استعلام قیمت
۰۲۱-۶۵۰۲۳۱۵۷
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

نورپردازی نمای بیرونی ساختمان

نورپردازی نما
نورپردازی نمای ساختمان

ساختمان ها از عناصر مهم شهری هستند که نقش مهمی در ایجاد فضای شهری دارند. چرا که برخی از ساختمان ها ممکن است دورنمایی زیبا و یا حتی نمادی از یک شهر باشند. علاوه بر آن، نمای ساختمان اولین عامل ارتباطی در جذب توجه افراد است که معرف نوع و کیفیت ساختمان نیز هست؛ بنابراین بدیهی است اهمیت دیده شدن ساختمان ها در شب کمتر از روز نیست.

نورپردازی نمای بیرونی ساختمان یکی از تاثیرگذارترین عوامل در زیبایی بصری ساختمان است که ویژگی ها و عظمت آن را در منظر و یا فضای شهری چند برابر می کند. نورپردازی نمای بیرونی ساختمان در صورتی مؤثر است که نه تنها ظاهر زیبایی به ساختمان ببخشد، بلکه اثر مثبتی بر زیباسازی شهر و دو رکن اساسی روشنایی بیرونی یعنی زیبایی و کاربرد را داشته باشد.

نورپردازی نمای بیرونی ساختمان
نورپردازی نما

اصول نورپردازی نمای بیرونی ساختمان

نورپردازی نمای بیرونی ساختمان با اهداف مختلفی مانند برجسته کردن بخش هایی از ساختمان، روشنایی نما و یا روشنایی محیط اطراف انجام می شود که در هر یک از آن ها اصول نورپردازی بایستی رعایت شود.

به طور کلی نورپردازی نمای بیرونی ساختمان ساختمان متناسب با فضای مورد نظر می تواند به وسیله چراغ، پروژکتور و وال واشر، لامپ و سایر عناصر انجام شود. این در حالی است که طراحی روشنایی هر فضا دارای ویژگی های منحصر به فرد خود بوده که تجهیزات خاص خود را نیز می طلبد.

اجرای نورپردازی نما

تأثیر رنگ در نورپردازی نمای بیرونی ساختمان

شدت نور و رنگ انتخاب شده برای افزایش زیبایی ساختمان، اولین و مهم ترین  نکته در طراحی نورپردازی نما است. هماهنگی رنگ نور با متریال انتخابی و نوع معماری در نما بایستی به نحوی باشد که در مرحله اول برای انسان آزاردهنده نبوده و چشم نواز باشد. رنگ های ملایم سفید، آبی طلایی از رنگ های پرطرفدار در نورپردازی نمای بیرونی ساختمان هستند. علاوه بر رنگ نور، نحوه استفاده صحیح و هدایت درست نور برای روشنایی ساختمان اهمیت دارد. زیرا نور هایی که به شیوه نادرست نما را روشن می کنند نتیجه ای عکس داشته و باعث کاهش زیبایی ساختمان و آلودگی نوری می شود.

نورپردازی نمای بیرونی ساختمان
شدت و رنگ نور مناسب در نورپردازی نما

هماهنگی با محیط

نورپردازی فضای سبز، آبنما و غیره در محوطه بیرونی دارای اهمیت زیادی است و بر زیبایی نمای ساختمان تأثیرگذار است. باید توجه داشت که نورپردازی نما تنها مربوط به فضای بیرونی بوده و نباید به فضای داخلی نفوذ کند و موجب آزار ساکنین ساختمان شود.

مصرف انرژی

مصرف انرژی یکی از مهم ترین موضوعات در زمینه نورپردازی نمای بیرون ساختمان است. این در حالی است که اکثر سیستم های نورپردازی باعث افزایش هزینه برق مصرفی می شوند. بنابراین بایستی از راهکاری مناسب و بصرفه برای طراحی نورپردازی نما مانند نورپردازی قسمتی از نما بجای پر کردن کل نما با چراغ استفاده شود. چرا که می توان تنها با روشنایی بخشی از نمای ساختمان بدون پرداخت هزینه های اضافه مصرف برق و تعمیر و نگه داری لامپ ها تأثیر مثبتی بر افراد داشت. معمولاً می توان از پروژکتورهای ال ای دی، وال واشرهای LED، ریسه های خطی، چراغ های دکوراتیو و جت لایت ها برای تامین روشنایی نما استفاده کرد.

سبک نورپردازی نمای بیرون ساختمان

تاکید بر خطوط عمودی و یا افقی بنا با استفاده از نورپردازی بیرون ساختمان، در نظر گرفتن برد نور و تقویت آن در محل های مورد نظر، پنهان کردن منبع نور و سایر موارد از عوامل وابسته به معماری هستند که در انتخاب سبک نورپردازی مؤثر هستند.

انواع چراغ های نمای بیرونی ساختمان

نورپردازی نمای بیرون ساختمان توسط المان های مختلفی انجام می شود که متناسب با اصول گفته شده، براساس شدت و رنگ نور ، زاویه تابش و ویژگی های ذاتی ساختمان مانند مصالح مورد استفاده و معماری انتخاب می شوند. در ادامه انواع چراغ های نمای بیرونی ساختمان بررسی می شود.

چراغ های دفنی

چراغ های دفنی یکی از چراغ های پرکاربرد در نورپردازی نمای بیرونی ساختمان است که به صورت هاله ای از نور به اجسام تابانده و باعث ایجاد سایه روشن های زیبایی می شوند. این نوع چراغ ها برای نورپردازی محیط های مختلفی ازجمله محوطه ها ، فضاهای عمومی، نمای ساختمان و یا حتی فضاهای داخلی استفاده می شود.

نورپردازی نمای بیرون ساختمان
چراغ دفنی در نورپردازی نما

 استفاده از این چراغ ها برای برجسته کردن محیط است که با دفن این نوع نورافکن در سطح زمین نمای مورد نظر انجام می شود. چراغ های دفنی طول عمر بالایی داشته و با توجه به موقعیت قرارگیری آن ها، در برابر نفوذ آب ، خش و خمیدگی مقاوم هستند. همچنین اجرا، تعمیر و نگهداری آن ها ارزان است. بنابراین استفاده از آن ها برای نورپردازی نما رایج است.

قدرت روشنایی این نوع چراغ ها متناسب با ارتفاع مورد نظر برای روشنایی است. علاوه بر آن زاویه تابش این نوع چراغ ها باید به گونه ای باشد که نور ، پخش نشده و به صورت پرتابی روی ساختمان منتشر شود. در انواع جدید چراغ های دفنی می توان با استفاده سیستم های کنترلی دیجیتال و کنترل از راه دور آن ها را مدیریت و طیف وسیعی از نورها و افکت ها را تولید کرد. جت لایت ها و نورافکن های دفنی از انواع چراغ های دفنی مورد اسفاده در طراحی نورپردازی نما هستند.

ریسه های خطی – نوارهای ال ای دی

در صورتی که ساختمان دارای پنجره های معمولی است، استفاده از نوارهای ال ای دی به صورت مخفی در بخش های بالا و پایین پنجره ها از جمله روش های به صرفه در نورپردازی بیرون ساختمان است. با استفاده از نوارهایی با تنوع رنگی بالا، زیبایی وجلوه خاصی به ساختمان داده می شود. این راهکار اغلب برای ساختمان هایی با نمایی کاملاً معمولی و یا ساختمان هایی که مجوز استفاده از نورپردازی را ندارند، می تواند بسیار پرکاربرد و موثر باشد. اجرای این نوع نورپردازی به دلیل داشتن الگوی مشخصی از خطوط و اشکال روشن در نمای تاریک ساختمان ، از نظر معماری شهری بلامانع است.

نورپردازی نمای بیرون ساختمان
ریسه نوری در نورپردازی نما

چراغ های وال واشر

چراغ های  وال واشر در نورپردازی نما برای دیوارهای صاف استفاده می شوند. این نوع چراغ با کنار هم قرار گرفتن تعدادی لامپ کوچک ، نور یکنواخت طولی ایجاد می کند. این خاصیت و همچنین قابلیت کنترل جهت و زاویه تابش ، باعث شده تا چراغ های  وال واشر در نورپردازی بیرون ساختمان های مرتفع بسیار پرکاربرد باشند. انواع مختلف وال واشرها متناسب با میزان پرتاب نور است و با توجه به نیاز پروژه تعیین می شود. از دیگر مزایای این نوع چراغ ها می توان به کم بودن توان مصرفی، مقاوم بودن در برابر شرایط جوی و ضربه اشاره کرد.

پروژکتورهای ال ای دی

از پروژکتورهای ال ای دی (LED) برای ایجاد روشنایی وسیع و یا خطی در نورپردازی بیرون ساختمان استفاده می شود که روی سازه های سنگی و بتنی کاربرد دارند. هرچند مخفی بودن منبع نور از عوامل مهم در نورپردازی نما است، اما باید توجه داشت که در بعضی از طراحی ها پروژکتورها به گونه ای قرار می گیرند که قابل رویت هستند. این نوع پروژکتور ها به دلیل قابلیت ضد آب خود می توانند سالیان سال زیر بارش برف و باران های شدید مقاومت نموده و عمر طولانی داشته باشند.

نورپردازی نمای بیرونی ساختمان
پروژکتور در نورپردازی نما

پروژکتورهای ال ای دی به دلیل مصرف انرژی کم تر و در عین حال درصد نور خروجی بیشتر جایگزین های مناسبی برای پروژکتورهای نوع متال هالید و سدیم در نورپردازی نما هستند. پروژکتور های ال ای دی علاوه بر قابلیت نصب در سطوح مختلف سیمانی، چوبی و گچی، قابل نصب بر روی نمای ساختمان و دیوارها و یا تیرهای روشنایی هستند.

 انواع نورپردازی نما

دسته بندی نوع نورپردازی نما می تواند براساس تعداد طبقات، مصالح و معماری و یا روش مورد نظر برای روشنایی باشد که در ادامه مورد بررسی قرار گرفته است.

تعداد طبقات در نورپردازی نما

طراحی نمای ساختمان از عوامل تعیین کننده در قیمت ساختمان است. از آن جا که ساختمان های چند طبقه بیشتر در معرض دید قرار دارند از این رو بهتر است در نورپردازی نما آن ها حساسیت های کافی به خرج داده شود. با توجه به نوع و رنگ مورد استفاده در هر یک از طبقات ساختمان می توان با استفاده از طراحی نورپردازی مدرن و شیک، زیبایی و جذابیت نمای ساختمان را در شب چند برابر کرد. علاوه بر آن طراحی نورپردازی ساختمان های ویلایی از دیگر مسائل مطرح در طراحی ساختمان است. چرا که جدا از نورپردازی نمای ساختمان ، نورپردازی محوطه، باغ و باغچه نیز اهمیت می یابد.

نورپردازی نمای ساختمان دو طبقه
نورپردازی ساختمان چند طبقه

شدت نور در نورپردازی نمای بیرونی ساختمان

پیش از هر چیزی نوع ساختمان و معماری آن در انتخاب این نوع از نورپردازی نما تأثیرگذار است. چرا که متناسب با اهمیت بنا ، نورپردازی و هزینه مربوط به آن افزایش می یابد.

نورپردازی نما کامل

این نوع نورپردازی نمای ساختمان ، معمولا برای بناهای تاریخی و حائز اهمیت انجام می شود تا بدون دستکاری در اجزای مختلف هر آن چه باید به نمایش گذاشته شود. برای روشنایی کامل نما استفاده از پروژکتور های نصب شده روی پایه در اطراف نما ترجیح داده می شود.

چراغ های نمای بیرونی ساختمان
B0010P 0194

نورپردازی تأکیدی نما

با استفاده از نورپردازی تاکیدی بر روی پنجره ها، ستون ها و بالکن ها ، هارمونی کلی بنا به نمایش در می آید. توان لامپ های به کار رفته کم الی متوسط است و عموماً بر روی خود نما نصب می شوند. وال واشر های ال ای دی می توانند انتخاب های مناسبی برای این نوع نورپردازی نمای ساختمان باشند.

نورپردازی پس زمینه نما

یک روش هنری برای جدا کردن ساختمان از باقی المان های اطراف، نورپردازی پس زمینه ساختمان است. پس زمینه ممکن است شامل درختان یا هر چیز دیگری باشد که با نورپردازی جزیی از بنا و نورپردازی کامل پس زمینه، ساختمان از کل تصویر جدا می شود و مانند یک سایه از دور به نظر می رسد. کاربرد این نوع از نورپردازی در سالن های تئاتر و سینما بیشتر است.

چراغ های نمای بیرونی ساختمان
نور پردازی پس زمینه ای

نورپردازی نمای ساختمان تجاری

یکی از راه های ایجاد تمایز برای ساختمان های تجاری، تفریحی و مراکز توریستی ، استفاده از نورپردازی تجاری با قرار دادن چراغ های رنگی تک رنگ است. این روش برای فضاهای شهری مانند پل ها و محل تقاطع اتوبان ها نیز کاربرد دارد و باعث جذاب شدن چهره شهر می شود.

نورپردازی نما با ریسه

در این تکنیک، مرزهای قسمت های مختلف بنا با استفاده ریسه های LED پلاستیکی و ضد آب و یا لامپ های نئونی روشن می شود. با این کار ظاهر ساختمان چشمگیر و جذاب می شود و ساختمان از فاصله دور مانند یک طرح سه بعدی در فضا به نظر می آید.

چراغ های نمای بیرونی ساختمان
نورپردازی با ریسه انعطاف پذیر

نورپردازی محوطه

برای افزایش جذابیت نورپردازی نما ، می توان از عناصر طبیعی محوطه موردنظر استفاده کرد. درختان و بوته های گیاه ، دیوارهای اطراف محوطه و یا اطراف حوضچه یا استخرهای آب می توانند گزینه های مناسبی برای این امر باشند. علاوه بر جذابیت محیط، نورپردازی فضای اطراف در افزایش امنیت و ایجاد دید کافی برای عابرین آن نقشی حیاتی دارد.

چراغ های نمای بیرونی ساختمان
نورپردازی محوطه نمای ساختمان

 در نورپردازی محوطه اغلب از چراغ های دفنی، چراغ های پارکی و چراغ های دیواری استفاده می شود. یکی دیگر از تکنیک های پرکاربرد، استفاده از یک جفت چراغ پایه بلند در انتهای مسیر و نرسیده به درب ورودی ساختمان است. نور گرم و دلنشین این نوع چراغ ها باعث زیباتر شدن فضا می شود.

هزینه نورپردازی نما

طراحی نمای ساختمان همواره از اجزای جدا نشدنی ساختمان بوده که تاثیر زیادی بر قیمت نهایی خرید آن دارد. بنابراین توجه به ایجاد جذابیت های بصری بیشتر، علاوه بر نوع مصالح می تواند بسیار به زیبایی نمای ساختمان کمک کند. نورپردازی نمای بیرون ساختمان کارآمدترین و کم هزینه ترین روش برای این منظور است.

هزینه نورپردازی نما شامل دو بخش طراحی و اجرا و هزینه های بهره برداری است. هزینه طراحی نورپردازی نما و در نهایت اجرای آن به تعداد طبقات، محل ساختمان، نوع نمای رومی، مدرن و غیره و نوع و تعداد لامپ های مورد نظر بستگی دارد. بنابراین به دلیل تنوع محصولات نمای ساختمان با توجه به کیفیت ها، مقدار و زمان و نوع خرید و از سویی اجرت نصب با توجه به حجم پروژه، کیفیت اجرای نورپردازی نمای ساختمان بسیار متفاوت است.

از طرفی متناسب با نوع لامپ های انتخاب شده برای نورپردازی نما و بازه روشن بودن آن ها هزینه بهره برداری متفاوت خواهد بود. با توجه به اهمیت نورپردازی نمای ساختمان  و نیاز به روشنایی در طول شب ، همواره تلاش بر آن است تا با استفاده از لامپ های ال ای دی کم مصرف هزینه های بهره برداری حداقل شوند.

