استعلام قیمت
بدون شماره
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

هزینه نقشه یو تی ام در سال ۱۴۰۲ چقدر خواهد شد؟

از سال ۱۳۹۰ سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برای جلوگیری از کلاهبرداری و جعل سند، از سندهای جدید به عنوان سند تک برگی رونمایی کرد. یکی از الزامات سند تک برگی، تهیه نقشه یو تی ام می باشد که دارای کاربردها و مزایای زیادی است. در این مطلب به صورت جامع به نقشه یو تی ام و هزینه نقشه یو تی ام در سال ۱۴۰۲ می پردازیم تا انتها با ما همراه شوید.

آشنایی اولیه با نقشه یو تی ام

یو تی ام مخفف عبارت Universal Transverse Mercator است که به معنای سیستم مختصات مرکاتور معکوس است.

نقشه یو تی ام بر اساس مختصات جهانی کار می کند بدین منظور هر نقطه ای در کره زمین دارای مختصات مخصوص به خود می باشد و شما نمی توانید دو نقطه با یک مختصات در جهان پیدا کنید به همین خاطر با داشتن مختصات یو تی ام عملا هرگونه کلاهبرداری و امکان داشتن دو مختصات مشابه برای یک نقطه وجود ندارد.

عوامل تاثیرگذار در هزینه نقشه یو تی ام

نقشه یو تی ام با توجه به نوع کاربری و سازمان مربوطه در بخش های مختلفی تهیه می شود.

 از جمله عوامل تاثیرگذار در هزینه نقشه یو تی ام می توان به موارد ذیل اشاره کرد که عبارتند از:

 • متراژ ملک
 • کاربری ملک
 • شرایط دسترسی به ملک
 • تعداد نقاط برداشتی از ملک
 • نحوه دید و استقرار دوربین
 • شرایط آب و هوایی با توجه به نوع جغرافیای منطقه

با ۶ عامل تاثیرگذار در محاسبه هزینه نقشه یو تی ام به صورت فهرست وار شدید، در ادامه هر یک از این عوامل را با جزییات بیشتری برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد.

متراژ ملک

متراژ ملک در هزینه نقشه یو تی ام تاثیر مستقیم داشته و هر چقدر متراژ ملک بیشتر باشد هزینه تمام شده نیز بیشتر خواهد بود. البته خاطر نشان می سازد که هر چقدر متراژ ملک بیشتر باشد به صورت پله ای هزینه تمام شده در نهایت به نسبت متراژ ملک کمتر خواهد بود.

کاربری ملک

کاربری زمین روی هزینه نقشه یو تی ام تاثیر گذار است و به صورت طبیعی هزینه تهیه نقشه یو تی ام کشاورزی با هزینه تهیه نقشه با کاربری تجاری، مسکونی، صنعتی و… متفاوت می باشد.

شرایط دسترسی به ملک

شرایط دسترسی به ملک در صورتی که ملک در داخل بافت شهر باشد با ملکی که در بافت خارج از شهر قرار دارد متفاوت است. در مجموع هزینه ایاب و ذهاب به هزینه ها اضافه شده و اگر موقعیت قرار گیری ملک در مناطق کوهستانی و صعب العبور باشد هزینه مجزا برای آن در نظر گرفته خواهد شد.

تعداد نقاط برداشتی از ملک

یکی دیگر از عواملی که روی هزینه نقشه یو تی ام در سال ۱۴۰۲ تاثیر مستقیم خواهد داشت تعداد نقاط برداشتی از ملک می باشد هر چقدر تعداد نقاط مورد نظر بیشتر باشد هزینه تهیه نقشه یو تی ام نیز با افزایش چشم گیری روبرو خواهد شد.

نحوه دید و استقرار دوربین

در برخی مواقع موقعیت قرار گیری ملک به دلیل وجود درختان، باعث می شود که نحوه دید و استقرار دوربین با مشکل مواجه شده و دید دوربین به سطح بالاتری نیز خواهد داشت که در این شرایط هزینه ها افزایش خواهد داشت.

شرایط آب و هوایی با توجه به نوع جغرافیای منطقه

مکان جغرافیایی و نوع آب و هوایی که ملک در آن قرار دارد یکی دیگر از عواملی است که هزینه نقشه یو تی ام را افزایش می دهد. برای مثال در صورتی که در فصول سرد سال در شهر اردبیل کار تهیه نقشه یو تی ام انجام شود نسبت به دیگر ایام سال که وضعیت آب و هوا مساعدتر خواهد بود با افزایش همراه خواهد بود یا در فصل تابستان در شهر اهواز کار نقشه برداری به دلیل سختی کار و گرمای بیش از اندازه محیط با افزایش همراه خواهد بود.

