استعلام قیمت
ثبت درخواست
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

ابعاد آجر

ابعاد آجر
ابعاد آجر نما

یکی از مهم ترین مصالح مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز آجر می باشد. آجر سنگی است مصنوعی و دگرگون شده که از پختن خشت به دست می آید و در کرسی چینی، دیوارسازی، پوشش انواع طاق ها و گنبدها و … مورد استفاده قرار می گیرد. این مصالح ساختمانی به انواع مختلفی همچون ابعاد آجر فشاری، قزاقی، سه سانتی، سفالی، ختایی، نظامی، قرمز، ابلق، سبز، نسوز و جوش دسته بندی می شود. دانستن ابعاد آجر برای متره مصالح و طراحی دیوار ، نما و … به کار می آید.

با توجه به دسته بندی های مختلف ذکر شده، ابعاد آجر نیز متفاوت می باشد. این مصالح به دو صورت دستی و ماشینی ساخته می شوند که در هر دو حالت نباید وزن مخصوص آنها کمتر از ۱/۷ گرم بر سانتی متر مکعب باشد.

ابعاد آجر
اندازه آجر

همچنین میزان جذب آب آن نیز نباید از ۳۰ درصد وزن آجر تجاوز نماید. در ادامه به معرفی انواع و اندازه آجر پرداخته خواهد شد.

مشاهده قیمت و خرید آجر

ابعاد آجرهای موجود در بازار

از گذشته تا کنون ابعاد آجر دچار تغییرات فراوانی شده است. به طوری که نوع نظامی آن در ابعاد cm ۵×۵۰×۵۰ تولید می شدند، اما امروزه آجرهای مورد استفاده در دیوار چینی غالبا در ابعاد cm ۵×۱۰×۲۰ و یا cm ۲/۵×۱۱×۲۲ ساخته می شوند. ابعاد معمول برخی از آجرهای موجود در بازار در ادامه توضیح داده می شود.

ابعاد آجر فشاری

آجرهای فشاری یا گری از قدیمی ترین انواع آجر می باشند. ابعاد آجر گری برابر با cm ۵/۵×۱۱×۲۲ است. علاوه بر این در اندازه cm ۵×۱۰×۲۰ سانتی متر نیز ساخته می شوند. وزن آجر فشاری حدود ۲/۵ کیلوگرم می باشد.

ابعاد آجر فشاری

ابعاد آجر گری

ابعاد آجر سه سانتی

این نوع از مصالح در نماسازی مورد استفاده قرار می گیرند و در انواع رنگ های قرمز، سفید و لیمویی تولید می شوند. اندازه آجر سه سانتی ۳×۱۱×۲۲ سانتی متر می باشد. علاوه بر این، در ضخامت های ۳/۵ و ۴ سانتی متر نیز تولید می شوند.

ابعاد آجر سفال سوراخ دار

همان طور که از نام آن پیداست این نوع از مصالح به صورت سوراخ دار تولید می شوند که این امر موجب کاهش وزن آجر می شود. ابعاد آجر سفال وابسته به نوع تولید و کارخانه سازنده بوده و با تغییر هر یک از این پارامترها، تغییر می یابد. معمول ترین اندازه آجر سفالی عبارت است از cm ۵×۹×۱۹/۵، cm ۵×۱۰×۲۰، cm ۵×۱۰/۳×۲۱/۵، cm ۴×۱۰/۳×۲۱/۵، cm ۵/۵×۱۰×۲۱/۵، cm ۴×۱۰×۲۲ و cm ۵/۵×۱۰×۲۲. همچنین ضخامت جداره های آن حدود ۸ میلی متر می باشد.

استعلام قیمت و خرید آجر سفال
ابعاد آجر سفال

ابعاد آجر سفال سوراخ دار

ابعاد آجر ختایی

از این نوع بیشتر در فرش کف حیاط ساختمان های قدیمی استفاده می شده است. این نوع آجر در اندازه cm ۵×۲۵×۲۵ ساخته می شد.

آجر نظامی

آجرهای نظامی که به منظور فرش کف سالن های سرباز خانه ها، ادارات دولتی و … مورد استفاده قرار می گرفت، در دو اندازه مختلف cm ۵×۵۰×۵۰ و cm ۵×۴۰×۴۰ ساخته می شد.

ابعاد آجر نما

از این نوع به منظور ایجاد نمای زیبا در ساختمان ها و خانه ها استفاده می شود. علاوه بر تنوع در رنگ، ابعاد آجر نما نیز از تنوع بالایی برخوردار است. این نوع از آجرها باید مقاومت بالایی در برابر حرارت داشته باشند. به همین دلیل از نوع نسوز آن در نمای ساختمان استفاده می گردد. ابعاد آجر نسوز موجود در بازار بسیار متنوع می باشد. ویژگی برخی از آنها به شرح زیر می باشد:

 • ابعاد آجر نما : cm ۲/۵×۷×۳۲ با وزن تقریبی ۹۰۰ گرم
 • ابعاد آجر نما : cm ۲×۴۷×۲۰ با وزن تقریبی ۲۷۰ گرم
 • ابعاد آجر نما : cm ۲×۴×۱۰ با وزن تقریبی ۱۴۰ گرم
 • ابعاد آجر نما : cm ۲×۵/۵×۱۰ با وزن تقریبی ۱۷۵ گرم
 • ابعاد آجر نما : cm ۲×۵/۵×۲۰ با وزن تقریبی ۳۵۰ گرم
استعلام قیمت و خرید انواع آجر نما

ابعاد آجر نسوز نما

ابعاد آجر نسوز نما با توجه به نوع و برند آن متفاوت است. برای مثال آجر نسوز پلاک در ضخامت های مختلف ۷، ۴، ۵/۵ و … تولید و عرضه می گردد. بنابراین ابعاد آجر نسوز نما یکسان نیست. پرمصرف ترین ابعاد آجر نسوز کرکره ای ۲/۵×۷×۳۱ و ۲/۵×۳×۳۱ سانتی متر است. در هنگام خرید، ابعاد آجر نسوز نما بسیار حائز اهمیت می باشد. زیرا باید تعداد آجر در یک متر مربع محاسبه شده و تعیین گردد که چه مقدار آجر مورد نیاز است. ابعاد آجر نسوز قرمز در جدول زیر ارائه شده است:

ابعاد آجر نسوز قرمز

طول (cm) عرض (cm) ضخامت (cm)
۳۲ ۷ ۲/۵
۲۰ ۵/۵ ۲/۵
۲۶ ۵/۵ ۲/۵
۲۰ ۲۰ ۲/۷
۲۰ ۱۰ ۲/۷
۲۰ ۱۰ ۵/۵
۴۰ ۸ ۲/۵
۷۰ ۱۲ ۳
ابعاد آجر نسوز نما

ابعاد آجر نسوز

ابعاد آجر سفال سقفی

این مصالح که به بلوک سقفی معروف اند، پهنایی برابر با ۴۰ سانتی متر داشته و بلندی آن ۲۰ یا ۲۵ سانتی متر می باشد. همچنین عرض این نوع از بلوک های سقفی نیز ۲۰ یا ۲۵ سانتی متر است.

ابعاد آجر سفال سقفی

ابعاد آجر سفال سقفی

محاسبه تعداد آجر دیوار ۳۵ سانتی

برای محاسبه تعداد آجر نمای ۱۰ سوراخ باید در ابتدا تعداد مورد نیاز آن در ۱ متر مربع از دیوار را محاسبه کرده و سپس مقدار به دست آمده را در متراژ کل دیوار ضرب نمود. باید توجه نمود که در محاسبه این تعداد درازا و بلندی آجر تاثیرگذار بوده و ضخامت تاثیری بر تعداد مورد نیاز نمی گذارد.

ابعاد آجر نما غالبا cm ۵×۱۰×۲۱/۵ و cm ۵/۵×۱۰×۲۱/۵ می باشد. ضخامت دیوارها نیز غالبا ۱۰، ۲۰ و یا ۳۵ سانتی متر است. مراحل محاسبه تعداد آجر دیوار ۳۵ سانتی به شرح زیر می باشد:

۱۶/۶۶= ((بندکشی) ۱+۵)÷۱۰۰= تعداد آجر ۵ سانتی مورد نیاز در یک متر ارتفاع

۴/۴۴= ((بندکشی) ۱+۲۱/۵)÷۱۰۰= تعداد آجر ۵ سانتی مورد نیاز در یک متر طول

۷۴≈۴/۴۴×۱۶/۶۶= تعداد آجر ۵ سانتی مورد نیاز در یک متر مربع

۱۵/۳۸= ((بندکشی) ۱+۵/۵)÷۱۰۰= تعداد آجر ۵/۵ سانتی مورد نیاز در یک متر ارتفاع

۴/۴۴= ((بندکشی) ۱+۲۱/۵)÷۱۰۰= تعداد آجر ۵/۵ سانتی مورد نیاز در یک متر طول

۶۹≈۴/۴۴×۱۵/۳۸= تعداد آجر ۵/۵ سانتی مورد نیاز در یک متر مربع

برای محاسبه تعداد آجر دیوار ۳۵ سانتی کافی است که مقدار به دست آمده در یک متر مربع را در ۳ ضرب نماییم. بنابراین تعداد آجر ۵ سانتی و ۵/۵ سانتی مورد نیاز به ترتیب برابر با ۲۲۲ و ۲۰۷ عدد خواهد بود.

ابعاد آجر و روش محاسبه آن مطابق استاندارد شماره ۷ سازمان ملی استاندارد

به طور کلی بر اساس بند ۶-۱-۱ استاندارد شماره ۷، درازا، پهنا و بلندی آجر بنا به سفارش خریدار تعیین می شود و بر اساس اندازه اسمی اعلام شده از سوی تولید کننده، رواداری در هر بعد و برای ۱۰ عدد آجر به طور منفرد باید در محدوده رواداری جدول زیر باشد.

رواداری ابعاد آجر

محدوده اندازه آجر در هر بعد (میلی متر) رواداری± (میلی متر)
آجر توکار آجر با مقاومت بالا و نما
۵۰≥ ۳ ۱
۱۰۰≥ تا ۵۰< ۴ ۱
۱۵۰≥ تا ۱۰۰< ۴ ۱/۵
۲۵۰≥ تا ۱۵۰< ۵ ۲
۳۵۰≥ تا ۲۵۰< ۷ ۳
۳۵۰< ۷ ۴

همچنین مطابق استاندارد شماره ۷، سوراخ هایی که از میان آجر می گذرد باید مطابق جدول زیر باشد:

الزامات سوراخ های آجر

ویژگی درصد
نسبت حجم سوراخ های آجر به حجم آجر (حداکثر) ۴۰
نسبت مجموع ضخامت جداره سوراخ ها در درازا به درازا (حداقل) ۲۵
نسبت مجموع ضخامت جداره سوراخ ها در پهنا به پهنا (حداقل) ۲۵
نسبت مساحت یک سوراخ به مساحت سطح آجر (حداکثر) ۱۰

همچنین مطابق بند ۶-۱-۳ همین استاندارد، ضوابطی برای تحدب و تقعر این مصالح تعیین گردیده که به شرح زیر می باشد:

ویژگی های تحدب و تقعر

نوع آجر تقعر (حداکثر) (میلی متر) تحدب (حداکثر) (میلی متر)
آجر با مقاومت بالا ۱ ۰/۵
آجر نما ۲ ۱
آجر توکار ۵ ۲

روش آزمون تعیین ابعاد آجر، اندازه سوراخ و تحدب و تقعر آن

روش آزمون ابعاد آجر

برای تعیین ابعاد آجر نیاز به وسایلی همچون کولیس با دقت ۰/۵ میلی متر و شاخک های حداقل معادل بزرگترین بعد آجر و نیز وسایل مناسب برای تراشه گیری (مانند چاقو) می باشد. برای انجام آزمون تعیین ابعاد آجر باید ۱۰ عدد از آن انتخاب و شماره گذاری گردد. سپس با استفاده از چاقو یا هر وسیله مناسب دیگر، لبه های آن از تراشه و زائده تمیز شود. درازا، پهنا و بلندی هر نمونه باید دو بار عمود بر هم با تقریب یک میلی متر اندازه گیری گردد. میانگین اندازه گیری های هر بعد معرف اندازه آن بعد آجر می باشد.

ابعاد آجر

ابعاد آجر

روش آزمون اندازه سوراخ ها

تجهیزات مورد نیاز برای تعیین اندازه سوراخ های آجر نیز همانند اندازه گیری ابعاد آجر می باشد. بدین منظور پس از انتخاب ۱۰ عدد آجر لبه های سوراخ های مورد اندازه گیری را با چاقو تمیز و تراشه برداری می نمایند. پس از آن قطر داخلی سوراخ ها، قطر جداره سوراخ ها در طول و عرض را با کولیس اندازه گیری کرده و طبق روابط خاصی، هر یک از پارامترهای ذکر شده در جدول الزامات سوراخ های آجر محاسبه می گردد.

روش آزمون تحدب و تقعر

برای آزمون تعیین تحدب و تقعر نیاز به تجهیزات زیر می باشد:

 • گوه فولادی با حداقل طول ۵۰ میلی متر و ضخامت یک طرف ۱۰ میلی متر با مقطع عرضی یکنواخت با طول حداقل ۱۰ میلی متر از آن طرف و سپس شروع شیب تا ضخامت صفر از طرف دیگر با دقت ۰/۵ میلی متر
 • یک دسته فیلر با دقت ۰/۱ میلی متر
 • سطح صاف شیشه ای یا فلزی به اندازه ۳۰۰ میلی متر در ۳۰۰ میلی متر که با دقت ۰/۰۲ میلی متر مسطح باشد.

برای انجام این آزمون سطح آجر باید از هر مصالح خارجی پاک شده و سپس برای تعیین تقعر بر روی سطح شیشه ای صاف قرار گیرد. پس از ثابت شدن آن، ارتفاع محلی که بیشترین فاصله بین آجر و سطح صاف را داراست با استفاده از گوه و یا هر ابزار دقیق دیگر با دقت ۰/۵ میلی متر اندازه گیری می شود.

برای تعیین تحدب نیز سطح محدب را روی سطح شیشه ای صاف قرار داده و پس از ثابت شدن آن، فاصله بین ۴ گوشه آن و سطح صاف را به وسیله گوه یا هر ابزار دقیق دیگر با دقت ۰/۵ میلی متر اندازه گیری می نمایند. میانگین اندازه گیری های انجام شده بر روی ۱۰ آجر نشان دهنده مقدار تحدب و تقعر آن می باشد.

آزمایش بتن

آزمایش بتن توسط ازمایشگاه بتن انجام می شود که هر کدام دارای پایه های متفاوتی هستند. استان تهران از پرجمعیت ترین استان های کشور بوده که همواره در حال ساخت و ساز است. آزمایشگاه بتن در تهران از پرکارترین آزمایشگاه ها محسوب می گردد. تست بتن شامل موارد بسیاری می باشد که توسط این آزمایشگاه ها قابل انجام است. آزمایشات بتن به دو دسته مخرب و غیر مخرب دسته بندی می گردند.

آزمایش خاک

یکی از اولین آزمایش های لازم برای آغاز ساخت و ساز، آزمایش خاک می باشد. تست خاک به منظور تعیین تیپ خاک، مقاومت، نفوذپذیری و … انجام می شود. ازمایش خاک به دو صورت صحرایی و آزمایشگاهی توسط آزمایشگاه ژئوتکنیک قابل انجام است. با توجه به نوع تست، تعداد آزمایشات، تجهیزات مورد نیاز و … هزینه آزمایش خاک ساختمان متفاوت می باشد.

قیمت تخریب ساختمان

برای مطالعه بیشتر:

قیمت خانه پیش ساخته ۱۰۰ متری

قیمت میکسر بتن

قیمت خلاطه دیزلی

آجر ماشینی

آجر سنتی

قیمت پوکه برای شیب بندی

آجر گری

آجر دکوراتیو

دیوار پیش ساخته برای سوله

آجر قرمز

اجر سفید

تعداد بلوک هبلکس در یک پالت

آجر سه سانتی

آجر شیشه ای

نمای آجری مدرن

آجر سفال

قیمت آجر

آجر نسوز نما

آجر در دکوراسیون داخلی

اجر نما

قیمت دیوار هبلکس

برای دریافت اطلاعات در مورد بلوک هبلکس به لینک های زیر مراجعه کنید:

بلوک بتن سبک اتوکلاو شدهبتن هوادار اتوکلاو شدهبلوک سبک اتوکلاو شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کیفیت خدمات

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید!

۲۱ نظر

 1. برای دکوراسیون سنتی رستوران امکان سفارشی کردن ابعاد آجر تزئینی وجود داره؟

 2. با توجه به ابعاد آجر فشاری برای نمای یک سطح با متراژ ۳۰ متر چه تعداد آجر نیاز هست؟

 3. سلام میخوام بدونم قیمت آجرها و مشخضا آجر فشاری بر اساس متر مربع حساب میشه یا بر اساس تعداد آجر؟

 4. ابعاد آجر فشاری چقدر توی وزن و قیمتش تاثیر داره؟

 5. برای اندازه گرفتن ابعاد آجر باید ابزار خاصی استفاده کنیم؟

 6. سلام میخواستم بپرسم ابعاد اجر سفارشی هم زده میشه؟

 7. سلام.ما ساکن گیلان هستیم و میخوایم برای یک روستا از خونه های آجری برای ساخت استفاده کنیم.میخوام بدونم با توجه به رطوبت منطقه آیا ساخت خونه با آجر امکان پذیر هست یا باید به سراغ بقیه مدل های ساخت و ساز بریم.اگر بشه از اجر استفاده کرد کدوم مدل ابعاد آجر مناسب رو برای متراژ های تا ۵۰ متر فراهم میکنه؟
  سپاس از شما

 8. ابعاد آجر فشاری برای نما یا سقف متفاوته؟

 9. ابعد آجر به صورت سفارشی هم انجام میشه؟

 10. سلام ابعاد آجر رو قبل از ساخت آجر روی اون اجرایی میکنند یعنی قالب بندی مشخصی داره و اندازه قالب ها بر اون اساس معین تعیین میشه بعد آجرها در این قالب ها ساخته میشن یا نه بعد از ساخت برش داده میشن و تغییراتی روشون اعمال میشه؟!

 11. ابعاد اجر با چە استانداردی تعین میشود؟

 12. علی اصغر داوودی

  سلام ابعاد آجر استاندارد های خاصی داره یا از یه کارگاه به کارگاه دیگه و حتی بر اساس سلیقه سفارش دهنده امکان تفاوت درش وجود داره؟

 13. میشه ابعاد اجر سفال سوراخ دار رو تغییرداد ؟ استاندارد ابعادش چقدره ؟

 14. سلام خیلی ممنون از مطالبتون، بین ابعاد آجر نما و تو کار چقدر تفاوته؟ ومیشه از آجر نکا برای توکار در داخل منزل به عنوان تزیین استفاده کرد؟

 15. من برای دیزاین کافه م میخوام طرحی رو با اجر های سنتی اجرا کنم . طراحی اجر در طرح و اندازه و رنگ متفاوت امکان داره براتون ؟

 16. تعیین ابعاد اجر استاندارد مشخصی داره ؟

 17. ابعاد آجر رو میشه دلخواه سفارش داد ؟

 18. برای تعیین اندازه سوراخ آجر چه تجهیزاتی لازم است ؟

 19. سوله سبک بیستون

  چه سایت قشنگی دارین

 20. با تشکر از شما. مطلبتون راجع به ابعاد آجر خیلی جامع و کامل بود.