استعلام قیمت
۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۱
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

سپتیک تانک

سپتیک تانک
سپتيیک تانک

سپتیک تانک یا سپتیک فاضلاب اولین بار در سال ۱۸۷۶ در کشور آمریکا مورد استفاده قرار گرفت اما ثبت اختراع آن در سال ۱۸۸۱ در فرانسه انجام شد. این سیستم یکی از ساده ترین و قدیمی ترین فرآیند های تصفیه فاضلاب می باشد و اجرای آن در شبکه خدمات شهری می تواند از نظر سلامت و بهداشت جامعه مفید واقع شده و در شرایط بحرانی موجب جلوگیری از افزایش مخاطرات، آسیب ها و صدمات وارده گردد.

همچنین اجرای سپتیک تانک می تواند با جداسازی فاضلاب جامد و مایع در ابتدای مسیر شبکه ، تاثیر قابل توجهی بر افزایش عمر مفید تاسیسات و لوله های شبکه فاضلاب شهری داشته باشد. به طوری که این سیستم موجب کاهش رسوبات شبکه جمع آوری فاضلاب می گردد. از طرفی اجرای سیستم سپتیک به منظور تصفیه مقدماتی فاضلاب ، نیازمند مصرف انرژی نیز نمی باشد.

نحوه تصفیه در سپتیک تانک بدین صورت است که ابتدا فاضلاب از طریق لوله ورودی وارد مخزن اول می شود. این بخش توسط یک دیواره جدا کننده از مخزن دوم جدا می شود.

با ورود فاضلاب به مخزن اول، مواد معلق و ذرات خارجی به سبب وزن بیش تر خود به سمت پایین حرکت کرده و در کف مخزن ته نشین می شوند.

سپتیک تانک
سپتیک تانک

روغن و چربی ها نیز به این دلیل که دارای وزن مخصوص کم تری نسبت به فاضلاب هستند، به سمت بالا حرکت نموده و بر روی سطح شناور می گردند. تجمع مواد ته نشین شده در کف مخزن باعث ایجاد توده ای از لجن شده و میکروارگانیسم ها و باکتری ها در آن تکثیر یافته و رشد می کنند.

واکنش های بیولوژیکی که در جریان تکثیر و رشد میکروارگانیسم ها و باکتری ها اتفاق می افتد، موجب می گردد که مواد آلی آلاینده تجزیه شود. از طرفی انجام این واکنش ها سبب تبدیل حجم قابل توجهی از لجن به بیوگاز و کاهش حجم آن می شود.

بیوگاز تولید شده که عمدتاً از نوع متان است، از طریق لوله خروجی بیوگاز تعبیه شده در سیستم سپتیک خارج می گردد. در ادامه نیز پساب زلال شده از طریق لوله خروجی از سپتیک تانک خارج می شود.

لجن انباشته شده در سپتیک فاضلاب برحسب میزان استفاده از سیستم عمدتا هر ۱ تا ۵ سال نیاز به تخلیه دارد. البته پیشنهاد می گردد که در هنگام تخلیه لجن ، مقداری از آن در مخزن باقی بماند، چراکه این لجن حاوی میکروارگانیسم ها و باکتری های موثر در تصفیه بوده و تخلیه کامل آن باعث طولانی تر شدن زمان راه اندازی مجدد سپتیک تانک می شود.

البته عموما سپتیک تانک ها به صورت دو یا سه مخزنه اجرا می شوند و حجم قسمت اول دو برابر حجم قسمت های بعدی در نظر گرفته می شود. این امر به منظور جلوگیری از نوسانات سطحی فاضلاب و طولانی تر کردن تخلیه لجن صورت می پذیرد.

طراحی سپتیک تانک
طراحی سپتیک تانک

دفع فاضلاب تصفیه شده خروجی از سپتیک تانک

فاضلاب خروجی از سپتیک تانک به دلیل تصفیه ناقص می تواند موجب آلودگی محیط زیست گردد. لذا فاضلاب خروجی از سپتک فاضلاب را نمی توان به صورت مستقیم به محیط زیست تخلیه نمود و برای کاهش آلودگی ناشی از پساب خروجی آن، می توان به روش های ذیل اقدام نمود.

انتقال به چاه جذبی

پساب خروجی از سپتیک فاضلاب که مواد قابل ته نشینی آن حذف شده است را می توان به چاه جاذب هدایت نمود. البته استفاده از چاه جاذب هنگامی که سطح آب زیرزمینی پایین باشد و امکان حفر چاه جذبی وجود داشته باشد، پیشنهاد می گردد. چاه جذبی سپتیک را نیز بر حسب ظرفیت فاضلاب ، طراحی و اجرا می کنند.

انتقال به زمین

در صورتی که سطح آب زیرزمینی بالا باشد و یا زمین نفوذپذیری زیادی نداشته باشد، لازم است فاضلاب را در زیر زمین پخش نمود. در این صورت عمدتا فاضلاب با کمک یک شبکه از لوله های مشبک در زیر زمین و در عمق ۴۵ تا ۹۰ سانتی متری پخش می گردد و در صورتی که زمین از نفوذ پذیری بسیار کمی برخوردار باشد، لازم است با ایجاد ترانشه ای از شن و ماسه، سطح تماس فاضلاب با سطح زمین طبیعی را افزایش داد.

انتقال به شبکه جمع آوری فاضلاب شهری

در مناطقی که دسترسی به سیستم جمع آوری فاضلاب وجود دارد، پساب خروجی از سپتیک فاضلاب لازم است جهت تصفیه بیش تر به به ورودی شبکه جمع آوری فاضلاب هدایت گردد.

