استعلام قیمت
۰۲۱-۶۵۰۲۳۱۵۷
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

نصب اعلام حریق ساختمان

نصب اعلام حریق ساختمان
نصب سیستم اعلام حریق

نصب اعلام حریق ساختمان باید به شکل کاملا اصولی و مطابق با آیین نامه مقررات ملی و یکی از استانداردهای NFPA و یا BS انجام شود. نصب اعلان حریق نیاز به تخصص و تجربه دارد. به دلیل اهمیت این سیستم در امنیت ساختمان و ساکنین، سپردن نصب سیستم اعلام حریق برای کاهش هزینه نصب اعلام حریق پیمانکاران کم تجربه می تواند مشکلات فراوانی ایجاد نماید.

سیستم های اعلام حریق به سه نوع متعارف، آدرس پذیر و بیسیم دسته بندی می شوند. برخی از ساختمان ها بسته به نوع کاربری مجاز به استفاده از سیستم متعارف نمی باشند. بنابراین پیش از اقدام به استعلام اجرت نصب سیستم اعلام حریق ساختمان لازم است تا از نوع سیستم اعلام حریق مورد تایید برای ساختمان مورد نظر، مطلع شوید.

نصب اعلام حریق ساختمان
نصب اعلام حریق ساختمان

هزینه نصب اعلام حریق

هزینه نصب اعلام حریق به فاکتورهایی چون نوع سیستم اعلام حریق، تعداد طبقات، مقدار بنا بستگی دارد. همچنین هزینه نصب سیستم اعلام حریق به ارائه دهنده خدمات نصب اعلان حریق نیز وابسته است. بیشترین اجرت نصب اعلام حریق متعلق به سیستم های متعارف و کمترین هزینه متعلق به سیستم های بیسیم می باشد.

هرچه تعداد طبقات و مقدار بنا بیشتر باشد، تجهیزات اعلام حریق بیشتری مورد نیاز بوده و هزینه نصب اعلام حریق نیز افزایش می یابد. بنابراین ساختمان های بلند مرتبه و بناهای بزرگ هزینه نصب اعلام حریق بیشتری از ساختمان های کوچک تر دارند.

همچنین اجرت نصب سیستم اعلام حریق بسته به پیمانکار متغیر می باشد. با این حال سپردن نصب اعلام حریق ساختمان به پیمانکاران نامناسب سبب بروز مشکلات زیادی در آینده خواهد شد. بنابراین بهتر است تا ضمن استعلام قیمت نصب اعلام حریق ، از خدمات پیمانکاران با تجربه استفاده نمایید.

نصب اعلام حریق ساختمان
نصب سیستم اعلام حریق

قیمت نصب اعلام حریق متعارف

سیستم های اعلام حریق متعارف، جزو اولین سیستم های اعلام حریق خودکار می باشند. قیمت نصب اعلام حریق متعارف بیشتر از سایر سیستم ها می باشد و اجرای این سیستم اعلام حریق در پروژه های بزرگ توصیه نمی شود.

با اینکه قیمت نصب اعلام حریق ساختمان متعارف بالا می باشد، به دلیل قیمت پایین تجهیزات این سیستم، بسیاری از سازندگان از این سیستم ها استفاده می کنند. نقطه ضعف اصلی این سیستم اعلام حریق، عدم شناسایی موقعیت دقیق آتش سوزی می باشد.

تعرفه نصب اعلام حریق آدرس پذیر

سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر برخلاف سیستم های متعارف، محل دقیق آتش سوزی را شناسایی کرده و بر روی پنل اعلام حریق نمایش می دهند. تعرفه نصب اعلام حریق ساختمان آدرس پذیر کمتر از سیستم متعارف می باشد، چراکه تجهیزات هر بخش، مستقیما به لوپ های کنترل پنل نصب می شوند.

با اینکه تعرفه نصب اعلام حریق آدرس پذیر کمتر از متعارف می باشد، هزینه خریداری تجهیزات آن بیشتر از این سیستم است. به دلیل توانایی سیستم آدرس پذیر در شناسایی موقعیت حریق، توصیه می شود تا در تمامی پروژه ها از این سیستم استفاده شود.

نصب اعلام حریق ساختمان
شستی اعلام حریق

اجرت نصب اعلام حریق بیسیم

سیستم های بیسیم اعلام حریق جزو جدیدترین سیستم های اعلام حریق می باشند که برخلاف سیستم های متعارف و آدرس پذیر، نیازی به سیم کشی ندارند. بنابراین اجرت نصب اعلام حریق بیسیم کمتر از دو سیستم دیگر بوده و سرعت اجرای بالاتری دارد.

به دلیل جدید بودن سیستم های بیسیم، برخی از پیمانکاران فاقد دانش و تخصص کافی در اجرای این سیستم در ساختمان دارند. بنابراین جهت استعلام دستمزد نصب اعلام حریق ساختمان بیسیم و دریافت خدمات نصب از پیمانکاران معتبر کمک بگیرید.

نوع اعلام حریق مورد نیاز ساختمان

همانطور که پیش تر بیان شد، نوع سیستم اعلام حریق هر ساختمانی بسته به نوع کاربری و مساحت زیربنا تعیین می شود. پیش از اقدام به تهیه و نصب اعلام حریق ساختمان باید نوع سیستم اعلام حریق مناسب سازه را پیدا کنید. در جدول زیر می توانید نوع سیستم اعلام حریق مورد تایید برای ساختمان های مختلف را مشاهده نمایید.

نوع تصرفتوضیحاتنوع سیستم اعلام حریق
آموزشیبیش از ۵ طبقه یا بیش از ۵۰۰ نفرآدرس پذیر
تجمعیبیش از ۵ طبقه یا بیش از ۱۰۰۰ نفرآدرس پذیر
حرفه ای – اداریبیش از ۵ طبقه یا بیش از ۵۰۰ نفرآدرس پذیر
مراقبتی – درمانیبیش از ۵ طبقه یا بیش از ۵۰۰ نفرآدرس پذیر
صنعتیبیش از ۵۰۰ نفرآدرس پذیر
تجاری – کسبیبیش از ۳ طبقه یا بیش از ۵۰۰ نفرآدرس پذیر
اقامتیبیش از ۲ طبقه یا بیش از ۵۰ اتاقمتعارف – آدرس پذیر
مسکونیبیش از ۸ طبقه یا ارتفاع بیش از ۳۰ مترمتعارف – آدرس پذیر
مسکونیبیش از ۵۰۰۰ متر مربع زیر بنامتعارف – آدرس پذیر
مسکونیبیش از ۲۴ واحدمتعارف – آدرس پذیر

استاندارد نصب اعلام حریق برای دتکتور

همانگونه که بیان شد برای نصب اعلام حریق ساختمان باید از مقررات ملی و استاندارد NFPA یا BS پیروی کنید. بر اساس استاندارد، هر دو دتکتور دودی بسته به آرایش دتکتورها باید فاصله ای بین ۱۰.۶ الی ۱۵ متر داشته باشند. برای دتکتورهای حرارتی این فاصله در بازه ۷.۵ الی ۱۰.۶ متر قرار دارد.

هنگام نصب اعلام حریق ساختمان توجه داشته باشید که حداکثر ارتفاع مجاز برای دتکتورهای دودی، ۱۲ متر و برای دتکتورهای حرارتی، ۸ متر می باشد. همچنین برای سقف ها و کف های کاذب با ارتفاع بیش از ۸۰ سانتی متر و سقف هایی که ارتفاع گچ بری آن ها بیش از ۵۰ سانتی متر است، باید از دتکتور جداگانه استفاده شود.

نصب اعلام حریق ساختمان
دتکتور اعلان حریق

استاندارد زون بندی برای نصب اعلام حریق ساختمان

مساحت هر زون حریق در ساختمان دارای محدودیت بوده و مساحت زون نباید از ۲۰۰۰ متر مربع بیشتر باشد. از آنجایی که با افزایش طول و مساحت زون، شانس پیدا کردن به موقع محل حریق کاهش می یابد، جدا از محدودیت مساحت، برای طول هر زون نیز محدودیت ۸۰ متری در نظر گرفته شده است. هنگام نصب اعلام حریق حتما مساحت و طول زون های تعیین شده توسط پیمانکار را چک کنید.

هر زون می تواند حداکثر ۲۴ تجهیز را در خود جای دهد، با این حال توصیه می شود تا تعداد المان های هر زون از ۲۰ تجهیز تجاوز نکند و هر طبقه از ساختمان باید یک زون جداگانه در نظر گرفته شود. هر کدام از پارکینگ ها، راهروها و چاه و موتورخانه هر آسانسور نیز باید در یک زون جداگانه قرار می گیرند.

نصب اعلام حریق ساختمان
زون اعلام حریق

سایر نکات راه اندازی سیستم اعلام حریق

یکی از مهم ترین نکات حین راه اندازی سیستم اعلام حریق ، توجه به موقعیت آژیرها، فلاشرها و شستی های اعلام حریق می باشد. آژیر اعلام حریق با ایجاد صدای رسا، ساکنین را از حریق آگاه ساخته و فلاشر اعلام حریق نیز با تولید نور، بروز حریق را هشدار می دهد. نصب هر یک از این تجهیزات باید بر اساس استاندارد و مقررات ملی انجام پذیرد.

شستی اعلام حریق به صورت فیزیکی و توسط ساکنین فعال می شود، بنابراین موقعیت شستی ها باید به گونه ای باشد که ساکنین دسترسی راحتی به آن ها داشته باشند. شستی ها باید در ارتفاع بین ۱۲۰ الی ۱۴۰ سانتی متری از سطح زمین نصب شوند. همچنین بیشترین فاصله کاربر تا شستی اعلام حریق نباید از ۴۵ متر تجاوز کند.

سطح صدای آژیر اعلام حریق باید بیش از ۶۵ دسی بل باشد. در مکان هایی که صدای محیط زیاد است نیز صدای آژیر باید ۱۵ دسی بل بالاتر از صدای محیط باشد. استفاده از فلاشر اعلام حریق نیز در محیط هایی که سطح صدای بالاتر از ۹۰ دسی بل دارند، ضروری می باشد. در نصب اعلام حریق ساختمان های عمومی نیز توصیه می شود تا در راهروها، اتاق ها و ورودی های ساختمان، حتما از فلاشر استفاده شود.

برای مطالعه بیشتر:

سامانه اعلام حریق

سیستم ضد حریق

سیستم هشدار حریق

سامانه اعلام حریق

سیستم ضد حریق

سیستم هشدار حریق

دستگاه اعلام حریق

شرکت اعلام حریق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چه امتیازی می‌دهید؟

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید!