استعلام قیمت
۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۵
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

قیمت پروفیل

قیمت پروفیل
قیمت آهن

هر جسمی که سطح مقطع ثابت داشته باشد و طول زیاد را با نام پروفیل می شناسند. قیمت پروفیل آهن اول از همه به وزن آن بستگی دارد. بدون شک کیفیت، نوع ساختار، برند و … نیز بر قیمت قوطی آهن تاثیرگذار خواهد بود. علاوه بر این تحولات بازارهای جهانی نیز روی قیمت پروفیل جهان و بازارهای داخلی موثر است. در نهایت اگر به دنبال قیمت روز پروفیل هستید باید عوامل متعددی را در نظر داشته باشید.

به طور کلی می توان پروفیل ها را به دو دسته تقسیم بندی نمود. انواعی که سطح مقطع بسته داشته باشند مانند قوطی یا لوله و پروفیل هایی که سطح مقطع باز داشته باشند مانند تیرآهن و میلگرد و تسمه و غیره. دقت داشته باشید که اصطلاح قوطی آهن را نیز برای پروفیل بسته به کار می برند.

قیمت قوطی آهن
قوطی

بررسی نوسانات قیمت پروفیل

نمودار تغییرات قیمت پروفیل از فروردین سال ۹۸ تا فروردین سال ۹۹ نوسانات شدیدی را تجربه کرده است و تغییرات آن حتی بعضا روزانه و ساعتی نیز گزارش شده است. ثبت قیمت در اواخر فروردین ۹۸، ششصد و بیست هزار تومان را نشان می دهد. طی یک سال این مقدار تا یک میلیون و پنجاه هزار تومان بالا می رود. البته طی چند هفته اخیر قیمت ها سیر نزولی داشته اند، اما به صورت کلی سیر صعودی آن از پارسال تا به امروز متوقف نشده است.

به طور کلی باید تحلیل ها معطوف به چند هفته آینده باشد. پیش بینی ها برای چند هفته آینده سیر نزولی را نشان می دهد و ادامه یافتن بحران کرونا می تواند تا حدودی کاهش قیمت ها را سبب گردد. اما در ایران سهم ناچیزی از کاهش قیمت پروفیل به دلیل کرونا وجود دارد و آنچه بیشتر به چشم می آید حدود دو برابر شدن قیمت از سال گذشته است، این روند با تغییرات قیمت جهانی منطبق نبوده و بیشتر به افزایش دلار وابسته است.

تعیین قیمت پروفیل بر اساس وزن

به طور کلی اساسی ترین فاکتور در تعیین قیمت پروفیل وزن آن است. معمولا قیمت آهن پروفیل بر اساس هر کیلوگرم داده می شود. به طور مثال هر کیلو آهن را ۳۵۰۰ تومان قیمت گذاری می کنند و شما می بایست وزن پروفیل را حساب کنید و در این مقدار ضرب نمایید. اگر با همین قیمت آهن قوطی ۳۵۰۰ تومان نیاز به یک تن از این محصول داشته باشید، باید حدود سه و نیم میلیون پرداخت کنید. بدون شک عوامل متعدد دیگری نیز روی تعیین قیمت نقش دارند اما شما می بایست در گام اول یاد بگیرید که به چه صورت باید وزن پروفیل را حساب کنید.

دسته بندی انواع  پروفیل

برای آنکه بتوانید وزن پروفیل ها را محاسبه کنید و در نهایت قیمت پروفیل را تعیین کنید بهتر است ابتدا با انواع پروفیل های موجود در بازار در بازار آشنا باشید. در ادامه توضیحات کلی در مورد انواع دسته بندی های پروفیل ارائه خواهد شد:

انواع پروفیل از لحاظ وزن

از نظر وزن سه دسته پروفیل سبک، پروفیل سنگین و نیمه سنگین در بازار موجود است. از لحاظ قیمت در واحد وزن شاید پروفیل سبک قیمت بالاتری داشته باشد اما در نهایت بر اساس طول دریافتی به دلیل بالاتر بودن وزن پروفیل سنگین، هزینه بالاتری پرداخت خواهید کرد و البته مقاومت بیشتری نیز به دست می آید.