سپتیک فاضلاب
سپتیک فاضلاب

انواع سپتیک تانک

در حال حاضر سپتیک تانک ها به شکل های مختلف ساخته می شوند از متداول ترین انواع آن، می توان به سپتیک تانک بتنی ، پلی اتیلنی ، آجری و کامپوزیت اشاره نمود. معمولا اجرای سپیتک تانک های آجری و بتنی صرف هزینه کم تری را در پی خواهند داشت، اما از لحاظ آب بندی دارای معایب قابل توجهی می باشند. اما سپتیک های پلی اتیلن و کامپوزیت از لحاظ استحکام و مقاومت در برابر خوردگی نسبت به نوع بتنی و آجری عملکرد مطلوب تری دارند. همچنین اجرا و بهره برداری از آن ها نیز به راحتی صورت می پذیرد.

البته امروزه با پیشرفت تکنولوژی و سهولت در اجرا ، سپتیک تانک ها بخش های بیش تری از سیستم تصفیه فاضلاب را شامل می شوند. به نحوی که در برخی از این سپتیک تانک ها، نه تنها بخش ته نشینی و متعادل سازی در آن تعبیه شده، بلکه بخش هوادهی و هاضم لجن و… نیز در نظر گرفته شده است. که این امر موجب هر چه بهتر شدن پارامترهای زیستی آب خروجی می گردد.

سپتیک تانک بتنی
سپتیک تانک بتنی

مراحل اجرای سپتیک تانک

اولین گام جهت اجرای سپتیک فاضلاب تعیین محل مناسب جهت اجرای سیستم است.

محل اجرای سپتیک تانک عمدتا لازم است حداقل ۱۰ متر از ساختمان و ۳۰ متر از چاه های آب فاصله داشته باشد. همچنین لازم است سپتیک فاضلاب در جهت مخالف وزش بادهای غالب ساخته شود.

به طور کلی سپتیک تانک ها به صورت دفنی ، در سطح زمین و یا در ارتفاع اجرا می شوند. اما با توجه به این که در اغلب موارد لوله ورودی فاضلاب در زیرزمین واقع شده است، سپتیک تانک به صورت دفنی اجرا می گردد.

قبل از اجرای سپتیک فاضلاب لازم است بررسی شود که مخازن توانایی تحمل بار خاک اطراف و سربارهای احتمالی را داشته باشند. چراکه در غیر این صورت، مخازن به سبب اعمال بارهای وارده، دچار تغییر شکل های نامناسب شده و در نهایت این تغییر شکل ها می تواند باعث شکستگی اتصالات و نشت فاضلاب به بیرون سپتیک تانک گردد.

سپتیک تانک پلی اتیلن
سپتیک تانک پلی اتیلن

عمق گود برداری نیز لازم است به گونه ای باشد که خروجی فاضلاب به صورت ثقلی وارد لوله ورودی سپتیک شود.

همچنین در صورتی که خاک کف گود مقاومت کافی را نداشته باشد، ابتدا خاک متراکم شده سپس یک لایه بتن مگر با عیار حداقل ۱۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب در کف گود اجرا می شود.

عمدتا مخازن سپتیک در کارگاه به صورت پیش ساخته طراحی و ساخته می شوند. این قطعات پیش ساخته در محل با ملات ماسه سیمان یا چسب اپوکسی به یکدیگر متصل شده و درزها آب بند می گردند. البته در مواردی نظیر سپتیک تانک های آجری ، مخازن سپتیک در محل تعبیه شده ساخته می شوند.

در گام بعدی، سپتیک فاضلاب با کمک قلاب های مخصوص و با استفاده از جرثقیل در گود قرار داده می شود. سپس قطعه محافظ درپوش نیز نصب شده و سطح آن با سطح تراز بهره برداری ، تنظیم می گردد.

اجرای سپتیک تانک
اجرای سپتیک تانک

در گام بعدی از اجرای سپتیک فاضلاب ، لوله های ورودی و خروجی فاضلاب اولیه و فاضلاب تصفیه شده و لوله خروجی بیوگاز متصل می شوند.

سپس خاک حاصل از گودبرداری الک می گردد، به طوری که خاک عاری از ذرات سنگدانه بزرگ تر از ۱ اینچ باشد. در گام بعدی خاک الک شده به صورت دستی یا با استفاده از وسایل مکانیکی در اطراف سپتیک فاضلاب ریخته می شود. لازم است دقت شود که خاک نباید مستقیما بر روی سپتیک فاضلاب ریخته شود، بلکه باید در فضای بین مخازن و دیواره گود قرار گیرد.

قیمت سپتیک تانک

با توجه به ابعاد و متریال متنوع مورد استفاده برای ساخت مخازن سپتیک تانک بدیهی است که قیمت اجرای آن بسیار متغیر باشد. جنس بدنه مخزن سپتیک ، تعداد مخازن ، حجم مخازن و عمق قرار گیری سیستم از عمده ترین عوامل موثر بر قیمت اجرای سپتیک تانک می باشد.

برای مطالعه بیشتر:

لوله کشی ساختمان

قرارداد پیمانکاری لوله کشی آب و فاضلاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ نظر

  1. سپتیک تانک انواع مختلفی دارە کە کارایی های‌ متفاوتی داشتە باشن یا نە ؟

  2. سلام سپتیک تانک فایبرگلاس هم دارید! و از این مدل سپتیک تانک در چه جاهایی بیشتر استفاده میشه!

  3. سلام سپتیک تانک بتنی در چه ابعادی قابل اجرا است؟

  4. سپتیک تانک چربی گیر هم داره؟

  5. سپتیک تانک فقط تو شمال اجرا میشه یا تو جنوب هم قابل اجراست؟

  6. سلام
    ممنون از مطلب خوبتون درمورد سپتیک تانک

Call Now Buttonاستعلام قیمت