچه کوبی و لمسه کوبی نیز استفاده کرد.

دیوارپوش چوب پنبه
دیوارپوش دکوراتیو چوب پنبه

پارچه دیواری پشمی یا پوست حیوانات

پشم یا پوست حیوانات همواره برای تولید پارچه‌هایی مرغوب کاربرد داشته؛ پشم گوسفندان یکی از پرکاربردترین متریال‌های ساخت پارچه است. شیوه‌های متفاوتی برای تولید پارچه از پشم وجود دارد. یکی از شیوه‌های سنتی نمد مالی است. انواعی از پارچه‌ دیواری لوکس و زیبایی وجود دارد که الیاف پشم برای تولید آن استفاده شده است. به طور مثال الیاف پشم یکی از پایه‌های تولید پارچه مخمل است. پودر پشم نیز در انواع کاغذ دیواری لوکس به چشم می‌خورد. پارچه‌هایی که از پوست حیوانات ساخته شده اند معمولا با نام پارچه دیواری جیر شناخته می‌شود. از معایب پارچه جیر می‌توان به ضد آب نبودن آن اشاره کرد. جیر در لمسه کوبی نیز استفاده می‌شود.

کاغذ دیواری پشمی
دیوارپوش پشمی

پارچه دیواری چرمی

چرم طبیعی یا مصنوعی همواره مورد توجه بوده و پارچه دیواری چرمی را می‌توان یکی از محبوب‌ترین دیوارپوش‌ها دانست. لمسه کوبی با پارچه چرمی ایده‌ای است که زیبایی منحصر به فردی به فضا می‌بخشد. دیوارپوش چرمی فضایی سه بعدی ایجاد می‌کند. عایق صوتی و حرارتی ایجاد می‌کند. ضد جرم و باکتری است. کاملا ضد رطوبت است. امکان شستشو به دفعات را به شما می‌دهد و پایداری مناسبی دارد. آلبوم‌های کاغذ دیواری چرمی معمولا در دسته گران‌قیمت‌ترین‌های بازار کاغذ دیواری قرار دارد.

کاغذ دیواری پارچه ای چرمی
دیوارپوش پارچه ای از جنس چرم

پارچه دیواری ابریشمی

احتمالا در خانه‌های اشرافی و لوکس پارچه دیواری‌هایی را دیده‌اید که در صورت لمس آن‌ها حس نرمی و لطافت احتمالا حس ابریشم را القا می‌کند. کاغذ دیواری ابریشمی قیمت بسیار بالایی دارد. به همین دلیل معمولا از ابریشم‌های مصنوعی استفاده می‌شود. کاغذ دیواری‌هایی که بخشی از آن‌ها با ابریشم کار شده است معمولا طرح‌های داماسک یا گل و گیاه داشته و حس طبیعت القا می‌کند. اگر به دنبال کاغذ دیواری ضد آلرژی هستید، پارچه دیواری ابریشمی بهترین انتخاب است. پارچه ابریشمی به تنهایی برای پارچه کوبی مناسب نیست زیرا استقامت چنین کاری را ندارد و معمولا به صورت ترکیبی به کار می‌رود.

دیوارپوش ابریشم
دیوارپوش ابریشمی

پارچه دیواری کنف

کنف از مقرون به صرفه‌ترین الیاف طبیعی در جهان است. کاغذ دیواری کنفی این روزها بسیار پرطرفدار است. قیمت مناسبی دارد و دکوراسیون منحصر به فردی ایجاد خواهد کرد. تمامی عیوب دیوار را می‎پوشاند. تا حدی عایق صدا ایجاد می‌کند. پارچه دیواری کنفی را می‌توان در میان آلبوم کاغذ دیواری الیاف طبیعی جست و جو کرد.

دیوارپوش کنف
کاغذ دیواری پارچه ای کنفی

پارچه دیواری الیاف مصنوعی

به طور کلی پارچه‌هایی با الیاف مصنوعی البته به غیر از ساتن به عنوان دیوار پوش، مناسب است. الیاف مصنوعی دردسرهای نگهداری الیاف طبیعی را ندارند و طی زمان تغییر رنگ نمی‌دهند. پارچه دیواری با الیاف مصنوعی مناسب لمسه کوبی نیز خواهند بود و استقامت مناسبی دارند.

دیوارپش پارچه الیاف دار
کاغذ دیواری پارچه ای مصنوعی

پارچه دیواری پلی استر

الیاف پلی استر از دسته پلیمرهایی با نام “استر” است. این الیاف پایداری بسیار خوبی دارند. پلی استر دیوار پوشی ضد آب است. باکتری و قارچ آن‌ها را از بین نمی‌برد. اگر به دنبال کاغذ دیواری قابل شستشو هستید، این پارچه ایده آل است. رنگ‌پذیری بالایی دارد. ایراد پلی استر را می‌توان در یک عبارت مشخص خلاصه کرد. پارچه دیواری پلی استر اصطلاحا جای تنفس ندارد. در واقع هیچ رطوبت و گرد و غباری را به خود جذب نمی‌کند. یکی از مزایای پارچه دیواری آن است که غبار هوا را کاهش می‌دهد و تا حدودی هوای منزل را تصفیه می‌کنید. پارچه دیواری پلی استر این مزیت را ندارد و ممکن است آلرژی ایجاد کند.

دیوارپوش پارچه پلی استر
دیوارپوش پارچه ای پلی استر

پارچه دیواری تافته

پارچه‌‌های تافته محبوبیت بالایی دارند. بسیاری از انواع پارچه دیواری هندی از نوع تافته است. در سال‌های گذشته تافته از جنس ابریشم بافته می‌شد اما امروزه از الیاف پلی استر یا ریون برای بافت آن استفاده می‌شود. اگر نگاهی به آلبوم پارچه دیواری جدید مربوط به مد ۲۰۲۱ بیندازید، تعداد زیادی پارچه دیواری گل سفید تافته خواهید دید که بازمانده سبک دوران باروک است.

دیوارپوش پارچه هندی
کاغذ دیواری پارچه ای هندی

شیوه بافت کاغذ دیواری بافت دار پارچه ای

معمولا پارچه دیواری از الیاف ترکیبی ساخته می‌شود و تفاوت این پارچه‌ها در شیوه‌ی بافت، ترکیبات مواد و دستگاهی است که برای بافت استفاده می‌شود. انتخاب این شیوه تاثیر بسیار زیادی در قیمت پارچه دیواری دارد. در واقع ممکن است قیمت پارچه دیواری مخمل چندین برابر پاچه دیواری کتان باشد در صورتی که از نظر متریال بخش عمده‌ای از ساختار مخمل را کتان تشکیل دهد. در ادامه با انواع پارچه دیواری از نظر شیوه بافت آشنا می‌شوید:

کاغذ دیواری بافتدار
کاغذ دیواری بافت دار

پارچه دیواری لوکس ویکسوز

پارچه ویسکوز با نام پارچه ریون هم شناخته می‌شود. نام دیگر آن ابریشم مصنوعی است. پارچه دیواری ویسکوز بر خلاف تصور عموم از الیاف طبیعی سلولزی ساخته می‌شود اما فرآیند تولید آن به نحوی است که این الیاف در تاروپود آن قابل تشخیص نیست. در واقع الیاف طبیعی به صورت خمیر در می‌آیند و مجدد به صورت الیاف درآمده و بافته می‌شود. پارچه دیواری ویسکوز را می‌توان نوعی پارچه بازیافتی دوستدار محیط زیست دانست. ترکیب ویسکوز با کتان و پنبه جلوه‌ای لوکس به دیوار می‌دهد به همین دلیل است که در میان انواع دیوار پوش خانه‌های اشرافی ردپایی از کاغذ دیواری ویسکوز می‌توان پیدا کرد. قیمت کاغذ دیواری ویسکوز نسبتا بالاست.

دیوارپوش ویسکوز
کاغذ دیواری پارچه ای از جنس ویسکوز

کاغذ دیواری پارچه ای ترکیبی کتان – ابریشم – ویسکوز

پارچه‌ دیواری ابریشمی و ویسکوز به صورت ترکیبی استحکام کمی دارند. در صورتی که قصد انتخاب دیوارپوش پارچه ای داشته باشید بهتر است ترکیبی از ابریشم، ویسکوز و کتان در ساختار این پارچه استفاده شود تا از نظر استحکام و ماندگاری روی دیوار، به استانداردهای مورد نظر برسد.