انواع پروفیل از لحاظ شیوه ساخت

پروفیل باز: سطح مقطع آن باز است. پروفیل هایی مانند میلگرد و تیرآهن در این دسته قرار می گیرند. همچنین تسمه، ناودانی، نبشی و سپری نیز پروفیل باز محسوب می شوند.

پروفیل بسته: سطح مقطع این پروفیل بسته است. از این دسته می توان به مواردی مانند پروفیل در و پنجره، پروفیل قوطی و پروفیل مبلی و پروفیل صنعتی اشاره نمود.

هر کدام از این مواد دارای شیوه های متفاوتی برای محاسبه وزن هستند بنابراین قیمت متفاوتی نیز خواهند داشت.

محاسبه وزن انواع پروفیل

برای محاسبه وزن پروفیل نیاز به چگالی مواد ساخته شده داریم. اغلب موارد چگالی موادی مانند آهن و آلومینیوم و استیل مورد نیاز است. سپس به ابعاد دقیق مقطع و طول پروفیل نیاز داریم. این اطلاعات با توجه به نوع پروفیل متفاوت خواهد بود.

محاسبه وزن قوطی

قیمت قوطی پروفیل بر اساس وزن آن تعیین می شود. باید چگالی آهن به کار رفته در قوطی که ۸ است را در مساحت قطع که شامل عرض و طول است به سانتی متر و ضخامت به میلیمتر ضرب کنید تا عملا چگالی در حجم پروفیل ضرب شده و وزن مشخص گردد. برای تبدیل واحدهای به کار رفته جواب باید تقسیم بر ۱۰۰۰ شود. قیمت قوطی بر اساس ضخامت و ابعاد سطح مقطع و طول شاخه و کارخانه سازنده تعیین  می گردد.

محاسبه وزن پروفیل در و پنجره آهنی

پروفیل در و پنجره معمولا شامل دو دسته آلومینیومی و upvc است. وزن پروفیل آلومینیومی نیز با ضرب ضخامت در عرض و طول آن در چگالی آلومینیوم که ۲.۷ است تعیین می شود و عدد نهایی برای تبدیل واحد تقسیم بر ۱۰۰۰ می شود. upvc ترکیبی از مواد نفتی، نمک و ترکیبات دیگری است که نهایتا محصول را به یک ساختار غیر پلاستیکی تبدیل می کند. در مورد upvc منظور از سری پروفیل، عرض مقطع خواهد بود که چیزی میان ۶۰ تا ۷۰ میلیمتر می باشد و منظور از تاج ارتفاع است که هر چه بالاتر باشد کلاس فنی محصول بالاتر است.

محاسبه وزن نبشی

نبشی در دسته پروفیل باز قرار می گیرد. می تواند بال های مساوی داشته باشد و یا بال های نامساوی که در جدول با نام L شناخته می شود. به منظور محاسبه وزن نبشی جمع طول و عرض در ضخامت و  چگالی آهن ضرب  شده و در نهایت تقسیم بر عدد ۱۰۰۰ می گردد.

وزن پروفیل
نبشی

محاسبه وزن پروفیل Z

این پروفیل ها در سقف های سالن های ورزشی و نمایشگاه ها و … استفاده می گردند. طول استاندارد ۶ متر با ضخامت های مختلف برای این پروفیل در نظر گرفته می شود. جنس آن از فولاد گرم نوردیده است و از چگالی آهن برای محاسبه وزن آن استفاده می شود.

محاسبه وزن پروفیل استیل

دقیقا تمام این مسیر برای محاسبه وزن آن به کار می رود و شیوه محاسبه مانند روش های پیشین است. تنها تفاوت موجود در محاسبه وزن آن، بالاتر بودن عدد چگالی استیل است که باید عدد ۷.۸ را وارد کنید. استیل بسیار مقاوم بوده و برای ساختارهای مقاوم در برابر زنگ زدگی استفاده می شود.

محاسبه وزن لوله فولادی

لوله های فولادی دارای دو نوع درزدار و بدون درز می باشند. نوع بدون درز آن برای انتقال مایعات تحت فشار استفاده شده و لوله های درز دار برای موارد سبک تر استفاده می شوند. در این مورد باید مقطع دایره ای لوله لحاظ شود و قطر خارجی منهای قطر داخلی ضرب در طول لوله ضرب در ۳.۱۴ و در چگالی آهن ضرب گردد.

پس از محاسبه وزن پروفیل، ارزش هر کیلوگرم از طرف کارخانه ارائه می شود و شما می توانید بر این اساس قیمت پروفیل را محاسبه کنید. اگر در واحد وزن حساب کنید پروفیل سبک گران تر است اما اگر میزان طول را حساب کنید قطعا نوع سنگین آن گران تر تمام خواهد شد.

تفاوت میان پروفیل سنگین و سبک

مهم ترین تفاوت میان پروفیل سنگین و سبک، نوع ورق مورد استفاده در ساخت آنها می باشد که سبب تفاوت قیمت پروفیل می گردد. در ساخت پروفیل سبک از ورق روغنی استفاده می شود و پروفیل سنگین از ورق سیاه ساخته می شود. ورق روغنی در فرآیندهای نورد سرد و ورق سیاه در فرآیند نورد گرم تولید می شوند. از نظر ضخامت نیز پروفیل سبک ضخامتی کمتر از ۱.۵ میلیمتر دارد. قاعدتا کاربردهای استفاده از پروفیل سنگین برای مواردی است که نیاز به تحمل بار بیشتری وجود داشته باشد. همان طور که گفته شد قیمت در واحد وزن پروفیل سنگین کمتر است اما طولی که با یک هزینه مشخص از پروفیل سبک پوشش داده می شود بیش از پروفیل سنگین خواهد بود.

 نوسانات قیمت پروفیل در بازارهای جهانی

همانطور که می دانید، بحران های جهانی به شدت روی هزینه مواد خام تاثیر می گذارد، بر این اساس قیمت پروفیل نیز از این تغییرات بی نصیب نمی ماند. شیوع بیماری کرونا در بازارهای جهانی منجر به کاهش شدید قیمت های مواد خام شده و رکود بی سابقه ای را دامن زد. اتفاقی که در ماه های اخیر افتاد این بود که پروفیل ها در انبارها موجود بود اما به دلیل خوابیدن تولید، خریداران اقدام به خرید نمی کردند و یا خریدها در مقیاس های به شدت محدود انجام می‎ شد که این رکود منجر به شدت گرفتن روند کاهش قیمت پروفیل شد.

قیمت پروفیل
بررسی قیمت پروفیل

اما این روزها شرایط به نحوی شده است که علاوه بر افزایش تدریجی درخواست ها با بازگشایی کسب و کارها، به دلیل عدم تولید پروفیل با کمبود این اجناس در بازار روبرو هستیم. در نتیجه شدت افت قیمت ، کاهش خواهد داشت و به مرور در ماه های آینده شاهد تثبیت آن خواهیم بود. با وجود تمام تمهیداتی که اندیشیده شده تا افت قیمت رخ ندهد، انتظار کاهش ۱۰۰ دلار در هر تن دور از انتظار نیست.

پیش بینی های بازار جهانی برای قیمت پروفیل

همان طور که مشهود است کاهش قیمت بی سابقه ای اتفاق افتاده که پیش بینی می گردد این روند کاهشی حدود سه تا چهار هفته به ویژه در آمریکا ادامه داشته باشد. در کارخانه کوپال آسیای میانه به ازای هر تن  820 دلار معامله صورت گرفته که البته در آسیا این رقم نسبت به هفته های پیش به ثبات نسبی رسیده است. پیش بینی کاهش قیمت تا هشت هفته آینده احتمالا با شیب کمتر وجود دارد و در کوتاه مدت نیز سه تا چهار و نیم هفته بدون شک شاهد افت خواهیم بود.