تعرفه نقشه یو تی ام بر اساس تعرفه خدمات نقشه برداری

تعرفه نقشه برداری بر اساس ابلاغ سازمان برنامه و بودجه کشور در مهرماه هر سال تعیین و برای اجرا به دستگاه های اجرایی و مهندسین مشاور ابلاغ می شود که بر اساس تعرفه سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ افزایش قیمت ۴۰ درصدی را در سال ۱۴۰۱ به نسبت سال گذشته شاهد بودیم. در سال ۱۴۰۱ بر اساس ابلاغیه سازمان برنامه و بودجه کشور استفاده از روش‌های QCBS ، QBS و بودجه ثابت ممنوع گردید.

نقشه یو تی ام نقش بسیار پر رنگی در امور ثبتی ایفا می کند که از جمله این کارها می توان به مواردی همچون: محل قرارگیری درختان، مشخص کردن متراژ، ابعاد اربعه، شکستگی های موجود در ملک و تعیین همسایگی املاک اشاره کرد.

برای ساده تر شدن محاسبه هزینه نقشه یو تی ام در ادامه بر اساس متراژ ملک هزینه را محاسبه کرده ایم که عبارت است از:

 • برای مساحت تا ۲۰۰ متر مربع (مساحت<200 متر مربع) هزینه نقشه یو تی ام مبلغ ۲۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال از متقاضی دریافت می گردد.
 • برای مساحت ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر مربع (۲۰۰ متر مربع<مساحت<300 متر مربع) هزینه تهیه نقشه ۳۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال محاسبه می گردد.
 • برای مساحت ۳۰۰ تا ۵۰۰ متر مربع (۳۰۰ متر مربع<مساحت<500 متر مربع) هزینه تهیه نقشه مبلغ  40.000.000 ریال محاسبه می شود.
 • برای مساحت ۵۰۰ تا ۷۰۰ متر مربع (۵۰۰ متر مربع<مساحت<700 متر مربع) هزینه تهیه نقشه مبلغ ۴۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال محاسبه می شود.
 • برای مساحت ۷۰۰ تا ۸۰۰ متر مربع (۷۰۰ متر مربع<مساحت<800 متر مربع) هزینه تهیه نقشه یو تی ام مبلغ ۴۸.۰۰۰.۰۰۰ ریال محاسبه می شود.
 • برای مساحت ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ متر مربع (۸۰۰ متر مربع<مساحت<1000 متر مربع) هزینه تهیه نقشه ۵۲.۰۰۰.۰۰۰ ریال محاسبه می شود.
 • برای مساحت ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ متر مربع (۱۰۰۰متر مربع<مساحت<1500 متر مربع) هزینه تهیه نقشه ۵۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال محاسبه می شود.
 • برای مساحت ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ متر مربع (۱۵۰۰متر مربع<مساحت<2000 متر مربع) هزینه تهیه نقشه ۶۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال محاسبه می شود.
 • برای مساحت ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ متر مربع (۲۰۰۰متر مربع<مساحت<5000 متر مربع) هزینه تهیه نقشه ۶۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال محاسبه می شود.
 • برای برای مساحت ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ متر مربع (۵۰۰۰متر مربع<مساحت<10000 متر مربع) هزینه تهیه نقشه ۷۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال محاسبه می شود.
 • برای مساحت بیش از ۱۰۰۰۰ متر مربع (۱۰۰۰۰متر مربع<مساحت) هزینه تهیه نقشه با توافق کارشناس نقشه بردار انجام می گردد.

تعرفه دستمزد کارشناس نقشه برداری بر اساس عوامل تاثیرگذار در هزینه نقشه یو تی ام که در بالا آنها را توضیح دادیم تا ۵۰ درصد می تواند نسبت به اعداد فوق با افزایش همراه گردد. هزینه نقشه یو تی ام بر اساس سابقه و مهارت کارشناس نقشه بردار می تواند قابل تغییر باشد و در نهایت بعد از هماهنگی و توافق طرفین، کار نقشه برداری صورت می پذیرد.

سخن پایانی

نقشه یو تی ام توسط کارشناسان رسمی دادگستری در امور نقشه برداری و ثبتی، کارشناس نظام مهندسی و نظام کاردانی قابل تهیه می باشد و حتما بعد از تهیه نقشه باید ممهور به مهر و امضای کارشناس به منزله تایید آن قرار گیرد در غیر این صورت نقشه تهیه شده فاقد هرگونه اعتبار در نزد مراجع ذی صلاح خواهد بود.

با تهیه نقشه یو تی ام وضع موجود ملک با اطلاعات مندرج در سند همخوانی خواهد داشت و در صورت عدم مطابقت برای برطرف شدن نواقص به اداره ثبت اسناد ارجاع داده می شود تا مشکلات ثبتی مرتفع گردد. از جمله کاربردهای نقشه یو تی ام می توان به محاسبه متراژ ملک به صورت دقیق، حل دعاوی ملکی، تعیین وضعیت موقعیت ملک، عدم تشابه پلاک ثبتی و… اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *