استعلام قیمت
۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۵
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

مقاوم سازی با ژاکت بتنی

مقاوم سازی با ژاکت بتنی
ژاکت بتنی ستون

اگر چه سازه های بتنی از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار می باشند، اما گاهی به دلایلی همچون ضعف در طراحی ، تغییرات آیین نامه ای ، آسیب به عضو سازه ای به هنگام وقوع حوادثی همچون زلزله و … نیاز به مقاوم سازی ساختمان می باشد. مقاوم سازی موجب بهبود عملکرد سازه و افزایش عمر مفید آن می گردد. به منظور مقاوم سازی ساختمان های بتنی می توان از روش های مختلفی همچون اجرای دیوار برشی ، مهاربند ، استفاده از FRP ، مقاوم سازی با ژاکت بتنی (Concrete Jacket) و … استفاده نمود. برای مقاوم سازی سازه های فولادی نیز از روش هایی همچون اضافه کردن دیوار برشی، ژاکت بتنی و … استفاده می شود.

مفهوم مقاوم سازی با ژاکت بتنی

مقاوم سازی با ژاکت بتنی به مفهوم اجرای یک شبکه میلگرد در اطراف عضو بتنی مورد نظر و در نهایت بتن ریزی است. از مزیت های این روش، امکان مقاوم سازی قسمت های مختلف سازه می باشد. به عبارتی دیگر از روش مقاوم سازی با ژاکت بتنی می توان به منظور تقویت تیر ، فونداسیون و … استفاده نمود. اجرای ژاکت بتنی ستون از پراستفاده ترین کاربردهای این روش مقاوم سازی محسوب می گردد.

به طور کلی می توان گفت که مقاوم سازی با ژاکت بتنی موجب افزایش مقاومت برشی ، خمشی و سختی جانبی عضو می شود.

مقاوم سازی با ژاکت بتنی
مقاوم سازی با ژاکت بتنی

نحوه اجرای ژاکت بتنی

به منظور مقاوم سازی با اجرای ژاکت بتنی ، در ابتدا باید سوراخ هایی در اطراف عضو مورد نظر ایجاد گردد. پس از آن در اطراف مقطع اقدام به آرماتوربندی می نمانید. سپس سوراخ های ایجاد شده را با چسب اپوکسی پر کرده و آرماتورهای L شکلی دورن آنها قرار می دهند. در مرحله بعد قالب بندی صورت می پذیرد و در نهایت بتن ریزی انجام می شود. پس از خشک شدن بتن و رسیدن آن به مقاوم مورد نظر، قالب ها برداشته می شوند. باید توجه داشت که به منظور ایجاد پیوستگی بهتر بین بتن قدیمی و بتن جدید سطح عضو را مضرس کاری می کنند. در واقع مضرس کاری که به معنای ایجاد سطحی ناصاف بر روی بتن می باشد، موجب زبر شدن سطح بتن و در پی آن ایجاد پیوستگی بهتر بین بتن قدیم و جدید می گردد. بدین منظور می توان از ابزاری همچون مته، استفاده نمود.

شایان ذکر است که به منظور اجرای بتن بر روی عضو مورد نظر، هم می توان از بتن خود تراکم (بتن ریزی های معمول) و هم از روش بتن پاشی (شاتکریت) استفاده کرد. روش بتن پاشی در مواقعی کاربرد دارد که ضخامت مد نظر برای اجرای روکش ، کم باشد.

نحوه اجرای ژاکت بتنی
مقاوم سازی تیر با ژاکت بتنی

مزایای مقاوم سازی با ژاکت بتنی

مزایای مقاوم سازی با ژاکت بتنی به شرح زیر می باشد:

 • از مهم ترین مزایای اجرای زاکت بتنی برای مقاوم سازی اعضای بتن مسلح ، همگن و همجنس بودن آن با عضو قبلی می باشد. به عبارت دیگر پس از پایان کار ، عضو مقاوم سازی شده همانند قبل دارای یک رویه بتنی است.
 • بر خلاف مقاوم سازی با ژاکت فولادی ، در اجرای ژاکت بتنی نیازی به استفاده از پوشش ضد حریق نمی باشد.
 • همان طور که پیشتر نیز ذکر گردید، یکی از مهم ترین مزایای ژاکت بتنی این است که می توان این روش را در تمام بخش های سازه (ستون ، تیر ، فونداسیون و …) اجرا کرد. 
 • مقاوم سازی با ژاکت بتنی موجب تغییر در معماری سازه نمی گردد.
 • سهولت ایجاد پیوستگی بین اعضا از دیگر مزایای روش مقاوم سازی با ژاکت بتنی محسوب می گردد.
 • در این روش امکان اصلاح همزمان مشکلات سختی و مقاومتی در قاب های بتنی وجود دارد.
ژاکت بتنی ستون
مقاوم سازی ستون با ژاکت بتنی

معایب مقاوم سازی با ژاکت بتنی

از جمله معایب مقاوم سازی با ژاکت بتنی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • این روش مقاوم سازی موجب افزایش سطح مقطع عضو و در نتیجه کاهش فضای مفید سازه به ویژه در مقاوم سازی ستون با ژاکت بتنی می گردد.
 • مقاوم سازی با ژاکت بتنی موجب افزایش وزن سازه می شود.
 • مقاوم سازی با ژاکت بتنی جزو روش های نسبتا مشکل مقاوم سازی محسوب می گردد.
 • در اجرای ژاکت بتنی ستون های طبقات بالاتر ، باید ستون های طبقات پایین تر به دلیل قرار گیری ستون های بزرگتر بر روی ستون کوچکتر مورد بررسی قرار گیرند.  
 • مقاوم سازی با ژاکت بتنی به دلیل نیاز به مراحلی همچون تخریب ، آرماتوربندی ، قالب بندی و بتون ریزی ، غالبا هزینه بیشتری نسبت به برخی دیگر از روش های مقاوم سازی دارد.

برای مطالعه بیشتر:

مقاوم سازی و روش های آن

مقاوم سازی با دیوار برشی

مقاوم سازی با مهاربند فلزی

مقاوم سازی با ژاکت فلزی

شاتکریت دیوار

هزینه مقاوم سازی ساختمان

شرکت مقاوم سازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چه امتیازی می‌دهید؟

امتیاز کاربران: 5 ( 1 نظر)

۳۱ نظر

 1. مقاوم سازی با ژاکت بتنی دز طبقات زیرین چگونه مجدد بتن ریزی انجام میشود؟

 2. مقاوم سازی با ژاکت بتنی در پروژه های که با تیرآهن اجرا شده اند امکان دارد؟

 3. ایا میشه برای انجام کار مقاوم سازی با ژاکت بتنی ستون ها رو یکی در میان مقاوم سازی کرد تا هم هزینه کمتری ببره هم تا حدودد خونه رو ایمن تر از قبل نگه داریم

 4. به طور کلی مقاوم سازی با ژاکت بتنی رو پیشنهاد میدید یا مقاوم سازی با دیوار برشی همچنین اگر امکانش هست مقایسه این دو روش مقاوم سازی رو اعلام کنید

 5. مقاوم سازی با ژاکت بتنی هزینه ساخت را بالا نمیبرد؟

 6. سلام برای مقاوم سازی سقف ساختمان میشه از روش مقاوم سازی با ژاکت بتنی استفاده کرد؟

 7. آرماتور بندی در مقاوم سازی با ژاکت بتنی به چه صورتی انجام میشه میشه در مورد آرماتور بندی ژاکت بتنی توضیح بدید لطفا!