برای مطالعه بیشتر:

نورپردازی سقف

نورپردازی داخلی

بازسازی نما

نمای فلزی ساختمان

نمای رومی سنگی

طراحی نما

قیمت نورپردازی نمای ساختمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چه امتیازی می‌دهید؟

امتیاز کاربران: 4.54 ( 7 نظر)

۱۶ نظر

 1. نورپردازی نما تازگیا رواج پیدا کرده و هرکی خونه می‌سازه فوری میاره برای نمای خونه ای که ساخته حالا گاها اصولی و به جا و اکثرا دلبخواه و شلخته اجراش میکنه و اصلا برای هیچکس مهم نیست که حدود ۱۰ دوازده ساعت کلی چراغ دور و بر خونه روشنه و هی داره برق مصرف میکنه ، بعد تازه برق هم به دلیل مصرف بالا که قطع میشه یا قبض برق براشون جریمه میخوره شاکی هم میشن همه این ها به کنار خیلیا اصلا برای نورپردازی که انجام میدن یه ریموت یه کنترل یه کلید ساده تهیه نمیکنن و کل این چراغا همیشه روشنه که چی که خونشون چن ساعت شب به چشم بیاد و فلانی میاد خونشون بگن همون خونه ای که نما سفیده همونی که نور پردازی طلایی داره چطور پیدا نمیکنی بین خونه های این محله میدرخشه ، واقعا یکم باید بیشتر به اصول نورپردازی نما توجه بشه ، باید قبل از اجرا حتما به یه کسی که تجربه داره در این زمینه مراجعه کنن که راهنماییتون کنه و حتما یه کنترل یا کلیدی چیزی برای چراغا داشته باشن که در طول روز و حتی شبایی که واقعا نیاز نیست که روشن باشه خاموشش کنن!!

 2. برای انجام و تشخیص اینکه کدوم سمت و کدوم جهت به نورپردازی احتیاج داره میشه از دیزاینر های داخلی استفاده کرد؟

 3. سلام میخواهیم نورپردازی نما را برای ساختمان سه طبقه انجام دهیم اما نورپردازی نیاز به برق دارد و این برق از ساختمان باید تامین شود حالا که کنتور برق هر طبقه از سایر طبقات جدا است برق تامینی نما باید چطور باشد چون نورپردازی نما برای همه ساکنان ساختمان است باید برق مصرفی نما هم روی کنتور همه ساکنان تقسیم شود اما سوال چطور این کار رو انجام میشه؟؟؟

 4. ممنون از اطلاعاتتون در ارتباط با نورپردازی نما. میخواستم بدونم نور پردازی هم زمان با اجرای نمای ساختمان قابل اجرا هست ؟

 5. نورپردازی نما بهتر هست با نماکاری ساختمون انجام بشه و امکان نورپردازی بعد از نماکاری رو نداریم یعنی؟

 6. نورپردازی محوطه تو زیبایی ویلا خیلی اثر داره، به شرط اینکه درست اجرا بشه. ممنون از مطلبتون.

 7. سلام، برای نورپردازی نما مارجینال نیاز به مجوز خاصی از شهرداری هست؟

 8. نمای ساختمون بیشتر توی شب خودشو نشون میده تا نور روز، و در شب اگر نمای ساختمان نورپردازی نشده باشه اصلا دیده نمیشه، یعنی میخوام بگم زیبایی نمای شما قراره بیشتر توی شب جلب توجه کنه، که اگه نورپردازی نما انجام نشده باشه، اصلا دیده نمیشه، فقط خواهشا از نورپردازی های شلوغ و رنگی پرهیز کنید، واقعا چهره شهرو زشت میکنن

 9. سلام وقت بخیر برای نورپردازی محوطه میشه از انواع نوار نوری استفاده کرد؟

 10. حمیدرضا مرادی فرد

  سلام وقت بخیر، ببخشید سیم کشی نورپردازی نما جدا از سیم کشی کل ساختمانه؟

 11. برندهای مختلف ئال واشر روی کیفیت نوپردازیشان تاثیر داره؟

  • درسته که برند در ماندگاری و کیفیت کالا حرف اول رومیزنه، ولی برای چیزی مثل وال بیشتر کاربرد، نوع مصرفش و شدت تابش چراغ اهمیت داره.