کارخانه های تولید پروفیل آمریکا تمام تلاش خود را می کنند تا قیمت پروفیل را ثابت نگه دارند و خریداران را ترغیب به خرید با حجم کم کنند و با توجه به کاهش شدید موجودی کارخانه ها به دلیل کاهش تولید، انتظار می رود مقاومت کارخانه های آمریکا در برابر کاهش قیمت در نهایت جواب مثبت داشته باشد.

تحلیل قیمت انواع پروفیل در ایران

قیمت پروفیل در ایران بر اساس کارخانه  تولید کننده، کیفیت تولید، وزن محصول و البته حضور واسطه ها تعیین می شود. این روزها وب سایت های اعلام قیمت پروفیل به شما این امکان را می دهد که با حذف واسطه ها قیمت های واقعی تری را شاهد باشید. برای تحلیل قیمت پروفیل در سال ۹۹ باید مثال هایی ذکر شود. تغییرات را در یک ماه گذشته بررسی می کنیم که همان طور که در جریان هستید کاهش شدید قیمت اتفاق افتاده است اما در طرف مقابل شاهد افزایش نرخ دلار نیز هستیم.

برای مثال پروفیل قوطی تولید کارخانه اصفهان از تاریخ ۸ اردیبهشت ۹۹ با قیمت حدود ۱۵۱۰۰ در تاریخ ۶ خرداد ۹۹ به ارزش ۱۶۲۰۰ معامله شده است. این افزایش قیمت ادامه دار خواهد بود. در مورد پروفیل چهارچوب همین کارخانه نیز افزایش قیمت مشهود است. در یک ماه گذشته (اردیبهشت ۹۹) قیمت از ۸۶۰۰ به ۱۰۲۰۰ رسیده؛ انواع پروفیل صنعتی این کارخانه در یک ماه گذشته نوسانات چشم گیری را شاهد نبوده است. اما پروفیل Z با کاهش حدودی قیمت مواجه بوده است.

برای مطالعه بیشتر:

تحلیل قیمت تیرآهن

وزن انواع تیرآهن های فولادی

تیرآهن – قیمت و انواع

تیرآهن هاش

ضایعات آهن

قیمت آهن قوطی

قیمت میلگرد

نرخ میلگرد در بازار ایران

خم و برش میلگرد

کاشت میلگرد

وزن میلگرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چه امتیازی می‌دهید؟

امتیاز کاربران: 4.46 ( 1 نظر)

۱۵ نظر

 1. قیمت پروفیل رو از کجا بگیریم؟

 2. قیمت پروفیل در چند سال گذشته افزایشی بوده؟

 3. قیمت پروفیل فقط تحت تاثیر وزن است؟

 4. ایا قیمت پروفیل از استانی به استان دیگر متفاوت است و به طور کلی این تفاوت قیمت بین استان ها چه علتی داره همچنین ممنون میشم بگید مناسب ترین قیمت رو چه استانی داره

 5. لطفاً نمودار قیمت پروفیل در پنج سال گذشته را به مطالب سایت اضافه کنید

 6. سلام ، چطور ذکر شده که رکود منجر به شدت گرفتن روند کاهش قیمت پروفیل شد در حالی که قیمت پروفیل افزایش پیدا کره؟!

 7. سلام قیمت پروفیل از لحاظ شیوه ساخت چرا فرق میکنه مگه نباید فقط از لحاظ وزن باهم متفاوت باشه ؟

 8. پروفیل و نبشی درجه بندی کیفیت دارن؟
  حداکثر و حداقل قیمت چه مقداره

 9. سلام ، تغییر و نوسان در قیمت چه موادی مستقیم روی قیمت پروفیل تاثیر میذاره؟؟!

 10. ممنون از اطلاعات کاملتون در مورد قیمت پروفیل

 11. سلام قیمت پروفیل در سراسر کشور یکسانه؟
  امکانش هست پروفیل رو از یه شهر دیگه با قیمت کمتر تهیه کرد!
  ساکن تهران.

 12. قیمت به روز ارائه می‌کنید؟

 13. قیمت پروفیل سال ۱۴۰۰ رو میتونید پیشبینی کنید؟ میاد پایین یا میره بالا؟ من نمیدونم الان خرید بزنم یا صبر کنم ارزان بشه