استعلام قیمت
۰۲۱-۶۲۹۹۹۶۷۵
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

جوشکاری گلمیخ

جوشکاری گلمیخ
جوشکاری گل میخ

به منظور آشنایی با جوش کاری گلمیخ در ابتدا باید با گل میخ و استفاده آن آشنا شوید. گلمیخ یکی از رایج ترین نوع برشگیرهای مورد استفاده در ساخت تیرهای مرکب متشکل از نیمرخ های فولادی و دال بتنی می باشد. از گلمیخ در اجرای سقف عرشه فولادی یا اجرای سقف عرشه فولادی به منظور تامین یکپارچگی عملکرد برشی استفاده می شود. گلمیخ ها با استفاده از روش فورج سرد تولید شده و قطر آنها حداکثر ۲۰ میلی متر می باشد. ارتفاع آنها نیز وابسته به شکل ورق فولادی است.

جوشکاری گلمیخ
گلمیخ

نحوه جوشکاری گلمیخ در سقف عرشه فولادی

پس از نصب ورق های فولادی ، گلمیخ ها به بال تیرهای سازه ای جوش می شوند. در واقع گلمیخ ها رابط میان ورق های فولادی و بتن می باشند. به منظور جوشکاری گلمیخ ها (Stud Welding) از دستگاه جوش قوس الکتریکی مخصوصی به نام Stud Welder استفاده می شود. در جوشکاری گلمیخ ها ، گلمیخ به عنوان الکترود عمل کرده و با برقراری قوس الکتریکی بین نوک گلمیخ و سطح ورق فولادی، جوشکاری انجام می شود. شایان ذکر است که مدت زمان برقراری قوس با تجهیزات این نوع جوشکاری قابل تنظیم است.

در جوشکاری گلمیخ به منظور محافظت از حوضچه جوش ایجاد شده و جلوگیری از پاشش جوش، از یک قطعه حلقوی سرامیکی در محل جوش استفاده می گردد. پس از برقراری قوس الکتریکی ، گلمیخ ها توسط انبر تپانچه ای شکل به سمت حوضچه مذاب ایجاد شده فشار داده می شوند و فرآیند جوشکاری گل میخ خاتمه می یابد.

جوشکاری گلمیخ سقف عرشه فولادی

 

جوشکاری گلمیخ در سقف عرشه فولادی (متال دک)

پس از اتمام جوشکاری گل میخ باید حدود سه ثانیه دستگاه جوش را ثابت نگه داشت تا مذاب حاصل سرد شود. پس از آن حلقه سرامیکی با ضربه جدا می شود. از نکات قابل توجه در جوشکاری گلمیخ سقف عرشه فولادی ، حصول اطمینان از خشک بودن گلمیخ و همچنین عرشه می باشد.

نکات اجرایی جوشکاری گل میخ

 • بر اساس مبحث دهم مقررات ملی ساختمان ، دال بتنی باید به وسیله گلمیخ های برشگیر با قطر حداکثر ۲۰ میلی متر به مقطع فولادی متصل شوند. گلمیخ ها باید از طریق ورق فولادی شکل داده شده یا به طور مستقیم به مقطع فولادی جوش شوند. در هر حال گلمیخ ها باید روی بال مقطع فولادی ذوب شوند. پس از نصب، ارتفاع گلمیخ ها که از بالای ورق فولادی شکل داده شده اندازه گیری می شود، نباید از ۴۰ میلی متر کمتر باشد. پوشش بتن روی گلمیخ ها نباید کمتر از ۱۵ میلی متر باشد.
 • قطر گلمیخ نباید از ۲/۵ برابر ضخامت فلز پایه که به آن جوش داده می شود، تجاوز نماید. مگر اینکه گلمیخ درست در امتداد جان مقطع فولادی قرار گرفته باشد.
 • گلمیخ ها باید عاری از هر گونه زنگ ، رطوبت و سایر مواد مضر باشند. همچنین سطحی که گلمیخ به آن جوش داده می شود نیز باید عاری از هر گونه فلس، رنگ و رطوبت گردد. شایان ذکر است که در جوشکاری گلمیخ رنگ آمیزی، گالوانیزه کردن و نیز اندود کادمیوم پایه گلمیخ مجاز نمی باشد.
 • به هنگام مرطوب بودن سطح جوشکاری و یا در شرایطی که دمای فلز پایه از ۱۸- درجه سانتی گراد کمتر است، باید از جوشکاری گلمیخ خودداری نمود.
جوشکاری گل میخ

 

جوشکاری گلمیخ
 • به منظور اجرای صحیح جوشکاری گلمیخ ، حفاظ قوسی یا حلقه سرامیکی باید کاملا خشک بوده و یا در صورت مرطوب بودن حلقه سرامیکی ، به منظور خشک نمودن ، آن را به مدت دو ساعت در دمای ۱۲۰ درجه سانتی گراد قرار داد.
 • حداقل فاصله گلمیخ جوشکاری شده تا لبه بتن در امتداد برش افقی برای بتن های با وزن مخصوص معمولی باید ۲۰ میلی متر و برای بتن های سبک ۲۵ میلی متر باشد.
 • در جوشکاری گلمیخ ، حداقل فاصله مرکز تا مرکز بین این برشگیرها باید مساوی ۶ برابر قطر آنها در امتداد محور طولی تیر و ۴ برابر قطر آنها در امتداد عمود بر محور طولی تیر با مقطع مختلط باشد. مگر در داخل کنگره های ورق های فولادی شکل داده شده که حداقل فاصله مرکز تا مرکز در هر امتداد را می توان ۴ برابر قطر گلمیخ انتخاب کرد. حداکثر فاصله مرکز تا مرکز برشگیرها در جوشکاری گل میخ نباید از ۸ برابر ضخامت کل دال بتنی یا ۸۰۰ میلی متر تجاوز نماید.
 • جوشکاری گلمیخ به عنوان برشگیر در تیرهای مختلط در ناحیه حفاظت شده تنها در صورت تامین الزامات مشخص شده در مبحث دهم مقررات ملی ساختمان مجاز می باشد.

آزمایش بتن

آزمایش بتن توسط آزمایش بتن انجام می شود که هر کدام دارای پایه های متفاوتی هستند. استان تهران از پرجمعیت ترین استان های کشور بوده که همواره در حال ساخت و ساز است. آزمایشگاه بتن در تهران از پرکارترین آزمایشگاه ها محسوب می گردد. تست بتن شامل موارد بسیاری می باشد که توسط این آزمایشگاه ها قابل انجام است. آزمایشات بتن به دو دسته مخرب و غیر مخرب دسته بندی می گردند.

آزمایش خاک

یکی از اولین آزمایش های لازم برای آغاز ساخت و ساز، آزمایش خاک نظام مهندسی می باشد. تست خاک به منظور تعیین تیپ خاک، مقاومت، نفوذپذیری و … انجام می شود. آزمایش خاک به دو صورت صحرایی و آزمایشگاهی توسط آزمایشگاه ژئوتکنیک قابل انجام است. با توجه به نوع تست، تعداد آزمایشات، تجهیزات مورد نیاز و … هزینه آزمایش خاک ساختمان متفاوت می باشد.

برای مطالعه بیشتر:

اسکلت فلزی

اسکلت فلزی یا بتنی

دستگاه خم و برش میلگرد اتوماتیک

کاشت میلگرد

کاشت بولت

بتن مسلح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ نظر

 1. جوشکاری گل میخ در چه جاهای استفاده میشه؟

 2. جوشکاری گلمیخ با جوشکاری ساده متفاوته؟

 3. در چه شرایطی جوشکاری گلمیخ رو انجام ندیم بهتره و چه عواملی باعث میشه جوشکاری گلمیخ به طور ناکار آمد انجام بشه و کیفیت مناسب رو نداشته باشه

 4. سلام جوشکاری با گلمیخ چه معایبی داره؟

 5. سلام سرعت کار با جوشکاری گلمیخ بالاست؟