دیوارپوش ابریشم
پارچه تزئینی دیوار ابریشم – ویسکوز

پارچه دیواری ژاکارد

پارچه دیواریی ژاکارد در واقع نام دستگاهی که با آن بافته شده را به خود گرفته، متریال بافت آن از ابریشم و کتان و پشم و پنبه است اما ویژگی خاص پارچه ژاکارد بیشتر در شیوه تنیدگی الیاف خلاصه می‎شود. پارچه ژاکارد خشک است. بافت آن دارای طرح‌های متفاوتی است. هیچ طرحی روی آن حک نشده بلکه طرح‌ها و گلدوزی‌ها در الیاف بافت آن کار شده است. اگر به دنبال خرید پارچه های تزئینی دیوار هستید، پارچه دیواری شیک ژاکارد بهترین انتخاب است.

پارچه دیواری داماسک
دیوارپوش پارچه ای ژاکارد

پارچه دیواری نمدی یا فوتر

نمد مالی شیوه سنتی ایرانیان برای تولید پارچه از پشم گوسفند است. تقریبا همین شیوه نیز در اروپا رایج بوده که نام آن به فرانسوی فوتر گذاشته شده است. این روزها بسیاری از افرادی که برای خرید پارچه های تزئینی دیوار اقدام می‌کنند، از کاغذ دیواری نمدی استقبال بسیار زیادی کرده‌اند. دیوارپوش نمدی از نظر سلامت، استاندارد خوبی دارد. حس طبیعی به فضا می‌دهد و از نظر زیبایی شناسی نیز از پارچه‌ دیواری های لوکس چیزی کم ندارد.

دیوارپوش نمدی
دیوارپوش پارچه ای نمد

دیوارپوش لوکس با پارچه دیواری مخمل

دیوارپوش مخمل را می‌توان محبوب‌ترین، لوکس‌ترین و مجلل‌ترین نوع پارچه دیواری در جهان دانست. لمسه کوبی با مخمل نیز بسیار پر طرفدار است. کاغذ دیواری پارچه ای مخمل در واقع به نوع بافت اشاره دارد. جنس آن می‌توان از نخ و کتان و پنبه و پشم باشد اما شیوه بافت آن به صورتی است که به همراه کرک و پرز خواهد بود. به همین دلیل نرمی و لطافت ویژه‌ای دارد و بدون شک، شیک ترین دیوارپوش موجود در بازار است.

دیوارپوش مخمل
کاغذ دیواری پارچه ای مخمل ساده

 به هر کدام از انواع آلبوم کاغذ دیواری نگاهی بیندازید، بدون شک کاغذ دیواری مخمل یکی از گزینه‌هایی است که در این آلبوم خواهید دید. پارچه دیواری مخمل را هم می‌توان به صورت لمسه کوبی استفاده کرد، هم رول‌ کاغذ دیواری مخمل به فروش می‌رسد که قیمت کاغذ دیواری پارچه ای مخمل معمولا بر اساس متراژ تعیین می‌شود و نصب آن نیز با همان چسب کاغذ دیواری امکان پذیر است. مخمل برای لمسه کشی روی دیوار نیز کاملا مناسب است.

جدیدترین طرح پارچه دیواری

ملاک انتخاب مدل پارچه دیواری چیست؟ اگر نگاهی به آلبوم پارچه دیواری بیندازید ۶ طرح مشخص به چشم می‌خورد. طرح پارچه دیواری یا در تاروپود آن تنیده می‌شود یا به صورت چاپی روی آن شکل می‌گیرد. در این میان جنس پارچه خود دارای طرحی خاص است که می‌تواند در این دسته‌بندی قرار بگیرید. به طور مثال طرح کتان یا طرح کنف هرکدام ویژگی‌های خود را دارند. با توجه به اینکه بخش قبلی به تفصیل در مورد متریال ساخت انواع پارچه دیواری بحث شد، در این بخش از میان متریال‌های متنوع، تنها  به کاغذ دیواری پارچه ای مخمل اشاره می‌شود و تمرکز بر الگوهای طراحی است. هم چنین پارچه دیواری با طرح پتینه کاری و نقاشی بلکا یا رومالین یکی از طرح های زیبا و چشم نواز را برای منازل ایجاد می کند.

دیوارپوش پارچه طرح دار
کاغذ دیواری پارچه ای طرح دار

پارچه دیواری طرح موتیف

اصطلاح موتیف در هنر کاربرد فراوان دارد. موتیف به معنای تکرار شونده و برانگیزنده است. درواقع الگوی مشخصی به منظور تاثیرگذاری بیشتری تکرار خواهد شد. این تکرار، ناگزیر در همه دیوارپوش‌ها و پارچه دیواری‌ها با هر طرحی که باشد وجود دارد اما طرح موتیف تکرار عامدانه است. در واقع یک قواره از دیوارپوش دارای الگوی مشخصی است که در فواصل خاصی تکرار می‎‌شود و به طرح معنا می‌دهد. برخی معتقد هستند همه پارچه دیواری‌ها و دیوارپوش‌ها دارای طرح موتیف است زیرا خاصیت تکرار شوندگی در همه وجود دارد. اما در تقسیم‌بندی طرح‌ها، موتیف را زمانی که کار می‎برند که تکرار شوندگی، عامدانه و معنادار باشد.

آلبوم پارچه دیواری
کاغذ دیواری پارچه ای طرح موتیف

پارچه دیواری گلدار

کاغذ دیواری گلدار پارچه‌ ای بیش‌ترین سهم بازار دیوارپوش را به خود اختصاص داده است. پارچه دیواری طرح گل، به دو دسته گل ریز و گل درشت تقسیم می‌شوند. در بعضی موارد طرح گلبرگ‌های روی پارچه به صورت برجسته کار می‌شود و از پودر پشم طبیعی یا مصنوعی یا کرک و پرز برای برجسته کردن آن استفاده خواهد شد. طرح های گلدار اغلب به صورت الگوهای عمودی یا اریب از بالا به پایین تکرار می‎‌شود. ایجاد طرح گل روی پارچه یا به صورت چاپی است و یا طرح هنگام درهم تنیدگی الیاف پارچه ایجاد می‌شود. طیف رنگ کاغذ دیواری پارچه ای طرح گل بسیار متنوع است.

دیوارپوش گلدار
دیوارپوش پارچه ای طرح گل

پارچه دیواری ساده

طرح ساده برای پارچه هایی به کار می رود که الگوی خاصی روی آن کار نشده و بیش‌تر زیبایی آن معطوف به بافت پارچه است. به طور کلی تفاوت پارچه دیواری ساده با کاغذ دیواری ساده در تشخیص بافت دیوارپوش است. کاغذ دیواری پارچه ای ساده با وجود اینکه طراحی خاصی روی آن وجود ندارد اما همچنان بافت پارچه روی آن جلب توجه می‌کند.

کاغذ دیواری پارچه ای ساده
دیوارپوش پارچه ای تزئینی ساده

کاغذ دیواری پارچه ای طرح هندسی

طرح‌های هندسی مناسب دکوراسیون مدرن است. پارچه دیواری با طرح هندسی اغلب با طرح شش ضلعی کار می‌شود. طرح لوزی و دایره‌ای نیز در بعضی موارد چشمگیر است. الگوهای هندسی طرفداران خاصی خود را دارد و شخصیت ویژه‌ای به فضا می‎دهد.

دیوارپوش پارچه جدید
دیوارپوش پارچه ای طرح هندسی

پارچه دیواری داماسک

در زبان انگلیسی شهر دمشق را با نام داماسک می‌شناسند. نام گذاری طرح داماسک بی ارتباط با شهر دمشق نیست. دمشق بر سر راه جاده ابریشم نقش مهمی در شکل گیری طرح داماسک داشته است. سال‌ها هر آنچه از پارچه داماسک شنیده می‌شد، در مراکز بافندگی پارچه بیزانس شکل می‌گرفت. در واقع داماسک محصول حمله مسلمانان به اروپا و ورود فرهنگ شرق به صنعت اروپا است. به مرور طرحی رقم زده شد که امروزه تنها محدود به سبک کلاسیک دکوراسیون نمی‌شود و با تغییراتی امکان استفاده در سبک های مدرن را نیز به شما می‎دهد. آنچه با نام آلبوم پارچه دیواری در بازار موجود است بدون شک سهمی از طرح های داماسک را در خود جای داده.

پارچه دیواری داماسک
پارچه تزئینی دیوار طرح داماسک

در صورتی که خانه شما کوچک است، از کاغذ پارچه دیواری داماسک ریز استفاده کنید و برای پس زمینه پارچه دیواری از رنگ روشن بهره ببرید. در صورتی که خانه شما بزرگ است، از طرح‌های درشت داماسک استفاده کنید و دستتان برای انتخاب پارچه دیواری به رنگ تیره باز است.

پارچه دیواری با خطوط راه راه

پارچه‌هایی که در تاروپود آن طرح راه راه شکل می‌گیرد بسیار زیاد است. این طرح‌ را می‌توان با در هم تنیدگی الیافی به رنگ‌های متنوع ایجاد کرد. طرح های عمودی یا افقی راه راه به صورت طرح‌های چاپی نیز در بازار موجود است. وجود خطوط عمودی در پارچه دیواری خطای دید ایجاد کرده و باعث افزایش ارتفاع نشان داده شدن فضا می‌شود و خطوط افقی دیوارپوش وسعت فضا را بیش‌تر می‌کند.

کاغذ دیواری راه راه
کاغذ دیواری پارچه ای راه راه

پارچه دیواری مخملی

اگر نگاهی به متون کهن بیندازیم، واژه کخما را برای پارچه های مخملی خواهیم یافت. کخما در واقع مخفف عبارت “کم خواب” است، به این معنا که خواب پارچه به یک طرف خواهد بود. تاروپود مخمل به صورتی که است که کرک و پرزهای کوتاهی ساخته شده که براق و نرم است و به یک طرف خوابانده می‌شود. روزگاری مخمل را از ابریشم می‌بافتند اما این روزها بیشتر کتان و پنبه و الیاف مصنوعی برای تولید دیوارپوش مخملی کاربرد دارد.

کاغذ دیواری مخملی برجسته
کاغذ دیواری پارچه ای مخمل لوکس

محبوبیت مخمل به عنوان دیوار پوش به قدری زیاد است که هم خود به صورت مستقل به عنوان دیوارپوش کار می‌شود و هم بخشی از طرح پارچه دیواری لوکس را شامل می‌شود. پارچه دیواری مخمل به دو دسته‌ی پارچه های کاغذ دیواری مخمل ساده و کاغذ دیواری مخملی برجسته تقسیم می‌شود. قیمت کاغذ دیواری مخملی برجسته معمولا بالاست.

پوستر پارچه ای

ایده استفاده از پوستر پارچه ای مدتیست محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است. در سبک دکوراسیون روستیک و کلاسیک این ایده به راحتی با سایر المان‌ هماهنگ خواهد بود. پوستر پارچه ای برای یک دیوار با طرحی شاخص و چشم گیر طراحی داخلی را دگوگون خواهد کرد.

پوستر پارچه ای دیوار
پوستر پارچه دیواری مدرن

ویژگی پارچه دیواری

روزگاری پارچه دیواری تنها بر دیوار خانه‌های اشرافی و لوکس دیده می‎شد. قیمت پارچه دیواری به قدری بالا بود که کمتر مورد استقبال مردم عادی قرار داشت. در سال‌های اخیر، توجه به انواع دیوارپوش‌ عایق حرارتی افزایش پیدا کرده است و دوباره توجه‌ها کاغذ دیواری پارچه‌ای جلب شده است.  با نگاهی به آلبوم‌کاغذ دیواری ۲۰۲۱، قیمت مناسب و طرح‌های متنوعی به چشم می‌خورد. علت استقبال دوباره از پارچه دیواری به دلیل مزیت‌هایی است که در ادامه مرور می‌کنیم.

مزیت پارچه دیواری چیست؟

مزیت پارچه دیواری نسبت به کاغذ دییواری در گام اول به زیرکاری باز می‌گردد. با وجود اینکه زیرکاری پارچه دیواری هم باید با دقت انجام شود اما اگر ایرادات اساسی روی دیوار دارید و کاغذ دیواری توانایی پوشش دهی مناسب به آن‌ها ندارد، پارچه دیواری کار شما را راه می‌اندازد. بعلاوه انتخاب پارچه دیواری به جای کاغذ دیواری با توجه به مزایای زیر قابل توجه است:

دیوارپوش عایق صدا

کاغذ دیواری پارچه ای عایق صداست. پارچه بهترین دیوارپوش برای ایجاد فضای آکوستیک و جذب اکوی صداهاست. وجود فضایی مشبک در میان و تاروپود پارچه، فضایی ایجاد خواهد کرد که با جذب اکوی صدا و ایجاد عایق صوتی فضایی آرام در محیط خانه ایجاد خواهد کرد. به همین دلیل، یکی از بهترین گزینه‌ها برای دیوارپوش اتاق خواب است.

پارچه دیواری آکوستیک

اگر از پارچه‌های غیرمتخلخل مانند وینیل، چرم و اکریلیک استفاده کنید باعث انعکاس صدا می‎‌شود و نمی‌توان انتظار ایجاد عایق صدا داشت. پارچه‌ای که توانایی جذب آب را داشته باشد می‌تواند عایق صوتی مناسبی نیز باشد. پارچه‌های مخمل از این لحاظ مناسب است. پارچه‌هایی از جنس پشمی یا کنف نیز می‌تواند عایق خوبی باشد.

دیوارپوش آکوستیک
دیوارپوش پارچه عایق صدا

دیوار پوش عایق حرارتی با پارچه های پشمی

 • اگر از پارچه دیواری پشم طبیعی یا معدنی استفاده کنید، عایق حرارتی مناسبی ایجاد کرده‌اید. مواد سلولزی عایق حرارتی بسیار خوبی ایجاد می‌کنند. در برخی موارد در صورت نصب پوشش دیواری عایق حرارتی پارچه تا ۶۵ درصد شاهد کاهش میزان مصرف انرژی هستیم.

پارچه دیواری ضد آب

 • پارچه دیواری در مقایسه با کاغذ دیواری مقاومت بالاتری در برابر آب و رطوبت دارد. البته اگر مدت زمان طولانی در برابر رطوبت قرار گیرد نباید انتظار خاصیت صد در صدی ضد آب از آن داشت. بعلاوه در طولانی مدت امکان ایجاد قارچ و کپ در برخی انواع پارچه دیواری وجود دارد. اما در صورتی که دیوار نم بدهد، نسبت به کاغذ دیواری مقاومت بسیار خوبی دارد.

پارچه دیواری مقاوم

 • پارچه‌ها معمولا در برابر اشعه uv و نور خورشید مقاومت خوبی دارند. کاغذ دیوار معمولا طی زمان رنگ می‌بازد اما پارچه دیواری با کیفیت در طولانی مدت تغییر رنگ خاصی را نخواهد داشت.
 • ایردات دیوار پشت پارچه دیواری مانند نم دادن ناگهانی، ایجاد ترک یا برجستگی و اصطلاحا دلمه کردن دیوار با پارچه دیواری بهتر پوشانده می‌شود.
 • اگر پارچه دیواری با کیفیت انتخاب کنید تا ۱۵ سال دوام خواهد داشت.
 • پارچه دیواری پوسته پوسته نمی‌شود و یکپارچگی بسیار خوبی دارد.
کاغذ دیواری پارچه ای بادوام
مقاومت دیوارپوش پارچه ای

دیوارپوش پارچه ای ضد آلرژی

 • پارچه دیواری دارای الیافی است که گرد و غبار و پرز را به خود جذب می‌کند. مانند فیلتری که هوا را تا حدی پاکسازی می‌کند. دیوارپوشی که توانایی جذب غبار و کاهش میزان ریزگردهای خانه را داشته باشد می‌تواند دیوارپوش ضد آلرژیک تلقی شود.
 • پارچه دیواری آنتی استاتیک، پارچه‌هایی هستند که مو به خود جذب نمی‌کنند و این خاصیت آزار دهنده باعث کاهش کیفیت بصری آن‌ها نخواهد شد.
 • پارچه دیواری اغلب با دستمال نم دار قابل شستشو است. کمتر کاغذ دیواری پارچه ای را می‌توان یافت که کاملا قابل شستشو باشد.
کاغذ دیواری قابل شستشو
تمیز کردن دیوار پوش پارچه

خرید پارچه دیواری

برای انتخاب پارچه دیواری مناسب باید سری جدید آلبوم پارچه دیواری را بررسی کرد و با تطبیق رنگ و الگو و طرح و جنس کاغذ دیواری با نیازها و در نظر گرفتن محدودیت بودجه بهترین انتخاب را داشت. پارچه دیواری به صورت متری فروخته می‌شود. با توجه به اطلاعاتی که در مورد جنس و الگوهای طراحی داده شد، می‌توان گزینه هماهنگی هارمونی پارچه های استفاده شده برای مبلمان و فرش و پرده را برای انتخاب در نظر گرفت. آزادی انتخاب و خلاقیت فرصتی است که انتخاب پارچه دیواری به طراحان داخلی می‌دهد.

طرح پارچه دیوار و مبل
هماهنگی دیوارپوش پارچه و مبلمان

راهنمای نصب پارچه دیواری

 • ابزار لازم برای نصب پارچه دیواری شامل: چسب کاغذ دیواری – ابزاری برای صاف کردن پارچه – بتونه آماده – غلطک- سنباده – چسب چوب – تیغ موکت بری – پارچه نم دار
 • برای زیرسازی دیوار، پس از اندازه گیری عرض و محاسبه میزان پارچه مورد استفاده برای نصب روی دیوار، بهتر است زیرسازی کامل و بی نقص باشد. با وجود آنکه پارچه دیواری امکان بیشتری برای پوشاندن ایرادات دیوار نسبت به کاغذ دیواری دارد اما اگر پارچه‌های ظریف انتخاب شده باشد، ممکن است زیرسازی ناقص دردسرساز شود. سطح دیوار باید کاملا خشک باشد. اگر جایی دچار کپک شده، کاملا از بین رفته باشد و با مواد ضد کپک پوشانده شده باشد.
نصب پارچه دیواری
راهنمای نصب پارچه روی دیوار
 • استحکام دیوار پشت پارچه دیواری اهمیت بالایی دارد و اگر گچکاری جایی سست است باید تعمیر شود. اگر سطح زیرین خیلی سفت و غیر قابل نفوذ باشد، امکان اتصال چسب به پارچه را نخواهد داد و بهتر است سنباده زنی کاملا انجام شود. به هر روشی که امکان دارد درزها را بپوشانید. حتی اگر لازم شد از پروفیل یا تخته‌های چوبی استفاده کنید.
لمسه کاری
راهنمای نصب پارچه روی دیوار
 • پس از صاف کردن کامل سطوح، برای نصب پارچه دیواری لازم است سطح زیرین کاملا پاکسازی شده باشد. تمامی درزها سنباده زده شود و با  پارچه تمیز شود. سطح زیر پارچه دیواری باید دارای PH باشد. پس باید محیط نه اسیدی و نه قلیایی شود. اگر گچکاری تازه انجام شده معمولا قلیایی است و تمهیداتی باید اندیشید که این فضا تغییر کند. اگر از پارچه دیواری نازک از جنس ابریشم یا ساتن استفاده می‌کنید حتی شاید لازم باشد سطح زیرین را رنگ کاری کنید.

پارچه کشی دیوار – لمسه کاری – لمسه کوبی

نصب پارچه روی دیوار به شیوه پارچه کشی یا لمسه کاری جایی برای اشتباه باقی نمی‎گذارد. در صورتی که اشتباه کنید باید پارچه آسیب دیده است. در پارچه کشی مهم است که به حدی پارچه کشیده شود که هیچ حبابی زیر باقی نماند و پارچه آسیب نبیند و سطح آن صاف باشد. در گام اول زیرکاری انجام می‌شود. اگر دیوار نم داده، ترک دارد یا ایرادای دارد برطرف خواهد شد.

پارچه کشی
پارچه کوبی و لمسه کوبی

برای پارچه کشی روی دیوار هر آنچه روی یوار قرار دارد مانند پرینتر یا تابلو نقاشی یا چراغ دیوار از دیوار جدا می‎شود و  نوبت به قالب بندی یا همان فریم بندی دیوار می‎رسد. نوارهایی چوبی با ضخامت ۴ سانت برای این کار استفاده خواهد شد. این فریم ها با میخ به دیوار متصل می‎شود. نوبت به نصب پارچه می‌رسد. پیش‌تر بر اساس ارتفاع دیوار در خیاطی، پارچه‌ها به هم دوخته شده‌اند. هماهنگی طرح هنگام دوخت اهمیت زیادی دارد و باید با بیشترین دقت انجام شود.

