استعلام قیمت
ثبت درخواست
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

خرید انواع پیچ و مهره

خرید پیچ و مهره نه تنها در صنایع بزرگ و کوچک، بلکه در مصارف خانگی نیز اهمیت زیادی دارد. در صورت خرید اشتباه پیچ ممکن است، محل نصب آن هرز شده و شما را با مشکلات زیادی مواجه کند. در ضمن در صنایع نیز انتخاب پیچ اشتباه، مقاومت و استحکام اتصال را زیر سؤال می‌برد. انواع پیچ و مهره از نظر شکل ظاهر، متریال به کار رفته در ساخت، ابعاد، گرید و استاندارد با هم متفاوت‌اند. از این نظر خریدار باید قبل از خرید نیازسنجی دقیقی داشته و بر اساس نیاز خود بهترین مدل از انواع پیچ و مهره را انتخاب و خریداری کند. در ادامه چند مورد مهم که در زمان خرید پیچ و مهره عمده باید به آن توجه شود را بررسی خواهیم کرد:

کاربرد پیچ و مهره

این ابزار در صنایع مختلفی استفاده می‌شوند و هدف اصلی آن‌ها نگه‌داشتن اجزاء یک سازه است. پیچ و مهره به عنوان پایه‌ای‌ترین عناصر در پروژه‌های ساخت و ساز اهمیت دارد. اتصالات ایجاد شده توسط آن‌ها، تحت فشار بسیار هم نمی‌شکنند. طراحی پیچ برای اجسام نرم و سخت متفاوت است. هدف استفاده از آن اتصال قطعات به یکدیگر است. سر پیچ دارای شیاری معمولاً به شکل علامت مثبت یا منفی است. این بخش برای محکم کردن پیچ با پیچ گوشتی طراحی شده است.

معیار های مهم خرید پیچ و مهره

بد نیست بدانید که مشخصات پیچ و مهره به دو گروه مشخصات ظاهری و استانداردهایی که به صورت بین‌المللی تبیین شده است تقسیم می‌شود. استانداردهای جهانی نوع متریال، ساخت پیچ، ابعاد استاندارد، میزان تنسایل و … را تعیین می‌کند. اما مشخصات ظاهری بر اساس نیاز مشتری شامل نوع رزوه، نوع گل، راستگرد یا چپگرد بودن، نوع دندانه‌ها و ابعاد پیچ و مهره تقسیم‌بندی می‌شود. از این رو قبل از خرید پیچ و مهره ابتدا باید طبق محاسبات ریاضی استاندارد پیچ و مهره را تعیین کرده و در ادامه بسته به نیاز ابعاد و شکل ظاهری پیچ و مهره را انتخاب کنید.

تنش تسلیم پیچ و مهره

میزان تحمل فشار و تنسایل پیچ و مهره است. این مورد در صنایع بزرگ بسیار مهم است. تصور بفرمایید در یک پیچ و مهره‌ای که برای ساخت برج و یا یک پل انتخاب می‌شود مشخصات کاملاً متفاوتی با پیچ و مهره‌ای دارد که در ساخت تجهیزات الکترونیکی کاربرد دارد.

میزان مقاومت پیچ و مهره در برابر عوامل محیطی بررسی خواهد شد. در مورد پیچ و مهره‌هایی که در صنایع با رطوبت و مایعات سر و کار دارند موارد کاملاً متفاوتی طراحی و ساخته شده است. حتی پیچ‌هایی وجود دارد که در برابر عوامل شیمیایی مقاومت دارند. پس شرایط آب و هوایی و شرایطی که پیچ در آن قرار دارد نیز از مواردی است که باید در انتخاب پیچ تأثیر داشته باشد.

گرید پیچ و مهره

میزان مقاومت پیچ و مهره بر اساس استاندارد تعیین شده یا گرید، مشخص می‌شود. مثلاً برخی از گریدهای پیچ‌های مهم و پرکاربرد شامل: ۴.۸، ۵.۶، ۶.۸، ۸.۸، ۱۰.۹ و … است.

 این نوع پیچ‌ها متناسب با نوع کلاس خود قابلیت استفاده در صنایع و ساخت‌وسازهای مختلف را دارا می‌باشند.به طور مثال پیچ متری تولیدی پیچ استور در آهن نرم با گرید ۵.۶ تولید می‌شود و استفاده اصلی از آن به عنوان اتصال دهنده و نگهدارنده در صنایع ساختمانی در تاسیسات است

آبکاری پیچ و مهره

نوع پوشش قطعات و گالوانیزه بودن، یکی از نکات قابل توجه مدیران و مهندسان با تجربه است. به این منظور، توجه کنید که قطعات انتخابی از سه نوع گالوانیزه گرم، سرد و داکرومات برخوردار باشند.

استاندارد های پیچ و مهره ها

وجود استاندارد برای قطعات با اهمیتی مانند پیچ و مهره، الزامی است. از مهم‌ترین استاندارد پیچ و مهره ها می‌توان به DIN آلمان، ASTM ایالات متحده و ISO اشاره کرد.

ابعاد پیچ و مهره

عدم تناسب این نوع قطعات با یکدیگر، موجب ایجاد اتصالی بی‌کیفیت می‌شود که در طولانی مدت و باعث بروز مشکلاتی خواهد شد.

انواع رزوه پیچ

رزوه به شیارهایی که روی پیچ وجود دارد گفته می‌شود. در واقع این شیارها در شیار موجود در سطح و مهره چفت می‌شود و یک اتصال مقاوم ایجاد می‌کند. رزوه‌ها بر اساس استانداردهای کشورهای مختلف در اشکال مختلف طراحی می‌شود اما تفاوت اصلی آن‌ها در قطر، گام، عمق، زاویه و شکل ظاهری رزوه است. رزوه ممکن است به شکل موازی یا مخروطی طراحی شود. گام اصطلاحی در بین متخصصین است که به تعداد روزه‌ها در هر اینچ اشاره دارد. هر چه تعداد این رزوه‌ها در هر اینچ بیشتر باشد، اتصال ایجاد شده قدرت بیشتری دارد. به فاصله بین بلندترین قسمت رزوه تا عمیق‌ترین قسمت آن عمق رزوه پیچ گفته می‌شود. بعضی از پیچ و مهره ها دارای رزوه های ریز یا درشت هستند و به این دلیل در صنایع کاربرد زیادی دارند.

انواع دندانه پیچ

دندانه یا گام به فاصله بین دو رزوه پیچ گفته می‌شود و به صورت کلی پیچ‌ها از نظر دندانه به دو گروه پیچ دندانه ریز و پیچ دندانه درشت تقسیم می‌شود. هر چه تعداد گام‌ها در هر اینچ محور پیچ افزایش یابد، پیچ دندانه ریز خواهد شد. پیچ‌های دندانه ریز بیشتر برای فلزات استفاده می‌شود و پیچ‌ها دندانه درشت مخصوص چوب هستند. اما شکل نوک دندانه‌ها و همچنین نحوه قرار گرفتن آن‌ها روی پیچ نیز در انواع پیچ، متفاوت است. برای مثال می‌توان از پیچ دنده مثلثی ۶۰ درجه، پیچ دنده تخت، پیچ دنده یونیفاید، پیچ دنده مربعی، پیچ دنده ذوزنقه‌ای، پیچ دنده مارپیچ، پیچ دنده گرد و پیچ دنده اره‌ای نام برد.

انواع گل پیچ

گل پیچ به قسمتی گفته می‌شود که به کمک پیچ‌گوشتی و آچار پیچ را با آن باز و بسته می‌کنند. تنوع بسیار بسیار زیادی در شکل گل پیچ وجود دارد اما پرکاربردترین آن‌ها پیچ‌های دو سو و چارسو است. پیچ‌های شش‌گوش به کمک آچار فرانسوی باز و بسته می‌شود. پیچ آلن نوع خاصی از گل پیچ است که به کمک آچار آلن باز و بسته می‌شود.

پیچ راستگرد و چپگرد

اغلب پیچ‌ها به سمت راست باز می‌شوند اما در بعضی از صنایع نیاز است که پیچ به سمت چپ باز شود و از این رو پیچ‌های چپ‌گرد در حد محدود تولید می‌شوند. تولیدکننده برای نشان دادن پیچ چپ گرد روی گل پیچ یک فلش تنظیم می‌کند اما برای اطمینان از چپگرد یا راستگرد بودن پیچ بهتر است در ابتدا آن را روی یک مهره تست کنید. پیچ چپگرد و راستگرد تنها در نوع باز و بسته شدن با هم تفاوت دارند و از نظر استاندارد و گرید یکسان خواهد بود.

قیمت پیچ و مهره

در صنایع بزرگ معیارهای انتخاب و خرید پیچ و مهره بسیار مهم بوده و اغلب پیچ‌ها بعد از یک سری محاسبات ریاضی انتخاب می‌شوند. پیچ‌ها باید توانایی تحمل وزن، شرایط آب و هوایی، عوامل شیمیایی که با آن درگیر هستند، رطوبت و … را داشته باشد. اما در صنایع کوچکتر انتخاب اصولی پیچ خطرات زیادی به همراه ندارد و تنها کیفیت ساخت و طول عمر محصول و اتصالات را افزایش می‌دهد. در این میان نباید از معیار قیمت پیچ و مهره به سادگی گذر کنیم. البته اغلب از کیفیت پیچ به دلیل قیمت آن گذر نمی‌کنند اما خرید پیچ‌ها از مجاری اصلی و حذف واسطه قیمت تمام شده آن را کاهش خواهد داد. فروشگاه اینترنتی پیچ استور pichstore.com به عنوان تولیدکننده و فروشنده انواع پیچ و مهره، با حذف واسطه‌ها و فروش اینترنتی محصولات خود قیمت تمام شده را کاهش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *