استعلام قیمت
۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۵
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

نورپردازی سقف

نورپردازی سقف
نورپردای سقف

نورپردازی نقش به سزایی در زیبایی و جلوه دکوراسیون داخلی دارد. نورپردازی هر یک از عناصر ساختمان به تنهایی می تواند ظاهر فضا را تغییر دهد. به طوری که عدم اجرا و یا توجه به اصول آن می تواند از زیبایی فضا بکاهد. نورپردازی سقف از ارکان اصلی روشنایی ساختمان است.

در واقع نورپردازی انواع ساختمان ها از طراحی روشنایی اغاز می شود. متناسب با انواع مختلف سقف و اجزای آن، نورپردازی های متفاوتی قابل اجرا و پیاده سازی است که در ادامه به آن پرداخته می شود.

نورپردازی سقف
نورپردازی سقف کاذب

انواع نورپردازی سقف

تأمین روشنایی عمومی فضا اولین و مهم ترین هدف طراحی نورپردازی سقف است. انجام این کار تا حد زیادی به معماری و نوع سقف پیاده شده در ساختمان بستگی دارد چرا که در بعضی موارد سقف ساختمان ها برای پیاده سازی مدل های خاصی از نورپردازی مناسب نیستند. در ادامه انواع سقف ها و نورپردازی مناسب آن ها مورد بررسی قرار می گیرد.

نورپردازی سقف با گچ بری

گچ بری از روش های کلاسیک تزئین سقف است که می توان با استفاده از نورپردازی مناسب آن را لوکس تر و زیباتر کرد. مهم ترین دلیل اجرای گچ بری ساختمان ، استفاده از نورپردازی سقف است. در انواع مدرن گچ بری از نور با رنگ مناسب در مرکز و یا گوشه های استفاده می شود. از عوامل مهم در انتخاب نوع و رنگ نور در گچ بری ، متراژ، ابعاد و دکوراسیون محل است.

نور مخفی سقف
نورپردازی گچ بری سقف

نورپردازی سقف با کناف

استفاده از کناف یکی از روش های اجرای نورپردازی مخفی سقف کاذب است که امروزه مورد توجه زیادی قرار گرفته است. کناف امکان قرارگیری امکانات و تجهیزات را بدون ایجاد شلوغ کاری در خود داشته و نه تنها برای سقف بلکه سطوح دیگر نیز قابل استفاده می باشد. تنوع کناف ها به نحوی است که امکان اجرای هرگونه روشنایی دلخواه را فراهم می کند. علاوه بر آن امکان استفاده از انواع مختلف لامپ های هالوژن و ریسه های نور LED برای اجرای باکس های نور و نورپردازی مخفی  در انواع مختلف کناف وجود دارد.

از دیگر گزینه های موجود برای نورپردازی سقف با کناف ، لوستر می باشد که توجه به قدرت تحمل سقف و وزن لوستر در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است. علاوه بر آن قیمت لوستر نیز تاثیر به سزایی در انتخاب آن و نوع نورپردازی مورد نظر دارد.

نورپردازی سقف پذیرایی
لوستر در نورپردازی سقف

انجام امور برقکشی پیش از نصب کناف انجام می شود چرا که پس از آن دسترسی به بالای سقف امکان پذیر نخواهد بود. پس از جانمایی چراغ ها و طراحی روشنایی فضا، محل چراغ ها با استفاده از تراز لیزری مشخص می شود.

سقف های رابیتس

سقف رابیتس از انواع سقف کاذب است که برای زیباتر نشان دادن و حجم دادن به سقف استفاده می شوند. رابیتس بیشتر برای سردر ساختمان، نمای بیرونی و اجرای نورپردازی مخفی سقف کاربرد دارد. در این نوع سقف ها باید پیش از بستن و گچ کاری رابیتس، لوله کشی برق برای نورپردازی مخفی سقف انجام شده و غلاف مربوط نصب شود.

نورپردازی سقف کشسان

نورپردازی سقف کشسان تاثیر به سزایی در نمای سقف دارد و به سقف جلوه دیگری می بخشد. سقف کشسان به دلیل ماهیت اجرایی (مات، براق، شفاف و نیمه شفاف) امکان استفاده از طیف وسیعی از طراحی نورپردازی را فراهم می کند. لازم به ذکر است که سقف کشسان این قابلیت را دارد که هم از زیر و هم از روی سطح توسط انواع لوستر و چراغ های هالوژن نورپردازی شود. علاوه بر آن این نوع سقف امکان استفاده از انواع طرح ها و نقش ها و همچنین ترکیب های نامسطح نیز را فراهم می سازد.  

نورپردازی سقف کشسان
نورپردازی سقف کشسان

در انواع دیگر سقف های آجری، فلزی، MDF و غیره پس جانمایی چراغ ها، با استفاده از ابزار مناسب مانند فرز، دستگاه برش و غیره جای چراغ ها مشخص می شود.

انواع چراغ در نورپردازی سقف

برای اجرای روشنایی سقف لامپ ها و روش های مختلفی قابل استفاده است. انتخاب نوع لامپ رنگ و سبک چراغ به معماری داخلی و نوع سقف وابسته می باشد. در ادامه انواع چراغ ها و کاربرد آن ها در سقف های مختلف مورد بررسی قرار می گیرد.

لوستر

استفاده از لوستر در نورپردازی سقف از روش های رایج اجرای روشنایی است که به عوامل مختلفی وابسته است. اولین نکته در انتخاب لوستر برای یک اتاق ابعاد و ارتفاع اتاق است. چرا که عدم توجه به این نکته مانع از پخش مناسب نور و ایجاد سایه در فضا می شود. علاوه بر آن سبک دکوراسیون و المان های یک اتاق از دیگر نکات مهم در انتخاب لوستر سقف هستند. با این حال استفاده از لوسترهای مجلل برای سالن های بزرگ بهترین انتخاب است.

روشنایی سقف
لوستر سقف در اتاق ناهارخوری

لامپ های تزئینی

استفاده از لامپ های تزئینی روشی مدرن در نورپردازی سقف است که ظاهری کلاسیک به فضا می دهد. با استفاده از این نوع چراغ ها، دیگر به لوستر نیازی نخواهد بود. لامپ های ادیسونی یا لامپ های فیلامنتی  در بسیاری از طراحی های داخلی و دکوراسیون فضاهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند زیرا با استفاده از این لامپ ها می توان طرح های خلاقانه ای ایجاد کرد و جلوه خاصی به فضا بخشید. با این حال این لامپ ها مصرف بالایی داشته و بهتر است که تنها برای تزئین و نه روشنایی عمومی استفاده شوند.

عکس نورپردازی سقف
چراغ های تزئینی در روشنایی

نورپردازی با چراغ های سقفی

استفاده از چراغ های توکار سقفی برای روشنایی، به دلیل سادگی اجرا، تعمیر و نگه داری در انواع ساختمان های تجاری و اداری کاربرد زیادی دارد. از دیگر مزایای این نوع نورپردازی سقف مصرف پایین چراغ های سقفی است که طبق مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان ، گزینه بسیار مناسبی می باشد.

نصب چراغ و لامپ روکار

نصب چراغ به صورت روکار معمولاً در فواصل مساوی در انواع سقف های صاف و شیب دار انجام می شود.  در سقف های کوتاه با ارتفاع کمتر از ۲.۵ متر استفاده از لامپ های روکار می تواند انتخاب مناسبی باشد. به طور کلی راه رو، انباری و توالت محل های مناسبی برای نصب چراغ های روکار است.

مدل نورپردازی سقف
چراغ هالوژن در سقف کناف

نصب چراغ و لامپ توکار

به طور کلی فاصله بین دو لامپ توکار حدوداً نصف ارتفاع سقف تا کف زمین است و فاصله چراغ تا دیوار نیز یک چهارم این مقدار فرض می شود. با توجه به میزان نوردهی لامپ و زاویه تابش، فاصله نصب چراغ می‌تواند بیشتر یا کمتر از مقدار ذکر شده نیز باشد. معمولاً نوع چراغ توکار متناسب با میزان نور مورد نظر، کاربر و مشخصات لامپ انتخاب می شود. زاویه تابش هر چراغ و فاصله آن با سایر لامپ ها نباید باعث ترکیب نور تولید آن ها شود. چرا که روشنایی اتاق را از حالت یکدست خارج می کند.

نورپردازی مخفی سقف

نورپردازی مخفی سقف یکی از روش های رایج است که در آن تنها بازتاب نور قابل مشاهده بوده و منبع نور دیده نمی شود. اجرای نورپردازی مخفی سقف با استفاده از انواع لامپ های شلنگی ، ریسه های اس ام دی و یا ال ای دی انجام می شود. نور مخفی بیشتر در نورپردازی داخل سقف های کاذب برای ایجاد باکس های نوری، گچ بری های داخل سقف و کناف استفاده می شود. استفاده از نورپردازی در یک فضا باعث درخشش بیشتر فضا و عناصر آن می شود. بنابراین باید توجه داشت که از آن به درستی استفاده شود.

قیمت نورپردازی سقف
چراغ هالوژن در سقف کناف

قیمت نورپردازی سقف

وابسته به نوع سقف و چراغ های مورد استفاده در آن انواع مختلف نورپردازی سقف قابل اجرا خواهد بود. توجه به حداقل روشنایی مورد نیاز فضا در استفاده از تعداد منابع نوری مناسب، جایگذاری مناسب و همچنین مقدار مصرف چراغ از عوامل مهم در انتخاب چراغ برای خریداری است. علاوه بر آن قیمت اجرای نورپردازی سقف مستقل از قیمت سیم کشی ساختمان نبوده و حتما نیازمند برقکار متخصص می باشد.

برای مطالعه بیشتر:

نورپردازی داخلی

طراحی و اجرای نورپردازی داخلی

نورپردازی نما

اجرای نورپردازی نما

نصب و تعویض انواع لامپ و چراغ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲۷ نظر

 1. چراغ های تزیینی در روشنایی برای نورپردازی سقف فضاهایی مثل کافه رستوران یا کافه کتاب مناسبه ؟ برای اجرا چه طرح هایی دارین ؟

 2. سلام نورپردازی سقف یه جورایی جز آخرین مراحل دیزاین منزله مثل کاغذ دیواری و اجرای پارکت ، برای نور پردازی سقف در چند رنگ مختلف که به دلخواه بشه اون رو تغییر داد و با یه چیزی مثل ریموت بشه رنگ نور رو مشخص کرد چه طرح هایی دارید و امکان اجرای این مدل طرح ها رو دارید !

 3. نورپردازی سقف بە شکل مخفی با نور رنگی هم انجام میدین ؟

 4. رادمان دانایی فر

  سلام نورپردازی سقف شیب دار که نورگیرداره رو میتونید طراحی و اجرایی کنید؟

 5. سقف کاذب آشپزخانه کدوم نوع رو پیشنهاد میدین؟

 6. کاش یه گرایش دانشگاهی یا واحد درسی توی دانشگاه راجع به این موضوع داشتیم

 7. سلام ببخشید نورپردازی مخفی سقف قفط با کناف امکان پذیره؟

  • سلام وقت بخیر از اونجا که منبع نور نیاز به مخفی شدن داره؛ در این سبک نورپردازی کناف، رابیتس و هر المان دیگه ای برای این هدف قابل استفاده است.

 8. ممنون از مطلب خوبتون. این کار برای منزل های با چه میزان سرمایه گذاری مناسب هست؟

 9. ممکنه بیشتر راجع به هزینه انواع نورپردازی سقف اطلاعات بدید؟

 10. سلام
  ممنون از مطلب خوبتون در مورد نورپردازی سقف

 11. نورپردازی سقف واقعا توی زیبایی و دلبازی خونه مهمه، یعنی سقف با نورپردازی اصولی، خونه رو بزرگتر نشون میده و به آدم حس بهتری میده

  • بله کاملا درسته. شما می تونید یک چیدمان ساده رو با نورپردازی سقف درست و کاربردی سقف به یک چیدمان لوکس و چشم نواز تبدیل کنید.

 12. زیبایی سقف به نورپردازیشه، نورپردازی درست باعث میشه سقف جلوه خاصی داشته باشه.

 13. سلام لطفا مجری نورپردازی سقف معرفی کنید?

  • سلام از طریق شماره زیر همکاران ما در عمران مدرن مجریان دلخواه شما رو برای نورپردازی سقف به شما معرفی می کنند.
   ۰۲۱۷۷۸۹۶۶۲۵

 14. از المان های جذاب معماری داخلی نورپردازی سقف ساختمان هاست *__*

 15. طراحی نورپردازی میتونه کل خونه رو عوض کنه، من تجربه شو دارم، شما مجری خوب هم سراغ دارید براش؟

 16. سلام چراغ های ریلی برای نورپردازی سقف خونه کاربرد دارن؟

 17. سلام ببخشید امکان اجرای نورپردازی دیوار بعد از ساخت وجود داره؟