پارچه‌ها به دیوار آویزان شده و لبه‌هایی که قرار است داخل قاب رود به چسب آغشته شده و به قاب چسبانده می‎شود. به دلیل استفاده از قاب، دردسر لبه‌های دیوار بسیار کمتر است. نیازی نیست با تکه پارچه نقص را برطرف کنید و قاب خود نظم کافی را ایجاد می‎کند. حتی موج دیوار نیز با چنین روشی از بین می‎رود. باید دقت داشت که پس از اتصال گوشه‌ها نباید هیچ حباب یا فضای خالی میان دیوار و پارچه وجود داشته باشد. در آخر نوبت به نصب مجدد پریز و چراغ است. برای این کار میخ و رول پلاک استفاده می‎شود.

پارچه کشی
پارچه کشی روی دیوار

لمسه کاری دیوار

سال ۱۹۴۵ اولین بار در ایران لمسه کاری دیوار برای کاخ محمدرضا پهلوی به دست فرح پهلوی انجام شد. لمسه کاری یا لمسه کوبی همان پارچه کشی روی دیوار است. ابتدا باید لایه از پلی استر زیر کار قرار داده شود تا هم سطح برجسته شود و هم عایق صدا ایجاد شود. لایه پلی استر معمولا ۳ میلیمتر است.

لمسه کاری
لمسه کاری دیوار

در گام بعدی لمسه کاری با منگنه کردن یا گل میخ زدن پارچه در فواصل مشخص انجام می‌شود. معمولا پارچه چرمی برای این کار استفاده می‌شود اما هر پارچه دیواری محکمی امکان لمسه کشی را به شما می‎دهد. مزیت لمسه کاری دیوار، علاوه بر زیبایی منحصر به فرد، عایق صوتی حرارتی بسیار خوبی است که در فضا ایجاد می‌شود.

برای مطالعه بیشتر:

کاشی کاری مدرن

کاغذ دیواری

پوستر سه بعدی دیواری

نقاشی ساختمان

خرید جکوزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چه امتیازی می‌دهید؟

امتیاز کاربران: 4.23 ( 6 نظر)

۱۰ نظر

 1. پارچه دیواری به صورت سقفی هم اجرا می شود؟

 2. ممنون از مطالب خوبتون درباره پارچه دیواری

 3. ممنون بابت پاسخ گویی سریع و متفکرانه کادر عمران مدرن در مورد پارچه دیواری همیشه از سایتتون بهترین مطالب رو پیدا کردم و اطلاعاتم رو بالا بردم با تشکر

 4. سلام ، پارچه دیواری یه مدل مدرن در دکوراسیون داخلی هستش البته ایده اون از خونه های قدیمی و سنتی که پارچه هایی رو روی دیوارها یا سقف ها نصب میکردن گرفته شده ، هزینه اجرای پارچه دیواری زیاده چون باید کل دیوارها سنباده زده بشن قبل از کار البته نتیجه کار خیلی رضایت بخشه و در نگاه کلی و در کنار بقیه ی وسایل خیلی قشنگ و جالب به چشم میاد!

 5. کردستان کدوم شهرش نمایندگی فروش دارین ؟

 6. سلام پارچه دیواری پلی استر قابلیت شستشو دارد؟

 7. امکان چاپ طرح دلخواهمون روی پارچه دیواری وجود داره ؟

 8. سلام خیلی ممنون از مطلب جالبتون، میشه کاتالوگ پارچه دیواری رو هم بزارید. ممنون

 9. چقدر قشنگ‌ بودن عکسا، بنظر من اوناییی که فقط یه ایکه از دیوار قاب شده رو پارچه دیواری کردن خیلی شیک تره، یه قاب هم دورش داره

 10. از کجا آلبوم پارچه دیواری ۲۰۲۱ رو تهیه کنیم و چطوری میشه سفارش نصاب پارچه دیواری رو ثبت کرد؟